Jump to content

Kuća na dar, dug na dar?


manki1

Preporučene objave

Prije 15ak godina navršivši 18 godina roditelji mi daruju kuću (darovni ugovor sa doživotnim uživanjem) u kojoj oni stanuju iz razloga što je jedan od 2 roditelja bio prilično neodgovoran poduzetnik (da ista nebi završila pod hipotekom i sl.).

 

Poznata mi je činjenica da se može naslijediti dug u visini naslijedstva (tako nešto). Pa me zanima da li tu istu nekretninu mogu dati pod dug u slučaju da bi postojao nakon smrti roditelja (što dobio to dao) ili mora biti novac u vrijednosti nekretnine?

 

U toj nekretnini ne stanujem i osjećam da mi je samo teret!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako imate darovni ugovor koji je ovjeren kod javnog bilježnika, izvršite uknjižbu prava vlasništva na navedenoj nekretnini u vašu korist! vi ste vlasnik nekretnine već 15 godina, a ne vaš otac.

Činjenica da on mogao ostaviti dugove nakon smrti ne utječe na vaše pravo iz nekretnine koje je darovana. Nasljednik odgovara za dugove ostavitelja samo do visine nasljeđenog dijela. Međutim, darovni ugovor ima specifičnost jer se uračunava u nasljedstvo samo kod računanje nužnog dijela nasljednika ostavitelja, a vjerovnici ne mogu do darovanog dijela ako je ono bilo u savjesno i pošteno i nije bilo na štetu vjerovnika(suprotno oni moraju dokazati).

Vi kažete da je ugovor star čak 15 godina sa pravom doživotnog uživanja vaših roditelja. Predlažem hitnu uknjižbu darovnog ugovora u zk(posebno ako je ovjeren kod jb) i možete mirno spavati jer je nekretnina vaša, vjerovnici vašeg oca se na nju ne mogu uknjižiti!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači naslijeđivanje nakon smrti (nekretnine,dugovi,its) i darovni ugovor su dvije kategorije?

Jel to znači da ukoliko mi je od strane roditelja darovana ta nekretnina nemam straha od naslijeđivanja nekih dugova (npr ako se odreknem eventualnog naslijeđa tipa vikendica, zemlja....)?

 

 

Papiri su provedeni i vidljivo je moje ime na onoj stranici pravosudje.hr...ako se na to misli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je. Uknjiženi ste u zemljišne knjige VI STE VLASNIK nekretnine, a ne vaš otac i vjerovnici nemaju nikakve veze s njom. (jedino ako ste ocu bili jamac, pretpostavljam da niste, stoga uživajte u svojoj kući).

Jednog dana kad vam otac umre možete se odreći svega ako želite (darovane kuće ne morate jer je vaša, samo vaša). Samo prvo procijenite koliki su mu dugovi, a koliko je vrijednost stvari koje je imao u TRENUTKU SMRTI U VLASNIŠTVU jer odgovarate samo do visine onoga što ste naslijedili!

 

Darovana kuća koju vam je otac ostavio ima utjecaja samo ako npr. imate brata pa se zbraja sve što je vaš otac za života stekao i onda se dijeli između vas i brata na jednake dijelove. Dakle, vi ste već dobili kuću, a on će dobiti više od ostale nepodijeljene imovine! i ponavljam, ako ste uknjiženi u zemljišne knjige kao vlasnik onda možete mirno spavati!

pozdrav i sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako želiš izbjećo obvezu plaćanja dugova ostavitelja (oca,majke)

sa vlasnicima nekrertnina sklopi ugovor o doživotnom uzdržavanju (ili dosmrtnom uzdržavanju).

u ugovor se navedu nekretnine koje uzdržavatelj dobije od uzdržavanih osoba

kao naknadu za uzdržavanje.

uzdržavatelj ne odgovara za dugove uzdržavane osobe

osim ako to navedu u ugovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Neznam dali sam na točnoj temi ako nisam, nemoj te mi uzeti za zlo..

Eto...prošli tjedan je poginuo otac mog muža koji je bio vlasnik obrta. Naravno...u dugovima za koje smo saznali tek prije 2 dana u razgovoru sa knjigovođom.Ispostavilo se da je dužan poreznoj, dobavljačima te da ima 2 kredita u banci ( za jedan je napravljena životna polica , ali u banci kažu da je premala da bi pokrila iznose kredita?? ) On ima suprugu i dvoje djece ( od kojih je jedan moj muž), ukoliko se svi odreknu nasljedstva dali odgovaraju za dugove pokojnika.

Situacija je još kompliciranija time što smo mi prije 4 g kupili auto od njega koji glasi na njegovu suprugu i isplatili ga u gotovini i nikad nismo prepisali na nas radi police osiguranja, jučer smo saznali da on taj auto nije otplatio već da će još nekoliko rata stići na naplatu..dali nam ga mogu zaplijeiti kao imovinu supruge pokojnika? Postoji li neki način da se legalno zaštitimo , mi smo ga platili u potpunosti.. :(

 

Molim Vas pomoć, savjet u vezi cijele situacije, u šoku smo i neznamo šta napraviti, dugovi su visoki ...

Zahvaljujem se na pomoći..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko se odreknete nasljedstva,neodgovarate za dugove ostavitelja.Medjutim ostaje problem,kako izvrsiti prenos vlasnistva konkretnog vozila.

 

Prije svega zahvaljujem se na odgovoru i ispričavam što sam na 3 mjesta objavila upit, ali toliko sam u šoku da neznam šta bi gdje bi...sorry

 

Znači ako se odreknemo vlasništva ne odgovaramo za dug čak i prema poreznoj?

Što se vozila tiče, šta da napravimo? Ostalo je mislim 3 rate, ako to platimo i prepišemo vozilo prije ostavinske, mislite da će to biti u redu?

 

Iskoristiti ču Vašu ljubaznost i postaviti još jedno pitanje..ovo je svekru drugi brak, u prvom su on i supruga počeli graditi kuću, prije kraja gradnje su se rastavili, tako da je kuću ona sama dovršila..međutim, šogor mi je jučer rekao da je pokojni upisan na parcelu (koja se navodno u zemljišnim knjigama vodi kao livada ili nešto sl?? ), a na kuću da je samo njihova majka odnosno prva supruga..šta možemo očekivatio u svezi toga na ostavinskoj, ako se odreknemo i toga...bojim se da neće ona imati negativne posljedice.. :(

 

Hvala unaprijed na savjetu..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao sto je receno,odricanjem od nasljedstva neodgovarate za ostaviteljeve dugove,ma kakvi i prema kome bili.

Necu ulazit u to kako mislite izvrsiti prenos vlasnistva nad vozilom,prije ostavinske(izuzev ako posjedujete kupoprodajni ugovor).

Po pitanju ostavinske mase(nekretnine),bice sve ono sto je upisano u zemljisnim knjigama na ime ostavitelja.

Ako je konretna kuca upisana kao vlasnistvo doticne gospodje,onda je to njeno vlasnistvo koje nece biti predmet raspravljanja.Vasa izjava o odricanju nemoze imati uticaja na njenu osobnu imovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao sto je receno,odricanjem od nasljedstva neodgovarate za ostaviteljeve dugove,ma kakvi i prema kome bili.

Necu ulazit u to kako mislite izvrsiti prenos vlasnistva nad vozilom,prije ostavinske(izuzev ako posjedujete kupoprodajni ugovor).

Po pitanju ostavinske mase(nekretnine),bice sve ono sto je upisano u zemljisnim knjigama na ime ostavitelja.

Ako je konretna kuca upisana kao vlasnistvo doticne gospodje,onda je to njeno vlasnistvo koje nece biti predmet raspravljanja.Vasa izjava o odricanju nemoze imati uticaja na njenu osobnu imovinu.

 

hvala puno na informacijama :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija