Jump to content

ŽALBA, VOŽNJA POD UTJECAJEM ALKOHOLA?


anonimno

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

Imam par pitanja pa bih molio odgovor.

 

Dogodilo mi se da sam pod utjecajem alkohola 1,85 g/kg, vozio i skrivio prometnu nesreću. Udario sam u parkirani auto koji je bio parkiran na obilježenom parkirnom mjestu na sporednoj cesti.

Kao prvo i osnovno priznao sam da sam kriv i vjerujem da se ne i ne bi trebao žaliti, ali lako je govoriti o moralu itd. kad se vama to ne dogodi. Volio bih i da se meni to nije dogodilo, ali ... život ide dalje.

 

Bio sam na sudu i po priči sutkinje trebali bi mi oduzeti vozačku na 6 mjeseci, te bih trebao platiti kaznu u iznosu od 3600 kn.

 

E sad, nije to ni toliki problem, preživjeti ću, ali ako bih na to uložio žalbu kakva je mogučnost da to padne u zastaru. Molio bih vas savjet, i vaša iskustva ako ih imate po pitanju spomenutog problema.

 

Unaprijed hvala.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda imate pravo, ali što ako sudac navede da će mi dozvolu vratiti tek kada rješenje bude pravomoćno!?

Kako da to riješim!?

 

Ako ono tako odluče nemogu reći da se više ne želim igrati, jer niusmo djeca. Nego što stvarno postoji ta mogučnost? Nego moram napomenuti da sam više od 8 godina bez ijednog prometnog prekršaja. Koliko to utječe na presudu i mogućnost žalbe?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Dobio sam rješenje.

 

6 mjeseci bez vozačke, 5 kaznenih bodova, 3800 kn kazne.

 

Da li bi mi netko mogao navesti primjer žalbe, odnosano prigovora vezano uz moju sitoaciju.

 

Još jednom bih volio znati da li mi se ispati igrati s njima i da li

stvarno postoji mogučnost zastare.

 

Da li mi možda preporučate uslugu odvjetnika !?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja nisam odvjetnik ni pravnik, bio sam u situaciji sličnoj Vašoj. Uložio sam žalbu, na žalbu platio pristojbu ... i ko za vraga bili su brzi ko munja. Za mjesec dana dobio sam prvi odgovor ...

 

Mislim da na ovom forumu imate sličan slučaj gdje je savjetovano da pokušate sa molbom za smanjivanje kazne ... ali to dosta ovisi o Vašoj financijskoj situaciji. Ako ste u dobrom imovinskom stanju, sa relativno dobrim primanjima, onda vjerojatno nećete ništa postići.

 

Ali ako imate mala primanja, loše imovinsko stanje, tada biste uz Potvrdu o imovinskom stanju (dobivate je u poreznoj upravi) mogli napisati zamolbu sa objašnjenjem svoje situacije te biste mogli postići da Vam se novčana kazna smanji ( oduzimanje vozačke nemojte spominjati).

 

Budite spremni izaći na davanje izjave o imovinskom stanju po pozivu suda ako se u molbi pozovete na loše imovno stanje. Na tom davanju izjave sudac/sutkinja će Vas pitati sve, od režija, kredita, primanja pa do stvarnog imovnog stanja (nekretnine). Nakon toga sud odlučuje o oslobađanju troškova i ev. smanjenju kazne.

 

S obzirom na činjenicu da se radi veliki pritisak na sudove u smislu efikasnosti, bojim se da polako prolaze vremena kada su neke stvari mogle pasti u zastaru, osim ako imate sreće da se sve odvija na sudu koji je pretrpan takvim ili sličnim slučajevima ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Teško mi se izvući na imovinsko stanje. Imam relativno dobra primanja, ali imam dapače i kredita, ali kad to odbijem mjesečno mi ostaje 4000 kn tako da ne znam da li bi se mogao izvući na imovinsko stanje. Da budem iskren, smeta mi jedino što bih trebao biti 6 mjeseci bez vozačke dozvole.

Jedino što bi mi moglo ići u prilog je to da već više od 5 godina nisam napravio nikakav prekršaj, pa bih eventualno to mogao navesti kao razlog.

 

Šta vi kažete?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sud to gleda ovako :

 

primanja - krediti - režije = neto primanja

 

neto primanja / broj clanova = prihod po clanu obitelji

 

prihod po clanu > prosjek => nema oslobadjanja ni olakotnih okolnosti

 

prihod po clanu < minim. trosk. zivota => oslobadjanje troskova, smanjenje

 

Medjutim, iz svega navedenog, nisam siguran, ... jer ako imate dobra primanja i imovinsko stanje, da Vam se ne obije u glavu sa jos vecom kaznom ... to morate ipak sami razmisliti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Medjutim, iz svega navedenog, nisam siguran, ... jer ako imate dobra primanja i imovinsko stanje, da Vam se ne obije u glavu sa jos vecom kaznom ... to morate ipak sami razmisliti.

 

Kako to mislite većom kaznom?

Onom od propisane?

Koliko bi ta veća razna recimo mogla biti?

Od kud Vam ideja da drugostupanjski sud može izreći veću kaznu od one koja je propisana Zakonom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od kud Vam ideja da drugostupanjski sud može izreći veću kaznu od one koja je propisana Zakonom?

 

ne moze izreci vecu od one koja je propisana zakonom, medjutim ti pogresno drzis da je 3000kn gornja zakonom propisana granica.

 

buduci da je rijec o zalbi, a ne o prigovoru, samo povodom tvoje zalbe 2-stupanjski ne moze izreci vecu od one iz 1-stupanjskog rjesenja. tek kada bi se zalio i tuzitelj (policija) moglo bi biti gore po tebe...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nije moguće odrediti kada nastupa zastara jer niste odredili kada je došlo do nastanka štetnog događaja, nadalje niste naveli kod kojeg ste suca bili, prekršajnog ili općinskog....

zastara za prekršaj je dvije godine.

 

Zakon o prekršajima čl 77. st.1.: Izrečene prekršajne sankcije ne mogu biti izvršene ako od dana pravomoćnosti odluke o prekršaju protekne jedna godina, a zastara počinje teći kada je počinitelj prekršaja primio pravomoćnu odluku urednom dostavom, odnosno od dana kada je prvostupanjska odluka postala pravomoćna.

st.5.: Zastara izvršenja prekršajnih sankcija nastupa u svakom slučaju kada protekne dva puta onoliko vremena koliko je prema stavku 1. ovoga članka određena zastara izvršenja, a računa se od dana pravomoćnosti odluke o prekršaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

postoje dvije vrste zastare..

najjednostavnije rečeno:

jedna je relativna, zakonom određeno vrijeme u kojemu od dana počinjenog prekršaja postupak mora biti pokrenut..

druga je apsolutna, zakonom određeno vrijeme protekom kojega zastara nastupa u svakom slučaju..

(a zastara kod prometnih prekršaja vam je: ova prva - 1 god. a druga - 2 god. od dana počinjenog prekršaja)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Xsara je napisao:

postoje dvije vrste zastare..

najjednostavnije rečeno:

jedna je relativna, zakonom određeno vrijeme u kojemu od dana počinjenog prekršaja postupak mora biti pokrenut..

druga je apsolutna, zakonom određeno vrijeme protekom kojega zastara nastupa u svakom slučaju..

(a zastara kod prometnih prekršaja vam je: ova prva - 1 god. a druga - 2 god. od dana počinjenog prekršaja)

 

 

da, ali zastarni rok je vrijeme u kojem postupak ne smije biti pokrenut da bi zastara nastupila ( zastara p. progona) ili rok u kojoem sankcija ne smije biti primjenjena da bi zastara nastupila( zstara izvršenja sankcije) nije li tako? možda sam dosadan ali nije mi jasno da li apsolutna zastara može nastupiti nakon 2 godine ako postupak teće ? koja bi to zastara bila? mislim da to nije moguće jer to iz gore citiranih odredaba ne proizlazi...hvala puno :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

do relativne zastare kod vas ne može doći jer je postupak pokrenut, može doći eventualno do apsolutne zastrare koja nastupa za 2 godine od počinjenja prekršaja, a to bi u ovom slučaju značilo da ako eventualno uložite žalbu i u tom roku od 2 godine od počinjenja prekršaja,vam se ne vrati odluka Visokog prekršajnog suda, odnosno da nakon proteka roka od 2 godine, oni još ne odluče o vašoj žalbi. Ako odluče i predmet vam se vrati makar i 1 dan prije nastupanje apsolutne zastare, odluka je pravomoćna i tada od dana donošenja njihove odluke počinje teći zastara izvršenja kojaisto traje 2 godine , a to onda teško da ćete izbjeći, tako da na tu zastaru ne morate ni gledati

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da, ali zastarni rok je vrijeme u kojem postupak ne smije biti pokrenut da bi zastara nastupila ( zastara p. progona)

 

to je relativna zastara i ona iznosi godinu dana od dana počinjenja prekršaja

 

rok u kojoem sankcija ne smije biti primjenjena da bi zastara nastupila( zstara izvršenja sankcije) nije li tako

 

apsolutna zastara je rok organa za rješavanje stvari, ona iznosi 2 godine od dana počinjenja prekršaja, pod uvjetom naravno da je zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka podnesen unutar godine dana od dana počinjenja (vidi gore)

 

Treća je stvar zastara izvršenja sankcije. Izrečene prekršajne sankcije ne mogu biti izvršene ako od dana pravomoćnosti odluke o prekršaju protekne jedna godina, a zastara počinje teći kada je počinitelj prekršaja primio pravomoćnu odluku urednom dostavom, odnosno od dana kada je prvostupanjska odluka postala pravomoćna.

Zastara izvršenja ne teče za vrijeme za koje se prema zakonu izvršenje prekršajnih sankcija ne može započeti ili nastaviti.

Zastara izvršenja prekršajnih sankcija prekida se svakom radnjom nadležnog tijela poduzetom radi izvršenja.

Nakon svakog prekida zastara počinje ponovno teći.

Zastara izvršenja prekršajnih sankcija nastupa u svakom slučaju kada protekne dva puta onoliko vremena koliko je prema stavku 1. ovoga članka određena zastara izvršenja, a računa se od dana pravomoćnosti odluke o prekršaju.

Za određene prekršaje za koje je posebnim zakonom propisan duži rok za pokretanje prekršajnog postupka može se posebnim zakonom odrediti duži rok zastare izvršenja prekršajnih sankcija od roka propisanog u stavku 1. ovoga članka, s time da zastara izvršenja prekršajnih sankcija nastupa u svakom slučaju kada protekne dvostruko vrijeme od onoga koje je za zastaru izvršenja predviđeno posebnim zakonom.

.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zastara nastupa u 2. mj 2007 tako da mislim da nema šanse,

 

a jel zalba saljiva ili ima neko uporiste? reci cu ti jednu tajnu, saljive zalbe troclano vijece nikada ni ne vidi, pa zna se cemu sluze savjetnici pri vpsu..

 

i jos, nije mi drago sto sam ti glasnik losih vijesti, ali tvoje osiguranje ce ustati sa regresom prema tebi, a do visine 12 prosjecnih osobnih dohodaka u godini u kojoj je stetni dogadjaj nastao...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sud to gleda ovako

 

ne, to nije istina, sud to uopce ne gleda tako, pogotovo ne u slucaju pn sa 1.8 promila.

 

gleda ovako: svaki zapoceti 300kn =1 dan zatvora s tim da ne moze biti manje od ukuono tri, a onda prihode provjerava preko porezne u postupku prisilne naplate, a koji prethodi zmjeni novcane kazne za zatvor

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čitam malo ove "Anonimne" postove i sve mi se čini da ih pišu razni nadobudni wannabe pravnici s cca 22 godine, a još su na prvoj godini faxa.

 

Toliko nebuloza odavno nisam pročitao. Pitam se koji je cilj takvim posterima? Možda se naslađuju maštanjem kako su oni veliki pravnici. Možda su se jednom opekli "šaljivom" žalbom pa sad svih savjetuju da se ne žale.

 

Ponavljam, SVAKI - ali baš SVAKI prekršaj se može utjerat u zastaru. A to što neki od forumaša ne zna kako, a ne može prihvatiti činjenicu da možda postoji i netko sposobniji od njih - to je njihov problem.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čitam malo ove "Anonimne" postove i sve mi se čini da ih pišu razni nadobudni wannabe pravnici s cca 22 godine, a još su na prvoj godini faxa.

 

btw, ja sam jedan od anonimaca, onaj koji je "opsežno" gore napisao nešto o zastarama, inače diplomirani pravnik s 10 godina radnog iskustva i svim onim ispitima koji idu uz to.

 

E sad daj mi svoje kvalifikacije i godine staža, iskustva, vježbeništva, pa ćemo onda dalje, ovako ne znam s kim pričam, a zaista bi ti rado objasnio što se događa kad primiš rješenje VPS..........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija