Jump to content

Ugovor o doživotnom uzdržavanju i dugovi


Ochocinco

Preporučene objave

Poštovani,

 

S pokojnim djedom imao sam ugovor o doživotnom uzdržavanju. Nakon ostavinske rasprave krenuo sam se upisati u gruntovnicu. No, tamo sam saznao da ima dvije ovrhe pozamašnih iznosa, te se upis zbog toga nije mogao provesti.

 

Tko je sada odgovoran za te ovrhe, te mogu li se ja odreći tog ugovora budući da ne želim sudjelovati u podmirivanju tih dugova s obzirom da je nekretnina u derutnom stanju te je upitno bi li se uopće njenom prodajom ti dugovi mogli namiriti.

 

Nadalje, u nekretnini živi ujak i njegova žena koji ne plaćaju režije te se i na tom polju gomilaju dugovi. Tko je odgovoran za te dugove, te kako da se izvučem iz ove cijele nazavidne situacije. Ne želim dugove, niti nekretninu.

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,da li je vase pravo bilo predbiljezeno u zemljisnim knjigama,ako jest dali su ovrhe upisane nakon predbiljezenog prava.

Opcenito,davalac izdrzavanja neodgovara za ostaviteljeve dugove,izuzev ako nisu tako ugovorili.

 

Poštovani, nije bilo predbilježbe u zemljišnim knjigama. Datum ovrhe na teretovnici raniji je nego što je datum sklapanja ugovora doživotnomo udržavanju.

 

Od bilježnika sam dobio rješenje da se nalaže da se sve nekretnine upišu na mene, pa me strah da to ne podrazumijeva da sam spreman prihvatiti i dugove koji idu uz njih. Trebam li se očitovati na bilo koji način da nemam namjeru upisati se na nekretnine iz ugovora?

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zašto je pokrenuta ostavinska ?

šta je u rješenju navedeno kao ostavina.

nekretnina iz ugovora bi trebala biti izostavljena .

puno nejasnića.

 

odmah nakon smrti primatelja usluge uzdržavanja trebali ste u gruntovnicu

podnijeti zahtjev za upis vlasništva uz predočene ugovora i plaćanje sudske pristojbe.

uzdržavatelj ne odgovara za dug uzdržavane osobe

osim ako je drugačije ugovoreno.

 

ako je rješenjem javnog bilježnika određeno da se upišeš kao vlasnik nekretnine po rješenju kao nasljednik na isto rješenje uložiti žalbu i odreći se nasljedstva.

nasljednik vrača dugove opstavitelja do vrijednosti nasjeđene imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zašto je pokrenuta ostavinska ?

šta je u rješenju navedeno kao ostavina.

nekretnina iz ugovora bi trebala biti izostavljena .

puno nejasnića.

 

odmah nakon smrti primatelja usluge uzdržavanja trebali ste u gruntovnicu

podnijeti zahtjev za upis vlasništva uz predočene ugovora i plaćanje sudske pristojbe.

uzdržavatelj ne odgovara za dug uzdržavane osobe

osim ako je drugačije ugovoreno.

 

U rješenju je navedeno da ostavine nema. Te da se prema ugovoru sva imovina upiše na mene. Na gruntovnici sam bio tek nakon ostavinske rasprave, sad tek vidim da ista nije bila potrebna, rekli su da se upis ne može izvršiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisi nasljedni,nisi vlasnik imovine od ostavitelja .

nisi dužan vračati njegove dugove .

samo nikome nemoj potpisati papir koji bi mogao biti tumačen kao priznanje duga

niti dati takvu izjavu (ni u šali)

ako priznaš dug dužan si ga i vratiti.

 

traži od suda rješenje i obrazloženje zašto upis vlasništa po ugovoru nije moguć.

tada treba pokrenuti ostavinsku , naknadno pronađena imovina.

odreć se nasljedstva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Problem sto je ovrha bila vidljiva u vrijeme sklapanja ugovora,a davalac izdrzavanja to nije provjerio.Moje misljenje,zemljisno knjizni odjel Opcinskog suda je trebao dozvoliti upis prava vlasnistva,s tim sto ovrha i dalje ostaje i dopusta ovrhovoditelju i dalje da se namiri iz iste nekretnine,uprkos cinjenici da je doslo do prenosa prava vlasnistva.E sad jasno je da pravno gledajuci vi neodgovarate za dugove ostavitelja jer niste nasljednik,ali da bi zadrzali nekretninu i sprijecili ovrhu,morali bi izmirit dug,pat pozicija,vasa korist" 0" na kvadrat,kao da ste nekretninu kupili.

No,koliko se moze uociti,vi od takvog ugovora zelite odustati,sto bi trebalo raskidom,ali kako?Primalac izdrzavanja je umro?

Medjutim primalac izdrzavanja ima svoje nasljednike koji se stavljaju u pravnu poziciju umrlog,iz cega proizilazi da bi vi samo sa njima mogli naci kompromis i takav ugovor sporazumno raskinuti,cime bi isti prestao proizvoditi pravne ucinke.Postavlja se pitanje dali ce nasljednici to prihvatiti,jer automatizmom na nasljednike prelazi imovina,a samim tim i dugovi,izuzev ako pokrenu postupak naknadno pronadjene imovine te se valjano odreknu iste.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a ko će se javiti kao nasljednik ?

da ne postoje dugovi bilo bi zainteresiranih.

 

dovoljno je ne podnositi zahtjev za upis nekretnine po ugovoru.

ali trebate u poreznu upravu prijaviti nastanak porezne obveze po ugovoru.

preci -potomci su oslobođeni plaćanja poreza ali da nebi bili u poreznom prekršaju, za što možete dobiti kaznu, prijavite sklapnje ugovora.

priložite rješenje gruntovnice kojim se odbija prijedlog za upis vlasništva.

 

ovrha se nemože provesti ako je osoba umrla (nema poslovnu sporobnost)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imenovani vec dobija javnobiljeznicko upozorenje da prenese pravo vlasnistva na sebe.Ako se niko nebi javio kao nasljednik,zna se...drzava se nemoze odreci nasljedstva,i opet na nekretnini ostala ovrha,sto znaci da ovrhovoditelju ni u kom slucaju neprestaju prava,a drzava ukoliko bi postala nasljednik bi jednostavno digla ruke od nekretnine i bukvalno rekla traziocu"prodaj i namiri svoje"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovor koji posjedujete je javnobiljeznicki ovjerovljen,jer ste vec napisali da vas je JB pismeno pozivao na uknjizbu.Gruntovnica nece proslijedjivati nista poreznoj,(prijedlog za upis vec odbijen)vec je stjecatelj duzan prije prijedloga za upis ,prijaviti poreznu obvezu.

Misljenja sam da nepoduzimate nista,pustite nek se ovrha sprovede do kraja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija