Jump to content

Imovina koju nismo naveli u ostavinskoj, njena legalizacija i prodaja sada


ivana1975

Preporučene objave

Ovu temu sam pokrenula i u rubrici nasljedno pravo, iako mi se cini da mozda vise pripada ovoj tu rubrici, pa evo i tu ponavljam, za slucaj da netko tko mi moze pomoci savjetom cita ovu tematiku, a ne nasljedno pravo. Post slijedi:

 

Nadam se da mi mozete pomoci savjetom. Otac mi je preminuo 2008. i nakon njega uredno je odrzana ostavinska rasprava na kojoj smo majka, sestra i ja podijelile imovinu svaka po 1/3. U ostavinskoj je spomenuta imovina: obiteljska kuca, manje zemljiste i ustedjevina u banci.

Otac je inace 20-ak godina bio kolekcionar starog novca. Nije to bilo nista veliko niti posebno pa nitko od nas na to nije ni obracao preveliku paznju. Nakon smrti njegova kolekcija nije spomenuta u ostavinskoj jer nitko od nas (znate kakve su zene :-) ) nije tih par albuma sa starim novcanicama dozivljavao ozbiljno. Sestra i mama su nakon smrti meni dale te albume, jer sam kao mala i ja pokazivala kakti neki interes za to, ali nista kasnije.

Ove godine planiram kupnju stana, svaka lipa dobro dodje, jer se automatski mora traziti manji kredit u banci, pa mi je suprug savjetovao da pogledamo koliko mozemo dobiti za tatinu kolekciju. Nismo ocekivali puno. Odnijeli smo jednom kolekcionaru za kojeg nam je receno da otkupljuje i dobili smo odgovor koji nas je ugodno iznenadio. Da za navedenu kolekciju moze ponuditi 14.000 eura !!!!!

To nam je dalo signal da nije bas to tako "nis posebno vrijedno". Nismo prihvatili ponudu, ali smo si dali 2 tjedna kopanja po netu i aukcijama da pronadjemo novcanice koje su u kolekciji i da vidimo cijenu. Dosli smo do nase procjene od 23.000 eura !!! Koliko je ona tocna ne mogu reci jer nisam tu strucnjak, ali svakako vrijedi vise od 14.000 eura koliko nam je strucnjak ponudio.

I sada ide moje pitanje. Ova imovina nije bila spomenuta u ostavinskoj jer nitko nije smatrao to vrijednim, a pokazalo se da je vrijednije nego ustedjevina (8000 eura) koja je u ostavinskoj spomenuta. Sestra i mama su upoznate sa ovim i one stoje kod svoga da su to meni dale i da je to moje.

Sada me zanima slijedece, jer bih htjela sve da bude po zakonu i cisto:

1. Mozemo li i kako napraviti neki dodatak ostavinskoj (sa napomenom da je proslo 5 godina od prve ostavinske) ?

2. Sa rijesenjem te naknadne ostavinske biti ce upoznata i porezna i na to ne placam porez, jer sam naslijedila od oca. No zanima me kako definirati vrijednost toga (jer to ima vrijednost tek kad prodam), jer moram nositi nekom vjestaku za procjenu, je li porezna ima procjenitelje ?

3. Navedenu kolekciju moram prodati (kupujem stan), ako odnesem onome procjenitelju i on mi da na ruke 14.000 eura, kako cu kod kupnje stana navesti u izvoru stjecanja imovine za kupnju stana da je ostavstina od oca ako nemam neki racun da sam prodala ili sto vec ?

4. Ja bi se najradije odlucila da navedeno prodam sama na Ebayu, jer mislim da cu dobiti vise od 14.000 e, pa me zanima moram li da bih to prodala otvoriti firmu ili mogu to prodati kao nasljedstvo i kao fizicka osoba bez firme ?

 

Evo puno pitanja mi se vrti po glavi, a htjela bi to uredno i po zakonu uciniti.

Pomagajte. Moze odgovor ovdje, a moze i na mail zahvaljujem.

Ivana - Zagreb

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija