Jump to content

otac, dijete i rastava


Bamby222

Preporučene objave

Ovako.. Pošto sam godinama prolazila teške situacije nakon rastave braka, puno prijatelja i poznanika koji su sada u toj situaciji mi se rado obraća za neki savjet ili pomoć. Dakle: prijatelj je iz susjedne države i prije par godina se oženio za curu u RH i s njom dobio prekrasnu djevojčicu koja sada ima 10 godina. Nakon niza pokušaja spašavanja braka odlučili su se rastati. Naravno postoji problem, ona je angažirala odvjetnika i želi ga protjerati iz RH i radi na tome da ovdje izgubi posao. On se boji da će izgubiti radnu dozvolu i da će se dogoditi najgori mogući scenarij, a to je da mora odseliti u svoj rodni kraj koji je 10 sati vožnje od grada u kojem mu sada živi kćer.

On i kćer imaju DIVAN odnos. Može se reći da ju je sam odgojio jer je majka prirodom posla putovala i nije bila kod kuće koliko je mogao biti on. Vezani su i vole se. Imaju prisan odnos pa se on ujedno boji da u toj priči neće biti slomljeno samo njegovo srce već i njegove kćeri. K tome, poznavajući majku djeteta ne može se reći da nije dobra mama. I ona brine i skrbi koliko god najbolje može. Dakle oboje su dobri roditelji, no njihov odnos je toliko narušen da ona iz povrijeđenosti njega želi maltene odsjeći iz svog i djetetovog života na način da se on odseli iz RH i da dijete vidi vrlo rijetko. Kako pomoći? Ja sam im savjetovala Polikliniiku.. A što u međuvremenu on može učiniti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kakav status stranca ima otac? dali je stranac na privremenom boravku ili je stranac na stalnom boravku? ako je na privremenom na temelju cega ga je dobio?dali na osnovu braka sa drzavljankom RH ili na temelju zaposlenja?treba pogledati sto pise na naljepnici u putovnici.to su neke stvari koje bi trebala zanti kako bih Vam mogla eventualno pomoci savjetom buduci da imam takac slucaj u obitelji samo sto je situacija obrnuta(zena stranac a muz HR drz).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Želi ga protjerati iz RH i radi na tome da ovdje izgubi posao. On se boji da će izgubiti radnu dozvolu i da će se dogoditi najgori mogući scenarij, a to je da se mora odseliti u svoj rodni kraj koji je 10 sati vožnje od grada u kojem mu sada živi kćer. On i kćer imaju DIVAN odnos.

 

On se ujedno boji da u toj priči neće biti slomljeno samo njegovo srce već i njegove kćeri. K tome, poznavajući majku djeteta ne može se reći da nije dobra mama. I ona brine i skrbi koliko god najbolje može.

 

Ona iz povrijeđenosti njega želi maltene odsjeći iz svog i djetetovog života na način da se on odseli iz RH i da dijete vidi vrlo rijetko.

Ona je "dobra mama" i "skrbi se koliko god najbolje može".

 

Međutim, istovremeno "radi na tome da djetetov otac izgubi posao" pa na tome da "otac od kćeri bude udaljen 10 sati vožnje" tj. da "oca iz vlastite povrijeđenosti odsjeće iz kćerkinog života i obrnuto".

 

Neobično mi je kako se roditelj koji djetetu pruža ono što spada u elementarne svakodnevne potrebe odmah proglašava "dobrim roditeljem" bez da se sagleda cjelina.

 

Postoje i neke druge, emocionalne potrebe, koje su jednako tako važne. Stoga smatram da bi svatko trebao, barem na kratko, u kožu ovog oca (Jako dobro ga razumijem.) da osjeti kakva je to bol i da shvati kako majka koja brižnom ocu zajedničkog djeteta želi svjesno i nedvojbeno namjero (= uz odvjetničku pomoć) izmaknuti egzistenciju i drastično otežati kontakt s vlastitom kćerkom, a time ta ista majka čini svekoliku štetu svome vlastitom djetetu - nije niti dobra osoba s kojom bih volio biti u braku, niti je, po mojem sudu, dobra majka! Volio bih znati kako će na njezino postupanje gledati kćer kad sazrije - za 5, 10 ili 20 godina? Majka bi trebala pripaziti da ju jednog dana vlastita kćer ne tuži za uskraćivanje redovitih kontakata s ocem i za propuštene životne trenutke. Na ovom forumu smo već čitali upite na takve teme...

 

Mislim da dotični gospodin treba razmisliti, zavisno od daljnjeg razvoja situacije i mjesta boravka, o zahtjevu da se dijete povjeri njemu na brigu i odgoj ili da se eventualno ishodi briga pola-pola.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ups. krivo.. ima STALNI BORAVAK..

moja isprika sad sam pitala

hvala na svim info

 

vas se prijatelj ne treba bojati progona iz RH. bitno je samo da ne napravi kakvo teze kazneno dijelo i da za to bude osudjen.

naime,stranac na stalnom boravku ima skoro sva prava kao i hr.drzavljanin osim sto nema pravo glasa i nemoze raditi u drzavnim institucijama osim ako nema potrebe za tim zvanjem. cak i da se desi da izgubi posao, to neznaci da mora napustiti drzavu.te price da ona moze srediti nekome izgon su za malu dijecu.

ona eventualno moze pokusati iscenirati neku situaciju zbog koje bi se mogao naci u problemima u smislu da se pokrene neki kazneni postupak protiv njega ali to opet nista ne znaci ukoliko mu se ne dokaze krivnja pa cak i u tim slucajevima ne znaci da bi dobio progon. to sve ovisi o sucu i mup.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hmmm dobro meni je teško komentirati tu njenu dobrotu jer sam pristrana. istina je da ne radi dobro za dijete i njega, a ni za sebe.. s druge strane imam njega koji pati jer mu se uskraćuju viđanja ili se ograničavaju na način da ih ona (za sada) kontrolira. pokrenula je postupak rastave braka. iskreno, ja sam ih oboje uputila da posjete polikliniku za zaštitu djece jer smatram (i sama sam to prošla) da je bolje da se svime "pozabave" stručne osobe..

po svemu sudeći bi za njega bilo najbolje da traži da mu se dijete povjeri na brigu, no problem je u tome što je on sada podstanar i nema neka velika primanja.. čisto da preživi. da li će mu te činjenice stvoriti problem?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hmmm dobro meni je teško komentirati tu njenu dobrotu jer sam pristrana. istina je da ne radi dobro za dijete i njega, a ni za sebe.. s druge strane imam njega koji pati jer mu se uskraćuju viđanja ili se ograničavaju na način da ih ona (za sada) kontrolira. pokrenula je postupak rastave braka. iskreno, ja sam ih oboje uputila da posjete polikliniku za zaštitu djece jer smatram (i sama sam to prošla) da je bolje da se svime "pozabave" stručne osobe..

po svemu sudeći bi za njega bilo najbolje da traži da mu se dijete povjeri na brigu, no problem je u tome što je on sada podstanar i nema neka velika primanja.. čisto da preživi. da li će mu te činjenice stvoriti problem?

 

misljenja sam da ce vas prijatelj tesko dobiti skrbnistvo pa cak i da ima idealne uvjete. Naime,sudovi imaju tendenciju djecu povjeravati majci pa cak iako ima losije uvjete od oca.primanja nisu uvijek mjerilo kod odlucivnja o skrbnistvu jer da jesu vecina oceva bi onda dobila skrbnistvo.dat cu vam jedan primjer iz moje obitelji.moja sestricana je nezaposlena,zivi kod roditelja sa dijetetom u skucenom prostoru.otac dijeteta je zaposlen,ima solidna primanja,ima donekle rijeseno i stambeno pitanje ali unatoc tomu sestricna je dobila skrbnistvo stim da napomenem da je ona stranac a otac dijeteta drzavljanin RH. Misim da vam ovaj primjer govori sve.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima.

Potrebna mi je vaša pomoć

Radi velikih nesuglasica u braku,htio bi se sporazumno rastati

Imam kuću,2 malodobne dijece i ja sam radim u familiji

PA ME ZANIMA KAKO IDE PROCEDURA I KOLIKO DOĐE

Ostavio bi sve ženi i dijeci a sebi bi ostavio oko 1500.00 kn

pa ako ko može pomoći bio bi mu puno zahvalan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moja sestricana je nezaposlena, zivi kod roditelja s djetetom u skucenom prostoru. otac djeteta je zaposlen, ima solidna primanja, ima donekle rijeseno i stambeno pitanje, ali unatoc tomu sestricna je dobila skrbnistvo.

Spominjete tendenciju. Pa ipak, svako toliko čitam (i čujem) da postoje očevi kojima su djeca povjerena na brigu i odgoj. S druge strane, svako toliko čitam i čujem kako dosta muškaraca iz nekih tradicionalnih razloga niti ne želi potegnuti to pitanje.

 

Napišite nam, molim Vas, obrazloženje sudske odluke. Mora postojati neki razlog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Spominjete tendenciju. Pa ipak, svako toliko čitam (i čujem) da postoje očevi kojima su djeca povjerena na brigu i odgoj. S druge strane, svako toliko čitam i čujem kako dosta muškaraca iz nekih tradicionalnih razloga niti ne želi potegnuti to pitanje.

 

Napišite nam, molim Vas, obrazloženje sudske odluke. Mora postojati neki razlog.

 

sestricna trenutno nije u HR.sudska presuda nije kod nje u inozemstvu nego negdje doma kod njenih. uglavnom spomenula je da je ta odluka donesena na temelju toga sto je dijete od malena bilo sa majkom,emocionalno je vise vezano za majku jer je majka stalno bila uz dijete a otac je cesto odsutan bio zbog posla u drugoj drzavi.dijete je samo izjavilo u vise navrata pred psihologom da bi htjelo zivjeti sa majkom tako da je misljenje psihologa bilo presudno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prijatelj se odlučio boriti za to da dijete živi s njim. zna da ga čeka i emotivna i pravna borba i da nema nekih izgleda da se ostvari to što želi, ali bar će pokušati za razliku od ostalih očeva koje znam (uključujući i oca moje kćeri koji ne pita za nju 2 godine)..

ako netko ima ikakav savjet za njega kako početi i što učiniti bio bi vam zahvalan. hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malo je to nepravedno. Čovjek radi i zarađuje ne bi li prehranio sebe i dijete, mora biti službeno odsutan. S druge strane, ako je puno odsutan, rijetko može biti s djetetom pa je vjerojatno to presudilo.[/quote

 

da to je vjerojatno i presudilo.Da je kojim slucajem ocu povjereno dijete na skrb,dijete bi odgajali njegovi roditelji a u tom slucaju dijete nebi zivjelo ni sa jednim roditeljem a nije normalno da dijete odgajaju dijed i baka ako vec dijete ima zive,zdrave i normalne roditelje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija