Jump to content

definicija lijeka u Zakonu o ljekovima


jadni

Preporučene objave

Dragi pravnici,

 

Moram nabaviti lijek za psa kojeg se vrlo skupo i teško može nabaviti u Hr.

Na Carini kažu da je zabranjen bilo kakav uvoz LJEKOVA, a navedeni Zakon o ljekovima lijek definira kao:

 

"tvar ili mješavinu tvari namjenjenu liječenju ili sprečavanju bolesti kod LJUDI, te svaka tvar ili mješavina tvari koja se može primjeniti na LJUDIMA u svrhu.. "

 

Lijek koji kupujem je za pse i samo za pse i ne može se koristiti u ljudskoj medicini.

Da li svejedno postoji mogućnost da mi ga carina ipak zaplijeni, te u slučaju da me optuže za uvoz nedozvoljene robe, da li mogu dobiti krivičnu ili kaznenu prijavu?

 

Hvala na savjetima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi pravnici,

 

Moram nabaviti lijek za psa kojeg se vrlo skupo i teško može nabaviti u Hr.

Na Carini kažu da je zabranjen bilo kakav uvoz LJEKOVA, a navedeni Zakon o ljekovima lijek definira kao:

 

"tvar ili mješavinu tvari namjenjenu liječenju ili sprečavanju bolesti kod LJUDI, te svaka tvar ili mješavina tvari koja se može primjeniti na LJUDIMA u svrhu.. "

 

Lijek koji kupujem je za pse i samo za pse i ne može se koristiti u ljudskoj medicini.

Da li svejedno postoji mogućnost da mi ga carina ipak zaplijeni, te u slučaju da me optuže za uvoz nedozvoljene robe, da li mogu dobiti krivičnu ili kaznenu prijavu?

 

Hvala na savjetima.

 

Izraz lijek koristi se kolokvijalno i za lijekove za humanu i za životinjsku uporabu. Pravno, lijek je samo ona tvar koja je namijenjena liječenju ljudi (bez obzira liječi li stvarno ili se samo tako prikazuje).

 

"Lijekovi za životinje" se pravno nazivaju "veterinarsko-medicinski proizvodi" i regulirani su posebnim Zakonom o veterinarsko-medicinskim proizvodima.

 

Zakon o veterinarsko-medicinskim proizvodima je na ovom linku:

 

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2008_07_84_2718.html

 

Što se uvoza tiče, uvoz je dozvoljen samo i jedino veleprodajama koje imaju dozvolu za uvoz veterinarsko-medicinskih proizvoda (vidi čl. 9. i čl. 61. Zakona), a za neovlašteni uvoz su propisane kazne za prekršaj (vidi čl. 83. stavak 1. točka 14. Zakona). Zaprijećena kazna za fizičku osobu koja obavlja uvoz je od 10.000,00 do 15.000,00 kn.

 

E, sad: Sumnjam da bi ijedan normalan sudac za prekršaje odrapio ovakvu kaznu za uvoz jednog pakiranja lijeka o kojem ovisi život neke životinje (mislim da pse, mačke i sl., sasvim je druga priča ako govorimo o životinjama namijenjenim ljudskoj ishrani). Dodatno, u području humane i veterinarske medicine i farmacije zakoni su upravo tragično napisani, pa i ovdje postoji mala rupa. Naime, ja bih izraz "obavlja uvoz protivno odredbi čl. 61." tumačila na način da se radi o trajnom obavljanju djelatnosti (obrtimice, dakle: višekratno i za novčanu korist) pa onda jednokratni uvoz lijeka ne bi bio podložan kažnjavanju po ovoj odredbi. Vjerojatno ovakva obrana ne bi bila dovoljna da se izbjegne kazna u cijelosti, ali bi utjecala na suca da kaznu ublaži i ispod zakonskog minimuma (na razinu opomene ili sl.). Nažalost, u svakom slučaju bi Carina zaplijenila lijek (jer uvoz nije dozvoljen) ako ga pronađu na granici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija