Jump to content

Prednosti i nedostaci biti sudacki odnosno odvjetnicki vjezbenik


Mia

Preporučene objave

U svakom slucaju je bolje biti sudački ili državnoodvjetnički vježbenik...Zašto? Zato što te dvije godine plaćaju da ućiš i položiš pravosudni..Radiš na jednostavnijim stvarima, polako obiđeš sve što treba da se upozna kako funkcionira sud, ili državno odvjetništvo, a nekako je onda lakše i položiti sam ispit. Jedini problem je uspjeti na natječaju za takvog vježbenika, jer broj kandidata je uvijek veliki, a broj mjesta neznatan...

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ima li još netko nekakav komentar? Mene muči isto pitanje. Naime, čuo sam kako se više isplati raditi kod odvjetnika zato jer te odmah "bace u vatru", bez puno razmišljanja (što,dakako,ima i negativne strane), a na sudu su, navodno, suci poprilično nezainteresirani za davanje instrukcija i pripomoć tijekom staža... :-?

hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bila sam državnoodvjetnički vježbenik, i odmah su me "bacili u vatru", metoda koja jeste dobra, ali nije toliko bitna za uspješnost prolaza na pravosudnom. Dobro dođe ako ostaješ raditi na mjestu savjetnika, jer si već nešto malo iskustva stekao, upoznao ljude, skužio gdje su sudnice, gdje sjediš u njima, kuda trebaš ići, kako se odjenuti, s kim i o čemu smiješ razgovarati, kada pitati i što...

Na pravosudnom te onako uzgred pitaju odakle dolaziš, pa i to igra ulogu, takva pitanja ti i postave, ili te ne dave s nećim drugim.

O tome gdje je bolje, ovisi o mnogo čemu..Prvo, koga ćeš dobiti za mentora, koliko je on pričljiv, koliko sposoban, koliko sam zna, kakve predmete radi...ima ih svakakvih..nekome se posreći, nekome ne...

Bitno je dobiti priliku za polaganje ispita, a onda tu priliku iskoristiti, pokazati se kao vrijedan i pametan, pa ostati..

Uzgred, ja sam ostala , i sada imam vježbenike koje uvodim u posao i to mi čini veliko zadovoljstvo, jer se uvijek sjetim sebe kada sam počela... :-):-):-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

U citavoj prici mislim da je najvazniji tvoj trud i zalaganje na bilo kojem poslu, a jednako tako i tko ti je principal. Ja sam izabrala praksu u odvj. uredu i nisam pozalila. Imam izvrsnu principalku, strucnu i nesebicnu, kojoj je cilj da joj vjezbenici budu sto bolji. Ima volje i snage uciti te od osnova pa do detalja. Naravno, nisu svi takvi, imas i ljudi koji smatraju da vjezbenici trebaju njima placati jer od njih crpe znanje, ima onih koji smatraju da vjezbenik mora u ured dovuci brdo stranaka, onih koji ti ne placaju doprinose, onih koji te traze da im odvezes auto na servis... (idiota ima doduse svugdje pa nastoj takve izbjeci bilo na sudu, d. odvj. ili odvj.)

 

Dakle, posao koji ti placa drzava jamci sigurnu placu i sva prava po zakonu. Ako imas srecu, ili vezu, mozes ostati na sudu ali placa ti je vezana uz koeficijente do kraja zivota. Negativna strana rada na sudu je ta sto je veliki broj starih sudaca otisao u biljeznike, odvjetnike i sl. tako da prakticki ima sudova na kojima nemas koga pitati sto da radis. Kako cujem od kolega koji su vjezbenici na sudu, to je posebno cesto u manjim sredinama, gdje su dva, tri suca i gdje svi rade apsolutno sve od stambenog do stecaja.... pa ti zamisli kvalitetu rada.

 

Kod odvjetnika postoji mogucnost da po pitanju prava i obveza losije prodjes ali ako se namjeris na pravu osobu, mozes dobiti i vecu placu i fleksibilno radno vrijeme i siroku mogucnost ucenja najrazlicitijih stvari od pristupa stranci, razgovora i moljakanja po raznim uredima, pravnih pitanja, dinamican posao i masu neocekivanih slucajeva.... uglavno jako zabavno!

 

Kod izbora odvj. ureda trebas voditi racuna o kvaliteti ali i o postenju principala. Nisu veliki, razvikani uredi uvijek jamac uspjeha u ucenju. Ako odvjetnik radi sam, ne znaci da nije dobar. U velikim uredima se zna dogoditi da jednostavno nemaju vremena za tebe pa plivas kako te bace ili ti daju da radis samo jednu vrstu sporova npr. citav staz odgulis na naknadi stete a drugo ni ne vidis. Klasicen kancelarije imaju vecu sirinu ali neke ne znaju naci granicu u tome, pa zagaze u cisto stvastarenje.

 

Kao i uvijek, imas + i - situacija, a ti odaberi po svom afinitetu. Posebno ako vec imas neku zelju za sudstvom ili odvjetnistvom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija