Jump to content

zakup poljoprivrednog zemljišta-porez


irac

Preporučene objave

Dao bih u zakup poljoprivredno zemljište koje sam nasljedio od oca jer živim u gradu.

Zanima me dali nakon sklapanja ugovora o zakupu kod bilježnika trebam nešto napraviti i u

poreznoj upravi. Kada sam zvao za informaciju nisu baš bili precizni(kao u stilu trebalo bi ali to rijetko ko radi). Zemlju u zakup dajem bez naknade ali oni kažu ako se prijavljuje zakup ne može biti bez naknade(mora biti neka cifra) jer onda oni odrede sami porez.Naravno sve bih htio da bude po zakonu jer ne bi htio imati danas sutra problema sa poreznom. Ljudi koji bi uzeli zemlju u zakup kažu da če tražiti poticaje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovor o zakupu može biti ugovoren bez zakupnine. Međutim, fizička osoba - zakupodavac je obveznik plaćanja poreza na dohodak od imovine, sukladno odredbama čl. 27. st. 1. Zakona o porezu na dohodak i čl. 40. st. 1. Pravilnika o porezu na dohodak, neovisno ostvaruje li primitke zakupnine. Imate obvezu prijave ugovora PU.

 

Zato, u praksi, najčešće se ugovora da zakupnik snosi izdatak poreza tj. plaća iznos poreza, utvrđenog rješenjem PU, u ime i za račun zakupodavca. Upravo bi to bila ugovorena zakupnina. PU diskrecijskim pravom utvrđuje visinu porezne osnovice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija