Jump to content

Nasljeđivanje udjela u fondu hrvatskih branitelja iz domovinskog rata


nina0001

Preporučene objave

Molim za pomoć, ukoliko je netko upoznat sa ovakvim problemom. Moja obitelj i ja smo naslijedili dionice nakon smrti moga oca koji je bio branitelj, ali pravo na dionice stekao je tek nakon smrti. Otac je preminuo 1998 godine, a rješenje o pripadajućim udjelima na njegovo ime stiglo je 10-ak godina poslije, znači davno nakon ostavinske rasprave . Dionice nisu bile predmetom u ostavinskoj raspravi jer ih još nije ni bilo. Moja obitelj i ja nakon nekog vremena dobivamo rješenje u kojem svatko od nas dobiva udio u dionicama pokojnog oca, i nekoliko godina bez ikakvih problema raspolažemo dionicama (podižemo dividendu). Prošle godine, ja podnosim zahtjev za prodaju svih svojih udjela i nailazim na odbijanje zahtjeva. Nakon puno zivkanja i obilaženja, saznajem da je dionice nemoguće prodati a i raspolagati s njima iz razloga što iste nisu bile predmetom ostavinske rasprave iza pokojnog oca. Iz ministarstva branitelja dobila sam dopis da je potrebno pokrenuti vanparnični postupak za utvrđivanje nasljednika naknadno pronađene imovine.

 

Pošto sam laik i nemam apsolutno nikakvog iskustva sa pravnim pitanjima molim za savjet. Dali je potrebno angažirati odvjetnika da bi se taj proces pokrenuo ili to mogu pokrenuti sama ili možda riješiti to kod javnog bilježnika?

 

unaprijed zahvaljujem za savjet

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Idete sa podneskom sudu tj.prijedlog za donošenje dopunskog rješenja o nasljeđivanju, naslovljeno na broj starog spisa, sa popisom te pronadjene imovine,tj.dokazima o vlasništvu ostavitelja.

U biti se nevodi novi ostavinski postupak vec se donosi dopunsko rjesenje.

.

Članak 234.ZON

(1) Ako se nakon pravomoćnosti rješenja o nasljeđivanju pronađe imovina koja nije obuhvaćena tim rješenjem, sud neće ponovno provoditi ostavinsku raspravu, nego će ovu imovinu novim rješenjem rasporediti na temelju prije donesenog rješenja o nasljeđivanju, osim ako se neki odnasljednika odrekao nasljedstva ilisvoj nasljedni dio ustupio sunasljedniku.

(2) Ako prije nije bila vođena ostavinska rasprava, sud će je poslužbenoj dužnosti provesti samo ako su pronađene nekretnine ili s njima izjednačena prava.

(3) Ako prije nije bila vođena ostavinska rasprava, a pronađene su pokretnine ili s*njima izjednačena prava, sud će provesti ostavinsku raspravu samo na zahtjev zainteresiranih osoba.

.REPUBLIKA HRVATSKA

(zaglavlje)

Broj:(rjesenja o naslj.)

RADI : naknadno pronadjene imovine

P R I J E D L O G

I / Rješenjem o nasljedjivanju iza pokojnog

______________________________________________(ime i prezime, ime oca, djevojačko

prezime, adresa), posl. br. O - _____________ od _______________________ , uručena je

ostavinska imovina nasljednicima

imovine

II / Medjutim, naknadno je utvrdjeno da je iza ostavitelja ostala nerasporedjena

naknadno pronadjena imovina, koja se sastoji od:

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________.

III / Stoga predlagatelji predlažu da sud postupi sukladno odredbama Zakona o

nasljedjivanju i donese rješenje povodom podnijetog prijedloga stranaka.

U (grad),dana________

Predlagatelji;

.

Nadam se da vam je jasnije,i da mozete odrediti jeli vam potreban odvjetnik ili ne.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala,hvala,hvala!!!!!!!!!! Sad, ne samo da znam odakle krenuti nego mislim da ću to moći rješiti sama. Znači ako sam dobro razumjela , taj podnesak mogu napisat sama ( ne postoji neka zakonska obveza da mi to mora obaviti netko stručan? ) i dostavit nadležnom sudu sa potrebnom dokumentacijom. I to je to? Nadam se da ću to uspjet riješit. Još jednom hvala za iscrpne upute i vaše vrijeme.. pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija