Jump to content

Prijevare na putnim troškovima


boško11

Preporučene objave

Radim u javnom sektoru, već 4 godine. Do posla imam 98km, na početku sam se vozio, no kako vožnja traje skoro 2 sata (nema autoceste) morao sam odustat od svakodnevne vožnje na posao i nać si stan. I dalje sam se vozio doma barem dvaput tjedno zbog obaveza kod kuće. Aktivno tražim neko zaposlenje bliže prebivalištu, no ne polazi mi to baš za rukom. Putne troškove (oko 2500 kn) sam dobivao, svi u firmi su znali za moju situaciju (i nadređeni također) i nije bilo nikakvih problema, do nedavne anonimne prijave. Krim policija došla na posao, odveli me u stanicu, ispitivali cjeli dan, mene i stanodavce, te je podignut protiv mene opružni prijedlog drž. odvjetništvu. U firmi ima mnogo takvih slučajeva kao što je moj, no iznos mojih putnih je bio najviši i netko to jednostavno nije mogao preboljeti. Da nisam primao ove putne troškove dok bih platio Gorivo, stanarinu, režije i sl. od plaće bi mi ostalo oko 3400kn, što je znatno manje od ljudi kojima sam na poslu nadređen. ja se putnima nisam okoristio, nego sam ih u potpunosti potrošio na gore navedeno. Mnogo nas je u firmi, a da nisam uzeo putne, jedino bi ja svoju plaću morao koristiti i za plaćanje prijevoza. Ispao sam kriminalac.

 

Ako netko ima sličnu priču, ili bilo kakvog iskustva sa sličnim situacijama volio bih da ga podijeli samnom. Ili kakva pomoć?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nikoga nije briga da li je nezakonito stečena lova na računu ili u plodinama,INI,Konzumu ili kod stanodavca.Postoji plaća sa koje se može skidat.

U kolektivnom ugovoru je sve lijepo objašnjeno tko i na koji način i koliko ima pravo na putne troškove.Ne mogu bit 100% siguran da u zahtjevu za ispatu stoji "..pod materijalnom i kaznenom odgovornosti....".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nikoga nije briga da li je nezakonito stečena lova na računu ili u plodinama,INI,Konzumu ili kod stanodavca.Postoji plaća sa koje se može skidat.

U kolektivnom ugovoru je sve lijepo objašnjeno tko i na koji način i koliko ima pravo na putne troškove.Ne mogu bit 100% siguran da u zahtjevu za ispatu stoji "..po

d

materijalnom i kaznenom odgovornosti....".

da, placa...

koju vise necu dobivqt kad budem dobio nogom u guzicu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Netko te prijavio jer imaš plaću veću od njegove jer postoje ljudi kojima je "plaća" sve što neki dobiju pa računaju i troškove i čak dječji dodatak i misle da za isto radno mjesto svojica dobiju različitu plaću što nije istina.A ako troškovi ne pokrivaju put onda su zadovoljni jer oni dobiju više.Čekaj rasplet situacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Radim u javnom sektoru, već 4 godine. Do posla imam 98km, na početku sam se vozio, no kako vožnja traje skoro 2 sata (nema autoceste) morao sam odustat od svakodnevne vožnje na posao i nać si stan. I dalje sam se vozio doma barem dvaput tjedno zbog obaveza kod kuće. Aktivno tražim neko zaposlenje bliže prebivalištu, no ne polazi mi to baš za rukom. Putne troškove (oko 2500 kn) sam dobivao, svi u firmi su znali za moju situaciju (i nadređeni također) i nije bilo nikakvih problema, do nedavne anonimne prijave. Krim policija došla na posao, odveli me u stanicu, ispitivali cjeli dan, mene i stanodavce, te je podignut protiv mene opružni prijedlog drž. odvjetništvu. U firmi ima mnogo takvih slučajeva kao što je moj, no iznos mojih putnih je bio najviši i netko to jednostavno nije mogao preboljeti. Da nisam primao ove putne troškove dok bih platio Gorivo, stanarinu, režije i sl. od plaće bi mi ostalo oko 3400kn, što je znatno manje od ljudi kojima sam na poslu nadređen. ja se putnima nisam okoristio, nego sam ih u potpunosti potrošio na gore navedeno. Mnogo nas je u firmi, a da nisam uzeo putne, jedino bi ja svoju plaću morao koristiti i za plaćanje prijevoza. Ispao sam kriminalac.

 

Ako netko ima sličnu priču, ili bilo kakvog iskustva sa sličnim situacijama volio bih da ga podijeli samnom. Ili kakva pomoć?

 

Ali meni nije jasno na koji način će ti dokazat da si varao državu na duži period.. Mogao si rec da živiš u stanu tek neko krače vrijeme. Ili nešto.. Pa netrebaš valjda vračat za cijeli period zaposlenja.. Jer to je poprilično.. Najgore od svega, nitko ti neče oduzet troškove koje si stvarno imao već češ morat vratit puni iznos putnih troškova.

 

Ipak, kažem, ne razumijem na koji način dokazat nekome prijevaru na duži period. Ok ako te prate policijski službenici ili nešto slično ali neće te pratiti godinu dana ili koliko već radiš. Nekom si se očito zamjerio. Ako te išta tješi, vjerovatno nisi jedini kojeg će ispitivat iz tvoje firme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa vide mi po mobitelu gdje sam i kad bio... sve se zna! nakon što su me priveli otišli su ispitivat moje stanodavce. da sam lago priče nam se ne bi poklapale. To što nisam jedini ( a vjerojatno ću bit jedini pošto je jedino protiv mene dignuta tužba, a ja druge nisam htio otkucavat) me uopće ne tješi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro. Ovo sa stanodavcima mi donekle ima smisla ali ovo s mobitelom bas i ne.. Nitko nije obavezan nosit mobitel sa sobom gdje god ide i ne cini mi se kao dokaz krivnje. Jel su te pratili jedno vrijeme? I koji iznos moras vratii? Zasto se ne pozoves na nadredene koji su sve znali i odobravali.

 

Zašto? Zato što to ne bi bilo korektno od mene. Da ih tužim zato što su bili korektni i pristali mi isplaćivat putne kao i svima ostalima? veliki iznos moram vratiti. Uzmi digitron pa računaj. Po mobu vide di sam bio, pa odu kod stanodavaca i uzmu izjave, koje se sa mojom izjavom slažu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma ja sam skužio preko mobitela znali koje si dane bio stvarno doma a koje na stanu.. Netko tko ti je nadređeni i tko ti je dopustio takve putne trebao bi ti pomći da zadržiš posao.

 

...i time smo došli do jednog od ključnih pitanja: ima li taj netko od nadređenih uopće ovlasti da zaustavi postupak koji je sad u DORH-u?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jel si barem saznao tko te prijavio? I kako to da je prijavio samo tebe a kažeš da ima mnogo takvih slučajeva u firmi. Jel su u međuvremenu još ikoga priveli? Nisi mi odgovorio jel te policija pratila ili ne.. Kolko znam, da bi te priveli, moraju imati čvrste dokaze a ne samo signal mobitela kao si naveo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...i time smo došli do jednog od ključnih pitanja: ima li taj netko od nadređenih uopće ovlasti da zaustavi postupak koji je sad u DORH-u?

 

Nema, čak i taj tko je podnio anonimnu prijavu ne može više utjecati na DORH.

 

Zašto niste dogovorili da Vam se umjesto putnih troškova plaća smještaj, a putni troškovi ukinu?

Ovako DORH uopće ne zanima gdje ste stanovali i koje ste imali troškove, sve što njih sad zanima je da ste primali putne troškove za "put" koji nije postojao.

 

Dokazati o kojem se periodu radilo neće biti nikakav problem.

Znači očekujte prijavu, suđenje i lako moguće presudu prema kojoj ćete morati vratiti putne troškove za period u kojem ih niste opravdano koristili.

 

Na vama je na sudu pokušati dokazati da ste navedeni novac koristili za smještaj, koji ste uzeli u najam kako ne bi svakodnevno putovali 4h...

Angažirajte dobrog odvjetnika.

 

Uz sve ovo budite sigurni da će netko za svjedoke i na ispitivanje pozvati i vaše kolege i nadređene, moguće da DORH podigne optužnicu i protiv njih.

 

I za kraj ostaje vam nagodba, ukoliko imate nekakave informacije i spremni ste na taj potez, i naravno ukoliko je DORH zainteresiran.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jel si barem saznao tko te prijavio? I kako to da je prijavio samo tebe a kažeš da ima mnogo takvih slučajeva u firmi. Jel su u međuvremenu još ikoga priveli? Nisi mi odgovorio jel te policija pratila ili ne.. Kolko znam, da bi te priveli, moraju imati čvrste dokaze a ne samo signal mobitela kao si naveo.

 

Kakve to ima veze?

Tko ga je prijavio i zašto, je totalno nebitno.

Da niste možda i vi u sličnoj situaciji? Ako je tako preporučujem vam nastavak rasprave preko privatnih poruka. ;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Nego, da vas informiram o novostima. (vjerojatno) ista osoba koja me prijavila je prije nekih 1 mj stavila članak o mojem slučaju u novine. No, to nje bilo još uvijek dovoljno za zadovoljenje nenog apetita. Tražila je i tražila po internetu na koji način mi još može napakostiti. I, posrečilo joj se. Uspjela je pronači i ovaj forum. Nakon što ga je pronašla bila je neopisivo sretna i uzbuđena, te ga je odlučila podijeliti sa drugima. A koje je mjesto bolje za tako nešto nego oglasna ploča u firmi. Ipak, da nebi bilo nedoumica kod manje upućenih djelatnika jasno je markerom naznačila na koga se ime 'Boško 11' odnosi. Sve to, naravno opet potajno i kriomice, što je vrlina samo najvećih dobročinitelja. 'što ako ljudi odmah ne pogledaju oglasnu ploču?' -pomisli ova osoba. 'znam! Isprintat ću još jedan primjerak i staviti na stol u blagovaoni'. Ipak, ja ne vidim točno kako mi je ovaj put točno naštetila, što je naravno bila njena jedina misao vodilja (a vjerojatno i misao uopće), naravno ne od jučer nego već mjesecima. I, ono temeljno pitanje: ZAŠTO? Nepoznati (ili ne baš toliko nepoznati?) moj (ne)prijatelju, nadam se da ti neće biti pre teško staviti i ovo na oglasnu ploču, ipak si ti već stručnjak u tome. Ak ti treba marker, dođi budem ti ja posudio. Vidimo se kad se vratim s godišnjeg, znam da ti falim. I, Keep up the good work!

 

“Da biste uspjeli, potrebni su vam prijatelji. Da biste veoma uspjeli, potrebni su vam neprijatelji.”

 

Starogrčka poslovica

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi naš Alene, mislim da bi bilo fer da ljudi u firmi znaju kako se dolazi do tog mjesta na kojem se ti trenutno nalaziš. Da imaju recept kako se napreduje, jer radom u našoj firmi očito ne. Kao prvo uvučeš se u krevet jednoj šefici, pa onda drugoj, a svi znamo da one nemaju partnera, a ti ovako mlad i nadobudan, šarmer. Zatim preveslaš firmu za 50.000 kn i kupiš si škodu. I postaneš voditelj laboratorija. Zar nisi sjedio u kafiću sa jednom od šefica i još jednom osobom koja je isto napredovala na neki čudan način kada ti je obečano da će sve biti u redu, da nemoj otići jer si nezamjenjiv itd….Evo, ta osoba ispunila je obečanje i gospodin je napredovao…teško je danas živjeti sa 8000 kn plaće, jel da? Da je to s putnima napravio bilo tko drugi, vjeruj mi više ga ne bi bilo u firmi.Ako se je rezalo, kako to da ostalih 40-tak ljudi nije dobilo napredovanja, nego su im rezali plaću i putne spustili na mizeriju..a vas nekoliko je napredovalo…uvijek postoje iznimke…al sve će to doći na svoje…Bog sve vidi!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...
, sivko je napisao:

Niti su ga pratili niti su se igrali sa signalom mobitela.Postoje druge,brže i lakše metode i to su i učinili.

Nalazim se u sličnoj situaciji (samo kraći vremenski period),te me zanima  koje metode mogu koristiti i  koliko se može unazad dokazati da si bio gdje si bio.(Da pojasnim,ako se pojavi sumnja da živiš negdje drugdje,a ne na adresi za koju primaš putne troškove,koje se metode koriste da bi se to dokazalo i koliko unazad vrijedi,npr.ako me policija ne nađe danas,to ne znači da tamo nisam bila prije mjesec dana ili ???(zaposlenik u javnoj službi)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 1 godina kasnije...
Na 13. 04. 2013. at 11:24, boško11 je napisao:

Radim u javnom sektoru, već 4 godine. Do posla imam 98km, na početku sam se vozio, no kako vožnja traje skoro 2 sata (nema autoceste) morao sam odustat od svakodnevne vožnje na posao i nać si stan. I dalje sam se vozio doma barem dvaput tjedno zbog obaveza kod kuće. Aktivno tražim neko zaposlenje bliže prebivalištu, no ne polazi mi to baš za rukom. Putne troškove (oko 2500 kn) sam dobivao, svi u firmi su znali za moju situaciju (i nadređeni također) i nije bilo nikakvih problema, do nedavne anonimne prijave. Krim policija došla na posao, odveli me u stanicu, ispitivali cjeli dan, mene i stanodavce, te je podignut protiv mene opružni prijedlog drž. odvjetništvu. U firmi ima mnogo takvih slučajeva kao što je moj, no iznos mojih putnih je bio najviši i netko to jednostavno nije mogao preboljeti. Da nisam primao ove putne troškove dok bih platio Gorivo, stanarinu, režije i sl. od plaće bi mi ostalo oko 3400kn, što je znatno manje od ljudi kojima sam na poslu nadređen. ja se putnima nisam okoristio, nego sam ih u potpunosti potrošio na gore navedeno. Mnogo nas je u firmi, a da nisam uzeo putne, jedino bi ja svoju plaću morao koristiti i za plaćanje prijevoza. Ispao sam kriminalac.

 

Ako netko ima sličnu priču, ili bilo kakvog iskustva sa sličnim situacijama volio bih da ga podijeli samnom. Ili kakva pomoć?

Zna li netko kaj je bilo sa ovim djelom?

Na 02. 05. 2013. at 14:52, mzopg je napisao:

 

Nema, čak i taj tko je podnio anonimnu prijavu ne može više utjecati na DORH.

 

Zašto niste dogovorili da Vam se umjesto putnih troškova plaća smještaj, a putni troškovi ukinu?

Ovako DORH uopće ne zanima gdje ste stanovali i koje ste imali troškove, sve što njih sad zanima je da ste primali putne troškove za "put" koji nije postojao.

 

Dokazati o kojem se periodu radilo neće biti nikakav problem.

Znači očekujte prijavu, suđenje i lako moguće presudu prema kojoj ćete morati vratiti putne troškove za period u kojem ih niste opravdano koristili.

 

Na vama je na sudu pokušati dokazati da ste navedeni novac koristili za smještaj, koji ste uzeli u najam kako ne bi svakodnevno putovali 4h...

Angažirajte dobrog odvjetnika.

 

Uz sve ovo budite sigurni da će netko za svjedoke i na ispitivanje pozvati i vaše kolege i nadređene, moguće da DORH podigne optužnicu i protiv njih.

 

I za kraj ostaje vam nagodba, ukoliko imate nekakave informacije i spremni ste na taj potez, i naravno ukoliko je DORH zainteresiran.

Imam iskustva sa sličnom situacijom imaš li neki prijedlog što i kako dalje ili kakva pomoć?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Dulje od 3 godine živim van mjesta prebivališta jer mi je lakše iznajmiti stan blizu posla nego putovati po nekoliko sati svakoga dana ali u ustanovi gdje radim to nisam prijavila jer čuj, zašto i dalje ne primati te novce što je u konačnici bila, velika i skupa pogreška. Netko me je prijavio u DORH da sam lažno prikazala relaciju od mjesta stanovanja do mjesta rada, temeljem tog lažnog prikaza isplaćivana mi je uvećana mjesečna naknada za putne troškove čime sam oštetila državni proračun za više od 40 tisuća kuna 

Ako netko ima sličnu priču, ili bilo kakvog iskustva sa sličnim situacijama volela bih da ga podijeli samnom ili kakva pomoć?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 08. 05. 2021. at 13:57, Nickay je napisao:

Netko me je prijavio u DORH da sam lažno prikazala relaciju od mjesta stanovanja do mjesta rada, temeljem tog lažnog prikaza isplaćivana mi je uvećana mjesečna naknada za putne troškove čime sam oštetila državni proračun za više od 40 tisuća kuna 

U kojoj je fazi Vaš postupak tj. što ste sve prošli i imate li posljedica po radnopravnom statusu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, Borbena7 je napisao:

To sa istragom može potrajati.

Vezano za poslodavca, jeste pogledali interne akte poslodavca, posebno Pravilnik o radu u kojim bi trebale biti definirane povrede obveza iz radnog odnosa i sankcije za iste?

Zakon o državnim službenicima je u mojoj situaciji, pravomoćna osuđujuća presuda i tu bi bio kraj

A i povrat svih troškova prijevoza

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Nickay je napisao:

Zakon o državnim službenicima je u mojoj situaciji, pravomoćna osuđujuća presuda i tu bi bio kraj

Ovisi, da li je ovakvo postupanje propisano kao teža povreda obveze iz radnog odnosa.

prije 1 sat , Nickay je napisao:

A i povrat svih troškova prijevoza

Troškova s kamatama, kao i troškova postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, Borbena7 je napisao:

Ovisi, da li je ovakvo postupanje propisano kao teža povreda obveze iz radnog odnosa.

Troškova s kamatama, kao i troškova postupka.

Pogledi kolegica su meni dovoljna kazna, priveli su me u istom danu kao i osobu čiji sam stan uzela u najam

Stanodavac je tada sve ispričao

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
Na 15. 05. 2021. at 10:55, Borbena7 je napisao:

Ovisi, da li je ovakvo postupanje propisano kao teža povreda obveze iz radnog odnosa.

Troškova s kamatama, kao i troškova postupka.

Sada sam dobila obavjest da se postupak vodi i za prirez na plaću, mjesto gde sam prijavila prebivalište ima 0% za razliku od grada gdje stvarno živim, prirez je na većoj razini

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija