Jump to content

Upis kuće u katastar


vjeks

Preporučene objave

Kuća mi je izgrađena i u njoj živim, ali nema fasadu izvana. Ima sve uredne papire i građevinsku dozvolu te je po dozvoli i izgrađena.

 

Gledajući na geoportalu, primijetio sam da nije ucrtana, pa me zanima, što treba napraviti da bi se ista ucrtala?

 

Moja pretpostavka je da treba uključiti geodeta, ishodovati energetski certifikat uz uvijet postavljanja fasade.

 

Može li mi netko reći što je potrebno? Područje je POŽEGA

 

Primijetio sam da mi je izvođač radova prilikom izgradnje kuće (možda greška geodeta) jedan kraj kuće pomaknuo za 0,5 m prema cesti, tako da je kuća blago zarotirana. Prema GUP-u kuća mora biti 5 m od ceste, a moja je s jednog kraja 5, a sa drugog 4,5. Tko tu snosi krivnju: geodet, nadzorni organ ili izvođač radova? Da li je to problem i da li će zbog toga netko postavljati pitanje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana!

Otiđite u jedan ovlašteni geodetski biro .Sa sobom ponesite vlasnički list ,kopiju katastarskog plana sve ne starije od 6 mjeseci,građevinsku dozvolu ili rješenje o pravu građenja. Zamoliti ćete da Vam izrade geodetski elaborat za upis kuće .

Geodeta će izaći na teren ,izvršiti izmjeru čestice i izraditi geodetski elaborat i prijavni list za gruntovnicu.

Ured za katastar će ovjeriti elaborat i prijavni list ,te proslijediti prijavni list gruntovnici , a na temelju geodetskog elaborata izvršiti će upis u katastar.

Cijene elaborata variraju mislim da ne bi trebalo to sve koštati više od 3.000. kn

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana!

Za upis kuće u katastru geodeta izrađuje Elaborat za evidentiranje zgrade .

Gradnjom kuće na temelju pravomoćne građevinske dozvole ili rješenja o uvjetima gradnje

evidentiraju se promjene na k.č..

Za upis u ZK potrebna je uporabna dozvola za objekte za koje se po sadašnjem zakonu izdaje građevinska dozvola ,a za objekte do 400 m2 potraban je izvještaj nadzornog ing.

U Katastru će se izvršiti promjene u katastarskim planovima ,a u gruntovnici se također upisuje kuća samo biti će napomena -bez uporabne dozvole ili bez zapisnika nadzornog ing.

U Nekim ranijim rješenjima o pravu građenja stajalo je da se kuća upisuje bez uporabne dozvole .

Vi otiđite kod ovlaštenog geodete i zatražite da Vam izradi geodetski elaborat za

evidentiranje građevine .

Problem za izradu elaborata bio bi ako se vodi postupak po inspekcijskom nadzoru .

 

Pozdrav!5

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala.

 

Dakle, dokumentacija potrebna za upis objekta u katastra i gruntovnicu:

 

kopija katastarskog plana

posjedovni list

izvadak iz zemljišne knjige

dokaz o legalnosti objekta.

 

...Na temelju koje ovlašteni geodeta izrađuje elaborat za upis u katastarske knjige.

 

Kuća je sagrađena na temelju građevinske dozvole koja je izdana 2006. godine

Zar za građevine izgrađene na temelju građevinske dozvole izdane od 20. lipnja 1991. do 1. listopada 2007.: dokaz o legalnosti nije UVJERENJE ZA UPOTREBU?

A da bi dobio Uvjrenje za upotrebu uvjet bi bio energetski certifikat i fasada?

 

??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čitajući Internet, svugdje piše da je potrebno uvjerenje za upotrebu. Da li sam ja lud? Ili postoje nakakve iznimke?

Opet napominjem da je građevinska dozvola izdana 2006. godine.

Da li je sve ovo povezano s legalizacijom te da li se kuća sada smatra nelegalnom i da li postoji nekakav rok za upis u katastar kao i rok za legalizaciju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Građevinska dozvola je izdana 2006. godine, otkad je i počela gradnja

 

Ako je građevina izgrađena na temelju građevinske dozvole izdane od 20. lipnja 1991. godine do 1. listopada 2007. godine nadležno upravno tijelo izdaje

uvjerenje za uporabu.

Za upis građevine u katastarski operat nakon donošenja novog Zakona o prostornom uređenju i gradnji, koji se primjenjuje od 1. listopada 2007. godine, potrebna je:

Uporabna dozvola - za građevine za koje se izdaje građevinska dozvola

Završni izvještaj nadzornog inženjera

- za građevine za koje se izdaje rješenje o uvjetima građenja .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Građevinska dozvola je izdana 2006. godine, područje: Požega

 

a) Da li mi treba uvjerenje za upotrebu kako bi upisao kuću u katastar?

1. DA

2. NE

3. NEZNAM

 

b) Ukoliko trebam uvjerenje za upotrebu, da li za njegovo izdavanje trebam energetski certifikat?

1. DA

2. NE

3. NEZNAM

 

c) b) Ukoliko trebam uvjerenje za upotrebu, da li za njegovo izdavanje trebam imati prethodno izvedenu fasadu na kući?

 

1. DA

2. NE

3. NEZNAM

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

1.

Pročitajte Pravilnik o energetskom certificiranju zgrada .

2. Vaša zgrada obzirom na početak gradnje prije 1. travnja 2010. spada u građevine za

koje vrijedi prijelazno razdoblje .

3.Certifikat je obavezan kod sklapanja ugovora o kupoprodaji , lisingu ili najmu i to za sve bez obzira na fasadu i vremenu gradnje.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako koga zanima, za kuću koja je izgađena na temelju građ. dozvole 1991. i 01.01.2007., da bi se ista upisala u katastar treba slijedeće:

 

1. Geodet treba izraditi elaborat (cca 2000-3500 kn), uz koji mora priložiti uvjerenje za upotrebu

...a da bi dobio prethodno uvjerenje za upotrebu treba:

a. Na kući mora biti izvedena fasada (cca 20000 - 45000 kn)

b. Treba izvaditi energetski certifikat (cca 1000 kn)

 

Drugog načina ljudi moji nema. Ako nemate fasadu nemožete kuću ni prodat, ni naslijedit, ni dići kredit. Možete se slikat.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sa radom i bojom?

Mene bi zanimala debljina stiropora od 10 cm.

Pa predvidio sam taj trošak, ali nemogu sve odjednom. Mislio sam fasadu za jedno godinu dvije dana. Ali glupo mi je da ispade neki problem što nije kuća upisana, pa evo, o tome i vodim raspravu. Ali, očito to nije problem. Kuću ne mislim ni prodavati ni dizati kredit. Ali volim imati sve čisto.

Možda bi i išao na fasadu ako nađem nekakvu povoljnu a dobru ponudu. cca do 20000 kn bez boje za oko 200-230 m2 površine kuće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

 

Drugog načina ljudi moji nema. Ako nemate fasadu nemožete kuću ni prodat, ni naslijedit, ni dići kredit. Možete se slikat.

 

 

Ljudi moji čuda neviđena!

Fasada?

Vidi molim te ,a da pogodim Vi se sigurno,slučajno baš bavite poslovima izvođenja fasada?

Pogriješili ste portal,koliko se sjećam Vama bi odgovarao ako me pamćenje ne vara "Njuškalo"

 

Usput još nisam čuo da se planira zabilježbama u z.k.izvadcima zakonom o z.k. propisati obavezan unos podataka o FASADI,u protivnom će se po službenoj dužnosti upisati zabilježba o zabrani otuđenja i opterećenja predmetne nekretnine!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Ja bih molio pomoc i par informacija.Posjedujem vikendicu izgradenu 1988,ima gradevinsku dozvolu i projekt,ali nije ucrtana kao objekt,na vlasnickom listu se vodi samo kao livada koje sam ja vlasnik.Da li je prijeko potrebno ucrtati je ? Buduci da se u zadnje vrijeme govori o legalizaciji,jer u svakom slucaju nije izgradena nelegalno ,ima gradevinsku i koja je procedura oko te legalizacije ,ja radim u vani preko oceana,nemam vremena i nisam upoznat sa procedurama.Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Samo ti sa sigurnošću mogu reći da ti za ucrtavanje kuće ne treba energetski certifikat, on je trenutno potreban kod prodaje nekretnine i to određenih nekretnina, koje je odredila vlada, više možeš pronaći na http://www.energetskicertifikat.org/ . Ja sam gospodu pitao isto tako par pitanja i odgovorili su mi u roku 3-4 sata. Pitao sam jeli za kuću koja je u izgradnji potreban energetski certifikat i odgovorili su da nije nego samo one koje je ministarstvo propisalo imaš na njihovoj stranici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo ti sa sigurnošću mogu reći da ti za ucrtavanje kuće ne treba energetski certifikat, on je trenutno potreban kod prodaje nekretnine i to određenih nekretnina, koje je odredila vlada, više možeš pronaći na http://www.energetskicertifikat.org/ . Ja sam gospodu pitao isto tako par pitanja i odgovorili su mi u roku 3-4 sata. Pitao sam jeli za kuću koja je u izgradnji potreban energetski certifikat i odgovorili su da nije nego samo one koje je ministarstvo propisalo imaš na njihovoj stranici.

 

utkud vi

 

Ažurirano

 

Samo ti sa sigurnošću mogu reći da ti za ucrtavanje kuće ne treba energetski certifikat, on je trenutno potreban kod prodaje nekretnine i to određenih nekretnina, koje je odredila vlada, više možeš pronaći na http://www.energetskicertifikat.org/ . Ja sam gospodu pitao isto tako par pitanja i odgovorili su mi u roku 3-4 sata. Pitao sam jeli za kuću koja je u izgradnji potreban energetski certifikat i odgovorili su da nije nego samo one koje je ministarstvo propisalo imaš na njihovoj stranici.

 

otkud vi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija