Jump to content

kako u mirovinu sa 60 godina starosti


loko.zup

Preporučene objave

Pozdrav svima i evo pokrenio bih ovu temu pitanjem kako u mirovinu sa 11.godina staža i 60 godina starosti.Naime moj rođak je razvojačeni branitelj sa 727 dana rata,inače je na zavodu za zapošljavanje.

Zanima me dali može kao branitelj ostvariti pravo na bilo kakvu mirovinu i ako može da mi neko preporuči postupak.Nisam siguran ali mislim i da je dragovoljac.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nedostaje mu još pet godina da bi ostvario pravo na minimalnu braniteljsku mirovinu.

 

Ukoliko se donese neki novi zakon (a "šuška" se da bi to moglo biti i oko 67 godina starosti) još će se malo načekati.

 

Ne može sada niti u mirovinu (koliko vidim iz navedenog) prema Zakonu o mirovinskom osiguranju (ako je radno sposoban).

 

Klikni na link:

http://www.mirovinsko.hr/?ID=1210

 

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nedostaje mu još pet godina da bi ostvario pravo na minimalnu braniteljsku mirovinu.

 

Ukoliko se donese neki novi zakon (a "šuška" se da bi to moglo biti i oko 67 godina starosti) još će se malo načekati.

 

Ne može sada niti u mirovinu (koliko vidim iz navedenog) prema Zakonu o mirovinskom osiguranju (ako je radno sposoban).

 

Klikni na link:

http://www.mirovinsko.hr/?ID=1210

 

;-)

 

Hvala mrljavac!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...
Premalo podataka, barem o ovih 141 dan u DR-u da bi se mogao dati konkretan odgovor.

Ali jedno je sigurno točno, Vi ste svoju mirovinu već konzumirali po zakonu o Mirovinskom osiguranju kao civilna osoba.Neznam što bi dalje htjeli ? Ovaj odgovor se odnosi na prethdni post od @ajozic

 

 

od prije koji mjesec sam u mirovini. ponavljam da sam star 60 godina i za 40 godina radnog staza mi nedostaje 14 dana. znaci sa vojskom od 141 dan imam 40 godina radnog staza tj. manje 14 dana, a u tih 40 godina sam racunao i beneficije pa me zanima imam li pravo na najnizu kao branitelj od 2450 kn tako nesto.??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Moj suprug bi ove godine imao 41 godinu ukupnog staža i 60 godina života i namjeravao je u mirovinu po čl. 35 Zakona o mirovinama (41 god staža 60 god. života). U staž od 41 godine mu ulazi i 415 dana borbenog sektora. U Tvrtkovoj su mi rekli da na taj način (41/60) u mirovinu mogu samo muškarci sa 41 godinom staža za koji je plaćen mirovinski doprinos, što znači ne ulaze nikakve beneficije (rat, policija...),nego samo staž iz radnog odnosa. Zvala sam sjedište mirovinskog u Mihanovićevoj i oni su mi to isto rekli. Moj suprug mora raditi još godinu dana da bi mogao u mirovinu kao civil, bez ikakvih beneficija kao branitelj, što ga strašno revoltira. U mrsićevom ministarstvu mi nisu dali nikakvo konkretno tumačenje tog čl. 35 Zakona o mirovinama, upućuju na Mihanovićevu, i tako u krug.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moj suprug bi ove godine imao 41 godinu ukupnog staža i 60 godina života i namjeravao je u mirovinu po čl. 35 Zakona o mirovinama (41 god staža 60 god. života). U staž od 41 godine mu ulazi i 415 dana borbenog sektora. U Tvrtkovoj su mi rekli da na taj način (41/60) u mirovinu mogu samo muškarci sa 41 godinom staža za koji je plaćen mirovinski doprinos, što znači ne ulaze nikakve beneficije (rat, policija...),nego samo staž iz radnog odnosa. Zvala sam sjedište mirovinskog u Mihanovićevoj i oni su mi to isto rekli. Moj suprug mora raditi još godinu dana da bi mogao u mirovinu kao civil, bez ikakvih beneficija kao branitelj, što ga strašno revoltira. U mrsićevom ministarstvu mi nisu dali nikakvo konkretno tumačenje tog čl. 35 Zakona o mirovinama, upućuju na Mihanovićevu, i tako u krug.

 

Čl.14 Zakona o pravima hrvatskih branitelja

 

Hrvatski branitelji, korisnici starosne i prijevremene starosne mirovine koju su ostvarili na temelju staža manjeg od 40 godina, mirovina se povećava, ovisno o razdoblju provedenom u Domovinskom ratu i to:

 

1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10%

2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseca za 15%

3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20%

4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25%

5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30%

6. dragovoljcu iz Domovinskog rata za 30%.

 

Pravo na navedeno povećanje imaju i hrvatski branitelji korisnici invalidske mirovine, te članovi obitelji hrvatskog branitelja, korisnici obiteljske mirovine. Hrvatski branitelji, korisnici kumulirane invalidske mirovine ostvarene prema ZOPHBDR također imaju pravo na navedeno povećanje. Tako povećana mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju osobnog boda za 40 godina mirovinskog staža.

 

http://www.zakon.hr/z/325/Zakon-o-pravima-hrvatskih-branitelja-iz-Domovinskog-rata-i-%C4%8Dlanova-njihovih-obitelji

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija