Jump to content

Zabrana ulaska u zemlje eu


zlajoan

Preporučene objave

dobar dan.moja je sestra u februar isla za njemacku preko brisela.u brisel je nisu pustili da predje granicu jer kazu da ima zabranu,na osnovu toga sto smo nekad davo zivjeli u njemacku.2004 smo se vratili, tj.morali smo da se vratimo.a prosle godine u maju smo zajedo putovale bez problema za swajcarsku preko slovenije.mene sad zanima kako je to moguce da u sloveniju nisu vidjeli tu zabranu a u brisel jesu,i zasto niko iz porodice nema zabranu sem nje.mislim kako je to moguce jer smo se svi zajedno vratili

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako nisu gledali nisu mogli ni vidjet.treba naći Povjerenika u zemlji koja je dala zabranu te uputit dopis da se provjeri stanje u SIS II sistemu.

Imam samo za Sloveniju ali je isto postupanje

http://sarajevo.embassy.si/fileadmin/user_upload/dkp_43_vsa/docs/obrazec_zahteve_za_seznanitev-SIS_II-FINAL.pdf

 

uvid u N.SIS http://sarajevo.embassy.si/index.php?id=4158

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani Sivko

 

Ja sam drzavljanin Srbije . Prosle godine sam bio u Holandiji i uhapsen sam zbog voznje ukradenog automobila koji mi je prijatelj pozajmio . Pri hapsenju sam saradjivao (nisam bezao policiji kad su me poterali) jer nisam znao da je auto ukraden . Bio sam u policiji nedelju dana i sudija me pustio . Nisam imao pasos kod sebe ali sam imao licnu kartu i dozvolu . Policija za strance mi je rekla da moram da napustim Holandiju u roku od mesec dana , znaci nisu me deportovali , i rekli su mi ako zelim da idem ponovo u EU da obavezno proverim da li imam zabranu .

Moje pitanje je kako mogu proveriti da li imam zabranu a da ne moram da idem na madjarsku granicu ili bilo koju granicu EU. Isto da pitam da li je moguce da proverim na rumunskoj granici posto mi je ona mnogo bliza . Cuo sam da nove clanice EU kao sto su Rumunija , Hrvatska i ostale nemaju taj sistem za proveru .Bio sam u holandskoj ambasadi ali su mi rekli da nemaju takvu informaciju . Hvala unapred !

 

Sivko izvini opet na smetnji . Da se nadovezem na moju pricu , policija za strance mi je urucila papir koji mi je prijatelj danas preveo . Na papiru stoji da moram da napustim holandiju u roku od 28 dana jer nemam mesto prebivalista u EU . Nigde se ne spominje zabrana . Isti prijatelj mi kaze da su hteli da mi uruce zabranu , to su morali da urade na licu mesta , to jest da mi uruce papir o zabrani koji moram da potpisem . Sta ti mislis o tome tj kakve informacije imas, da li moraju licno da mi uruce zabranu kad sam vec bio tu ili ako vec nisam tu trebali bi da mi posalju na kucnu adresu jer imaju moje podatke ? Prijatelj mi kaze da je sudija verovatno odustao od postupka jer sam saradjivao i nisam bezao a stete skoro da nema !

Hvala jos jednom !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

postovani,

krajem maja ove godine sam u becu slucajno kontrolisan od strane policije i tada sam tek uocio da sam putovnicu bosne i hercegovine ciji sam i drzavljanin izgubio. oni su me odveli u policijsku stanicu za strance gdje sam dao izjavu i pustili me isto vece da slobodno i o svom trosku napustim zemlju i da tek za 3 mjeseca mogu opet uci u sengen zemlje. ja sam za nekih mjesec dana i napustio austriju i to avionom za sarajevo i u austrijskoj ambasadi se javio odnosno pokazao papir koji mi je bio ovjeren od strane granicne policije da sam napustio sengen prostor. pitanje glasi: da li su ta tri mjeseca negdje zavedena odnosno da li ja smijem jer sada vec imam novu putovnicu da ranije putujem? tri mjeseca mi isticu krajem septembra a ja bih vec trebao pocetkom septembra da budem u njemackoj zbog posla. unaprijed hvala na odgovoru i pomoci... lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

postovani,

krajem maja ove godine sam u becu slucajno kontrolisan od strane policije i tada sam tek uocio da sam putovnicu bosne i hercegovine ciji sam i drzavljanin izgubio. oni su me odveli u policijsku stanicu za strance gdje sam dao izjavu i pustili me isto vece da slobodno i o svom trosku napustim zemlju i da tek za 3 mjeseca mogu opet uci u sengen zemlje. ja sam za nekih mjesec dana i napustio austriju i to avionom za sarajevo i u austrijskoj ambasadi se javio odnosno pokazao papir koji mi je bio ovjeren od strane granicne policije da sam napustio sengen prostor. pitanje glasi: da li su ta tri mjeseca negdje zavedena odnosno da li ja smijem jer sada vec imam novu putovnicu da ranije putujem? tri mjeseca mi isticu krajem septembra a ja bih vec trebao pocetkom septembra da budem u njemackoj zbog posla. unaprijed hvala na odgovoru i pomoci... lp

 

jos jedno pitanje: za Hrvatsku nebi trebao biti problem da putujem?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Postovani,

 

Ja sam Srpski drzavljanin. 5-og Januara ove godine sam bio u Atini, Grcka. Proveo sam vise od zakonskih 90 dana. Tacnije prekoracio sam za jos 79 dana i Grku napustio 22-og Juna na granicnom prelazu Evzoni. Nadlezni policajac me je pozvao i ispisao kaznu u iznosu od 1200 eura. Rekao mi je da kaznu nije neophodno platiti odmah, vec ukoliko budem dolazio ponovo i to na istom granicnom prelazu. Usput je takodje insistirao na tome da u Srbiji provedem tri meseca, pa posle isteka mogu doci, platiti kaznu i uci u Grcku. Kazna je ispisana na zvanicnom obrascu, bez pecata !!. Nemam nikakvih oznaka ili pecata zabrane u pasosu. Moje pitanje je: Dali je policajac u pravu, i da li se mogu vratiti u Grcku? Platiti kaznu krajem Septembra na istom granicnom prelazu i uci bez problema? Hvala unapred.

 

S' postovanjem

 

Simeon

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav svima. Ne znam gdje bih jos pitala pa cu se ubaciti ovde. Ovako, drzavljanka sam BiH prvi izlazak iz zemlje je bio 18.06.2016 putovala sam u svedsku, zatim sam se vratila 03.08.2016, i nakon toga sam jos dva puta izlazila,putovala sam u Republiku Hrvatsku na more 3 dana. Eh sad 18.09.3016 mi navodno istjece rok od 3. Mjeseca. Koliko sam dobro izracunala odprilike mi ostaje 42 dana prava biti u EU do isteka 90 dana. Putujem avionom iz zagreba 21.09.2016 da li ce me vratiti nazad iz svedske i da li cu imati problema zbog isteka tih 3. Mjeseca iako nisam sve dane potrosila. Unapred hvala na bilo kakvim informacijama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

sivko ili ako moze neko da mi pomogne. Imao sam sengensku zabranu od strane italije koja je istekla 16 9 2014 pa me interesuju dva problema 1 dali moze da mi poduzi italija zabranu a da ja to neznam i sta se desava nakon isteka zabrane 2 dali mogu da putujem u zemlje eu tj sengenskog sporazuma nakon isteka zabrane. Inace sam drzavljanin srbije ali posto u srbiji nemogu da to proverim apsolutno nigde i neznam sta kaze zakon MOLIO BIH ZA POMOC UNAPRED HVALA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,imam jedno pitanje...imam srpsko drzavljanstvo i u aprilu 2015 napisana mi je kazna na grckoj granici u iznosu od 1200e zbog prekoracenja boravka. Tom prilikom carinik mi je rekao da kaznu mogu platiti samo pri sledecem ulasku u Grcku i na moje pitanje da li cu ja moci da putujem u neku drugu zemlju EU a da pritom ova kazna nije placena odgovorio mi je da mogu. Za par dana putujem u Rumuniju, pa me interesuje da li cu imati problema na granici zbog ne placene kazne u Grckoj? Unapred hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, ja sam hrvatski drzavljanin i radim u italiji na crno. Zanima me sto se dogada ako me ulove da radim na crno?

 

Platit ćete kaznu prema tarifi inspektorata. Izgon, niti zabranu boravka vam ne mogu izreći kao EU državljaninu.

 

Pozdrav,imam jedno pitanje...imam srpsko drzavljanstvo i u aprilu 2015 napisana mi je kazna na grckoj granici u iznosu od 1200e zbog prekoracenja boravka. Tom prilikom carinik mi je rekao da kaznu mogu platiti samo pri sledecem ulasku u Grcku i na moje pitanje da li cu ja moci da putujem u neku drugu zemlju EU a da pritom ova kazna nije placena odgovorio mi je da mogu. Za par dana putujem u Rumuniju, pa me interesuje da li cu imati problema na granici zbog ne placene kazne u Grckoj? Unapred hvala.

 

Problema nećete imati jer ste prekršaj napravili u Grčkoj. Grčku izbjegavajte 5 godina od počinjenja prekršaja, te niti njima nećete morati platiti kaznu.

uređeno: od Spitfire
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav svima evo opet da se javim ali sad u vidu pomoci svakome ko je iz srbije bosne i hercegovine makedonije crne gore kosova i svih koje eu tretira kao trece zemlje.upravo sam vracen sa granice madjarske koja je u sengenskom sistemu i koristi sengenski informacioni sistem na granicama. dakle da bude svakom jasnije o cemu pisem ovde napisacu svoj licni primer.uhvacen sam u italiji od strane italijanske policije bez pasosa licne karte vize itd davne 2005 godine dobio sam da napustim italiju (nisam deportovan)naravno ja sam to i ucinio ali tu nastaju problemi italija mi je dala sengensku zabranu od 5 godina naravno koja je istekla jos 2010 ali nije tako nakon svakog isteka italija produzi tu zabranu na jos tri godine 2014 da bi mi danas madjarski policajci rekli da imam zabranu do 2017 sto je jos tri godine o cemu se tu radi.italija svaki put sama produzi tu zabranu sve dok je ja ne napisem molbu za skidanje zabrane i to naravno u italijanskoj ambasadi u beogradu ali tu nastaje drugi problem. naravno ja sam pisao preko ambasade italijanske i nije mi pomoglo pa sam pisao i licno na adresu koju mi je dala italijanska ambasada i to nije pomoglo pa sam angazovo advokata koji je pokuso da mi uzima pare dzabe hvala bogu nisam naseo je zasto da placam kad nema pozitivnih rezultata za mene tako da svi vi koji imate sengensku zabranu i jos ako vam kojim slucajem u pasosu stoji slovo h pored ponistenog pecata granice gde prelazite bog neka vam je u pomoc jer ja nevidim nikakvo resenje. ato sto pricaju da se sengenska zabrana automacki skida nako isteka to je jedna zabluda i laz jer ko neuspe da je ponisti izgleda da ce imati zabranu celog zivota za sengen nadam se da nisam bio dosadan sto sam ovoliko pisao ali pisem u svojstvu pomoci HVALA NA RAZUMEVANJU

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zabrana se skida automatski tj trebala bi a ako ne postoji povjerenik i to je to.

 

U tvojem slučaju ti produžuju jer imaju pravo na to.Ostali to ne rade a i ne rade to talijani svima.

 

Molba se piše da se zabrana izbriše iz sistema jer je istekla,a iako je datumski istekla ako nije brisala sistem daje upozorenje "crveno" i ne mogu nikoga sa tim upouorenjem pustit u schengen.

 

Ti pišeš molbu da ti više ne produžuju zabranu jer djelo nije bilo tako teško a ne da ti skinu zabranu iz sistema.To su dvije različite stvari.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u pravu si za sve osim za to da se automacki skida to ne neskida se automacki.italijani to rade svima i ne samo italijani nego i ostale zemlje (da ih ne nabrajam )podpisnice sengenskog sporazuma. ja pisem molbu da ne produzuju i skinu (izbrisu ) iz novog granicnog sistema koji se zove sengenski informacioni sistem ll i dok to ne uradi italija kao sto je u mom slucaju uvek ce se paliti crveno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Netočno jer to ne rade svi.I u većini slučajeva se skida.SIS II je samo nadogradnja SIS I sistema kao što Windowsi nadograđuju svoje i nema veze sa postupanjem.

 

Pišeš molbu što ne znači da će prestat sa produženjem jer im to njihov zakon dozvoljava a prekidanje ovisi o kakavom se djelu radi.Ako smatraju da si tamo nepoželjan (a zakon dozvoljava) produžuku.Ima ekipe kojima nije produženo (i od Italije).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa evo da ti kazem moje delo.uhvacen sam tj ja sam se prijavio sam karabinjerima jer mi je ukraden pasos i italijani su mi napisali da sam na crno u italiji (grad TARVIZIO) i dali da napustim italiju u roku od 3 dana sto sam i uradio i naravno dobio sam zabranu prvo 2005 do 2010 pa onda produzenje od 2010 do 2014 pa opet produzena od 2014 do 2017 (ovo su podaci italijanske ambasade u beogradu) i naravno u ambasadi mi je receno da moram kod njih (u ambasadi ) da pisem molbu i da dokazem da sam napustio italiju.dali je mozda to neko tesko delo i da me smatraju nepozeljnim samo zbog toga

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobar dan, imam jedno pitanje. U pasosu mi stoji obelezen madjarski pecat i slivo H pored njega. Na papiru koji sam dobila pise da imam zabranu ulaska u zemlju do 2017 god. Mene zanima da li se to odnosi na sve zemlje EU ili samo Madjarsku? I da li bi mogla kojim slucajem da udjem u Austriju avionom( posto su mi na Madjarskoj granici rekli da kofu avionom)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav dobri ljudi ,Jedno pitanje dali nakon isteka zabrane date od strane Nemacke ostaju troskovi DEPORTACIJE da se plate ... primer istekla mi je zabrana putujem za nemacku (turist) i slucajna kontrola policije i pronadju da sam bio deportovan i interesuje me dali cu imati problema oko tih troskova deportacije koje sam navodno ostao duzan da platim ,dali nakon isteka zabrane izbrisu se (zaboravljaju) i ti troskovi jer bih u suprotnom po mom misljenu bio pritvoren jer sam ostao duzan drzavi da platim ..?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Imam-imao sam zabranu ulaska u Nemacku-Eu u trajnosti od dve godine.Zabrana po datumu i protokolu mi je trebala isteci 4.11 2016...i nadam se da je istekla vec.Molim vas recite mi da li mi je potreban kakav dokument ili potvrda o isteku zabrane za Eu pre ponovnog ulaska u EU da bi mogao nesemtano putovati?A ako mi je potrebna potvrda gde mogu aplicirati da bi to dobio?Hvala najlepse :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pooz sivko mozesli mi odgovoriti iz bosne sam i bio sam u svici prije 10 dana i tamo sam sa prijateljom otisao na radiliste i dosla je neka kontrola ali njega nije bilo tu otisao da nesto kupi trazili su mi pasos dao sam pasos nesto su mi govorili ali nisam nista razumio poslje su nazvali policiju i dosao je i ovaj moj prijatelj nesto su pricali sa njim i dali mi neki papir da ga dam na svicarskoj granici kad budem izlazio iz svice i da moram izici za 7dana. Pitao sam prijatelja sta su rekli on kaze da su rekli da se neplasim posto mi je to prvi put da me nadu tu a on je rekao da njemu pomazem. A na papiru nije nista pisalo da sam dobio zabranu ja sam odma sutra izisao iz svice i dao papir na granici kad sam izlazio i oni mi nisu nista rekli o zabrani i nisu nista napisali u pasos. E sad dali imam zabranu posto trebam ici u njemacku .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

citam po forumu svako ima neki problem po vama ne moze se skinut zabrana nikad zar nema neko ko se bavi time da skida da se plati usluge

 

Mozda preko advokata ali to kosta.

Ja imam zabranu za ulazak u EU koju sam dobio u Nemackoj zbog prekoracenja boravka.Ta zabrana je dve godine.

Bio u Nemackoj ambasadi u Beogradu i veoma sture informacine,platio formular koji sam treba da saljem za Nemacku u Bundestag na adresu sa kopijom pasosa.U ambasadi katastrofa jedva da govore a uzimaju za taj formular 20e sa pecatom.Slanje direktno a kao odgovor za mesec dana medjutim pojedini cekaju odgovor nekoliko meseci i jos nista.

Zvao sam direktno osobu u Bundestagu koja je zaduzena za to a neka ****** se javila veoma rasisticki i nezeli da prica na Engleskom niti da mi da nekog sa kim bi pricao na Engleski,Ako neodgovaraju na telefon mogu zamisliti kako odgovaraju na pisma.Meni je zabrana po datumu istekla a treba mi potvrda.Ukoliko nedobijem potvrdu u naredna dva meseca uci cu ilegalno u Sengen sa svim potvrdama koje imam oko slanja posiljke.

uređeno: od G-man
neprimjereno izražavanje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nemoguce da nema neki nacin il neka ustanova kojoj podnese se zahtjev i skine jer dobili ste papir kad dobijete zabranu na koliko godina samo sto ljudi nisu upuceni evo ja poznajem dva covjeka koji su imali zabranu za evropsku uniju a dobili su je u italiji radili na crno i kad im je istekla zabrana podnijeli su zahtjev i skinulo im sad su trenutno obadvojica u njemackoj rade dobili papire, zato mi je malo ne jasno mora da ima jos neka ustanova gdje se treba covjek obratit, oni su u ambasadi se obratili i zahtjev podnjeli

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni je zabrana po datumu istekla a treba mi potvrda.
ma kakva potvrda.Ako je na vrijeme izbrisana u SIS-u ne treba ništa.Za nebrisanje se treba javit povjereniku te države koja zabranu nije obrisala.

 

U postu 116 sam sve objasnio.nažalost ne znam njemački pa ne mogu pronaći povjerenika za tu državu (a imaju ga sve države schengena).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znal iko ovdje na sajtu diskretan odgovor u vezi toga zar nema neka ustanova il advokat koji brise tu zabranu ako je istekla , realno gledajuci ljudi dobiju zabranu na 10 godina i kad istekne i problem da mu izbrisu malo mi je ne jasno zar nema ustanova neka il advokati koji brisu , jel iko obriso zabranu posle isteka , neka se javi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko puta treba ponavljat.Postoji sistem i ponovo ću ga dat (slovenski je ali je sistem isti)

http://sarajevo.embassy.si/fileadmin/user_upload/dkp_43_vsa/docs/obrazec_zahteve_za_seznanitev-SIS_II-FINAL.pdf

 

Vrijedi samo za osobe kojima je zabrana istekla ali u SIS-u nisu izmjenjeni podaci pa im je zbog toga odbijen ulazak u schengen.

 

Osobama koja je izvršena izmjena ne trebaju nikakve potvrde i ostali bakrači jer slobodno mogu u schenge.-

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Točno onako kako je objašnjeno i to je jedina adresa na koju se treba javit.

 

Uvijek će pisat da je zabrana bila ali više nije na snazi i to ne možeš brisat.

 

Ako je zabrana istekla i sljedeći put te vrate sa granice jer zabrana "važi" (ali samo u SIS-u) treba se javit povjereniku (ispunit i poslat obrazac/zahtjev) države koja je zabranu dala i bit će obrisano da zabrana još važi.

 

I to je to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Zdravo..potrebna mi je utjeha da nisam pogrijesila ili savjet..

Dolazim iz Bosne i mislila sam da mogu da radim u DE bez vize na fazon rada kao student...jos iz bosne sam zvala sefa jedne firme u DE i pitala ga sta mi sve treba od papira...sto sam i nabavila i uputila se u njemacku bez vize...covjek je napravio ugovor sa mnom bez dozvole za rad u njemackoj [dok sam ja mislila da imam sve potrebno,jer ipak on zaposljava on treba da zna sta mi je potrebno] i nakon potpisivanja ugovora ja sam radila 6 dana...nakon 6 dana,od iste firme dobivam zabranu rada i zahtjev da nabavim tu dozvolu jer je TEK sad firma pregledala moje papire haha..znaci na potpisivanju ugovora nista nije falilo a sad fali...i ja odem u Landrasamt tu daju te dozvole i kazem sve sto i vama.Naravno sto je i logicno ljudi su prijavili da sam radila na crno ali meni u plus ide jer sam sama prijavila...Firma me jos nije isplatila nti me kontaktirala a rekla sam im da smo prijavljeni a mene panika uhvatila.Da li cu biti postedjena bilo kakve kazne i dobiti mozda samo opomenu jer ipak imam ugovor kao dokaz da sam primljena bez papira,uz to sam sama prijavila,jos nisam ni placena...pomozite molim vas..sta ce da mi se desi..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Možeš ući u RH bez problema.

 

 

Postovani,imam specificnu situaciju. Naime,moj partner iz Srbije je ljetos bio kod mene 87 dana te je 88 dan napustio zemlju samnom i bili smo od 3.9. do 18.11. u Srbiji. Zatim smo se zajedno vratili u RH,odmah je uredno prijavljen na moju.adresu. Medutim,7.12. je morao doci za Srbiju zbog rocista za razvod. Dakle,7.12. je presao RH granicu. 8.12. smo se htjeli vratiti nazad u RH,medutim tamo su utvrdili da ima unutar 6 mjeseci 15 dana prekoracenja i dobio je odbijenicu bez kazne i zaista su bili ljubazni i dobro su uradili posao. Medutim,ostao je upitnik,moze li on nakon 15 dana,npr. 16-i dan uci u RH samnom? Cim stignemo kod mene planiramo brak,boravak,uplata zdravstva,ja imam promanja dovoljna za garanciju,ima i nekih poslova koje moze raditi. Pomozite molim vas jer smo u frci,sta ako krenemo opet (a vodimo i njegovog sina) pa da ga opet odbiju. Nekako mi je logicno da mu se odbijaju ova 2.5mj u Srbiji,a vec je zasao u drugih 6mj,dakle da nije bilo prekoracenja imao bi pravo opet.na 90 dana? Jesam li na pravom tragu? Po izracunu datuma 23.12. bi mogao da ude u RH. Hvala puno,zaista ne znamo vise gdje da pitamo. Zvala sam i ambasadu,konzulat,policija na granici je zvala sve sto su mogli i kazu svatko tumaci na svoj nacin. Kako rijesiti ovu situaciju? Jos jednom hvala na pomoci.

Srdacno.

Din

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima opet ja. Citam objave iznad pa mi nesto nije jasno o kakvom novom sistemu se prica ?? Imali to neke veze sa prelazima? Posto mene zanima da li nakon 6 mjeseci, znaci tri su potrosena u bosni a tri u svedskoj, sa prekidima mjesec tamo mjesec ovamo a prvi izlazak je bio 18.06. 2016 znaci prije tri dana je proslo tih sest mjeseci, jel ja trebam cekati neko vrijeme ili mogu putovati ponovo? Nemam nikakvih zabrane nit sam imala samo cesto putujem. Inace sam BIH drzavljanka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sistem je apsolutno isti,dobiješ pečat na ulasku u eu i onaj na izlasku i po tome se računa.U 6 mjeseci smiješ bit 90 dana (jednom ili više puta).Nakon toga slijedi ponovni 6 mjeseci i 90 dana.

 

Ako je ulazak u Švedsku bio 18.06.2016 do sada si imala pravo bit tamo 90 dana.Do 18.06.2017-te imaš pravo na još 90 dana.

 

Ali postoji jedna greda,ako do sada nisi bila u eu prije 18.06. onda ti je to prvi ulaz i gleda se taj datuma a ako jesi računjanje boravka ide od toga datuma.Obično se gleda 1-2 god unazad.Bez uvida u putovnice i pečate o datumima se može samo okvirno govorit jer je to složen sistem za izračun zato se i radi na prijelazima po posebnom kompjuterskom programu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sistem je apsolutno isti,dobiješ pečat na ulasku u eu i onaj na izlasku i po tome se računa.U 6 mjeseci smiješ bit 90 dana (jednom ili više puta).Nakon toga slijedi ponovni 6 mjeseci i 90 dana.

 

Ako je ulazak u Švedsku bio 18.06.2016 do sada si imala pravo bit tamo 90 dana.Do 18.06.2017-te imaš pravo na još 90 dana.

 

Ali postoji jedna greda,ako do sada nisi bila u eu prije 18.06. onda ti je to prvi ulaz i gleda se taj datuma a ako jesi računjanje boravka ide od toga datuma.Obično se gleda 1-2 god unazad.Bez uvida u putovnice i pečate o datumima se može samo okvirno govorit jer je to složen sistem za izračun zato se i radi na prijelazima po posebnom kompjuterskom programu.

Naravno da jesam, ako se racuna ulazak u svedsku prvi put je bio 24.10.2015 znaci od tada se broje tih 6 mjeseci ? Ako sam upravu racunajuci tako do marta 2017 mi traju tih 6 mjeseci racunajuci sve od tada. Upravu ste znati cu kad krenem nadam se da me nece vratiti nazad

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

iako mi nismo su schengenu postupamo po schengenskom zakoniku.I naši imaju pravo obračunavat ti vrijeme boravka u schengenskom zemljama ali i u ostalim zemljama EU-a što znači da mogu u tih 6 mjeseci uzimat vrijeme u Švedskoj ali i u RH (ako si u njoj boravila) i na osnovu zbroja dana odbit ulazak u RH jer si iskoristila 90 dana boravka u EU.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav. Pŕekoracio sam boravak u svedskoj. Ali sam u medjuvremenu dobio ugovor o radu u jednoj firmi. Otisao u migracioni sa time i prijavio.adresu gdje zivim da dobijem Personnumber svedski. Oni su mi odobrili taj personnumber i poslali na adresu. Izvadio sam racun u banci bez problema s tim,plata mi lijeze na racun. Ali sam prekoracio 90 dana. Sta da radim

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima,

Citao sam vase postove ali i dalje imam nedoumicu. Dobio sam kaznu na Madjarskoj granici jer sam prekoracio nekoliko dana sengena. Granicar mi je rekao pisem samo kaznu nema nikakve zabrane, sacekaj 3 meseca i mozes ponovo da putujes. Sada mene interesuje da li ce meni praviti problema u Italiji (jos uvek nije proslo 3 meseca) da napravim presedanje jer putujem do Ekvadora iz Beograda medjutim jedna od stanica je u Rimu. Pokazacu im uredno kartu da ne planiram da se zadrzavam na teritoriji EU? I da li oni mogu videti tu kaznu koju sam ja dobio koju sam inace platio? Hvala puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav.Novi sam ovdje i nasao sam se u problemu..trenutno sam u njemackoj ..ozenjen sam od maja 2016 -zena mi zivi u njemackoj ali tek imam termin za spajanje porodice za par mjeseci...posto sam vise puta ulazio i izlazio u eu da li mi neko moze pomoci da izracunam koliko mi je dana jos ostalo.... Od 18.07.2015 do 28.07.2015.....12.02.2016 do 19.02.2016.....31.03.2016 do 21.04.2016.....12.05.2016 do 11.06.2016....11.08.2016 do 18.08.2016(hrvatska).... 20.08.2016 do 06.10.2016...i sad od 16.12.2016 pa planiram u bosnu 26.01.2017....sad po pravilu u 180 dana smijem biti 90...da li to znaci da od augusta do febuara u 180 dana imam preko 90 dana jer sam tako izracunao ili se racuna od oktobra ili kako...ako se neko bolje razumjje da mi objasni..hvala..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne razumijem kako se mnogi "vade" na to ako naprave novu putovnicu/ pasos..ime prezime i jmb su isti..a i zar nigdje nema zavedeno zbog cega se mijenja novi pasos(produzenje,kradja,gubitak)..nije bas logicno da se vise puta gubi pasos..

 

Ja samo pitam posto se ne razumijem...a znam jednu osobu koja je 3 mjeseca bila u EU vratila se Bosnu...izvadila novi pasos...za par dana opet u EU i tako 2 godine...i sad dobila vizu i normalno zivi u Njemackoj...ne znam kako sistem radi zato i postavljam toliko pitanja...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija