Jump to content
slatkic_123

Darovni ugovor-nekretnina

Preporučene objave

Ekipa pozdrav,

situacija je slijedeća: mom bratu su roditelji prije 1 mj darovali novac za kupnju stana. On je stan kupio tim novcem. Napravljen je ugovor o darovanju za tu radnju u kojem piše da je on primio tu lovicu sa zahvalnošću.

E sad, nakon 2 mj on je pola tog stana darovao svojoj suprugi i ovjerio ugovor kod j.b.

Prvi darovni ugovor upravo je rađen samo s njim kako njegova supruga nebi došla do dijela nekretnine, obzirom da je on u braku.

Nakon što je darovao supruzi pola stana, ona je njemu drugi dan rekla da je trudna i da ne želi s njim živjeti, ali ne želi razvod braka.

Moje je pitanje- može li se razvrgnuti darovni ugovor (jedan od dva spomenuta) da njegova supruga ne dođe u posjed pola stana?

Napomena: on još nije promijenio vlasništvo sa investitora na sebe u Zk izvatku, iako je novac isplaćen, ali kupoprodajni ugovor još nije predao u ZK sud.

Što je činiti da se šteta sanira?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Postovani,

prvi darovni ugovor po pitanju novcanih sredstava,prijatelj je sklapao upravo iz razloga kako bi nekretninu zastitio od instituta bracne stecevine,medjutim ako se vec stitio na taj nacin,zbog cega onda svjesno odustaje od takvog vida zastite i supruzi poklanja jednu polovinu nekretnine,po meni neobjasnjivo.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

U ZOOu piše da u članku 480 navodi da se mogu darivati sadašnje i "buduće" stvari, što po meni znači upravo to, bez obzira što trenutno nije vlasnik u ZK-u, ima ugovor o kupoprodaji nekretnine u kojoj je ispunio uvjete, tj isplatio novčani iznos i može postati vlasnikom.

Zašto je to napravio? Apsolutno neobjašnjivo, ljudi rade stvarno glupe stvari. I nije mi prijatelj već je moj brat koji je ujedno i dr.sc. Što reć? Budala.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

,primiti nesto na dar nije isto sto i stechi pravo vlasnistva.,jer darovni ugovor kao pravni posao je samo temelj(titulus)stjecanja,a da bi na istom pravnom temelju stekao pravo vlasnistva potreban je modus stjecanja,odnosno upis prava.

Članak 119.ZV

(1) Vlasništvo nekretnine stječe se zakonom predviđenim upisom stjecateljeva vlasništva u zemljišnoj knjizi na temelju valjano očitovane volje dotadašnjega VLASNIKA usmjerene na to da njegovo VLASNISTVO prijeđe na stjecatelja, ako zakonom nije određeno drukčije...

Uzimajuci u obzir vashe navode i citiranu odredbu clanka 119.ZV,nedvojbeno se moze zakljuciti da vash brat nije postao vlasnikom nekretnine,a samim tim darovni ugovor koji je sklopio sa suprugom ima nedostatak u vidu ocitovane volje(tabularne isprave),jer je data od strane nevlasnika(vec receno da brat nije postao vlasnik),glede čega supruga uz prijedlog mora uz svoj predočiti i ugovor koji je njen suprug sklopio ranije(upis posljednjeg stjecatelja,čl.40 ZZK)

 

Pozdrav

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru- a što je sa vanknjižnim vlasništvom? Postaje li on vlasnik po ispunjenju uvjeta ili tek po primitku tabularne izjave? (ovdje mislim na to vanknjižno vlasništvo). Jasno mi je da pravo vlasništva postaje tek upisom u ZK pod B.

Zašto je to napravio- ostaje misterij svima oko nas. Pokušali smo ga zaštiti od žene i od njega samoga ali nismo uspjeli i sada moramo sanirati štetu.

Ukoliko je sve ovo točno što ste naveli, tada, koliko sam shvaito je ugovor o darovanju između njega i supruge ništetan.

Mora li onda on za svaki slučaj dobiti tabularnu izjavu od sadašnjeg vlasnika sa datumom nakon datuma sklapanja ugovora o darovanju sa suprugom kako bi se dodatno zaštitio od instituta vanknjižnog vlasništva?

Vaši postovi su izuzetno korisni, zahvaljujem.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Postovani,

dstjecanje vlasništva u dobroj vjeri uživa zaštitu....

Pozdrav

 

Poštovani,

može li supruga tužiti muža (mog brata) da joj je darovao nešto što u tom trenu nije bilo njegovo? Jer nije bilo provedeno vlasništvo u zemljišne knjige?

Može li se: sporazumno raskinuti ugovor o kupoprodaju (prodavatelj i moj brat) i potpisati novi ugovor o kupoprodaji sa novim vlasnicima (mojim roditeljima npr?) Ima li u tom slučaju njegova supruga osnovu za tužbu prema bratu, novim vlasnicima ili prodavatelju?

Zahvaljujem

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Za sto ce tuzit,i ako se radi o dvostranom ugovoru,njena jedina obveza je bila da prihvati dar sa zahvalnoscu,a u konkretnom slucaju darovanje ima nedostataka,jer darodavac nije vlasnik nekretnine(nije upisao pravo vlasnistva)..

Ugovarane strane mogu sporazumno raskinuti kupopprodaju,sto da ne,s tim sto sklapanjem nove kupoprodaje nastaje porezna obveza,ali ako je samo to zrtva izlaska iz agonije,onda je treba trpiti.

Pozdrav

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Za sto ce tuzit,i ako se radi o dvostranom ugovoru,njena jedina obveza je bila da prihvati dar sa zahvalnoscu,a u konkretnom slucaju darovanje ima nedostataka,jer darodavac nije vlasnik nekretnine(nije upisao pravo vlasnistva)..

Ugovarane strane mogu sporazumno raskinuti kupopprodaju,sto da ne,s tim sto sklapanjem nove kupoprodaje nastaje porezna obveza,ali ako je samo to zrtva izlaska iz agonije,onda je treba trpiti.

Pozdrav

 

Sukladno članku 22 Zakona o porezu na promet nekretnina stoji da se porez na promet nekretnina može ne platiti ukoliko je sporazumno raskinut ugovor i ukoliko nije predan zahtjev za promjenom vlasnika u ZK odjel. Dakle, nema novog poreza.

Hvala na svemu, danas to rješavam.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

VII. ODUSTANAK OD DAROVANJA

Članak 492.

Darovatelj može, sve dok njegova obveza na ispunjenje ne dospije, odustati od ugovora o darovanju, ....

 

Oblik opoziva

Članak 496.

(1) Darovanje se opoziva pisanom izjavom upućenom obdareniku.

(2) Potpis na izjavi mora biti ovjerovljen od strane javnog bilježnika.

 

 

uranila je sa izjavom .trebala je prvo upisati vlasništvo.

 

nešto mi nije jasan ovaj upit:

situacija je slijedeća: mom bratu su roditelji prije 1 mj darovali novac za kupnju stana.

E sad, nakon 2 mj on je pola tog stana darovao svojoj suprugi i ovjerio ugovor kod j.b.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
VII. ODUSTANAK OD DAROVANJA

Članak 492.

Darovatelj može, sve dok njegova obveza na ispunjenje ne dospije, odustati od ugovora o darovanju, ....

 

Oblik opoziva

Članak 496.

(1) Darovanje se opoziva pisanom izjavom upućenom obdareniku.

(2) Potpis na izjavi mora biti ovjerovljen od strane javnog bilježnika.

 

 

uranila je sa izjavom .trebala je prvo upisati vlasništvo.

 

nešto mi nije jasan ovaj upit:

situacija je slijedeća: mom bratu su roditelji prije 1 mj darovali novac za kupnju stana.

E sad, nakon 2 mj on je pola tog stana darovao svojoj suprugi i ovjerio ugovor kod j.b.

 

 

Ovaj odustanak od darovanja..u članku tog ugovora o darovanju piše:

U posjed darovane polovice stana Obdarenik stupa odmah

Darovatelj daje suglasnost obdareniku da bez bilo kakvog daljnjeg odobrenja polovicu stana iz ovog ugovora upiše u zemljišne knjige na svoje ime

Ugovorne strane se odriču prava pobijanja ovog ugovora.

 

I što misliš pod time da je uranila sa izjavom?

Inače, danas sam bio sa jednim zg odvjetnikom koji mi je rekao slijedeće:

bez obzira što nije upisan u ZK kao vlasnik nekretnine, on je trenutno vanknjižni vlasnik jer je ugovor o kupoprodaji nekretnine finalan- odnosno ispunjeni su svi uvjeti da bude vlasnik. Ja sam mu pojašnjavao da se on nije upisao u ZK a on je rekao da to nema veze. I da je ugovor o darivanju valjan kao takav i također finalan.

I da je najbolji način da se riješi:

da se ugovor o darovanju poništi.

 

A kada sam pitao prodavatelja (investitora) da se sporazumno raskine ugovor o kupoprodaji nekretnine, on na to ne pristaje jer mu je odvjetnik rekao da bi eventualno mogao imati problema sa sudom jer je već potpisan ugovor o darivanju za polovicu stana.

Ja sam mu tvrdio da to nije točno.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

vlasnikom nekretnine postaje se upisom vlasništva u gruntovnim knjigama.

kopoprodajni ugovor daje pravo na podnošenje zahtjeva za upis vlasništva.

 

Prijevara

Članak 284.

(1) Ako jedna strana izazove zabludu kod druge strane ili je održava u zabludi u namjeri da je time navede na sklapanje ugovora, druga strana može zahtijevati poništaj ugovora i onda kad zabluda nije bitna.

Članak 282

Kad strane vjeruju da su suglasne, a ustvari među njima postoji nesporazum o pravnoj naravi ugovora ili o kojem bitnom sastojku ugovora, ugovor ne nastaje.

 

dok nebude upisano vlasništvu može se izvršiti opoziv dara.

 

ako bude samo kukao i razmišljkao da je prevaren

neće ništa postići.

trema uključiti možđane.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

ovako,

nekretnina u kojoj stanujem (kuća sa okućnicom) glasi na moju majku i u ZK je ona vlasnik. kako se bliži ulazak u EU i sada ta legalizacija (za koju nemam sve papire) može li se izvršiti darovni ugovor za tu nekretninu? šta mi je sve potrebno i šta sve trebam učiniti? dakle, vlasnik je moja majka koja bi darovnim ugovorom dala meni tu nekretninu, koje su sljedeće potrebne radnje??

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×