Jump to content

Kako sto brze naci praksu nakon zavrsenog pravnog fakulteta


player_777

Preporučene objave

Ovako, ima li itko kakav savjet (iz vlastitog ili tudeg iskustva) kako je najbolje poceti trazit praksu nakon zavrsenog pravnog fakulteta.

 

Posto su mi iz ministarstva (na moj upit hoce li biti natjecaja u skorijoj buducnosti) odgovorili kratko i jasno nesto u stilu: zasad nema, neznamo kada ce biti, pratite web stranicu.. pretpostavljam da to otpada.

 

Kod javnih biljeznika je uzasno tesko upasti.

 

Znaci ostaje mi pokusati odradit tih 18 mjeseci u odvjetnickom uredu... Da pokusam sa mailovima, ili osobno ici od ureda do ureda?

:fajter:

 

Savjeti, trikovi, misljenja, preporuke u vezi ovoga ??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najbolje? Ponuditi odvjetniku da radiš bez plaće i da si sam uplaćuješ doprinose.

Drugi način je poznanstvo s odvjetnikom koji zna još 100 kolega.

Treći način je sjediti doma 2 godine kao svi i kukati dok ne shvatiš da si totalno promašio profesiju i da ljudi u državnim firmama imaju veću plaću od pravnika i spavaju na poslu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo i mene zanima. Dosad nisam imao uspjeha s mailovima, kakva su iskustva drugih?

 

u kojemu gradu trazis? Ja sam u Splitu... ustvari, jos uvijek sam student (V. godina).. bit cu gotov kroz lipanj/srpanj najvjerovatnije.. al već lagano istrazujem - ne zelim cekat da zavrsim fax i tek onda pocet trazit praksu..

 

a ovo sa placanjem doprinosa sam sebi mi ne pada na pamet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a ovo sa placanjem doprinosa sam sebi mi ne pada na pamet.

 

Onda sretno na burzi! Meni su osobno diplomanti klečali na ulazu u ured. A kad ga uzmeš, onda shvati da mu se baš i ne da dolaziti kući u pola 22 nakon što je odradio rasprave u 3 županije :)

Moj principal raspiše jednodnevni natječaj u 7 navečer, do podneva dođe 170 molbi, a na kraju se uzme onaj koji će besplatno raditi ili je poznanik koji će besplatno raditi.

Možda zvuči grubo, ali ja nakon svog iskustva i iskustva kolega iz branše, zaista ne znam zbog čega bi itko zdrave pameti upisao pravni fakultet i to pogotovo kad zna da je i prije 5 godina bilo 2000 pravnika na burzi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Onda sretno na burzi! Meni su osobno diplomanti klečali na ulazu u ured. A kad ga uzmeš, onda shvati da mu se baš i ne da dolaziti kući u pola 22 nakon što je odradio rasprave u 3 županije :)

Moj principal raspiše jednodnevni natječaj u 7 navečer, do podneva dođe 170 molbi, a na kraju se uzme onaj koji će besplatno raditi ili je poznanik koji će besplatno raditi.

Možda zvuči grubo, ali ja nakon svog iskustva i iskustva kolega iz branše, zaista ne znam zbog čega bi itko zdrave pameti upisao pravni fakultet i to pogotovo kad zna da je i prije 5 godina bilo 2000 pravnika na burzi.

 

ovo zvuci ko tesko iskoristavanje... osobno nikad ne bih radio u ovakvom uredu... ambiciozan jesam, ali lud ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Registrirao sam se samo kako bih reagirao na natpise onih koji svoje ili iskustvo svojih prijatelja dižu na opću razinu i iz toga izvode zaključak kako je svima kao njima. Ja ću ispričati svoje i iskustvo 10-ak kolega iz moje generacije pa onda vi izvodite zaključke kakve želite. Opet ponavljam, ovo je moje iskustvo, ne znači da će i vama biti tako, ali dosta mi je više ovog sveopćeg defetizma i kukanja kako ništa ne valja.

 

Ukratko, diplomirao sam prošlo ljeto, ali sam posao počeo tražiti početkom rujna. Napominjem, nikakve veze nisam imao i moje traženje posla se svodilo na slanje mailova odvjetničkim uredima. Poslao sam mail na 50-ak ureda koji su mi bili zanimljivi. Od tih 50, 30 mi nije niti odgovorilo, 15 je reklo da ne traže vježbenike, ostali su me pozvali na razgovor. Prvi koji su mi ponudili posao su se ujedno i meni najviše svidjeli, tako da sam nakon 10 dana ja bio zaposlen čovjek. Radim u jednom odvjetničkom društvu i malo je reći da sam jako zadovoljan. Plaća je malo iznad prosjeka, imam službeni mobitel i općenito jedno jako stimulativno okruženje. Ostalih 10-ak kolega koje sam spomenuo je imalo isto ili slično iskustvo, samo što su neki tražili posao malo duže, ali nitko nije tražio duže od 2 mjeseca. I napominjem, svi su našli posao bez povlačenja ikakve veze, to odgovorno tvrdim.

 

Dakle, drage kolege, nemojte širiti defetizam i u startu ljudima ubijati svaku nadu. Ne želim zvučati grubo, ali prosjeka ima na svakom koraku. Međutim, ako imate ponuditi malo više od diplome pravnog fakulteta, znanja engleskog i vozačke dozvole b kategorije, onda ćete i posao naći u dogledno vrijeme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hžv, takvo nekakvo misljenje i ocekivanja o praksi imam i ja u ovom trenutku... hvala na odgovoru koji mi je to potvrdio.. ;)

 

ovakvih obeshrabrucujcih izjava sam se naslusao i na faxu za bezbroj profesora (da su ovakvi,onakvi, sotone, nema sanse da prodes ispit)- pa opet, bez problema sam zavrsio u roku sa sasvim solidnim prosjekom ocjena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Dakle, drage kolege, nemojte širiti defetizam i u startu ljudima ubijati svaku nadu.

 

Svjestan si da si vrlo sretna osoba te iznimka?! Plaća iznad prosjeka? Wtf? Slao mailove uredima koji se ti bili zanimljivi?! :/ Ja sam 2 godine slao mailove i obišao apsolutno svakog odvjetnika u 3 županije, kao i svaki moj kolega s faksa. Citirat ću izjavu jednog od najjačih odvjetnika u zagrebu "Momak, dao sam otkaz i čistačici i sam čistim ured."

Nakon što sam dobio posao i upoznao vježbenike koji se motaju oko zagrebačke palače pravde, uvidio sam da ih je 70 posto interesno/rodbinski povezano s principalima, a 80% potječe iz imućnih obitelji.

Zaista mi je drago da je nekome sjekira upala u med..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega, nemojte se samo tako razbacivati s postocima jer, opet ponavljam, to je samo vas osobni dojam. Meni je upala sjekira u med? Ok, ali ja vam kazem da je 80 % kolega iz moje generacije koji su diplomirali u roku naslo posao u roku mjesec-dva dana. Jest da nas je u roku diplomiralo 30-ak, ali opet, svi koji jesu, nasli su posao, i to posao koji je normalno placen. Neki imaju bolja, neki losija iskustva, ali svi rade!

 

Zato, opet ponavljam, ne strasite ljude, a pogotovo nemojte svoje iskustvo dizati na opcu razinu. Jer, ja iako imam dobro iskustvo, ne mogu decidirano tvrditi kako je svima tako. A vi, s druge strane, bez ustrucavanja kazete kako nitko ne moze dobiti posao preko veze. E, pa nije tako, kako u odvjetnistvu tako i u drugim profesijama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne strašim ljude. Govorim o realnosti, iz svog iskustva i iskustva kolega vježbenika u Zagrebu tako da stojim iza tih postotaka. A da ne govorim o situaciji u manjim mjestima iz kojeg potječem, u kojem mi kćer lokalnog političara čestita za posao prije nego sam uopće saznao da sam isti i dobio. Situacija je katastrofalna i volio bih da je mene netko dobro "zastrašio" prije nego sam upisao fakultet. Ne znam zbog čega bi nekoga surova realnost trebala vrijeđati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega, nismo svi toliko frustrirani svojim poslom i karijerom kao vi pa da bi me "cinjenice" provocirale. I za kraj jedna cinjenica. 12-13 kolega iz moje generacije koje ja osobno poznajem naslo je posao unutar mjesec dana od diplome. Jos toliko onih za koje sam cuo iz druge ruke. Cinjenica, sviđalo se to vama ili ne. Malo sam citao vase ostale postove i shvacam zasto ste ogorceni. Ali ponavljam, nisu svi vi. Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost Gala 385 govori čistu istinu koja se mnogima ne sviđa.

Znam to svog iskustva,imam i pravosudni pa opet 3 godine bez posla.

Da ne govorim kakva je situacija s diplomiranima to jest svježe diplomiranima,a tražio sam po cijeloj Hrvatskoj.

Situacija je takva da sutra idem na razgovor u Škver za najniži posao( i tu sam morao pronaći veze za upasti) i tuć ću se nogom u guzicu ako dobijem taj posao.

U ovoj branši posao u struci je ravan dobitku na lutriji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E, kolege moje, evo ovako,

vjerovatno nikada nije bilo lakše pronaći praksu nego danas.

Bilo u upravi ili u odvjetništvu dok je nešto teže u javnog bilježnika, ali se ipak može i tu.

Da je bar bilo ovako kada sam ja diplomirao prije 3,5 god.

 

Sada država plaća doprinose, stručni ispit, a dobijete i 1600kn. Gradska uprava u Sinju i na taj iznos daje dodatak od 500kn na ime putnik troskova.

 

Zato vas molim da ne sirite paniku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E, kolege moje, evo ovako,

vjerovatno nikada nije bilo lakše pronaći praksu nego danas.

Bilo u upravi ili u odvjetništvu dok je nešto teže u javnog bilježnika, ali se ipak može i tu.

Da je bar bilo ovako kada sam ja diplomirao prije 3,5 god.

 

Sada država plaća doprinose, stručni ispit, a dobijete i 1600kn. Gradska uprava u Sinju i na taj iznos daje dodatak od 500kn na ime putnik troskova.

 

Zato vas molim da ne sirite paniku.

 

Ne izmišljaj, Odvjetnička ni Javnobilježnička komora ne prihvaćaju stručno osposobljavanje (za 1600 kn). Također se ne priznaju putni troškovi, a to s doprinosima je i prije postojalo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Točno je da se kod odvjetnika i javnih bilježnika ne može obavljati stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa.

 

Što se pronalaženja posla tiče, i ja poznajem kolege koji su posao pronašli vrlo brzo. Svi su oni bili relativno dobri studenti, studirali kratko, imali dobre prosjeke, sudjelovali na raznim moot-ovima i vjerujem da takvima nije problem pronaći posao.

S druge strane, ja posao tražim već više od pola godine, imala sam nekoliko razgovora, no od posla nažalost još uvijek ništa. Vjerujem da sam tome i sama pridonijela studirajući dosta dugo (više od 7 godina), što sigurno odbija potencijalne poslodavce.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bravo, nadam se da ćete još godinama bezuspješno tražiti posao, a da će oni ambiciozni koji se interesiraju o svojim pravima i žele se zaposliti i napredovati u struci to učiniti što prije.

Samo šaljete krive informacije i deprimirate jadne studente koji zbog vas gube motivaciju.

 

Analizirajmo jedan random natječaj za odvjetničkog vježbenika sa stranica HZZ-a

 

http://burzarada.hzz.hr/RadnoMjesto_Ispis.aspx?WebSifra=58305102

 

Što ono piše pod ostale informacije: ''U obzir dolazi: diplomirani pravnik/ica magistar/ica prava. Nacionalni plan za poticanje zapošljavanja, sufinanciranje zapošljavanja mladih osoba bez radnog staža.''

Zanimljivo, amo dalje,

 

http://burzarada.hzz.hr/RadnoMjesto_Ispis.aspx?WebSifra=58310144

 

Što ono piše pod ostale informacije?

 

''Opis poslova: sudjelovanje u radu odvjetničkog ureda. Mogućnost zapošljavanja po Nacionalnom planu poticanja zapošljavanja - mladi bez radnog iskustva.''

 

I tako dalje, i tako dalje, iz dana u dan, nikada više oglasa nije bilo.

Eto, i onda imate obraza žaliti se da nema posla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa i sufinanciranje zapošljavanja mladih osoba bez radnog iskustva su dvije različite mjere.

Prva se ne može primjenjivati kod odvjetnika i javnih bilježnika, a druga, koja je spomenuta i u navedenom oglasu može, i kao što je već spomenuto na ovom topicu, nije novost jer se primjenjuje nekoliko godina.

Većina nas dobro poznaje svoja prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bravo, nadam se da ćete još godinama bezuspješno tražiti posao, a da će oni ambiciozni koji se interesiraju o svojim pravima i žele se zaposliti i napredovati u struci to učiniti što prije.

Samo šaljete krive informacije i deprimirate jadne studente koji zbog vas gube motivaciju.

 

Analizirajmo jedan random natječaj za odvjetničkog vježbenika sa stranica HZZ-a

 

http://burzarada.hzz.hr/RadnoMjesto_Ispis.aspx?WebSifra=58305102

 

Što ono piše pod ostale informacije: ''U obzir dolazi: diplomirani pravnik/ica magistar/ica prava. Nacionalni plan za poticanje zapošljavanja, sufinanciranje zapošljavanja mladih osoba bez radnog staža.''

Zanimljivo, amo dalje,

 

http://burzarada.hzz.hr/RadnoMjesto_Ispis.aspx?WebSifra=58310144

 

Što ono piše pod ostale informacije?

 

''Opis poslova: sudjelovanje u radu odvjetničkog ureda. Mogućnost zapošljavanja po Nacionalnom planu poticanja zapošljavanja - mladi bez radnog iskustva.''

 

I tako dalje, i tako dalje, iz dana u dan, nikada više oglasa nije bilo.

Eto, i onda imate obraza žaliti se da nema posla.

 

Svi natječaji za odvjetničke vježbenike na HZZ-u su namješteni, tj. objavljuju se kako bi odvjetnici mogli ostvariti pravo na drugu mjeru koju Butter spominje. Za ovo "nadam se da ćete još godinama bezuspješno tražiti posao" bi trebao biti trajno udaljen s foruma jer takva bezobraština, nekolegijalnost i neljudskost nisu potrebni ovom mjestu.

 

Prije tri godine je bilo natječaja za vježbenike u pravosudnim tijelima (sudovi i državna odvjetništva), a kako kriza nije uzela toliko maha, bilo je više odvjetnika i urede, te su i oni bili spremniji uzimati vježbenike.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo kao još jedna nezaposlena pravnica, jednostavno ne mogu a da ne komentiram. Apsoluno se slažem da ja relativno lako dobiti praksu i da ima oglasa ( pogotovo za stučno osposobljavanje ! ) ali samo ako imate dovoljno novca da si sami plaćate doprinose ili vezu da dobijete osposobljavanje. Da imam 30tak tisuća kuna, već sutra bih našla odvjetnika ili javnog. bilježnika koji bi me zaposlio- i to bez previše problema. Tko lud ne bi primio besplatnog radnika! A što se tiče osposobljavanja, budući da se u maloj sredini iz koje sam sve sazna- još nitko nije primljen a da čak i za to nije imao vezu! Ja ne bih studente plašila, deprimirala... svatko treba znati šta ga točno čeka nakon završetka studija da se može pripremiti i donijeti ispravne odluke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trenutačno:

Moj-posao - niti jedan oglas za odvj.vježbenika

Posao.hr - niti jedan oglas za odvj.vježbenika

Burza rada - Grad Zagreb - 5 oglasa ( 2 odvjetnika/ce su robovlasnici)

Sisačko-moslavačka županija - 0 oglasa (od 2005 god.).

Bjelovarsko-bilogorska - 0 oglasa (od 1876 god. :) )

Itd.

 

HZZZ statistika za 2012. -nezaposleni dipl. iur. 2058, traženo 174.

Gotova rasprava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svi natječaji za odvjetničke vježbenike na HZZ-u su namješteni, tj. objavljuju se kako bi odvjetnici mogli ostvariti pravo na drugu mjeru

 

Ovo je nažalost u velikoj mjeri točno. Savjetnica na Zavodu mi je osobno rekla da su natječaji za odvjetničke vježbenike objavljeni na stranicama HZZ-a tamo pro forme jer ih odvjetnici, koje žele dobiti poticaje za sufinanciranje zapošljavanja vježbenika, moraju ondje objaviti, a vježbenici se uglavnom nalaze nekim drugim putem.

Možda se to ne odnosi na sve ondje objavljene natječaje, ali se odnosi na veliku većinu.

 

Otkad ja tražim posao i aktivno pratim objavljene oglase za vježbenike, na drugim mjestima (npr. posao.hr, mojposao, hok) ih je bilo objavljeno svega nekoliko, i to su oni oglasi za koje vjerujem da im je svrha bila stvarno traženje zaposlenika, tj. vježbenika; i takvi oglasi su za mene uglavnom urodili razgovorom za posao, dok se na prijave na natječaje objavljene na stranicama HZZ-a, u najvećem broju slučajeva, ne dobije nikakva povratna informacija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Također, ne mislim da se radi o katastrofi jer, kao što sam rekla, i sama poznajem mlade pravnike koji su bez problema dobili posao te vjerujem da će za one koji su se na faksu malo više trudili (imali bolje ocjene, kraće studirali, sudjelovali na moot-ovima) posla sigurno biti, tako da je moj savjet kolegama koji još studiraju da se angažiraju na tim područjima jer im to svakako može pomoći. Barem bih ja to učinila da sam još na faksu, umjesto razno raznih studentskih poslova koje sam radila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija