Jump to content

Kazna za remecenje javnog reda i mira- Čl. 13. (ZET)


stjepan93

Preporučene objave

Usao sam u autobus i na pola puta do prve stanice dosao mi kontrolor i trazio kartu. Izvadio sam neponistenu i on mi je uzeo ju te rekao da mu dam osobnu iskaznicu, sto mu ja nisam rekao sam da cu izac na prvoj stanici. Kada sam dosao na prvu stanicu vozac nije htio otvorit vrata a kad sam isao stisnut stop kontrolor me udario po ruci te su me zadrzali u autobusu oko 30 min. (po policijskom izvjescu 10) dok nedode policija.

Policija je dala njima moje podatke i dobio sam kaznu. A onda mi je policajac dao da potpisem izvjesce za koje je bilo prazno a on je rekao da je to zbog karte nakon par dana dobijem poziv za sud zbog remecenja javnog reda i mira na nacin da sam unistavao autobus i vrijedao kontrolore.

Dobio sam kaznu 500kn + 200kn sudske troskove.

Zalio sam se i sad nakon 1. God. Dobijem poziv na glavnu raspravu. Radim ko zastitar i sad me zanima ako platim kaznu ako mi nisu priznali zalbu da li gubim licencu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zbog elementa "uništavanja autobusa" nećete moći raditi kao zaštitar. Nasilno otvaranje zatvorenih vrata autobusa je element nasilja, ali za to treba dobro proučiti presudu.

 

Opet postoji nada da ukoliko protekne više od 3 godine od plaćanja kazne do slijedeće sigurnosne provjere za licencu nastupi rehabilitacija zbog počinjenog prekršaja, s obzirom da postupak provjere za licencu je tajan postupak, žalbeni postupci dugo traju, a plaća zaštitara takva da se oko tog posla ne isplati grčevito boriti, preporučam vam da razmišljate o drugom poslu.

 

Zapravo vi ste dužni sami sebe prijaviti u roku od 8 dana od pravomoćnosti presude i vratiti zaštitarsku iskaznicu, te ako to ne izvršite možete dobiti kaznu od 1.000 do 5.000 kuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pise ovako kriv je sto je dana .... Remetio javni red i mir na nacin da je prilikom kontrole kkarata odgurnuo kontrolora zato sto nije imao kartu i povikkao vozacu majmune otvori vrata...

 

Ažurirano

 

Pise ovako kriv je sto je dana .... Remetio javni red i mir na nacin da je prilikom kontrole kkarata odgurnuo kontrolora zato sto nije imao kartu i povikkao vozacu majmune otvori vrata...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znaci nemam za unistavanje vec ispadne napad na sluzbenu osobu iako ispada da sam ga samo vrijedao...Recite mi znaci trebao bi odugovlacit s presudom jer ocito cu izgubit licencu?Mislim sto se toga tice da sam napravio to nebi mi bilo zao al ovako je glupo ispalo...Tamo na pozivu na glavnu raspravu pise da mogu uzet odvjetnika tijekom postupka hoce li to odgodit presudu?

 

Ažurirano

 

Znaci nemam za unistavanje vec ispadne napad na sluzbenu osobu iako ispada da sam ga samo vrijedao...Recite mi znaci trebao bi odugovlacit s presudom jer ocito cu izgubit licencu?Mislim sto se toga tice da sam napravio to nebi mi bilo zao al ovako je glupo ispalo...Tamo na pozivu na glavnu raspravu pise da mogu uzet odvjetnika tijekom postupka hoce li to odgodit presudu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mozete mi odgovorit da li postoji mogucnost da se na takvim slucajevima promjeni sudac a da to okrivljenik netrazi?

 

Jer dobio sam poziv na glavnu raspravu za isti prekrsaj a neznam o cemu se radi posto je drugi sudac...

 

Ažurirano

 

Mozete mi odgovorit da li postoji mogucnost da se na takvim slucajevima promjeni sudac a da to okrivljenik netrazi?

 

Jer dobio sam poziv na glavnu raspravu za isti prekrsaj a neznam o cemu se radi posto je drugi sudac...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nitko dalje nije ništa spomenuo u vezi protupravnog oduzimanja slobode od strane vozača i kontrolora. Znam da je ovdje u prvom planu prekršaj remečenja javnog reda i mira koji će tuženi teško poreći na sudu ali oduzimanje slobode je ozbiljno kazneno djelo za koje je predviđena kazna zatvora do tri godine i mislim da bi svakako trebalo podnjeti tužbu protiv radnika zet-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZET-ovac će se braniti da je putnik u toku vožnje pokušao otvoriti vrata, a vozač će ga u tome podržati.

 

Ništa bez svjedoka.

 

Isprike za eventualni offtopic, ali sve cesce cujem da se dogadja upravo navedena situacija. Kontrolori, vozaci i ostali djelatnici Zet-a si uzimaju za pravo zadrzavati ljude zatvarnjem u vozilo. Neovisno sada o nasilnom otvaranju vrata, koji bi bio ispravan postupak u tom slucaju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

odnosno sačekati da kontrolor izvrši svoju dužnost sankcioniranja protupravne radnje.

Koju moze u 99% slucajeva izvrsiti jedino zakljucavanjem osobe u vozilo ili pak fizickim zadrzavanjem do dolaska policije, prema kojoj postoji duznost legitimacije na zahtjev.

Kako bi se sankcionirala protupravnost djeluje se protupravno!?

 

Članak 3.

Sloboda, jednakost, nacionalna ravnopravnost i ravnopravnost spolova, mirotvorstvo, socijalna pravda, poštivanje prava čovjeka, nepovredivost vlasništva, očuvanje prirode i čovjekova okoliša, vladavina prava i demokratski višestranački sustav najviše su vrednote ustavnog poretka Republike Hrvatske i temelj za tumačenje Ustava.

 

 

Dakle s jedne strane imamo ne placenu Zet-ovu kartu, a s druge najvise vrednote ustavnog poretka RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako bi se sankcionirala protupravnost djeluje se protupravno!?

 

Molim pročitati odgovor pod #11.

 

Na istoj smo strani po ovom pitanju, ne slažem se s tim što rade ni jedni ni drugi, ali jednostavno treba imati dokaze.

 

Kondukter je službena osoba, njega se smije snimati na javnom mjestu, naročito na tom njegovom radnom mjestu unutar tramvaja, dobro bi im došla jedna kaznena prijavica pa i neuspješna, primirili bi se bar za neko vrijeme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam da li bi kaznena prijava imala kakvog uspjeha i da li bi navela zaposlenike zet-a da poštuju zakone RH ali sam nekoliko puta bio svjedok kada su putnici bili držani za ruku od strane konduktera do dolaska policije. U pravilu su putnici bile ženske osobe što sam siguran da nije slučajno. Možda, kada bi se ljude educiralo o njihovim pravima, stvari bi bile drugačije.

Kako postupiti u takvoj situaciji? Da li je kod kaznene prijave na policiji potrebno dati osobne podatke zaposlenika zet-a protiv kojih se daje prijava ili je dovoljno navesti vrijeme i liniju na kojoj vozilo prometuje? Da li je eventualna snimka mobitelom na kojoj se vidi protupravna radnja valjani dokaz na sudu? Može li se za eventualnu prijavu protiv konduktera i vozača obratiti istom onom policajcu koji nas je dočekao na stajalištu autobusa?

Eto, znam da je moj post debeli offtopic ali siguram sam da bi odgovori na ova pitanja bili od velike pomoći ljudima. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako postupiti u takvoj situaciji?

Da li je kod kaznene prijave na policiji potrebno dati osobne podatke zaposlenika zet-a protiv kojih se daje prijava ili je dovoljno navesti vrijeme i liniju na kojoj vozilo prometuje? Da li je eventualna snimka mobitelom na kojoj se vidi protupravna radnja valjani dokaz na sudu? Može li se za eventualnu prijavu protiv konduktera i vozača obratiti istom onom policajcu koji nas je dočekao na stajalištu autobusa?

 

Kontrolor je sluzbena osoba pa mislim da je duzan identificirati se na nas zahtjev, mozda ne imenom i prezimenom ali nekim jedinstvenim brojem, brojem znacke,.. tako da odmah znate protiv koga ide prijava.

Ako je snimak ucinjen mimo znanja kontrolora onda mislim da ona ne moze predstavljati valjan dokaz, dapace moze vas cinit odgovornim po clanku 131. KZ-a. S druge strane je petpetica u #15 napisao kako ga se smije snimati na njegovom radnom mjestu, pa nisam vise siguran s obzirom da ga smatram upucenijim.

Prijava mislim da se moze podnijeti bilo kojem policijskom sluzbeniku.

 

Ako je nesto od navedenog krivo, molio bih da me se ispravi kako ne bi na kraju nekome i odmogao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Novi je KZ, novi su članci, mišljenja sam da je snimak mobitelom valjan dokaz.

 

Neovlašteno slikovno snimanje

Članak 144.

(1) Tko drugoga koji se nalazi u stanu ili prostoru posebno zaštićenom od pogleda neovlašteno slikovno snimi ili takvu snimku uporabi ili učini dostupnom trećoj osobi i na taj način povrijedi njegovu privatnost, kaznit će se kaznom zatvora do jedne godine.

(2) Ako kazneno djelo iz stavka 1. ovoga članka počini službena osoba u obavljanju službe ili javne ovlasti, kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.

(3) Kazneno djelo iz stavka 1. ovoga članka progoni se po prijedlogu.

(4) Snimke i posebne naprave kojima je počinjeno kazneno djelo iz ovoga članka će se oduzeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija