Jump to content

Peticija za izmjenu zakona o polaganju pravosudnog ispita!


Pax82

Preporučene objave

Poštovane kolege,

 

riječ je o sljedećem.

 

Dakle, na roku u rujnu 2012. polagao sam pravosudni ispit i kao što vjerojatno možete zaključiti po naslovu nisam ga položio.

Samo ću Vas u par riječi upoznati sa tijekom polaganja istog. Na pismenom dijelu ispita postigao sam 26 od 30 mogućih bodova, te sam sveukupno ostvario 77 bodova, dakle, još 51 bod na usmenom.

 

Na usmenom dijelu ispita položio sam prve 4 skupine ( točnije GP, trgovačko, ovrhu, GPP, obiteljsko, kazneno , kazneno procesno, radno, upravu i zus ) na 5 skupini ustav, org i eu sam dakle pao,i to na način da sam od potrebnih 5 ostvario 4 boda.

 

Dakle, kiksao sam na jednom predmetu organizacija pravosuđa.

 

Obzirom na gore navedeno, smatram iznimno nepoštenim da ponovno moram polagati sve ispočetka, a sa mnom se složio čak i jedan od mojih ispitivača obzirom su kolega i kolegica koji su polagali sa mnom položili iako su imali ukupno manji broj bodova od mene ( 72 i 60 bodova ) ali su iz svake skupine ostvarili potreban broj bodova za prolaz.

 

Cijeli taj novi princip polaganja mi se čini kao teatar apsurda.

 

Naime, ukoliko sam jednom zadovoljio na pismenom djielu ispita iz kojeg razloga se bar pismeni ne može priznati??

 

Ne želim da me se pogrešno shvati ali stres pisanja presuda ne bih poželio niti najgorem neprijatelju. Ne želim niti govoriti o apsurdu o potrebnih 56 bodova za prolaz jer ti se može dogoditi da padneš i sa 90 bodova ako na jednoj skupini ne ostvariš potreban broj bodova za prolaz?!

 

Uostalom sve to mi se čini nepoštenim u odnosu na kolege koji su pravosudni polagali po starom. Naime, ja bih sada po tom principu trebao polagati samo jedan predmet za kojeg bi mi bilo dovoljno uzeti tjedan dana godišnjeg, a ovako opet moram moljakati poslodavca za bar mjesec dana slobodnog + tjedan dana za presude.

 

Ovim zakonom dakle, stavlja se nas vježbenike u izuzetno nepovoljan položaj u odnosu na naše poslodavce, a šanse da upravo zbog pravosudnog, odnosno ovakvog sistema polaganja izgubimo posao su ogromne i realne.

 

Stoga, želim vidjeti da li postoji potrebna većina, odnosno volja da nešto pokrenemo, da se to izmijeni na način da se bar pismeni dio ispita prizna na sljedećem roku ako već ne može sve biti kao po starom.

 

Čak je i jedan od ispitivača rekao da oni to smatraju nepoštenim i da i oni razmišljaju o pokretanju inicijative za izmjenu ovog zakona.

 

Dakle, što kažete? Pa ipak smo mi pravnici, ako se ne možemo zauzeti za svoja prava kako ćemo se boriti za tuđa?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega podržavam sve što ste napisali 100% a vjerujem da je tako i sa svima onima koji su ikad imali ili će imati bilo kakvog doticaja s ovim ispitom. Naime, bila sam slušač kada je kolegica pala gotovo identično kao vi - nije imala prolazne bodove na posljednjoj grupi.

 

Ja bih ovdje dodala još jedan nevjerojatan apsurd polaganja ovog ispita - a to je primanje neograničenog broja prijava za određeni rok polaganja ispita i onda slanje odbijenica ljudima koji su ga prijavili do 2 tjedna prije pismenog dijela ispita.

 

Naime, ovo je praksa već dugo vremena, a pogotovo se pokazalo na rokovima sada u rujnu i studenom.

 

Naime, činjenica je da najveći broj ljudi dobije od poslodavca jednu šansu za pravosudni i dobije određeno vrijeme slobodno (mjesec, dva, rijetko 3 :)). No onda vam se dogodi da vam poslodavac da slobodno, vi odete na učenje recimo 2 mjeseca prije pismenog ispita i onda 2 tjedna prije dobijete obavijest da zbog prevelikog broja prijavljenih ne možete izaći na taj rok nego na sljedeći koji je za 3-4 mjeseca! Budući da pravosudni nije ispit koji se može položiti s 2 tjedna godišnjeg za pripremu, navedeno praktički znači da su nekome tko ne može ponovno dobiti slobodno od poslodavca a ne može niti želi dati otkaz praktički srozane šanse da uopće položi pravosudni.

 

Dakle, radi se o igranju sa životima ljudi koje se može riješiti taaaako jednostavno - npr. primanjem ograničenog broja prijava na roku tako da odmah kod prijave znaš da ne možeš izaći na određeni rok ili pak slanjem odbijenica u nekom kratkom roku od zatvaranja prijava. Što je najbolje, ovo čak niti nije nigdje propisano nego se tako radi po inerciji :(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega u potpunosti podrzavam vas prijedlog.Mislim da je doslo vrijeme da se prestane kukati i da se prebacimo na djela. Kako jednog dana mislimo zastupati stranke ako ne znamo sami sebe. Takodjer se slazem da se nacin polaganja treba vratit na staro jer ako je isti bio dovoljno dobar i za te suce koji sjede u komisiji zasto ne bi i za nas. Ako je cilj promjene nacina polaganja bilo opravdanje za povecanje cijene ispita, misljenja sam, a vjerujem da ce se i mnoge kolege slozit, da nema tih novaca koji kandidat ne bi izdvojio za tako vazan ispit o kojem uvelike ovisi nasa buducnost. Trenutni nacin polaganje ne odgovaa ne samo kandidatima i poslodavcima, nego vjerujem i ispitivacima. Pravosudni je postao trakavica koja traje i po 5 mjeseci. Zamislite izraz lica poslodavca kada mu se kaze da ce se uzbivati s posla min.4 mj. A jos pritom i da nam se plati, jer ipak od necega se mora zivjeti.

 

Ajmo ljudi napokon uciniti nesto za sebe, za promjenu....!!!!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imam osobnog iskustva sličnog s pokretačom ove teme...tako da, nije kolega "izolirani" slučaj...

 

nepravedno je...posebno taj dio da treba i pisani dio polagati...

al objektivno gledajući, šanse da se to u doglednoj budućnosti promjeni su minorne...

 

mada, nije to ništa...

sutra kreću na prvo čitanje u Saboru izmjene zakona o Državnoj školi...

e tu su tek apsurdi..

 

naime, predlaže se odredba da se onim polaznicima koji ne polože završni ispit "ex lege" prekida radni odnos...

znači, sama selekcija za školu je vrlo rigorozna, tj. mali broj polaznika se upisuje i pretpostavlja se da je to onda "eksluzivan" kadar...tko od njih zvizne na ispitu, gubi posao...dok istovremeno oni koji nisu ni ušli u školu (a koji bi prema logici stvari trebali po tom kriteriju biti lošiji kadar), mogu nesmetano dalje raditi kao savjetnici ili viši savjetnici u pravosuđu...

 

bravo, bravo za one koji su sastavili takav prijedlog zakona...

 

i btw. prva generacija polaznika državne škole je okončala predavanja, a gospoda u ministarstvu još nisu (a imali su godine i godina priliku) donijela pravilnik o završnom ispitu pa je on još uvijek aptraktni pojam...navodno će to do Uskrsa riješiti...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imam osobnog iskustva sličnog s pokretačom ove teme...tako da, nije kolega "izolirani" slučaj...

 

nepravedno je...posebno taj dio da treba i pisani dio polagati...

al objektivno gledajući, šanse da se to u doglednoj budućnosti promjeni su minorne...

 

 

Podrzavam kolegu koji je zapoceo temu.. ljudi moji to je prestrasno !! samo pisanje ispita je uništavanje ... pa nismo mi svi sudski vjezbenici! ne razumije kakav je ovo dril, sve skupa je postavljeno na pogrešan način! toliko, svako dobro

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani kolege, u potpunosti se slažem sa vama i predlažem da se u nekoliko sljedećih dana svi okupimo, potpišemo peticiju i ustrajemo da nam se vrate prava koja su imali naši kolege prije 3 godine.

 

U potpunosti razumijem kolegu koji govori kako je pismeni mučan, naime, ja sam bila na pismenom u studenom, 28,29 i 30., dakle, strašno, to nije normalno, od kud oni izvlače te spise, ja stvarno ne znam. Sva tri spisa su na Vrhovnom sudu, pa možete misliti kakvi su spisi.

 

Iz građanskog je bila naknada štete iz 1999.g., dakle stari zoo, ali to nije sve, spis iz 1999.g., a 2012.g. još nije pravomoćno okončan, što govori i o pravosuđu.

 

Također, nije mi jasno kako ocijenjuju pismene, koji je kriteriji? Kako netko može pasti?

 

Ja sam za presude radila po prikupljenim presudama sudaca, to je strašno, niti jedna nije dobra, ima grešaka ko u priči, neću niti pričati kako niti jedna izreka nije dobra, ali gdje je sankcija tim sucima, nema je, nisu dobili otkaz, a za naše greške na pravosudnom, na pismenom, sankcija je pad, pa jel to pravedeno???????

 

Treba ukinuti i vratiti na staro da se pismeni ne ocijenjuje na način da je eliminacijski, da ne možeš na usmeni....i NARAVNO, DA MOŽEMO PASTI JEDNU GRUPU PREDMETA, A POGOTOVO OVAJ APSURD DA KOLEGA ZBOG ORGANIZACIJE PRAVOSUĐA MORA PONOVNO POLAGATI PRAVOSUDNI ISPIT ISPOČETKA, A OSTVARIO JE 77 BODOVA.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Podržavam peticiju u potpunosti! Mislim da ima jako puno ljudi koji bi je htjeli potpisati, ali mnogi nisu iz Zagreba! Prvi post bi trebalo za početak priljepiti na zid Vlade RH na Facebooku....i na stranice sve 3 grupe koje postoje za polaganje pravosudnog!

 

Samo naprijed! I sama sam razmišljala da je dosta pasivnosti, i da nam nitko neće mijenjati taj zakona ako se samo ne izborimo za to!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Podržavam!!! Ne mogu shvatiti čime opravdavaju ovakav princip polaganja? Ako je potrebno znanje, onda je to samo usmeni! Ne vidim poveznicu između dobrog pravnika sa položenim pravosudnim ispitom i pisanjem presuda! Sve u svemu, ja sam polagač, i pomalo ovo doživljavam kao pokazivanje moći, jer ne vidim smisao svega toga: nas 50 u dvorani, gladni, žedni, ne smijemo na WC, spis kojeg 70% fali pa nisi siguran da li si nešto fulao, pokušavaš čitati i donjeti odluku u maksimalno dva sata, jer sve preko toga znači da nećeš stići napisati, pišeš kao lud i ne daj bože da ti se dogodi da nakon nekog vremena promjeniš u nečemu mišljenje...e onda piši by by, jer tamo nema vremena za promjenu mišljenja ili malo analiziranja...da tako rade i naši suci, poslije zaključene rasprave presude napišu u roku od 3 sata! I nikad se u ničemu ne predomisle, ne koriste copy paste, nego lijepo krasopisom pišu duge i obrazložene presude! U svakom slučaju, hvala kolegi/ci koji je pokrenuo ovu peticiju!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Treba odmah reagirati i već od slijedećeg tjedna obratiti se Ministastvu pravosuđa a i Vladi, jer ovo više ne ide ovako.

 

Prije pismeni nije bio eliminacijski, sad je, a za dvije godine ga neće niti biti, gdje je tu pravda??????

 

Kako reći principalu da sam pala pravosudni, kad većina ljudi zauzima stajalište da tko ne položi od prve je glup.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovdje je propušteno istaći nekoliko važmih prigovora. kakav je to ispit gdje se presude ispravlja u paru i gdje se događa da za istu presudu jedan ispravljač dodijeli npr. 9 bodova, a drugi 6 ( a bilo je i 8:3 slučajeva)? gdje je tu stručnost, sigurnost i objektivnost? a tek komisije za usmeni - toliko variraju po težini ispitivanja, dužini, kompliciranosti podpitanja da je to nevjerojatno. netko s teškom komisijom dobije 80 bodova za super znanje, a s drugom bi dobio preko 90. netko padne, a drugdje bi prošao. to nije samo razlika u prolazu i padu, već i o karijeri jer za rad u pravosuđu je bitan baš svaki bod.

o činjenici da neki i prije pisanja presude znaju kakvi će biti spisi, ne vrijedi trošiti ni riječi.

ako će i biti kakva peticija ili protest, trebalo bi popisati sve nelogičnosti i probleme ovakvog polaganja pravosudnog i predočiti ih nadležnima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se, treba ukazati na sve probleme i propuste u vezi s pravosudnim ispitom.

 

A što se tiče ispravljanja presuda, znam situaciju gdje je jedan od ispravljača dodijelio kandidatu 8 bodova, a drugi ispravljač 2 boda, što znači da je prema jednom od njih napisao skoro pa izvrsno i ostavrio 8 bodova, a prema drugom je to katastrofalno.

 

Naravno, treba napomenuti kako taj kandidat nije prošao, imao je 5 bodova, jer 8+2=10/2=5 i to je pad.

 

Igraju se sa ljudskim sudbinama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I, ovaj rok zabrane polaganja od 4 mjeseca nije u redu jer su rokovi raspoređeni tako da te obično zapadne 6 mjeseci čekanja! Što da radiš u tom roku!!? Da tražiš posao??Kako da poslodavcu kažem da će mi uskoro trebati vremena za učenje za pravosudni? Onima koji rade njima je još gore...lijepo je netko u gornjem postu već napisao....Prije je cijena ispita bila 1440 kn, a sada je 2555...ako se to dijeli na ispitivače koji nas ispituju onda mislim da ako cijelu grupu ljudi sruše na prvoj grupi predmeta imaju pravo samo na sat vremena plaćene dnevnice! Pa da vidimo koliko će rušiti jer im se radi nešto drugo!! O ovom ispitu ljudima ovise životi!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jel netko zna kada bi otprilike trebao biti usmeni u siječnju ili veljači 2013.g., pismeni je bio u studenom 2012.g.?

 

Nama je rečeno na psimenom da usmeni neće početi prije Sveta Tri Kralja a da je izgledno da će početi oko 15.1., pa računaj koliko nas je bilo i koliko bi mogao trajati...

 

No da ne mijenjamo temu, stvarno bi trebalo pokrenuti nekakvu peticiju, vjerojatno bi neki oblik Internet peticije bio najbolji, moglo bi se puno ljudi uključiti u malo vremena...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolege, u potpunosti se slazem sa svime sto ste naveli. Nema vise uopce smisla navodit koliko je ovaj ispit po novom apsurdan-od pismenog pa nadalje...Pa ima sudaca koji nemaju pojma napisat presudu, a nas se baca i na tome. Sto je, kako oni kazu-tek 2% ovog ispita. A o usmenom da i ne govorim! Iskreno se nadam se da ovo nece ostat samo na razini nekolicine nezadovoljnih ljudi na legalisu, i slazem se s kolegom/icom da bi internet peticija bila najbolje rjesenje. Ajmo se zauzet za sebe, od kukanja nema nista!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolege, u potpunosti se slazem sa svime sto ste naveli. Nema vise uopce smisla navodit koliko je ovaj ispit po novom apsurdan-od pismenog pa nadalje...Pa ima sudaca koji nemaju pojma napisat presudu, a nas se baca i na tome. Sto je, kako oni kazu-tek 2% ovog ispita. A o usmenom da i ne govorim! Iskreno se nadam se da ovo nece ostat samo na razini nekolicine nezadovoljnih ljudi na legalisu, i slazem se s kolegom/icom da bi internet peticija bila najbolje rjesenje. Ajmo se zauzet za sebe, od kukanja nema nista!

 

Definitivno potpisujem kolegu! I ajde da ta peticija stvarno krene..a ne da ostane mrtvo slovo na papiru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima!

Upravo u četvrtak 6.12. sam nakon slušanja p.i. pitala tajnicu komisije hoće li biti izmjena Zakona i rekla je da hoće. :-)

 

Naime, formira se radna skupina i u ljetu se očekuju izmjene zakona tako da bi se od roka u 9. mj. 2013. počeo primjenjivati izmijenjeni zakon. Najvjerojatnije će priznati jednom položeni pisani dio ispita, a možda i još neke povoljnosti. Veli da je svima ovog sistema dosta, a i ministru pravosuđa. Napokon!

 

Tog dana 2 kolegice pale su na zadnjoj grupi pitanja isto kao i kolega koji je pokrenuo ovu temu.

Suosjećam s vama kolege, držite se i pridružite se ovoj peticiji za koju smatram da ne može škoditi. Ja podržavam ovu akciju i potpisat ću peticiju.

 

Vrijeme je da se počnemo boriti za sebe! Aloha! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Podržavam sve kolege!

 

Dosta je toga rečeno, od neobjektivnosti ocjenjivanja presuda, loših presuda sudaca po kojima mi kao trebamo učiti pisati presude. Nadalje, apsurdnost je da se ljudima odbije pristup ispitu nakon 2 mjeseca izbivanja s posla bez ikakvog opravdanog razloga. Ako se puno ljudi prijavilo na ispit to nije naš problem, već problem Ministarstva i neka to riješe sa iznajmljivanjem više dvorana.

 

Također, samo pisanje presuda gdje moramo nositi sve žive zakone i pisati rukom kao da smo u srednjem vijeku. Pa postoje dvorane s kompjuterima gdje se organiziraju razno razni ispiti (FER, ALGEBRA itd.).

 

Ja sam pala ispit u rujnu jer sam imala 5 bod iz kaznene presude, a na niti jedan način nisam mogla saznati zašto sam pala. Znači učila sam 2 mjeseca, nisam dobivala plaću, ostala sam bez posla jer moram opet ići na pravosudni i u svemu tome nemam pravo znati zašto sam pala??? Na bilo koji ispit koji su od punog manjeg značaja sam imala pravo na uvid i obrazloženje zašto sam pala, a ispit koji je toliko bitan kao pravosudni ima sistem da se kandidatima ne daju obrazloženja nego samo bodovi.

 

Kao da smo osobe kojima se ne poštivaju osnova ljudska prava, a mi smo diplomirani pravnici!

 

Što više reći, pričala sam s g. Švendom upravo o svim ovim problemima. U principu se slaže sa svime što sam rekla, ali on tvrdi da se sistem ne može mijenjati prije ulaska RH u EU. To mi uopće nije jasno jer se mijenjaju puno bitniji zakoni non stop (Kazneni, ZKP, Ovršni...), a Pravilnik o polaganju pravosudnog ispita se ne smije mijenjati?

 

Moj prijedlog je odmah krenuti s Peticijom, u sve medije ako treba i služiti se internetom. Ako planiraju promjene tek u rujnu 2013. to ne znači da se ne možemo buniti sada.

 

Lijep pozdrav svim supatnicima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto, ako netko ima vremena i dobre volje mogao bi sastaviti post u kojem će se umetnuti svi postovi u kojima se izražava nezadovoljstvo...od prvoga...pa dalje zbog odbijenica jer nema prostora, roka i ostaloga...trebalo bi to mailat nekome...ili nekom portalu ili ne znam ni ja kome...tko živ tko mrtav do 9. mjeseca! Treba reagirati čim prije!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi kolega potpuno se slažem sa peticijom i samo naprijed.Ja sam prošla isto jako negativna iskustva,Naime prvi put sam pisala 2011 na ljetnom roku, pismene imala bodove 899 i na drugoj grupi usmenog pala.Drugi put sam pisala 2012 u 3 mjesecu i na prvoj grupi pala a da ni sama neznam zašto.Treći put sam pisala sada u 9 mjesecu i zbog cijelog psihofizičkog stanja kolabirala i završila u bolnici.Dakle na mojoj kičmi su tri pisanja pismenog koje je prestresno a usmeni je priča za sebe.Jedan ispravak glede bivših generacija kolega pravnika.Uz neocjenjivanje pismenih usmene su polagali na dva dijela, znači 3/2 grupe pitanja, što znači ciljano su spremali tri grupe da bi dvije polagali naknadno.

Glede tvog prijedloga naravno da postoji većina i mi se sami moramo zauzeti za promjene.Sama sam zbog pravosudnog i svega popratnog ostala bez posla a posao je govorim iz iskustva nemoguće naći i sa položenim pravosudnim a kamoli bez.Na testiranju u revizorskoj firmi gdje su ipak pristojne plaće upitani su pravnici koliko bodova su ostvarili na pravosudnom ispiti...kakva sramota.Znači generacije sudaca i odvjetnika nisu bodovani a danas su na funkcijama i radnim mjestima a od nas novih traži se maksimum.Kolege samo recite kad i gdje potpisati ću peticiju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja se zalažem za promjenu Pravilnika. Nisam ni znala da je tako, a već par mjeseci spremam pravosudni, uz rad kod poslodavca od kojeg ću vjerojatno dobiti par dana slobodnog. Nevjerovatno je da vas mogu dva tjedna odbiti s polaganja, i da nemamo pravo uvida u obrazloženje bodovanja. Sigurno se može uložiti žalba ili barem prigovor prema ZUP-u. Pismeni bi trebalo priznati ako se padne usmeni, i da sljedeći put bude manja cijena. I da bude transparentnije i objektivno bodovanje.

 

Neka začetnik barem ovu prepisku pošalje Vladi i Ministarstvu pravosuđa, pisano, elektronički, preko društvenih stranica (facebook i sl.). Može proći kao "peticija", odnosno oblik javnog pritiska.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolege, istina je da sam ja pokrenuo ovu temu, ali ne smatram da imam ekskluzivna prava na pokretanje ove peticije ;) dapače, smatram da je ovo nešto što utječe na sve nas, tako da se svi mogu slobodno aktivno uključiti u ovu inicijativu.

 

Naime, radim u odvjetničkom uredu, pa Vam je onda jasno koliko imam slobodnog vremena. Pokretanjem ove teme htio sam prvenstveno vidjeti postoji li još istomišljenika po ovom pitanju.

 

No, svakako stojim iza svega što sam rekao, ali kako baš nemam iskustva s peticijama, a vidim iz par postova da bi par kolega/ica moglo imati neka iskustva s tim, predlažem da napravimo on-line peticiju.

 

Stoga, molim sve kolege/ice koji žele aktivno sudjelovati da mi se jave porukom, kao i one koji imaju iskustva s postavljanjem on-line peticija pa ćemo oformiti neku radnu skupinu i složiti konkretan prijedlog prema Ministarstvu, jer je više glava svakako pametnije od jedne.

 

Obzirom već postoje određena saznanja da bi se Zakon mogao mijenjati, bilo bi poželjno da u što skorijem roku uputimo konkretan prijedlog glede izmjena, tako da se čuje i naš glas.

 

Kako nemam facebook, twitter ili sl. kolege koji su članovi neke društvene mreže mogu slobodno copy/pasta-ti moj post na iste, kao i na zid vlade RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tresla se brda, rodio se mis...Nije trebalo ni pokretat ovakvu temu, da bi na kraju sve ostalo na ovako bijednoj razini online jadanja bez konkretnog rezultata. Sto se tice njihovih "izmjena", taj film u ministarstvu vrte od kada je novog nacina polaganja-ljudi se malo pobune, posalju koji prigovor, i nikom nista. Nista, kad vec nismo u stanju nista napravit-nastavimo u tisini punit drzavni proracun.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Slažem se sa idejom, no mislim da bi se ona trebala ograničiti na neke određene slučajeve kako se ne bi mogao staviti protuargument da je to uvođenje polaganja pravosudnog na "refule" čime bi se ugrozila cijela ideja. Recimo, onima koji su granični slučajevi i ne dobiju dovoljan broj bodova iz jedne ili dviju grupa, odnosno njihov broj bodova je 10 do 20 % manji od traženog broja bodova svakako bi trebalo omogućiti polaganje samo tih grupa predmeta i to samo jednom, a ako tada ne bi položili onda bi opet morali polagati cijeli pravosudni. To bi bio moj prijedlog. Ne bi bilo loše napraviti stranicu na kojoj bi se mogli prikupljati potpisi za peticijiu, koje bi se nakon prikupljanja moglo poslati ministru ne bi li ga se motiviralo na predlaganje izmjena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

čim sam pročitala "naslov" odlučila sam pročitati sve do kraja.....ja sam uvijek za pozitivne promjene, a "ustrajna" možda i nije dovoljno jaka riječ....idem odmah pročitati sve što kolege kažu pa da vidim, hoće li kakva peticija ili pak pismo "nekome tko želi čuti mišljenja budućih odvjetnika, sudaca....etc"....na mladima svijet ostaje, pa da ih baš ne pamtimo po "torturi".....čitam....:cita:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Napisala sam cijeli ep o navedenoj temi, no "nešto" ili "netko" me izbacio"....nemam namjeru više sjediti i pisati očigledno za nekoga previše pametne stvari jer nije prvi puta da mi se to dogodilo. Dakle biti ću kratka i jasna: vidjela na svoje oči i čula na svoje uši kao slušač istovjetnu priču. Kolegica je plačući istrčala van i nadam se da je zdravstveno ok. Godine 2011.su 2 osobe umrle zbog posljedice stresa neposredno nakon pravosudnog (neposredni izvor). Da, RH trebaju promjene, no treba i zajedništvo. Ja sam za pisanje obrazloženja i peticije, ne treba "sjesti" samo na kolegu paxa82. Složnost. Postoji li ta riječ još u hrvatskom rječniku?!? Vjerojatno ću izaći na ispit ako se ništa ne promjeni, ako padnem idem u U.S. (imam bar kamo). Pitam se hoće li se konačno u ovoj državi nešto promjeniti ili će na "pametnim" radnim mjestima i dalje sjediti oni koji nemaju nikakve izobrazbe......mogla bih još, ali pitanje je hoće li i ovo objaviti.....možda sam previše radikalna....:idemo:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ha.....nisam "obrisana" :smijeh3:.....šteta onog prvog duuuugog "epa" u kojem sam temeljito opisala i napisala svoje mišljenje. Još ću samo reći da ne bude nepotpuno (iako će biti jer se ne mogu "ponoviti", kad pišem to samo ide iz mene, a ponovo, to jednostavno više nije to). Svi kolege koji su podržali kolegu paxa82....slažem se sa vama. I to ne pola % nego 100%. Neću ulaziti u nepotrebne detalje svih oblika nepravdi koje nas čekaju na pravosudnom i sigurna sam da je to kod nas tako, no ne i u drugim državama, no blaženi "Hrvati", povijesno duboko u korjenima pokorni sluge bili i ostali. Niti kolega pax82, niti ja ne možemo promijeniti trenutnu situaciju. Ako dođe do promjena u rujnu kako je napisao kolega sisavac, to je opet nepravda spram svih nas koji izlazimo do tada. Što bismo onda mi trebali imati kao titulu obzirom na "torturu" i sve što smo prošli ?!? No, biti ću iskrena. Izaći ću, dati ću tih 2555,00kn (iako bih dala i 5,6,7000kn za normalan ispit bez toliko stresa i mučenja), pa ako padnem, neću ponovo. Ne zato "jer bi me smatrali glupom", nisam tako slaba i nesigurna osoba nego zato jer imam kamo otići. U drugu državu i na bolje radno mjesto. Imala sam vizije za ostati tu i boriti se za ovu jadnu napačenu državu, ispijenu krvopijama.....no, ako me ista ne želi....bye, bye....nakon par prospavanih noći, kad mi se glava "ohladi", nadam se da ću ovdje pročitati nešto pametno......:moli: RH nedostaje samo jedna stvar (dobro više, ali glavna stvar), a to je složnost !!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prespavala jednu noć i samo da još nešto kažem svima koji će vjerojatno kad-tad čitati ove retke. naravno da se svi boje (opravdano) izaći poput "organizatora pobune protiv nepravdi" u vezi polaganja i ostalog vezano uz pravosudni ispit jer, više je nego vjerojatno da isti pravosudni ispit ne bi položili. na nekome se uvijek koplje mora prelomiti i žrtvena janjad su oduvijek postojala. nitko od nas to ne želi biti i zato svi imate mogućnost anonimnog slanja pisama, kako ministarstvu, ministru ili pak komori. dakle, netko će ipak to pročitati...imate i tisak....nešto se definitivno mora promijeniti jer medicinari, stomatolozi i ostali koji se "hvale" okolo kako je naš studij "tečaj", a mi eto....neću ni reći što, svoj specijalistički spremaju do dva tjedna. pa tko je onda tko?!? meni se sa njima ne da ulaziti u nepotrebne rasprave jer ionako ne bi promjenili mišljenje. no, mi se moramo više držati zajedno i zajednički braniti svoju struku, ne dozvoljavati da nas degradiraju. naposljetku kad nas zatrebaju itekako su ti isti koji su nas "pljuvali" manji od makova zrna. skrenula sam s teme, pa da se vratim. čitajte temeljito pravilnik, po ne znam koliko puta, pa ako se "oni" ne drže napisanog, što reći?????? :pravila:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Majda, je li informacija provjerena?!? Ako nije, kako bi ju mogli provjeriti ???? Možda srijedom kada su informacije od 9-13h ????? Kada bi to bilo tako mislim da bi svi barem malo odahnuli, no informaciju svakako treba provjeriti. Please, tko prvi provjeri je li to točno i od kada bi to vrijedilo neka napiše da svi znamo. :hvala:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako bi to vrijedilo od roka u 9.mjesecu, onda bi svi trebali izaći tada jer je kriterij nemjerljiv. No, na "priča se" ....ništa od toga. Ako se "priča", isto treba provjeriti, dakle kako rekoh, nazvati komoru, Udrugu vježbenika, pitati kakav je odgovor/dogovor, ministarstvo (srijedom, već sam o tome pisala). Ukratko, ja prva ne bih izašla na ispit pod ovim kriterijima ako u 9.mj.vrijede puuuuuno lakši. Radije bih sada nešto radila, preko ljeta ponovila gradivo i položila nego sada pala(?!?), "poklonila" 2555,50kn i pretrpjela stres.....zanima me mišljenje ostalih kolega ili se oni ne zamaraju već strpljivo sjede za knjigom pa što bude ?!? Iskreno, tko bi znao što je najpametnije od svega.....:misli: p.s. a treba se zapitati i što će odlučiti ako zahtjev i jest predan....odluka može biti pozitivna za nas ili pak status quo......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja neću sjediti kod kuće i čekati. Osim učenja, sljedeći tjedan dati ću sve od sebe da iz pouzdanog i provjerenog izvora dođem do informacije. Ako će se od 9.mjeseca polagati po "starom", pa nisam blesava da izađem sada po "novom" (kudikamo težem) načinu ispitivanja i ispitu općenito. Imam što za raditi, a par mjeseci prođe brzo. Barem ću se kroz ispit "prošetati" :)....ako ostaje i dalje kako je, znam da mi nema druge nego "živce smiriti" i dati sve od sebe....pa kako bude. No naravno, čim saznam pouzdano/provjerenu informaciju, stavljam obavijest ovdje kako bi i ostali znali. :megafon:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga kolegice Agness, ali i svi ostali koji ste se priključili ovoj temi, hvala na podršci,a svima ostalima koji su se našli pljuvati po meni samo mogu reći da sam prije nekih mjesec i pol dana napisao dosta dugačak i opširan post u kojem sam se dosta detaljno osvrnuo na te komentare ali su ga netom nakon objavljivanja skinuli, pitam se zašto :).

 

Ukratko, na ove gore postove da nisam ništa poduzeo osim što sam pokrenuo ovu temu, samo ću reći slijedeće: dakle, od svih kolega koji su pročitali post ili ga komentirali javila mi se samo jedna osoba koja se bila voljna naći sa mnom ili na bilo koji drugi način stupiti u kontakt, te zaista poraditi na tom prijedlogu.

 

No bez obzira na sve, a kako sam i prije govorio nemam ja nikakva ekskluzivna prava na pokretanje ove peticije ili na poticanje bilo kakvih izmjena po ovom pitanju, to je nesto što se tiče svih nas, pa bi po mom mišljenju trebali svi zajedno djelovati.

 

,Ja sam sada opet prijavio ispit za rok u 3 mjesecu, no ukoliko će ove izmjene zaista stupiti na snagu u 9 mjesecu, suglasan sam sa prijedlogom da ga i odgodim jer ne vidim razloga zašto da se opet provlačim kroz ovu torturu ukoliko će mi za par mjeseci polaganje biti olakšano, a vjerujte mi ukoliko su izmjene zaista takve kako se navodi, polaganje će biti znatno olakšano.

 

Uglavnom, mislim da imamo pravu na ovu informaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega Pax, znala sam ja da vi niste poput onih glasnih, pa ništa.....i ne volim kada ljudi sude, što je kod nas vrlo česta pojava, a sami nisu došli ni na ideju te kamoli pokrenuli istu. Glavno da imaju što za komentirati. I ja poput vas izlazim u 3.mjesecu ukoliko iz pouzdanog izvora ne saznam za potpunu promjenu uvjeta u 9.mjesecu jer bih kao i vi ispala ..... da ne propustim "ugodniji" i sigurniji način da se riješim tog nama svima neophodnog ispita.

Dati ću sve od sebe da saznam te objaviti naravno na Legalisu što sam saznala.

Ako ste iz ZG, ja sam uvijek za da se nađemo kao kolege. Naposljetku sretati ćemo se u sudnicama, a nećemo ni znati da smo se upoznali na Legalisu :)

Moj mail je : aipetrak88@gmail.com P.S.i meni su obrisali jedan poduži post....tako da vam vjerujem, a niti ja ne znam zašto, nisam nikoga "blatila, klevetala ili išta slično".

Veliki pozdrav i sretno ako se ne vidimo ..... :hvala: :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na stranicama Ministarstva je plan noramtivnih aktivnosti za 2013. godinu. Zakon će se definitivno mijenjati, kao i Zakon o Pravosudnoj akademiji.

Upućivanje na proceduru pred Vladu je predviđeno za zadnje tromjesečje 2013. godine...samo je pitanje kad će te izmjene stupiti na snagu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi kolege,

jutros sam razgovarala sa ministarstvom pravosuđa i rekli su da nemaju nikakvu informaciju da će rok u 9.mj.biti po drugim odnosno pogodnijim uvjetima. Do nekih izmjena će vjerojatno doći nakon ulaska u EU, ali kakvih, i kada, to se ne zna, tako da moj je savjet prihvatiti stanje kakvo trenutno jest te pokušati položiti.

Sve upite koje imate kao što vjerujem i sami znate, možete obaviti svake srijede od 9-13h na broj telefona 01/3714369 i vrlo ljubazno će vam na iste odgovoriti gospodin Švenda.

Eto, toliko od mene...... :mase2:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...
  • 1 godina kasnije...

Pa ako se mi pravnici bojimo o ovome progovoriti s imenom i prezimenom na pravom mjestu (Ministarstvu), onda je jedino rješenje da predložimo invalidima da šator iz Savske ispred Ministarstva branitelja premjeste u Vukovarsku ispred Ministarstva pravosuđa

Inače, reorganizaciju načina polaganja apsolutno podržavam a pozdravio bih i staru cijenu od 1.440 kn

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa ako se mi pravnici bojimo o ovome progovoriti s imenom i prezimenom na pravom mjestu (Ministarstvu), onda je jedino rješenje da predložimo invalidima da šator iz Savske ispred Ministarstva branitelja premjeste u Vukovarsku ispred Ministarstva pravosuđa

Inače, reorganizaciju načina polaganja apsolutno podržavam a pozdravio bih i staru cijenu od 1.440 kn

 

Da kolega, slažem se s tobom ali nekih naznaka da će se u budućnsoti nešto promjeniti na bolje nema, može biti sam sve gore, kako i je.:tikvan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

A kako uopće komisija odluči dati 4 boda umjesto 5? Koji su kriteriji za to bodovanje?

Da li npr. iz GPP-a možeš znati sve a iz OBZ-a ništa i da ti je to pola, tj. 7,5 bodova, ili je to pad?

Da li svako pitanje nosi određeni broj bodova? Ili se boduje sveukupno kao cjelina?

 

Kad će više uvesti pismeni na zaokruživanje kao vani. Onda bi bilo objektivno - il si zaokružio točno il netočno. Ovaj usmeni je daleko od objektivnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija