Jump to content

Obracun tarife


Johny14

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

Zamolio bih Vas ako mi netko može pomoći oko obračunavanja odvjetničkih usluga u vezi sastavljanja ugovora (Utanačenja) o zamjeni zemljista između dvije stranke.

 

Naime odvjetnik koji je sastavio ugovor, nikad nije spominjao VPS, niti je VPS naznačen u samom ugovoru. Ugovor je ovjeren kod javnog bilježnika koji si je uredno naplatio javnobilježničku pristojbu i nagradu.

 

Godinu dana nakon potpisivanja ugovora, odvjetnik nam dostavlja troškovnik u kojem se poziva na VPS javnog bilježnika i prema tome si obračunava nagradu prema Tbr. 29. toč. 1.

 

Da li je to moguće s obzirom da u Tar. 29. stoji da ako u ugovoru nije naznačena vrijednost ugovora, odvjetniku pripada nagrada od 200 bodova?

 

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

VPS (vrijednost parničnog spora) postoji u slučaju postupka pred sudom a odnosi se na vrijednost nekretnine.

 

ako odvjetnik zastupa stranku u sudskom postupku može se pozvati na plaćanje troškova prema vrijednosti parničnog spora koji je u biti tržišna vrijednost nekretnine .

 

imali ste u knjižari gotove kupoprodajne ugovore (cijena prava sitnica)

nema VPS-a

ugovori se rade prema dogovoru a ne po vrijednosti nekretnine (ili VPS)

javni bilježnik svoje usluge naplaćuje po vrijednosti nekretnine (ali ima određen najviši iznos).

kupoprodajne ugovore može napraviti i javni bilježnik za oko 160,00 kuna.

 

sa odvjetnikom unaprijed dogovoriš cijenu izrade kupoprodajnog ugovora .

kopiju dopisa odvjetnika pošalji u odvjetničku komoru uz žalbu na rad odvjetnika ?

kopiju dostavi i poreznoj .

traži račun (ako platiš)

 

Tbr. 29

1.

Za sastavljanje ugovora - nagrada iz Tbr. 7. toË.

1. i 2. uveÊana za 25%.

 

1.

Ako je vrijednost predmeta spora:

OD KUNA DO KUNA BODOVA

0 2.500,00 25

2.500,01 5.000,00 50

5.000,01 10.000,00 75

10.000,01 100.000,00 100

100.000,01 250.000,00 250

250.000,01 500.000,00 500

Ako vrijednost spora prelazi iznos od 500.000,00

kn do iznosa od 5,000.000,00 kn, odvjetnik pored

nagrade od 500 bodova ima pravo obraËunati

nagradu od 1 boda na svakih zapoËetih 1.000,00

kn. Iznad vrijednosti spora od 5,000.000,00 kn

do iznosa od 10,000.000,00 kn za svaki zapoËetih

2.000,00 kn odvjetnik ima pravo obraËunati

nagradu od 1 boda. Iznad vrijednosti spora od

10,000.000,00 kn za svakih zapoËetih 5.000,00

kn odvjetnik ima pravo obraËunati nagradu od 1

boda, ali ne više od 10.000 bodova

 

2.

Odvjetniku pripada jednokratna nagrada za svaki

prvostupanjski postupak, bez obzira na broj radnji

koje je poduzeo, u visini od

200 bodova

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sastavljanje ugovora se plaća prema dogovoru (ili se i za tu radnju sklopi ugovor)

standardni kupoprodajni ugovor u papirnici dođe oko 10,00kuna

javni bilježnik može uraditi ugovor za odo 160,00 kuna.

odvjetničku tarifu imaš pa izračunaj. (ali naplata se vrši po dogovoru kao i svaka radnja odvjetnika)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači, ova cijena koju Vam je rekao nije cijena samo pisanja ugovora nego cijena postupka naplate i pisanja ugovora?

 

Ili Vam je naplatu posebno naplatio?

 

Poštovani

molim ŽURNE savjete jer ne znam što učiniti.

Može li mi tko reći, ako zna iz iskustva, može li mi odvjetnik ispostaviti račun ako nema moju potpisanu punomoć. Naime želim prekinuti njegov angažman jer me zavlači mjesecima a vrlo malo je napravio. Pregledao je ugovor koji trebam potpisati i mailom uputio samo par ispravaka koje treba unijeti. Od tada ne odgovara na pozive, niti na mailove i oglušuje se na sms-ove a priča nije završena jer druga ugovorna strana ima pitanja i sugestije.

 

Mogu li mu jednostavno otkazati i angažirati novog odvjetnika bez plaćanja ovih par stvari (jedan uvodni razgovor u uredu i 1 mail sa ispravcima) i zna li itko na temelju čega ima pravo dostaviti mi račun?

 

HITNO MI JE!!! Puno puno hvala na svakoj informaciji!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može li mi tko reći, ako zna iz iskustva, može li mi odvjetnik ispostaviti račun ako nema moju potpisanu punomoć. Naime želim prekinuti njegov angažman jer me zavlači mjesecima a vrlo malo je napravio. Pregledao je ugovor koji trebam potpisati i mailom uputio samo par ispravaka koje treba unijeti. Od tada ne odgovara na pozive, niti na mailove i oglušuje se na sms-ove a priča nije završena jer druga ugovorna strana ima pitanja i sugestije.

 

Mogu li mu jednostavno otkazati i angažirati novog odvjetnika bez plaćanja ovih par stvari (jedan uvodni razgovor u uredu i 1 mail sa ispravcima) i zna li itko na temelju čega ima pravo dostaviti mi račun?

 

HITNO MI JE!!! Puno puno hvala na svakoj informaciji!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

yohny14.

dali ste sa odvjetnikom sklopili ugovor o zastupanju i nagradu od 30% od ostvarenog u postupku i isti ugovor potpisali .

ako niste potpisali ugovor, dovjetnije radio samo na punomoć, nije smio zadržati 30% od ostvarenog. naplatu zastupanja trebao je izvršiti po tarifi (upravo ono za što vam je i dao račun).

od odvjetnika tražiti uplatu neisplaćenog potraživanja, ostvarenog u postupku.

koji je postupak bio u pitanju?

prijavit ga komori .

za naplatu od 30% od ostvarenog obvezno je trebalo sačiniti pismeni ugovor.

 

nezasitan neki odvjetnik .

4.100.000,00 x 30%= 1.230.000,00 kuna i htio bi još i siču od 51.200,00 kuna

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bovu, ne znam jeste nešto krivo shvatili ili sam ja - forumaš nije rekao da je ovaj odvjetnik uzeo 30% od 4,100.000,00 kn, nego je taj postotak dogovorio za neki drugi spor za naplatu.

 

Ovo što spominjete je vrijednost nekretnine te od toga još želi po Tarifi naplatiti pisanje ugovora. Znači nije da od vrijednosti nekretnine želi i 30% i još po Tarifi. Ili sam ja krivo shvatila?

 

Tara Beata, napisali ste 3 posta sa istim pitanjem. NEMOJTE.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

yohny14.

dali ste sa odvjetnikom sklopili ugovor o zastupanju i nagradu od 30% od ostvarenog u postupku i isti ugovor potpisali .

ako niste potpisali ugovor, dovjetnije radio samo na punomoć, nije smio zadržati 30% od ostvarenog. naplatu zastupanja trebao je izvršiti po tarifi (upravo ono za što vam je i dao račun).

od odvjetnika tražiti uplatu neisplaćenog potraživanja, ostvarenog u postupku.

koji je postupak bio u pitanju?

prijavit ga komori .

za naplatu od 30% od ostvarenog obvezno je trebalo sačiniti pismeni ugovor.

 

nezasitan neki odvjetnik .

4.100.000,00 x 30%= 1.230.000,00 kuna i htio bi još i siču od 51.200,00 kuna

 

 

Bovu, mislim da ste krivo shvatili. Odvjetnik ne traž 30% od 4.100.000,00. Kada smo s odvjetnikom dogovarali da nas zastupa u sporu radi naknade štete od osiguranja (odvojen spor, nije vezano za ovih 4.100.000,00), tu si je on uzeo 30%. Nama je to bilo previse jer kasnije sam cuo od drugih da se za takve stvari uzima 15% nagrade. Pa, zbog toga što na kraju smo ipak potpisali punomoć da nas zastupa u sporu i tih 30% nagrade, dogovorili smo da ce nam pomoci i oko sastavljanja ugovora o zamjeni zemljista o kojem sam tu na forumu postavio pitanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...
Bovu, mislim da ste krivo shvatili. Odvjetnik ne traž 30% od 4.100.000,00. Kada smo s odvjetnikom dogovarali da nas zastupa u sporu radi naknade štete od osiguranja (odvojen spor, nije vezano za ovih 4.100.000,00), tu si je on uzeo 30%. Nama je to bilo previse jer kasnije sam cuo od drugih da se za takve stvari uzima 15% nagrade. Pa, zbog toga što na kraju smo ipak potpisali punomoć da nas zastupa u sporu i tih 30% nagrade, dogovorili smo da ce nam pomoci i oko sastavljanja ugovora o zamjeni zemljista o kojem sam tu na forumu postavio pitanje.

 

Hvala vam na detaljnom prikazu vlastitih iskustava. Poučno je za vidjeti na koji način prethodno palamuđenjem iskazani bilježnik/odvjetnik može par puta izvesti prijevaru klijentu za kojeg pouzdano zna da nema rodbinskih veza u sustavu u kojem se on snalazi kao pravi morski pas.

 

Ako možda ponovno čitate vlastiti post možda biste htjeli iznijeti na koji ste način ovo riješili s dotičnim fishkalom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija