Jump to content

koji su to slobodni obrti


bendola

Preporučene objave

  • 4 tjedna kasnije...

Pregledavala sam vezane obrte kako bih vidjela spada li moja ideja u njih ili mogu ići na osnivanje slobodnog obrta. No iskreno više nisam sigurna pa ako možete pomoći.. Naime radila bih s otkupom voća i povrća, te preradom istih u napitke. Ali radi se svježem voću i povrću, nikakve obrade poput kuhanja i pećenja ili konzerviranja ne bi bilo, samo dakle miksanje i sjeckanje. Još je upitno bih li počela samo s narudžbama i dostavama ili bi ipak bio i mini lokal di bi se moglo fizički doći naručiti.

Vidjela sam da postoje oni zdravljaci, catering i sl.,no ne znam jel u to spada,tj. je li mora s obzirom da neke konkretne obrade svježe hrane nema.

Puno hvala unaprijed na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da bi vaša djelatnost prema NKD-u trebala biti ;

 

10.32 Proizvodnja sokova od voća i povrća

Ovaj razred uključuje:

- proizvodnju soka od voća i povrća

Ovaj razred također uključuje:

- proizvodnju koncentrata svježeg voća i povrća

 

Ova djelatnost nije na popisu vezanih i povlaštenih obrta, te stoga spada u nevezane obrte. Što se tiče poslovnog prostora mislim da bi trebao biti prostor za ovu preradu-proizvodnju, jer se ova djelatnost ne nalazi na popisu djelatnosti koje se mogu obavljati u stambenim prostorijama. Ova djelatnost također nije na popisu djelatnosti koje se mogu obavljati kao sporedna zanimanja, niti kao kućna radinost.

Stoga je za obavljanje djelatnosti potrebna registracija nevezanog obrta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Druga mogućnost prema NKD je slijedeća ( isključuje prvu NKD 10.32 ) :

 

10.39 Ostala prerada i konzerviranje voća i povrća

Ovaj razred uključuje:

- proizvodnju hrane koja se uglavnom sastoji od voća ili povrća, osim gotovih smrznutih jela

ili jela u limenkama

- konzerviranje voća, orašastog voća ili povrća: zamrzavanje, sušenje, stavljanje u ulje ili

ocat, stavljanje u limenke itd.

- proizvodnju prehrambenih proizvoda od voća ili povrća

- proizvodnju džema, marmelada i stolnog želea

- prženoga orašastog voća

- proizvodnju hrane i smjesa od orašastog voća

Ovaj razred također uključuje:

- proizvodnju lako pokvarljive hrane od voća ili povrća kao što su:

• salate; miješane salate, zapakirane

• oguljeno, oljušteno ili rezano povrće

• tofu (sojin sir)

Ovaj razred isključuje:

- proizvodnju sokova od voća i povrća, vidi 10.32

- proizvodnju brašna ili prekrupe od suhoga mahunastog povrća, vidi 10.61

- konzerviranje voća i orašastog voća u šećeru, vidi 10.82

- proizvodnju jela pripremljenih od povrća, vidi 10.85

- proizvodnju umjetnih koncentrata, vidi 10.89

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

puno puno hvala na pomoći!!

ovo za prostor, pretpostavljala sam da mora biti "neki prikladan",samo se premišljam bi li išla na prodaju i naručivanje ili prodaja isključivo putem narudžbi.u tome se razlikuju te potrebe prostora...no sad mogu kvalitetnije napraviti računicu pa ću vidjeti.

još jednom, puno hvala!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 3 godina kasnije...

Pozdrav! Imam pitanje vezano za slobodni obrt. Muž bi otvorio obrt ali njegova djelatnost, nije u navedenim vezanim obrtima ako sam dobro shvatila. Naime radi se o mikrocementnim premazima na podovima i zidovima. Osim toga zna raditi i neke specijalne efekte kao npr. efekt hrđe ili kiseline na površinama. To su sve dekorativni završni radovi u građevini a primjenjuju se kako na vanjske tako i na unutarnje podove i zidove a i na namještaj također (kuhinje se kompletne mogu od toga izrađivati, stolice se premazuju) ili ukrasne predmete (vaze, pepljare...). Podloge mogu biti različite od onih starih postojećih kao stare pločice koje nije potrebno skidati, ili terac do novih betonskih podova. Kod nas to znaju nazivati još i industrijski podovi. Za to je završio tečaj u Italiji i dobio certifikat. E sada u gospod. uredu su nam rekli da pokušamo naći najsličniju klasifikaciju tome ali ne znamo koja bi to bila. Ova djelatnost ne spada ni u podopolagače: keramičate, parketare ili teracere ni u soboslikare. Da li se to onda može smatrati slobodnim obrtom? Hvala lijepa na odgovoru i srdačan pozdrav! Željka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija