Jump to content

rok - veljaca 2013.


blair

Preporučene objave

Netko od slušača sa usmenog od rujna 2012.ili netko ko je svježe položio pravosudni, dajte molim Vas, recite da li ispitivači "rešetaju" ili bace kandidata samo ako vide da baš ništa ne zna? Koliko detaljno pitaju trgovačko?

 

Pitanje vezano za novi Kazneni zakon-kod pokušaja, i to neprikladnog, što bi to bila gruba nerazumnost na strani počinitelja?

 

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slušala sam tri različite komisije. Ne ruše baš tako lako. Ima kolega koji odustanu, ostanu slušati, pa se onda pokaju što su odustali.

 

Trgovačko - ovisi tko ispituje. Mjenicu i ček svi ispitivači jako dobro poznaju i temeljito pitaju. U pogledu ostalog dijela gradiva, ovisi tko ispituje. Neki ispitivači, tipični "civilisti" ne ulaze u detalje. Neki, poput javnih bilježnika, odvjetnika, mogu tražiti detaljnije znanje. Ali se u svakom slučaju ne mora znati pjevati kao ZOO ili ZV.

 

U vezi novog Kaznenog zakona. Ne mislim da će te na taj način pitati značenje takvih zakonskih termina. Naprosto zato što nisu dobili svoje značenje i sadržaj u praksi. Ako te baš zanima, postoji komentar novog KZ-a koji košta 999,00 kuna, pa možeš tamo pogledati. Ali ne mislim da će itko pitati značenje termina novog propisa koji tek ulazi u primjenu. Međutim, opći dio se mora recitirati na ispitu.

 

Netko od slušača sa usmenog od rujna 2012.ili netko ko je svježe položio pravosudni, dajte molim Vas, recite da li ispitivači "rešetaju" ili bace kandidata samo ako vide da baš ništa ne zna? Koliko detaljno pitaju trgovačko?

 

Pitanje vezano za novi Kazneni zakon-kod pokušaja, i to neprikladnog, što bi to bila gruba nerazumnost na strani počinitelja?

 

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam slušala 2 komisije. Kao što je kolegice rekla, razlike su poprilične ovisno o ispitivaču. Treba znati osnovno, reći 4, 5 rečenica o svakom pitanju, no moj dojam nije da se treba znati sve izrecitirati iz bilo koje grupe pitanja, pa tako niti iz trgovačkog ili gp-a. Kada sam ja slušala, kolege su odgovarali neke ugovore iz zoo-a po principu da su rekli što je, u kojem se obliku sklapa i možda još jednu specifičnost... Naravno to ne znači da nećeš naići na ispitivača koji će tražiti puno detalja, no zato je tu i sreća veliki faktor ;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma ok, točno je da kandidati nisu briljirali. Ali ja sam slušala ispitivače koji su znali reći: Riječ, zaboravili ste riječ. Mnogi imaju ispred sebe nekakve materijale, valjda zakone, po kojima prate kako odgovarate. Ali točno je da sve doista ovisi o ispitivaču. Držim Vam fige svima! :)

Ja sam slušala 2 komisije. Kao što je kolegice rekla, razlike su poprilične ovisno o ispitivaču. Treba znati osnovno, reći 4, 5 rečenica o svakom pitanju, no moj dojam nije da se treba znati sve izrecitirati iz bilo koje grupe pitanja, pa tako niti iz trgovačkog ili gp-a. Kada sam ja slušala, kolege su odgovarali neke ugovore iz zoo-a po principu da su rekli što je, u kojem se obliku sklapa i možda još jednu specifičnost... Naravno to ne znači da nećeš naići na ispitivača koji će tražiti puno detalja, no zato je tu i sreća veliki faktor ;)
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam imala priliku slušati samo jednu komisiju i ugodno sam se iznenadila... vjerujem da je stvar u ispitivačima ali ovo je bilo divno... naime, trazili su samo osnove ... po par rečenica je bilo dovoljno, pomagali su stvarno super... kandidati su dosta lose znali kazneno i bojali su se vec nakon te grupe da ce pasti, međutim prosli su ... sto me ugodno iznenadilo... mislim da iako nam svima treba znanje potrebno je i jaaako puno srece ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

BostonLegal, Tintili i blair, hvala Vam kolegice na detaljnim odgovorima! :-) Da, slažem se kolegice Boston Legal i nadam se da neće na taj način pitati opći dio KZ-a. Pogledat ću taj komentar, hvala na savjetu. Glupo je odustati. Bolje je pokušati, pa šta bude. U svakom slučaju znaš da si dao sve od sebe. Točno, znanje i neizostavno sreća. Hvala, također držim svima fige!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

najbolje napravit neku svoju sprancu..jaa se samo nadam da ce iz kaz biti 1 okrivljenik, i da nece biti za pisati i rješenje o pritvoru,a za grad i radno cu ili odbiti ili usvojiti tuzb zahtjev, bez previse kompliciranja :) a sad...konzultirat se valjda moze sa kolegom do tebe, a i valjd ce taj/ta biti ok za razmijeniti misljenja :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da, ja sam napravila sprance... i nadam se dobrom spisu...kazneno je zadnja 2 roka bilo super, nadajmo se da će i ovaj... ne bi ni ja rjesenje pisala... konzultirat se uvijek moze, jer smo svi zbijeni tako da nam ne mogu nista :P barem koliko sam ja cula ... a za radno i građansko baš tako odlučit se u čiju korist presuditi, a oni ce nam se u podnescima ionako pozivat na materijalno pravo koje cemo mi primjeniti ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav kolege.da vam se javim sa dobrim vijestima jer znam koliko su meni takve vijesti puno značile kada sam se spremao za pravosudni, posebno pismeni.položio sam u 12 mjesecu, pismeni je bio krajem 9-tog.ovako, što se tiče pismenog, mene ga je bilo više strah nego usmenog, ali se ostvarilo ono što su mi pričali kolege koje su položili,tjedan do dva čitanja presuda je i više nego dovoljno.bitno je da presuda ima odgovarajuću formu i da se pozovete na valjano matrijalno pravo.

konkretno, zbog krive procjene vremena (mislio sam da je 8 h i više nego dovoljno,ali sam se prevario) prilikom pisanja presude iz građanskog nisam pisao iskaze svjedoka, nego sam u obrazloženju naveo da je taj i taj rekao to i to.obrazloženje mi je imalo sve zajedno deset rečenica.

bio sam siguran da sam pao,jer sam mislio da to što sam napisao nije ni približno dovoljno.kazneno i radno je bilo puno bolje,jer već znate što vas čeka pa se bolje organizirate.

na kraju sam iz građanske presude imao 9 bodova, aiz radnog i kaznenog po 8, koje sam, po meni pet bolje napisao.kada sam gledao kako su mi ocjenjivali pismeni tražili su da presuda ima glavu i rep, te da sam obrazložio zašto asm presudio kako jesam, a tu je očito tih deset rečenica bilo dovoljno.pozvao sam se na odgovarajući članak zoo-a i naveo kojim sam iskazima povjerovao i zašto i to je to.

što se tiče usmenog, spremao sam se neka četri mjeseca, prošao sam sva pitanja, što ne znači da sam sva i znao. komisija je bila super, pitali su što smo izvukli i dosta opširno, ali ništa bezobrazno, sve sa namjerom da se vidi da li znaš za više ili da pomognu ako zapneš.stvarno su bili korektni. svi troje smo prošli.

kolege držite se i samo naprijed, nije to ništa tako jako strašno da vi to nebi mogli!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bilo nas je oko 130, prijavljeno oko 200 ali je jako puno odustalo... nisu nam nista konkretno rekli... kao 2-3 tjedna, jedan kolega je rekao da bi mogao poceti za mjesec dana da je cuo da je netko u jednoj grupi rekao...ja iskreno sumnjam da ce prije polovice 3. a sada jel to zato sto zelim tako ili ... ne znam :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao prvo... moglo se konzultirati, nisu nam pregledavali zakone i tako to...

 

A spisi...

gradjansko kada otkrijete bit nije problem...ali problem je doci do toga... naime, predmet je bio iseljenje i predaja u posjed... i sada tužitelj tvrdi kako je on vanknjizni vlasnik nekretnine koja je u posjedu tuzenika, tvrdi da je na nekretnini upisana radna organizacija Promet te dokazuje da je on sljednik Prometa... Tuženik to osporava navodeci kako je sljednik prometa neko 3. U tome se pogubis, toga ima 15-tak stranica u spisu... da bi kasnije shvatio da uopce nije bitan ni Promet ni sljednistvo, obzirom da je nekretnina u drustvenom vlasištvu i da je kao korisnik upisana Općina Petrinja... ja sam nazalost objasnjavala i sljedništvo pa ne znam hoce li mi se uzeti za zlo... :(

kazneno je jaaaaako opširno... 2 kaznena djela pokušaj ubojstva i krađa, optuženik je u istraznom zatvoru znaci morate bar neko rjesenje o tome donjeti... ja sam isla na stjecaj iako bi ga uvijek u "stvarnom zivotu" za kradu oslobodila, kako je i u pravoj presudi, al se nisam usudila, jer su nam Garcicka i Kos uvijek pricali ne oslobadjati, ne znate vi to dobro objasniti :)

radno ... kada se usporedi s ovim milina... radnik trazi poništenje odluke o otkazu... odbija se tuzbeni zahtjev, otkaz opravdan... da ne duljim stvarno lagan spis pocela sam u pola 9 pisati presudu...

 

eto sretno !

 

a kolega hugo, ne znam kako ne pisanje rješenja utječe na prolaznost, ja sam ga napisala iako smatram da je to bezobrazno da smo trebali... al eto

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može li mi netko reći primjer koji građanskopravni učinci se stvaraju kad se obavijesti 3. o parnici (GPP)?

 

otprilike ovako: regresni vjerovnik ne može se kao tužitelj u postupku protiv regresnog dužnika pozivati na intervencijski učinak pravomoćne presude donesene u prijašnjoj parnici koju je treća osoba vodila protiv regresnog vjerovnika kao tuženika ako on o toj parnici nije obavijestio regresnog dužnika.

Važno je dužnika od kojeg se namjeravamo regresirati obavijestiti o parnici!! To je taj građanskopravni učinak. jer nam on tada u parnici u kojoj ćemo se od njega regresirati ne može prigovarati na pogrešno ili nepotpuno utvrđeno činjenično stanje kakvo je utvrđeno u tom prethodnom postupku.

nadam se da nisam zakomplicirala :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pučko otvoreno ti je vukovarska 68, a Minstarstvo ti je Vukovarska 49- treća stanica od sveučilišne aleje na kojoj silaziš za pučko otvoreno. Znači tramvaj br 13 sa Trga bana Jelačića u smjeru zapada,tj. slikovito- ulaziš u onaj smjer u tramvaj gdje si "konju na trgu" okrenuta leđima... Ugl, ak znaš do pučkog otvorenog, produži za još tri stanice- to ti je stanica nakon dvorane Lisinski. Ministarstvo je sa lijeve strane- samo prođeš raskrižje- velika staklena zgrada- ne znam jel ti ovo dovoljno, al bolje nemrem objasnit...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pučko otvoreno ti je vukovarska 68, a Minstarstvo ti je Vukovarska 49- treća stanica od sveučilišne aleje na kojoj silaziš za pučko otvoreno. Znači tramvaj br 13 sa Trga bana Jelačića u smjeru zapada,tj. slikovito- ulaziš u onaj smjer u tramvaj gdje si "konju na trgu" okrenuta leđima... Ugl, ak znaš do pučkog otvorenog, produži za još tri stanice- to ti je stanica nakon dvorane Lisinski. Ministarstvo je sa lijeve strane- samo prođeš raskrižje- velika staklena zgrada- ne znam jel ti ovo dovoljno, al bolje nemrem objasnit...

 

 

Puno Hvala! :) Znam sada! :) išla sam do Otvorenog...ali nisam bila sigurna jel to u istom smjeru :D...taj tramvaj ide malo rjeđe ako se dobro sjećam....čini mi se da je nailazio svakih pola sata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od ciboninog tornja ti u istom smjeru ide tramvaj br 3- Ruta im se preklapa od cibone na dalje- a iz drugog smjera imaš tam 5- on isto skreće na vukovarsku (kod zagrebčanke)- Tak da možeš doć sa 14 i 17 od trga do zagrebčanke pa presjedneš na 3, 5 ili 13- kaj ti već prvo dođe... Sa 13 je direkt od trga, ali da, zna se zalomit da ide rjeđe

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zoo stari i novi, zv, obiteljski, zn ( stari i novi) zpp, zakon o najmu stanova, zzk, zkp(stari,novi,najnoviji :)), kz (stari i novi), zor(stari novi), zakon o sjedištima sudova, zakon o zakupu i prodaji poslovnog prostora, zakon o obveznim osiguranjijma u prometu, zakon o sudovima za mlades, Tarife, Ovršni zakon...

 

a trebao mi samo zor, zv, zkp, kz ... tako da... suludo je sto nam barem to ne kazu sto trebamo a ne da ko idioti s koferima dolazimo...al valjda oni znaju...

 

Ažurirano

 

i da... nosila sam si na papiru napisano za kamate, kako su se mjenjale, pdv i imala sam ono od vrhovnog suda za naknadu štete..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zoo stari i novi, zv, obiteljski, zn ( stari i novi) zpp, zakon o najmu stanova, zzk, zkp(stari,novi,najnoviji :)), kz (stari i novi), zor(stari novi), zakon o sjedištima sudova, zakon o zakupu i prodaji poslovnog prostora, zakon o obveznim osiguranjijma u prometu, zakon o sudovima za mlades, Tarife, Ovršni zakon...

 

a trebao mi samo zor, zv, zkp, kz ... tako da... suludo je sto nam barem to ne kazu sto trebamo a ne da ko idioti s koferima dolazimo...al valjda oni znaju...

 

Ažurirano

 

i da... nosila sam si na papiru napisano za kamate, kako su se mjenjale, pdv i imala sam ono od vrhovnog suda za naknadu štete..

 

puno puno hvala, sretno na usmenom

nadam se da ćete napisati dojmove

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi svi, prije svega, svima koji polažu usmeni dio želim puno uspjeha i sreće. Samo hrabro.

 

A sad, da prijeđem na bit. :D Dakle, u ponedjeljak, prvi dan prijava za slušanje ispita, već u 10 i 30h bila su popunjena sva mjesta za slušanje. To je po mojoj nekoj kalkulaciji, barem 45 ljudi koji će samo slušati ispit na ovom roku.

 

Preko 100 će polagati usmeni na ovom roku.

 

Poslije zadnjeg roka, samo su tri kandidata/slušača napisala dojmove s ispita.

 

Daklem, kako ste svi pohitali rezervirati svoje mjesto za slušanje, a ima vas dosta koji polažete a zasigurno ste bjesomučno čitali Legalis ovih dana, molim malo solidarnosti pa napišite i pokoji dojam s usmenog.

 

Može nešto i tipa Bilo je grozno, Onesvijestila sam, ili samo Ic Okej u stilu Fani Čapalije, ali napišite BILO ŠTO.

 

Hvala. :zivili:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija