Jump to content

Naplata korištenja mojeg udjela nekretnine (stjecanje bez osnove)


Jethro

Preporučene objave

Suvlasnik sam (gruntovni) stana sa drugom osobom (isto gruntovni). Omjer 50%: 50%

Osoba ga koristi u cijelosti, u posjedu je. Stan ima 85m2, zgrada je građena 2005, kod Arene je (Novi Zagreb) i pretpostavka je da je cijena najma takvog stana preko 320 EUR, no uzeo sam kao referencu 320 EUR.

 

Uredno plaća režije i to nije problem.

Podnio sam joj zahtjev:

1. da plaćam pola pričuve za stan, kao suvlasnik,

2. da ona meni plati najam za korištenje mojeg dijela. Ako ne želi platiti najam, neka mi preda ključ i jednu sobu, a dosadašnju najamninu neću potraživati (tražim 160 EUR), tako da ispada da za 42,5m2 tražim 160 EUR.

 

Koliku god cijenu stavim, uvijek se buni i traži pravne, službene argumente putem svojeg odvjetnika za tu cijenu. Ne postavlja svoju.

Na poreznoj upravi ne postoji tablica, jer je riječ o stambenom prostoru i za to NE POSTOJI službena procjena, ovlašteni procjenjitelji time se ne bave (nemoguće je odrediti da li je stan iznajmljen za 225 ili 230 EUR!) i kako onda argumentirati cijenu koju potražujem? Naravno, uvijek se može za lipu hvatati.

Uzeo sam neku prosječnu cijenu stana te veličine i stanja na toj lokaciji, UMANJIO JE za cca 20% i tražim pola od te sume. Mislim da je više nego pošteno.

Ne želi išta potpisati niti se dogovoriti.

 

Kako odrediti cijenu najma stana koju bi sud mogao prihvatiti? Što kaže sudska praksa?

 

THX.

Ako netko ima (bilo kakvog) iskustva, dobrodošao je podijelivši ga!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

korisniku stana pošalji dopis (preporučeno i sa povratnicom ) koji ga pozivaš da sklopite ugovora o najmu djela stana (1/2).

ako odbije sklopiti ugovor o najmu ili odbije primiti preporučenu pošiljku

tužbom traži isplatu djela najamnine,

i za 5 godina unazad (stjecanje bez osnove), ako si toliko godina suvlasnik stana.

uvečano za zakonske zatezne kamate.

traži i povrat troškova na stanu koje si platio. + kamate.

dio stana koristi bez pravne osnove (nezakoniti posjednik)

 

u tužbi možeš tražiti da isprazni dio stana (sobu) -nema daljnjeg najma.

da ti preda jedan ključ od ulaznih vrata za stan

da bi mogao stan koristiti prema svojim potrebama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

U sličnoj sam situaciji kao i Jethro. Isplatu djela najamnine, ključ, pražnjenje dijela stana tražio sam više puta elektronskom poštom (pretpostavljam da se i to računa kao dopis). Budući da je kod mene specifika situacije u tome što se radi o stanu koji je predmet nasljednog spora, zanima me je li potrebno podizati separatnu tužbu za isplatu najamnine ili se sve može riješti unutar postojeće parnice za utvrđivanje nasljedstva?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija