Jump to content

zastara za račune


prepelica

Preporučene objave

pimeno (preporučeno i sa povratnicom ) trebaš tražiti dostavu računa

(ako ih na vrijemenisi dobil )

bili računi dostavljeni ili ne ako nisu plaćeni u roku od godinu dana od dospjeća

a izdavatelja računa ne pokrene prijedlog za ovrhu tih odinu dana, nastupa zastara potraživanja (za račune za kućanstvo (struja , voda, kućni otpad,rtv pristojba,plin....)

kom. naknada i vod . naknada za tr godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim pomoc: vodovodni prikljucak za vikendicu iskljucen 31.01.2011 radi duga. na obavijesti o iskljucenju navedeni troskovi iskljucenja 1000,00 kn.

Ako sam dobro shvatila prethodne postove, dug radi kojeg je iskljucenje napravljeno je u zastari, ali troskovi iskljucenja nisu? Kako da aktiviram zastaru i zatrazim ponovni prikljucak bez placanja duga za neplacenu vodu? (naravno namjeravam ponovno platiti prikljucak, a vjerojatno cu morati i troskove iskljucenja) Da li postoji kakav obrazac, sto sve moram napisati i kako to dostaviti? Da li to mogu sama ili moram traziti pomoc odvjetnika? Ako moram traziti pomoc, da li mi mozete preporuciti strucnu osobu?

Unaprijed zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Najbolje što mogu savjetovati je da otvoriš sama temu na svom profilu...tako će ti netko najbrže odgovoriti....

 

po mom iskustvu i ranijim postovima što su mi ljudi ovdje odgovarali....nismo spominjali isključenja...već postojeće priključke s dugovima....ukoliko ti recimo vodovod ne dostavlja račune unazad godinu dana...i ispostavi račune za xy godina unazad....dužna si samo platit zadnju godinu...dostaviš na vodovod kopiju računa i dopis na kojem se pozivaš na zastaru...

 

a čula sam za jedan slučaj....gdje je prijateljica dobila od mame kuću s dugovima za komunalije....ona je napravila novi priključak na svoje ime....a mama je plaćala dugove za priključke koji su na njeno ime...tako da s tim dugovima nije imala ništa....a to je kao što sam rekla glasina....

 

ukoliko imaš financijskih mogućnosti...jer je trošak podosta velki za navedenu vodu..... mislim da bi ti se pravnik isplatio......al nemam nažalost preporuku...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Evo da se priključim ovom topicu, imam sličnu situaciju. Ugl,otac je dobio od holdinga (vodoopskrba i odvodnja) prijedlog za ovrhu na temelju vjerodostojne isprave.

Koliko vidim, zastara je godinu dana pa me zanima možemo li se mi pozvati na zastaru samo za 3 mjeseca (svibanj, lipanj i srpanj 2012.) ili mora sve biti u zastari? I da li ja računam zastaru do 23.7. 2013. (datum kada je dostavljena ovrha) ili 10. 05. 2013. (datum kada je ovrhovoditelj pokrenuo prijedlog za ovrhu) ? Hvala. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo da se priključim ovom topicu, imam sličnu situaciju. Ugl,otac je dobio od holdinga (vodoopskrba i odvodnja) prijedlog za ovrhu na temelju vjerodostojne isprave.

Koliko vidim, zastara je godinu dana pa me zanima možemo li se mi pozvati na zastaru samo za 3 mjeseca (svibanj, lipanj i srpanj 2012.) ili mora sve biti u zastari? I da li ja računam zastaru do 23.7. 2013. (datum kada je dostavljena ovrha) ili 10. 05. 2013. (datum kada je ovrhovoditelj pokrenuo prijedlog za ovrhu) ? Hvala. :)

 

Svaki račun je zaseban i tako se i računa rok zastare, na način da se isti računa od datuma dospijeća svakog pojedinog računa pa do datuma podnošenja prijedloga za ovrhu ovrhovoditelja. Račun za vodu zastarijeva u roku od godine dana, a za vodnu i komunalnu naknadu za tri godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav svima i molim pomoć

 

U fazi sam iseljavanja iz stana. Platio sam sve račune za Holding (Pričuva, komunalna naknada, smeće, struja) i rekla mi je službenica da imam 200 kuna pretplate.

 

Danas sam opet bio da to provjerim i ona kaže da imam 200 kuna pretplate na smeću, ali i 400 kuna nekog duga za vodu iz 2011 za koji je pokrenuta neka tužba.

 

Niti na jednom računu piše o tom dugu u zadnjih godinu dana, niti sam ikad dobio nešto za neku tužbu. Nije mi jasno kako je i dug mogaoo nastati kad su svi računi u komadu, dakle odjednom se plate. Pošto je zastara godinu dana, što mogu učiniti po tom pitanju?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...ali i 400 kuna nekog duga za vodu iz 2011 za koji je pokrenuta neka tužba.

 

Rok zastare za navedeni račun jeste jedna godina, ali je li zastara nastupila, treba vidjeti je li od dospijeća tog dugovanja pa do poduzimanja radnji po pitanju naplate (ova tužba koju spominjete), prošla godina dana. Ako nije, zastara nije nastupila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Istraživajući ačune otkrio sam da je dug nastao prije 06/2010, jer na tom računu postoji evidentiran dug od 183,00 kuna. To je bio prvi račun koji smo mi platili po useljenju u stan, gazda je rekao da će on to riješiti i da ne trebamo se a to obazirati.

 

Nakon toga u 09/2010 dug raste na 260,00 kuna. Očito je da se radi o nekom pokušaju naplate ili nešto jer su svi računi u međuvremenu podmireni. U 02/2011 taj dug raste na 463,00. Žena iz holdinga je rekla da je tužba pokrenuta zaključno s 07/2011.

Pošto je vidljivo da je dug nastao prije 06/2011, očito se radi o zastari.

 

Dobio sam broj d pravne službe holdinga koji bi mi mogli reći konkretno mjesec nastanka duga, ali tamo nekoga dobit je umjetnost. Također, zanmljivo da nikad nikakvu obavijest o tužbi nismo dobili, kad je dug nestao s računa mislili smo da ga je gazda riješio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav svima,molim vas ako netko moze pomoci savjetom ili iskustvom,prošli mjesec sam dobila racun od skoro 600kn,za internet za taj mjesec, a radi se o operateru i ugovoru za internet koji sam ja s njima ukinula prije 4,5 godina!! I od tada nista! Iznenadili su me sad posteno s ovim! pa vas molim,sta uciniti? Postoji li zastara za to,kada nastaje? koja su moja prava? Slicnu temu i situaciju nisam nasla,ali u nekima se spominje i ovrha??!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da. To je jedini racun poslije toliko dugo vremena,odjednom i to za 10.mjesec ove godine! A dokaz,sumnjam da cu naci bas nakon toliko vremena neki papir ako sam i dobila,ne sjecam se, znam da sam otisla kod njih, prekinula ugovor,potpisala i od rada to je za mene zavrsena prica, i da, preselila sam se prije 2 godine, udala,znaci to je stiglo na staru adresu i staro prezime...roditelji su mi tamo pa sam saznala da je to stiglo,inace tko zna...:P joj,sto ako stvarno bude trebao neki dokaz,tko ce to sada naci!!!;(( trenutno sam na cuvanju trudnoce,nemam se snage s njima ici tamo svadati i objasnjavati...sta uciniti? I sta s tom ovrhom,dal je moguce da se to dogodi sada? Hvala svima na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma nisu, nista s njima od tada nismo imali! Zamislite kako je mene taj racun iznenadio tako odjednom iz vedra neba! Besmisleno mi je to, skroz glupo i smjesno! Apsurd jos jedan!! Zna li itko odgovore na moja pitanja sto sam postavila,bila bih jako zahvalna za savjet ili iskustvo slicno ako je netko imao da napise,hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Otisli tamo.Na pultu nisu imali pojma,mozda su to samo studenti na ispomoci ili stagod, no trazili su neki kontakt pa kad provjere javit ce se... Wow... Jedva cekam sta ce sad novo provaliti! No ja sam na cuvanju rizicne trudnoce i bolje im je da mi bezveze i zbog svojih gluposti ne nanose dodatni nepotreban stres. Mozda ce samo odugovlaciti, jer sto ako ima rok da pismeno neku zalbu posaljem ili nesto,nitko nezna?? Ja u takvim situacijama nikad nisam bila:(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Hvala sto ste se javili. Ne trazim da se igrate vidovnjaka ili nagađanja, ako ne mozete pomoci uredu je. Ja sam lijepo pitala i odgovorila na sve sto se mene pitalo, da znam sta treba tocno raditi i sta me ceka u ovoj situaciji nebi bila tu i nebi trazila bilo kakav savjet,a kamoli pomoc, slobodno recite koje vam to cinjenice, koji podaci vam trebaju, sta treba da znate da bi lijepo odgovorili nekome tko nema pojma o tome

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobili ste račun za mjesec listopad 2013., a ugovor je navodno raskinut 2008. ili 2009. Primjerak raskida nemate ili ga ne možete naći.

 

Ne znate na kojoj osnovi temelje ovaj svoj zahtjev, a kažete da je ovo jedini račun koji je došao u periodu od vremena raskida. Je li u međuvremenu došao i račun za studeni 2013.?

 

Operater ne bi bezveze slao račun nakon 4 ili 5 godina. Moguća je greška s njihove strane, to je točno, ali niste uspjeli saznati imaju li oni osnove ili ne da potražuju ovaj račun od vas. Rekli ste da starci nisu ništa potpisivali.

 

Gledajte - ako ste toliko sigurni da nitko nije išta potpisivao, nemojte ni platiti. Jer operater, ako ode u naplatu će morati i dokazati pravni temelj svog potraživanja. Ali s druge strane, ako je netko nešto potpisao (a sad su u tijeku akcije, pa mene su zvali protekla 2-3 mjeseca maltene svaki dan, već su mi išli na živce, jel ste sigurni da vam majka ili otac nisu dali pristanak na prelazak na neki paket preko telefona) ili dao svoj pristanak, onda imaju pravne osnove za svoje postupanje i vaše protivljenje će vam samo prouzročiti daljnje troškove.

 

Ne možete doći do podatka - to jednostavno nije istina, jer možete i preko neta provjeriti status naručenih usluga, a kao zadnja opcija ostaje pismeni upit, na koji su vam dužni odgovoriti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

[h=2]Postovani, bila bih Vam zahvalna ako bi mi netko pomogao J[/h]

[h=2]15.04.2009. podnesen je tuzbeni prijedlog opcinskom sudu za potrosak vode (po valuti knjizenja iz kartice kupca) od 03/2008.[/h]

[h=2]Od tada se vodi sudski spor u kojem stanare predstavlja tvrtka kojoj je povjereno upravljanje. Medutim, od rocista do rocista, nista se ne dogada. Prosli put je dodjeljen mjesec dana za mirno rjesavanje spora, a sutkinja je tuzenicima savjetovala da se pozovu na zastaru.[/h]

Zanima me, da li je to moguce i na temelju cega da se pozovemo na to.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani, bila bih Vam zahvalna ako bi mi netko pomogao J

 

15.04.2009. podnesen je tuzbeni prijedlog opcinskom sudu za potrosak vode (po valuti knjizenja iz kartice kupca) od 03/2008.

 

Od tada se vodi sudski spor u kojem stanare predstavlja tvrtka kojoj je povjereno upravljanje. Medutim, od rocista do rocista, nista se ne dogada. Prosli put je dodjeljen mjesec dana za mirno rjesavanje spora, a sutkinja je tuzenicima savjetovala da se pozovu na zastaru.

 

Zanima me, da li je to moguce i na temelju cega da se pozovemo na to.

Hvala

 

možda se sutkinja referira na čl. 232. st. 1. Zakona o obveznim odnosima - zastarijevaju za jednu godinu: tražbine naknade za isporučenu toplinsku i električnu energiju, plin, vodu, dimnjačarske usluge i za održavanje čistoće, kad je usluga, odnosno isporuka učinjena za potrebe kućanstva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav svima, imam pitanje, ako mi tko može pomoći

 

Dakle ovako, danas (07/07/15) primio sam Rješenje o ovrsi od javnog bilježnika na jedan mali iznos za račun za vodu iz srpnja 2012 godine, kojem je dospjeće bilo 20/08/12. Na iznos računa od 191,06 kuna dodani su i troškovi javnog bilježnika u iznosu od 150 kuna.

Ono što je zanimljivo jest da je rješenje datirano 02/07/13 godine, a da ga je javni bilježnik "primio neposredno" 08/07/13 godine, znači skoro prije dvije godine. U međuvremenu nisam dobivao nikakvu obavijest o dugu, osim što je na računu stajao dug u iznosu od 120 kuna, ali s obzirom da sve račune redovno plaćam ja sam taj dio mjesečnog računa zanemarivao. Dake od primitka rješenja od strane javnog bilježnika do momenta dostave meni prošlo je dvije godine manje jedan dan. Od dospjeća računa do momenta dostave rješenja prošlo je tri godine manje mjesec ipo dana. Zanimljiva je činjenica kako je na kuverti s dostavnicom pečat pošte datiran sa datumom 03/02/15 godine što me natjeralo da čak pomislim kako je rješenje antidatirano, al neću bit baba roga.

Pitanje, da li ovaj račun može ići u zastaru. Naime, buni me upravo taj datum donošenja rješenja koji je definitivno u roku od godine dana i datum dostave kojije skoro tri godine od samog datuma dospjeća računa

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pod ovo datirano rješenje 02/07/13 je sasvim izvjesno da se radi o prijedlogu,glede čega nema zastare taman da se radi o jednogodišnjem zastarnom roku.

 

da točno, radi se o prijedlogu za ovrhu

 

znači zastara ne dolazi u obzir, bez obzira što je prošlo toliko vremena

 

ono što sam zaboravio (sry) na stražnjoj stranici ovog Prijedloga nalazi se Rrješenje o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave od 12/07/13 godine potpisano od strane javnog bilježnika, igra li išta taj datum jer mi nije logično da od donošenja Rješenja do dostave prolazi dvije godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija