Jump to content

HZMO: povećanje aktualne vrijednosti mirovine za 1,25 posto


Mrljavac

Preporučene objave

ZAGREB, 2. travnja 2013. (Hina) - Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO) donijelo je odluke o usklađivanju mirovina od 1. siječnja 2013. godine te je nova aktualna vrijednost mirovine za jedan osobni bod povećana za 1,25 posto i iznosi 60,32 kuna, a najniža mirovina za jednu godinu mirovinskog staža od 1. siječnja 2013. iznosi 58,47 kuna, priopćio je danas HZMO.

Odluka o aktualnoj vrijednosti mirovine od 1. siječnja 2013. donesena je na temelju objavljenih službenih podataka Državnog zavoda za statistiku o nominalnom indeksu bruto plaća i indeksu potrošačkih cijena za razdoblje srpanj - prosinca 2012. u odnosu na razdoblje siječanj - lipanj 2012. te nova aktualna vrijednost mirovine za jedan osobni bod, radi određivanja mirovine i usklađivanja mirovina i ostalih prava iz mirovinskog osiguranja od 1. siječnja 2013. iznosi 60,32 kuna.

Nova aktualna vrijednost izračunata je tako što je dosadašnja aktualna vrijednost mirovine u svoti od 59,58 kuna povećana za polovicu zbroja stope promjene prosječnog indeksa potrošačkih cijena i stope promjene nominalnog indeksa bruto plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj u drugom polugodištu 2012. u odnosu na polugodište koje mu prethodi.

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, povećanje indeksa potrošačkih cijena u drugom polugodištu 2012. godine u odnosu na prvo polugodište 2011. godine iznosilo je 2,1 posto, a povećanje prosječne bruto plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj u istom razdoblju iznosilo je 0,4 posto, tako da polovica zbroja iznosi 1,25 posto.

Mirovine uvećane prema novoj aktualnoj vrijednosti mirovine bit će isplaćene u travnju (mirovina za ožujak), zajedno sa zaostacima za siječanj i veljaču.

Na sjednici je donesena i Odluka o najnižoj mirovini za jednu godinu mirovinskog staža od 1. siječnja 2013. pa najniža mirovina za jednu godinu mirovinskog staža iznosi 58,47 kuna, te Odluka o osnovici za određivanje naknade zbog tjelesnog oštećenja i o usklađivanju novčanih naknada zbog tjelesnog oštećenja od 1. siječnja 2013. kojom osnovica za određivanje naknade zbog tjelesnog oštećenja, nastalog zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti, od 1. siječnja iznosi 1.201,02 kunu.

Također, donesena je i Odluka o visini najniže mirovine hrvatskom branitelju Domovinskog rata za godinu 2013. koja od 1. siječnja iznosi 2.465,10 mjesečno, te Odluka o osnovicama za utvrđivanje vrijednosnog boda prema osobnom činu, ustrojbenom mjestu i zvanju hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata za godinu 2012.

Upravno vijeće je usvojilo i Program rada Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje za 2013. godinu. i Izvješće o financijskom poslovanju Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje za 2012. godinu.

 

(Hina)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Htio bi pitati u vezi ove teme.AKO sve bude u redu najesen i AKO se dotada ne budu snižavale plaće i mirovine nekim rebalansom hoće li biti najesen ponovo usklađivanje mirovine i ako hoće da li se zna za koji postotak?Hvala Vam lijepo na odgovorima.

 

Na to tvoje pitanje se odgovor ne zna. Sve kombinacije su u igri i dobre i loše po nas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovoru.cijenim Vaše mišljenje.AKO su povećanja bila zbog proljetnih izbora i AKO država ne bankrotira,vodi me nada da bi najeden opet bilo usklađivanja.naravno AKO opet budu izbori.AKO ništa onda zbog izbora.

--------------------------------------------------------------------------------------------

Nakon današnjih vijesti i prognoza MMF-a a i jednog podpredsjednika vlade o padu BDP-a u ovoj godini sa trendom daljnjeg pada nezaposlenosti i loše investicijske klime u kapitalne projekte za pretpostaviti je da će jesen donjeti po meni sigurno novi rebalans proračuna a onda s tim i mi smo na redu tj. snižavanje mirovina po meni za narednih 10 postotnih poena.Evo nemojte odmah strahovati ali svi su do sada platili cijenu loše gospodarske politike, (državna administracija 3%) a i još neki pa onda sam i ja skeptik da i nas neće zakačit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

--------------------------------------------------------------------------------------------

Nakon današnjih vijesti i prognoza MMF-a a i jednog podpredsjednika vlade o padu BDP-a u ovoj godini sa trendom daljnjeg pada nezaposlenosti i loše investicijske klime u kapitalne projekte za pretpostaviti je da će jesen donjeti po meni sigurno novi rebalans proračuna a onda s tim i mi smo na redu tj. snižavanje mirovina po meni za narednih 10 postotnih poena.Evo nemojte odmah strahovati ali svi su do sada platili cijenu loše gospodarske politike, (državna administracija 3%) a i još neki pa onda sam i ja skeptik da i nas neće zakačit.

 

Ako ćemo tako gledati onda mogu snižavati mirovine 10 po 10 posto do ne dođemo do nule.Pa onda nećemo ništa imati.Kad spominješ brojku 10 posto pitao bi iako znam da nije pravo vrijeme hoće li se ikada vratiti onih 10 posto koje je odrezala Vlada Jadranke KOsor i tih 10 posto naravno nije ništa pomoglo da izađemo iz krize.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemojte strahovati i prognozirati unaprijed jer će te na taj način samo pogoršati svoje zdravstveno stanje i povećati konzumacija tableta ili alkohola i kombinacija tableta i alkohola.

 

Nitko ne zna što će se dogoditi sutra.

 

Ovo je pravni forum i nećemo nagađati.

 

:zubo:

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

Sve pet Mrljo ali ekonomska nauka se temelji na mojim gore navedenim pokazateljima, slažem se samo s tobom u jednoj stvari a to je da netreba paničariti , ali da treba objektivno procjeniti situaciju to mi nemože niko negirati. Pravni portal kažeš. istina, ali opet ako je to pravo onda ni pitanje povećanja i smanjivanja mirovina nespadaju u tu grupu već bi trebalo biti ekonomija,ili kao što se danas stručno naziva globalizacija nacionalnih ekonomija i tržišta kapitala. Tu prestajem o toj temi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
  • 2 godina kasnije...

Bit će za germe, možda čak i dvije jer ipak bi trebalo biti povećanje od punih 9,5 kn-što svakako nije zanemarivo...

 

Zanimljivo je samo to što kada su nam rezali 2 x po 10 % ( 20 % ukupno ) , rezali su od ukupnog iznosa mirovine ( vojni plus civilni ).

Sada kada je povećanje AVM-a, ono se odnosi samo na ovaj civilni dio a koje povećanje sada iznosi 0,46 %.

 

Lijepo skrojeno. Svaka čast .

 

http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=10470

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija