Jump to content

Identitet vozača - davanje netočnih informacija


robertinho

Preporučene objave

Dobio sam poziv od prekršajnog suda u svojstvu svjedoka, a pretpostavljam da se radi o davanju netočnih informacija o identitetu vozača, kao odgovor na zahtjev MUP-a da se kao vlasnik vozila izjasnim tko je vozio automobil (inicijalno se radilo o kazni za prekoračenje brzine na autocesti za 30-50 km/h iznad ograničenja, te je predviđena kazna u 2010 godini za to bila 1.000 kn). Ja sam naravno dostavio podatke o nekom drugom vozaču (iz druge države), pa me interesira kako bi se slučaj dalje mogao razvijati i koje eventualne posljedice mogu očekivati. Ročište na sudu je prilično brzo!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa sreća je što to u 2010. godini nije bilo propisano kazneno djelo kao što je danas.

 

Znam ženu koja je ustrajala u imenu nekog rusa koji joj je bio gost u apartmanu prije par godina i sud ju je potpuno oslobodio.

 

Znam mladića koji je ustrajao u imenu jednog turka i dobio je kaznu zbog nevjerodostojnih podataka.

 

Teško je prognozirati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo mog primjera - identičan ko tvoj s tim da mi je sad došla kazna 2000kn +500kn zbog ne dostavljanja vjerodostojnog dokaza... E sad nisam uspio pronaći "dno dna" nemoralnih puteva što god upiso u tražilicu vezano uz ovakave slučajeve...Jel netko ima neki link????

Dal' mi onda jedino preostaje žalit se da sam dostavio vjerodostojne podatke tj da ne vidim zašto ne bi bili vjerodostojni jer nigdje vjerodostojnost nije definirana..I složit priču na sudu...

E sad još jedno pitanje - zašto ne složiti priču odmah u žalbi? I dal je priča da je čovjek promijenio putovnicu i nema dokaza tj žigova u novoj da je bio tad u RH. Tražio je dal je moguće dobiti ikakvu potvrdu da je bio u RH ili "staru" putovnicu kod svojih ustanova(policija, carina) no nije mogao doći nikako do tih "podataka". Također, ja sam saznao da se u RH ne može doći do podataka o boravku stranih državljana u RH (niti u carini niti u policiji)...U međuvremenu se i čovjek teško razbolio i nisam ga više htio "daviti" tim problemima...Ili ima neka bolja priča???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naprotiv, policija zna tko je od stranaca boravio u RH i u kojem vremenu ukoliko je stranac imao prijavu boravka od strane osobe koja mu je dala smještaj ili se sam prijavio ako ima svoju kuću.To im je posao u skladu sa zakonima.Međutim te evidencije ne možeš vidjet jer su tajne s jedne strane a s druge ne daju relevantan dokaz da je stranac uopće vozio.

 

Bez obzira na prekršajni nalog policije sudu treba dokazat da je dat vjerodostojan podatak o vozaču.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naprotiv, policija zna tko je od stranaca boravio u RH i u kojem vremenu ukoliko je stranac imao prijavu boravka od strane osobe koja mu je dala smještaj ili se sam prijavio ako ima svoju kuću.To im je posao u skladu sa zakonima.Međutim te evidencije ne možeš vidjet jer su tajne s jedne strane a s druge ne daju relevantan dokaz da je stranac uopće vozio.

 

Bez obzira na prekršajni nalog policije sudu treba dokazat da je dat vjerodostojan podatak o vozaču.

 

Pa a što ako nije imao prijavu boravka(ako je bio dan, dva ili manje od roka koji je potreban da bi se morao prijaviti)??? Dal onda postoji ta evidencija???? Koliko ja znam samo ti poštambiljaju putovnicu osim ako nemaš biometrijsku koju onda skeniraju...

 

Ovaj drugi dio....Jel tu sad igra riječi u pitanju(ili glupo definiran stavak ZSPC-a???)...Ja trebam dati vjerodostojan podatak o osobi koja je vozila a taj sam dao jer ta osoba postoji i podatak je vjerodostojan 100% vozio on moj auto ili ne. Štima???A s druge strane vjerodostojnost nigdje nije definirana???

 

No mene ne muči to nego drugi dio tj nastavak priče...nakon što sam dostavio podatke o stranom državljanu došla mi je obavijest da moram dostaviti dokaz iz kojeg će biti vidljivo da je osoba boravila na području RH?? E sad šta s tim-jer iste nisam dostavio, pogađate, jer ih nisam imao (a pitanje je isto dal igdje postoje)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ono o čemu pišeš je granična kontrola.Prijave se vrše u policijskim postajama (direktno), turističkim uredima ili od strane iznajmnljivača soba.Svi na istom obrascu koji se poslije stavlja u kompjutersku evidenciju.Ako je bio legalno prijavljen podaci postoje a ostalo kako sam naveo.

 

Dao si vjerodostojan podatak da osoba postoji (ako se prijavila) a pitaju te vjerodostojan podatak tko je vozio.Vjerodostojnost definira sud sudskom praksom koja samo u malom % prihvaća strance za vozače ili vlasnikovu tvrdnju ne zna/ne sjećam se.

 

Znači da nemaš dokaza boravka toga stranca.Postoje (ako se prijavio) samo ti ne možeš do njih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem...Mnogo jasnije..No još nešto da zaključim jer danas istječe 8 dana:) - Da li mogu sad prmijeniti iskaz i reći da sam ja vozio ili da zbog nemogućnosti dostave dokaza kaznu napišu meni koja je daleko manja od ovoga što sam sada dobio - ili mi je pametnije reći da mi nikako namjera nije bila dati lažni iskaz i okrivim stranca pošto ionako nisam kažnjavan u posljednjih godinu dana i prema članku zspc-a sam mogao ja kao vozač zatražiti pismenu opomenu...???što je pametnije npraviti???? I zašto sam dobio savjet da sada tražim obranu na sudu a ne da pošaljem obrazloženje u prigovoru?koja je razlika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Polovica poštenih ljudi, normalnih vozača, naprave nešto za 300-500 kuna, a kada im stigne kazna od 2000 hoće da plate ono prvo.

 

Taj rok vam nije istekao jučer već ističe sutra, u ponedjeljak 28.01.2013. jer se rokovi računaju na način da se zadnji dan pomiče na prvi radni dan.

 

Nema mijenjanja iskaza, jedino možete postići da policija obustavi sve svoje radnje i to na način da odete tamo, zamolite neku tetu da pronađe predmet i da vam dade uplatnicu ili bar prepiše sve brojeve, te da plaćanjem onog prvog slučaja stavite točku na sve.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitajte da li može tako.

 

Sve plaćene kazne prije izdavanja prekršajnih naloga ne ulaze u prekršajne evidencije, postoje na tisuće kazni do 1.000 kuna koje glase na pogrešna imena koje su vlasnici vozila izmislili pa platili ili koje je sama policija na cesti greškom upisala, taj dio se ne provjerava previše ukoliko se radi o jednostavnim novčanim kaznama.

 

Izvješće policajca da je netko negdje napravio prekršaj negdje mora postojati, to izvješće čeka neko ime i plaćenu uplatnicu.

 

Sami ste se upetljali u sve ovo, sada se želite otpetljati, to će vam uspjeti samo vlastitom snalažljivošću, osmjehom na licu i punim novčanikom.

 

Slična stvar se meni dogodila kada sam prije više godina uprskao stvar sa poreznom prijavom i stigla mi uplatnica da ja njima dugujem 1.500 kuna, nabacio sam osmjeh na lice, otišao do poreznih savjetnica i uspio smanjiti na 250 kuna, naravno sve sam odmah platio i vratio im se s potvrdom i punom vrećicom toplog peciva iz obližnje pekarnice, parola glasi: Druže, snađi se.

 

Inteligenciju definiraju kao sposobnost brzog i učinkovitog snalaženja u novim i nepoznatim situacijama.

 

Ako treba spustite se jednu stepenicu niže i odradite to.

 

Obrana na sudu se iznosi samo ako stigne prekršajni nalog od policije, kad je već do tog došlo onda akcija iz prethodnih rečenica očito nije uspjela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali kako mogu otić tamo kad nikome nije taj prekršaj još "pripisan" tj ta prva uplatnica uopće niti ne postoji? Nisam shvatio ovaj dio.

I koja je razlika da u žalbi tražim "obranu na sudu" ili ju iznesem napismeno u samoj žalbi?

Uplatnica ni ne postoji pošto se ne zna tko je vozač jer nisi javio podatke.U tom slučaju "zaboravlja" se prvi slučaj odnosno pravi prekršaj i prelazi se na prekršaj nedavanja podataka.Kod prvog prekršaja počinitelj se ne zna i ne može se pokrenut prekršajni postupak a kod drugog prekršaja krivac/optuženi je vlasnik vozila.

 

Svakako ćeš na sud jer policija u slučaju žalbe/prigovora predmet šalje na sud da sud odlučuje o svemu jer to policija ne radi.Uvijek je živa riječ bolja od pisane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na oba odgovora...Slažem se d a ako nađeš na osjećajnu tetu i složiš facu kao petpetica da se da i na lijepe oči neke stvari.....ALi zašto to ne navesti i u žalbi pa onda kod iskaza stavri samo malo podmazati ili podebljati...????

I još nešto - shema nemam para i imam dvoje djece, zenu koja ne radi, i podstanar sam - ako platim kaznu koja prelazi trećinu plaće žena i djeca će mi biti žedni i gladni???...Jel to navesti - jel ima smisla jer koliko se sjecam kao studos to je prolazilo - barem za oslobađanje od troškova susdkog postupka...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bit u žalbi je da se žališ na visinu kazne ili pogrešno utvrđeno činjenično stanje (nije počinjen prekršaj) i to je dovoljno jer predmet ide na sud gdje češ bit saslušan napisao kratko ili dugo.Na osnovu navedenog imaš pravo na smanjenje kazne.

Teta/tetak je zadužena kompjuterski predmetima i brojevima i osmjeh ne može proći jer je uvden prekršaj nedavanja podataka i kao takav se mora riješiti na ovaj ili onaj način.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
Dobio sam poziv od prekršajnog suda u svojstvu svjedoka, a pretpostavljam da se radi o davanju netočnih informacija o identitetu vozača, kao odgovor na zahtjev MUP-a da se kao vlasnik vozila izjasnim tko je vozio automobil (inicijalno se radilo o kazni za prekoračenje brzine na autocesti za 30-50 km/h iznad ograničenja, te je predviđena kazna u 2010 godini za to bila 1.000 kn). Ja sam naravno dostavio podatke o nekom drugom vozaču (iz druge države), pa me interesira kako bi se slučaj dalje mogao razvijati i koje eventualne posljedice mogu očekivati. Ročište na sudu je prilično brzo!

 

Prošlo je 4 godine i 15 dana od datuma počinjenja prometnog prekršaja. Da li je u tom slučaju nastupila apsolutna zastara?

 

Pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prošlo je 4 godine i 15 dana od datuma počinjenja prometnog prekršaja. Da li je u tom slučaju nastupila apsolutna zastara?

 

Pozz

 

Zastara nastupa nakon 4godine od pocinjenja prekrsaja s tim da nije donesena pravomocna presuda ukoliko je donesena presuda u roku od 4 godine od dana pocinjenja prekrsaja sud ima pravo jos 3 godine da naplati istu kaznu ovrhom,dobrotvornim radom ili kaznu zamjeniti zatvorom .

To je po novom prekrsajnom zakonom odnosno njegove izmjene i dopune. Trebate pogledati prekrsajni zakon koji je bio na snazi u vrijeme pocinjenja prekrsaja jer se onda primjenjuju zastarni rokovi koji su bili na snazi u vrijeme pocinjena. U svakom slucaju nekad su zastarni rokovi bili puno manji. U svakom slucaju zastara vam je nastupila nako 4 godine od pocinjenja prekrsaja s tim da nije doslo do pravomocne presude u tih 4 godine.

 

Slje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija