Jump to content

Darovni ugovor


zdravek

Preporučene objave

Postovani,na vash globalni upit se moze pisati danima,al otprilike neke stvari da su vam jasne.

Darovanje je ugovor kojim jedna strana (darovatelj) dobrovoljno i besplatno prepušta drugoj strani (obdarenik) neku imovinsku korist, a ova to prihvaća.

Ovaj je ugovor uređen Zakonom o obveznim odnosima (N.N. 35/2005, 41/2008, 63/2008), koji propisuje da ugovor odarovanju nastaje kad se darovatelj obveže prepustiti obdareniku bez protučinidbe stvar ili imovinsko pravo, a obdarenik to prihvati..

Sukladno Zakonu o obveznim odnosima (čl. 482.) ugovor o darovanju nekretnine mora biti sklopljen u pisanom obliku, dok ugovor o darovanju bez prave predaje stvari čak mora biti sklopljen u obliku javnobilježničkog akta ili ovjerovljene (solemnizirane) privatne isprave (čl. 482. st. 2. ZOO-a). U slučaju ne pridržavanja oblika ugovora, propisanog čl. 482., ugovor će biti ništetan, tj.isti neće proizvoditi pravne učinke. U praksi će darovatelj kada je predmet darovanja nekretnina, morati u najmanju ruku ovjeriti svoj potpis pred javnim bilježnikom, a sve kako bi bilo moguće ostvariti zakonom propisani modus stjecanja prava vlasništva na nekretninama, a što je upis u zemljišnu knjigu.

Što u naravi, podrazumijeva, danekretnina u samom ugovoru mora biti precizno i točno opisana, sukladno odgovarajućim zemljišno-knjižnim podacima.

Dva su ključna-bitna elementa ugovorao darovanju, a to su:

- predmet ugovora

- volja darovatelja da učini darovanje

Ukoliko ugovorne strane o navedenim elementima ne postignu suglasnost, ugovor o darovanju neće proizvesti pravni učinak.

U vashem slucaju otac/sin,bili bi oslobodjeni od placanja poreza na promet nekretnina.

Evo jedan primjer,kao da vam otac daruje stan/kucu.

.

(Ime i prezime, JMBG, adresa) (u daljnjem tekstu: Darovatelj)

i

(Ime i prezime, JMBG, adresa) ( u daljnjem tekstu: Obdarenik)

sklopljen je u _________, dana _____________ slijedeći

UGOVOR O DAROVANJU STANA

Članak 1.

Darovatelj je vlasnik trosobnog stana u ____________________, a koji se sastoji od tri sobe, kuhinje, kupaone s WC-om, predsoblja i blagovaonice u ukupnoj površini od _______ m².

Članak 2.

Darovatelj daruje - daje bez protučinidbe Obdareniku, a Obdarenik prima sa zahvalnošću, nekretninu - stan iz članka 1. ovoga Ugovora.

U posjed darovane nekretnine - stana Obdarenik stupa odmah.

Članak 3.

Darovatelj daje suglasnost Obdareniku da bez bilo kakvog daljnjeg odobrenja nekretninu - stan iz članka 1. ovoga Ugovora upiše u zemljišne knjige na svoje ime.

Članak 4.

Ugovorne strane se odriču prava pobijanja ovoga Ugovora osim u slučaju grube nezahvalnosti Obdarenika.

Članak 5.

Poreze i druga davanja u vezi s darovanjem nekretnine - stana iz članka 1. ovoga Ugovora snosi Obdarenik.

Članak 6.

Ovaj Ugovor sklopljen je u 6 (šest)istovjetnih primjeraka, od kojih svaka ugovorna strana zadržava po 3 (tri) primjerka.

DAROVATELJ OBDARENIK.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani/a,

 

otac bi mi htio darovati nekretnine i zemljište. Možete li me ukratko objasniti što napraviti prilikom toga? Da li treba posebno napisati darovni ugovor za nekretninu (dvije kuće) i zemljište? Ili mogu zajedno? Možete li mi reći gdje mogu nabaviti darovne ugovore za nekretnine i zemljište za popuniti ili možda dati univerzalni ugovor? Sao da mi detaljnije objasnite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani kako se može rušiti darovni ugovor, djed mi je sa života ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju ostavio kuću, a ja sam tu istu kuću s darovnim ugovorom prepisao bivšoj supruzi da možemo otvoriti opg, jer nije bila u radnome odnosu a jesam sve s didinoga života, poslje dvije godine smo se rastali a ona je na to sve izjavila pred centrom da je sve njezino kuća je na hipoteci koji ja kredit otplačujem dali postoji ikakva mogućnost ili neka vrsta rušenja takvoga ugovora za rušenje istoga. unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
  • 1 godina kasnije...

Poštovani,

Moj djed bi mi želio darovati dio kuće (nekretnina je trenutno u postupku legalizacije), na kojem dijelu bih ja u budućnosti radila adaptaciju odnosno nadogradnju. S obzirom da se radi o dijelu kuće, kako taj darovni ugovor treba izgledati, treba li kuću etažirati, cijepati čestice, odnosno uključiti geometra, stvarno ne znam odakle da krenem....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Moj djed bi mi želio darovati dio kuće (nekretnina je trenutno u postupku legalizacije), na kojem dijelu bih ja u budućnosti radila adaptaciju odnosno nadogradnju. S obzirom da se radi o dijelu kuće, kako taj darovni ugovor treba izgledati, treba li kuću etažirati, cijepati čestice, odnosno uključiti geometra, stvarno ne znam odakle da krenem....

 

bilo bi poželjno etažiranje. tad se zna šta ti daruje.

darovat se može i idealni dio (1/?). tada nekretnina ima suvlasnike. dogradnja i adaptacija se može raditi uz suglasnost suvlasnika. suglasniost i račune za adaptaciju ili dogradnju čuvaj (možda zatrebaju radi dokazivanja ulaganja u zajedničku nekretninu).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 5 godina kasnije...
, Matrix je napisao:

Postovani,na vash globalni upit se moze pisati danima,al otprilike neke stvari da su vam jasne.

Darovanje je ugovor kojim jedna strana (darovatelj) dobrovoljno i besplatno prepušta drugoj strani (obdarenik) neku imovinsku korist, a ova to prihvaća.

Ovaj je ugovor uređen Zakonom o obveznim odnosima (N.N. 35/2005, 41/2008, 63/2008), koji propisuje da ugovor odarovanju nastaje kad se darovatelj obveže prepustiti obdareniku bez protučinidbe stvar ili imovinsko pravo, a obdarenik to prihvati..

Sukladno Zakonu o obveznim odnosima (čl. 482.) ugovor o darovanju nekretnine mora biti sklopljen u pisanom obliku, dok ugovor o darovanju bez prave predaje stvari čak mora biti sklopljen u obliku javnobilježničkog akta ili ovjerovljene (solemnizirane) privatne isprave (čl. 482. st. 2. ZOO-a). U slučaju ne pridržavanja oblika ugovora, propisanog čl. 482., ugovor će biti ništetan, tj.isti neće proizvoditi pravne učinke. U praksi će darovatelj kada je predmet darovanja nekretnina, morati u najmanju ruku ovjeriti svoj potpis pred javnim bilježnikom, a sve kako bi bilo moguće ostvariti zakonom propisani modus stjecanja prava vlasništva na nekretninama, a što je upis u zemljišnu knjigu.

Što u naravi, podrazumijeva, danekretnina u samom ugovoru mora biti precizno i točno opisana, sukladno odgovarajućim zemljišno-knjižnim podacima.

Dva su ključna-bitna elementa ugovorao darovanju, a to su:

- predmet ugovora

- volja darovatelja da učini darovanje

Ukoliko ugovorne strane o navedenim elementima ne postignu suglasnost, ugovor o darovanju neće proizvesti pravni učinak.

U vashem slucaju otac/sin,bili bi oslobodjeni od placanja poreza na promet nekretnina.

Evo jedan primjer,kao da vam otac daruje stan/kucu.

.

(Ime i prezime, JMBG, adresa) (u daljnjem tekstu: Darovatelj)

i

(Ime i prezime, JMBG, adresa) ( u daljnjem tekstu: Obdarenik)

sklopljen je u _________, dana _____________ slijedeći

UGOVOR O DAROVANJU STANA

Članak 1.

Darovatelj je vlasnik trosobnog stana u ____________________, a koji se sastoji od tri sobe, kuhinje, kupaone s WC-om, predsoblja i blagovaonice u ukupnoj površini od _______ m².

Članak 2.

Darovatelj daruje - daje bez protučinidbe Obdareniku, a Obdarenik prima sa zahvalnošću, nekretninu - stan iz članka 1. ovoga Ugovora.

U posjed darovane nekretnine - stana Obdarenik stupa odmah.

Članak 3.

Darovatelj daje suglasnost Obdareniku da bez bilo kakvog daljnjeg odobrenja nekretninu - stan iz članka 1. ovoga Ugovora upiše u zemljišne knjige na svoje ime.

Članak 4.

Ugovorne strane se odriču prava pobijanja ovoga Ugovora osim u slučaju grube nezahvalnosti Obdarenika.

Članak 5.

Poreze i druga davanja u vezi s darovanjem nekretnine - stana iz članka 1. ovoga Ugovora snosi Obdarenik.

Članak 6.

Ovaj Ugovor sklopljen je u 6 (šest)istovjetnih primjeraka, od kojih svaka ugovorna strana zadržava po 3 (tri) primjerka.

DAROVATELJ OBDARENIK.

 

Pozdrav trebao bi mi savjet.

Ovaj dio mi je jasan. Kod mene je slučaj da mi moj otac rasparcelizirao zemljište na 3 djela tj 4 djela (put/ prilaz zemljištu).

Ja dobivam jednu česticu.

Dali se odmah može ubaciti u ugovor,  da sam i vlasnik čestice( puta) 1/3 i pravo prolaska bez da mi netko može osporiti jednog dana. Kada bi to pravno trebalo napisati.

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Pozdrav. Nadam se da je pitanje u dobroj temi.

Da li osoba koja nije u srodstvu može darovati nekretninu npr. trećoj osobi?

Radi se o zemljištu na kojem smo mi obiteljski upisani samo u katastru kao posjednici dijela 1/5, dok je u zemljišniku upisana samo jedna osoba za cijelu nekretninu... S obzirom na to da bi navjerovatnije kao obje strane željeli izbjeći tužbu i odvjetnike za povrat našeg dijela zemljišta, zanima me postoji li pravni način za mirnije rješavanje spora? Hvala!

uređeno: od bigl88
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , Borbena7 je napisao:

Može, ako je upisana u zk kao vlasnik, odnosno suvlasnik.

Nazalost ne, samo je jedna osoba u ZK upisana kao vlasnik na cijeloj parceli, dok je katastarski upisano 5 osoba. Postoji li zakonski neko drugo brže rjesenje dogovorom radi izbjegavanja parnica? Hvala.

uređeno: od bigl88
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Borbena7 je napisao:

I dalje nemate pravnu osnovu za upis vlasništva u zemljišne knjige.

Da li je pravna osnova posjedovni list iz katastra u kojem je prikazana kvadrtura tog zemljišta kao i sami broj čestice (+ rješenje o nasljeđivanju za taj broj čestice)? Hvala.

uređeno: od bigl88
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 26. 08. 2021. at 13:28, Borbena7 je napisao:

Rješenje o nasljeđivanju je valjana pravna osnova za upis vlasništva u zk.

Slažem se, međutim u konkretnom slučaju ostaje nejasno iza čije smrti je doneseno rješenje o nasljeđivanju, odnosno da li je istim rješenjem predmetna nekretnina utvrđena kao izvanknjižno vlasništvo ostavitelja (prema stanju katastra). 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moj otac je vlasnik sve djedove imovine temeljem rjesenja o nasljeđivanju, izmedu ostalog, temeljem posjedovnog lista na ime mog pok. djeda u katastar je upisana i ta predmetna parcela za koju sam pitao postupak, a na kojoj nismo zavedeni u ZK... Zvo sam tog jedinog vlasnika upisanog u ZK da prisustvuje nasem angažiranju geometra radi utvrdjivanja đeđa i izrade samog elaborata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija