Jump to content

dvojno prebivalište i vožnja sa BH tablicama


Bosanska Hrvatica

Preporučene objave

poštovanje,

Imam jedno pitanje, kako ste već svi upoznati u zadnje vrijeme na graničnim prijelazima sijevaju kazne za osobe koje imaju dvojno prebivaliste, a voze auto se nekim drugim tablama ( u mom slucaju BH table)

 

znaci mene zanima, ako ja imam dvojno prebivaliste, koje je nastalo onda kad sam krenula studirati i tako je i ostala i osobna i sve,, znaci ja nikakve koristi nemam od tog prebivalista ( a opet ga cuvam,u nekoj nadi da ce mi jednom biti bolje u HR, nego u mojoj BiH) da li ja mogu preko granice npr sa tatinim autom koji je registriran na BiH table ali sa njegovom punomoci? pri tome napominjem da ja imam BiH vozacku i Bih osobnu,, a HR osobnu također imam, međutim nju jos niti jednom nisam pokazala ni na jednom granicnom prijelazu, jer se vozim sa BiH dokumentima. da li ce mi punomoc i moje sve BiH, donijeti uspjesan prelazak ili cu dobiti kao i vecina kazne od nekoliko tisuca kuna? :(

zahvaljujem na odgovorima

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

..pri tome napominjem da ja imam BiH vozacku i Bih osobnu,, a HR osobnu također imam, međutim nju jos niti jednom nisam pokazala ni na jednom granicnom prijelazu, jer se vozim sa BiH dokumentima.

Možete upravljat tim vozilom iznimno do 5 dana ukoliko su ispunjeni određeni uvjeti (bolest,hitni slučaj...) u što sumnjam da će carina ili policija prihvatit takvo objašnjenje.Bez obzira za pokazivanje ili nepokazivanje RH osobne ili vozačke policija zna da imate državljanstvo i koje sve dokumnete posjeduje.Carina isto tako u roku odmah može provjerit da li ste RH državljan.Ukoliko posjedujete RH zdravstvenu iskaznicu (što carina opet može bez problema provjerit) ne ispunjavte uvjete za upravljanjem vozilom.Ovo su jako komplicirana pitanja jer i sama carina trvdi da se svaki takav slučaj obrađuje posebne i nezavisno od drugih.

Punomoć kako kaže Petpetica ne vrijedi a bez obzira na adresu prebivanja u RH putovnici vi ste RH državljan sa svim pravima u eu kao i ostali s prebivalištem u RH.

 

Onda kupite vozilo kojemu su porezi plaćeni hrvatskoj državi.

 

Ako nije i to teško.

I onda će je peglat BH carina i policija.:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I onda će je peglat BH carina i policija.:-D

 

Da, o tome se i radi.. ja sam u slicnoj situaciji, imam dva 'prebivalista', tocnije dvije osobne, Najmanje boravim u bilo jednom ili drugom gradu jer sam poslom stalno na putu izvan kako BiH tako i RH. Radi toga ne posjedujem vozilo nego kad sam tu koristim bratovo na BH tablicama.

 

Razmisljam kupiti vozilo u RH ali onda se javlja problem BH carine, da i ne spominjem rizike parkiranja i voznje po vecini BiH.

 

Spominje se cesto neka odredba o 183 dana izvan RH? Da li se to primjenjuje iako imam HR osobnu i prebivaliste tu?

 

Ažurirano

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, morate bit 183 dana van RH ali pri tome ne smijete koristit nikakvu blagodat RH države kao npr.zdravstvenu iskaznicu...

Carina svaki takav predmet/slučaj rješava isključivo kao jedinstven slučaj a ne u globalu zbog tako napisanih zakona.Što veća kriza više se kontrolira.

 

Zdravstvena iskaznica nema apsolutno nikakve veze s time. Boravak od 183 dana izvan RH se ne dokazuje zdravstvenom iskaznicom i nije ilegalno posjedovati zdravstvenu iskaznicu (i biti osiguran u RH) i voziti auto stranih tablica u RH samo po sebi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Riješi takvo što s carinom.Znam jer sam vidio da kakve osobe provjeravaju u sistemu zdravstvenih i po njihovom naputku osoba nema pravo upravljat stranim vozilom.Isto ako prima naknade,mirovinu,druge primitke od RH.....Kao što sam i prije naveo svaki slučaj je za sebe a oni oduzimaju vozilo i rade postupak utvrđivanja prekršaja koji je kod njih jako dug.Vjerovatno se i baziraju na boravku od 183 dana na način da svaki ulazak u RH (bez obzira na provedeno vrijeme) računaju kao jedan dan , jer se tako računa i strancima.Nedorečeni i slabo napisani zakoni a pravna služba im je veoma upitna po tome pitanju.

 

Jedan izvod iz odgovora carine

"Prema Članku 5. Aneksa C Konvencije o privremenom uvozu, koja je međunarodno obvezujući ugovor, jer ga je potpisala i RH (NN-MU, br. 16/98), prijevozna sredstva za privatnu uporabu moraju na carinskom području RH koristiti isključivo osobe sa sjedištem ili prebivalištem izvan područja RH.

 

Prema članku 37. stavak 3. Općeg poreznog zakona (NN, br.127/00 – 150/02), smatra se tuzemnim obveznikom, pa tako i osobom s prebivalištem u RH, svaka osoba koja je osigurana u HZZO i prijavljena u HZMO.

 

Osoba koja je stoga zaposlenik u RH i tu plaća mirovinske i zdravstvene doprinose, neovisno što možebitno boravi i u drugoj zemlji, ne može u RH koristiti prijevozno sredstvo strane registracije.

 

Ovakav stav zauzeo je i Ustavni sud Republike Hrvatske, primjerice presudom U-III-1689/2009."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naknade, zdravstveno, a posebno mirovina nisu nikakvi dokazi boravka u RH. Postoje drugi instrumenti kojima se dokazuje boravak (prijavljeno boraviste, viza, zaposlenje, boraviste uze obitelji,...).

 

Za zaposlenje se djelomicno slazem, iako ima iznimaka. Na HZZO moze biti prijavljena i osoba po drugim osnovama, ne nuzno zaposlenje (svatko s prebivalistem u RH ima duznost biti prijavljen na HZZO, a potpuno je legalno uz prebivaliste u RH imati prijavljeno boraviste izvan RH, boraviti izvan RH duze od 183 dana godisnje i samim time imati pravo na koristenje vozila registriranog u zemlji boravista - ne RH).

 

Mirovina je steceno pravo (barem one redovne, ne povlastene) i nitko ne moze zabraniti umirovljeniku da umirovljenicke godine provodi (duze od 183 dana godisnje) na bilo kojem dijelu planete (naravno, uz uvjet da mu drzava gdje zeli boraviti taj boravak odobri) i nema nikakve veze s boravistem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gleda se i zdravstvena iskaznica i uplate u mirovinska osiguranja, sve su to mrvice koje okreću jezičac na vagi kada okrivljenici posjeduju po dvije osobne iskaznice i/ili dvije vozačke dozvole.

 

Treba imati na umu da su administracije naših istočnih susjeda vrlo fleksibilne kada im stranka dođe na šalter s pakovanjem napolitanki ili nečeg sličnog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Porezni Zakon

čl.38

"Članak 37.

 

(1) U smislu ovoga Zakona smatra se da porezni obveznik ima prebivalište ondje gdje ima stan u vlasništvu ili posjedu neprekidno najmanje 183 dana u jednoj ili u dvije kalendarske godine. Boravak u stanu nije obvezan.

 

(3) Ako porezni obveznik ima prebivalište u tuzemstvu i inozemstvu, smatra se tuzemnim poreznim obveznikom.

 

I ako kaže petpetica mrvice su u pitanju a koliki će broj osoba bit kontrolirano ovis o volji ekipe.Prvi post teme kaže da se radi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam da se gleda, moze biti indicija, ali definitivno nije dokaz.

 

Npr. HR drzavljanin sa prebivalistem u RH i boravistem izvan RH (sve legalno), zaposlen kod poslodavca izvan RH. Taj isti drzavljanin ima pravo u RH otvoriti tvrtku (d.O.o.) i u istoj biti odgovorna osoba (direktor). Kako nije zaposlen u RH, kao direktor MORA biti osiguran na HZZO i HZMO (iako je vec osiguran u inozemstvu) te im za to placati nekakve mjesecne iznose. Ako MORA biti osiguran - MOZE i koristiti prava proizasla iz osiguranja (Zdravstveno, a nakon nekog vremena i te uplate u HZMO ce mu se zbrajati prilikom izracuna mirovine - ako dozivi). Zelis li reci da ta hipotetska osoba nema pravo upravljanja vozilom strane registracije u RH (recimo da dolazi 1x mjesecno po 3 dana)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

 

OVO JE BIO PRAVI PRAVNI ODGOVOR KOJI MI MOŽE POMOĆI i iskreno zahvaljujem,sad sam zaista shvatila da je sve jako individualno i našla sam se u člancima ,a pitanje je sad ?kome se obratiti za dobiti neki papir koji to može dokazati i koji mogu pokazati prilikom recimo nekog problema da mi neko pokuša oduzeti pravo koje sam evo zaključila da imam. ,odnosno, ja po jednom od članaka izuzeća plaćanja poreza na vozilo koje vozim imam pravo voziti to vozilo.Sta uraditi ako me neko od službenih lica na licu mjesta pokuša ubjediti u suprotno ili čak zauzeti takav stav pa mi lijepo pokuša izuzeti vozilo iz prometa ?pa dok ja dokažem jao meni

HVALA U SVAKOM SLUČAJU I NA VEĆ UKAZANOJ POMOĆI

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl 17 stav 3

"(3) U slučajevima iz stavka 1. točke 1. i 2. ovoga članka fizička osoba s prebivalištem u Republici Hrvatskoj je dužna najkasnije u roku od pet dana od dana prvog unosa motornog vozila na područje Republike Hrvatske podnijeti zahtjev carinskom uredu prema mjestu svog prebivališta radi donošenja odobrenja kojim se utvrđuju uvjeti pod kojim osoba može upravljati motornim vozilom na području Republike Hrvatske. Prekoračenje tog roka smatra se nezakonitom uporabom motornog vozila na području Republike Hrvatske

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl 17 stav 3

"(3) U slučajevima iz stavka 1. točke 1. i 2. ovoga članka fizička osoba s prebivalištem u Republici Hrvatskoj je dužna najkasnije u roku od pet dana od dana prvog unosa motornog vozila na područje Republike Hrvatske podnijeti zahtjev carinskom uredu prema mjestu svog prebivališta radi donošenja odobrenja kojim se utvrđuju uvjeti pod kojim osoba može upravljati motornim vozilom na području Republike Hrvatske. Prekoračenje tog roka smatra se nezakonitom uporabom motornog vozila na području Republike Hrvatske

 

Ma Vi Ste čudo,budući da moja papirologija ima još par dana do preuzimanja i punopravnog valjanja i početka prebivanja onda budem ovih dana lijepo napravila zahtijev

HVALA PUNO JAKO STE MI POMOGLI

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Postovanje,

Imam isti problem sa dvojnim prebivalistem i problem na granicnom prijlazu zbog voznje auta na bh tablama. Zanima me zasto mi osoba koja radi na izdavanju dokumenata , a pokazao sam joj BiH dokumente nije rekla da nemogu dobiti HR dokumente dok se ne odjavim iz BiH i da mogu imati samo jedno prebivaliste. Buni me to zasto se izdaju dokumenti, a poslje imas problem.

Hvala.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Predpostavljam da ima jako puno nepravilnosti oko dokumenata u posljednje dvije decenije sa obe strane granice pa se više individualno gleda ko se kako snašao i prošao a ne što je pravilo,ne može nitko imati dva prebivališta po zakonu fizike u to se ne bi mješali ali oko vožnje auta ste ustvari u problemu sa carinskim prekršajem i to je već ozbiljniji problem pa ukoliko vozite bih table a zaista imate prebivalište u hrvatskoj imate izuzetke u carinskom zakonu pa proučite da li se negdje možete naći...pročitajte sve slušajeve

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovanje,

Imam isti problem sa dvojnim prebivalistem i problem na granicnom prijlazu zbog voznje auta na bh tablama. Zanima me zasto mi osoba koja radi na izdavanju dokumenata , a pokazao sam joj BiH dokumente nije rekla da nemogu dobiti HR dokumente dok se ne odjavim iz BiH i da mogu imati samo jedno prebivaliste. Buni me to zasto se izdaju dokumenti, a poslje imas problem.

Hvala.....

Zato jer svaka od osoba koja izdaje dokumente vezano za prebivalište (RH i BiH) radi po nacionalnom zakonu o prebivalištu i osobnoj iskaznici na što trenutno prema pba zakona ispunjavate uvjete.Korištenje vozila s tablicama druge države spada pod druge zakone koje striktno provodi drugo ministarstvo od onoga koje izdaje dokumente.Na teritoriju RH ste uvijek prvenstveno državljan RH bez obzira na dokumente druge države kojima se legitimirate.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Pozz svima!

Dakle, sličan problem, čitam Vaše postove, ali opet nedoumica. Stanujem u Slav. Brodu! Radim u BH, koja mi je 5 km udaljena, terenac klasični nekad bliže, nekad dalje, (niskogradnja je u pitanju), ali dosta često sam doma na spavanju. Kako imam i BH državljanstvo, u HR putovnici nemam radnu dozvolu, budući da sam u BH redovno zaposlen, pitanje je imam li pravo voziti BH vozilo od mog poslodavca na teritoriji HR. Jasna mi je varijanta, odricanja prebivalista u HR, no time bi izgubio pravo na drzanje oruzja, koje mi puno znaci zbog lova tijekom zimske stanke. Hvala unaprijed svima koji mogu pomoći!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imaš BiH vozačku i putovnicu i zaposlen si tamo pa možeš.

A pošto imaš i drž BiH i njihovu adresu a nisi odjavio privremeni odlazak mogu ti u upravnom postupku oduzet prebivalište.

Oružje ti može bit kod drugoga po čl.31 http://www.zakon.hr/z/270/Zakon-o-oružju

ali sve to moraš provjerit kod "lokalaca" jer su postupanja jako različita.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija