Jump to content

Koliko ste dugo učili za pravosudni ispit?


derSpiegel

Preporučene objave

Poštovani kolege,

s obzirom da sam ovaj tjedan prionuo na učenje za pravosudni ispit na koji planiram izaći u rujnu 2013. zanima me koliko su sretnici među vama koji su ga položili proveli vremena spremajući se za isti? Koliko ste sati dnevno učili? Jeste li učili svaki dan? Koliko ste vremena proveli spremajući se za pismeni dio? I konačno, koliko je (po vašoj procjeni) vremena optimalno potrebno za spremiti taj ispit? Molim da podijelite vaša iskustva.

Unaprijed vam zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani kolege,

s obzirom da sam ovaj tjedan prionuo na učenje za pravosudni ispit na koji planiram izaći u rujnu 2013. zanima me koliko su sretnici među vama koji su ga položili proveli vremena spremajući se za isti? Koliko ste sati dnevno učili? Jeste li učili svaki dan? Koliko ste vremena proveli spremajući se za pismeni dio? I konačno, koliko je (po vašoj procjeni) vremena optimalno potrebno za spremiti taj ispit? Molim da podijelite vaša iskustva.

Unaprijed vam zahvaljujem!

 

3,5 mjeseca sve skupa - svaki dan, u prosjeku 8 sati. Prvih 1,5 mjesec uzimala sam si 1 dan u tjednu pauzu, onda 1 popodne u tjednu, a onda su pauze ukinute ;)

 

Za pismeni sam si uzela 2 tjedna prije pismenog, iako je to bilo previše, 10 dana je sasvim dovoljno.

 

Iako je kod učenja sve jako individualno, meni je ovaj sistem bio odličan, odnosno s obzirom na količinu gradiva nekako mi se čini da je najbolji način za savladati to sve da se uči puno i u što kraćem razdoblju. Meni je ovo razdoblje bilo sasvim dovoljno, vjerojatno bi mi bilo dovoljno i 3 mjeseca, nakon 3,5 sam stvarno već imala sve u glavi posloženo.

 

No osim toga koliko ćeš učiti mislim da je još važnije kako ćeš učiti. Ja sam prije učenja dobila savjet koji je zaista jako važan a to je da tretiraš pravosudni kao jedan cijeli ispit. Dakle, kada kreneš učit, odrediš si redoslijed predmeta i učiš ih redom, od početka do kraja ukupnog gradiva za pravosudni. Nema vraćanja, nema ponavljanja, ideš naprijed. I onda kada prođeš sve, opet tako ispočetka, i onda opet ispočetka... Na ovaj način ti sve gradivo sjeda istovremeno i na kraju bi razina znanja svega trebala biti tu negdje. Naime, znam puno slučajeva gdje su se ljudi zaznuli jer su npr. ustav, eu i org. pravosuđa ostavili za kraj, a meni osobno je to bio dio gradiva koji sam najteže zapamtila i nakon X ponavljanja.

 

Naravno, ovo su moja iskustva, ne znači da za nekog drugog ne funkcionira drugačiji sistem ;) Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovaj forum mi je dosta pomogao kad sam započinjao sa učenjem pa ajde da se odužim...

prije nego što krenete na učenje obavezno prikupite svu literaturu i pročitajte na ovom forumu iskustva ljudi koji su ga položili i kako su se pripremali...istina, svako uči na drugačiji način ali preko toga ćete steći dojam o cjelokupnom ispitu i kako mu treba pristupiti..

za odvjetničke vjež se organiziraju predavanja koja su jako korisna..obavezno treba slušati kz i zkp (garačić & kos) a bilo bi korisno poslušati i gp, radno itd... ja sam osobno išao na sva predavanja (propustio 1 ili 2) - oni koji su se čudili tome i partijali za to vrijeme većinom su pali na usmenom dok sam ja završio skoro sa pohvalnicom ...

učio sam 4 mjeseca turbo...doduše izgubio sam sigurno 7 punih dana jer mi se ništa nije dalo i možda 7 dana kad sa odradio samo nešto sitno taj dan...u taj period ubrajam i vrijeme pismenog...po meni je optimalno 4mj...može se i kraće naravno ali nikako kraće od 3mj...ima ljudi koji spreme ispit i za 2 i pol mj ali to ne bi preporučio :)

o pismenom neću puno jer se većinom prolazi...može se kvalitetno pripremit za 10 dana... ja sam imao 9 bodova građansko (miletić ocjenjivao) i 9 kazneno (mrčela ocjenjivao)...to su mi btw bile prve presude koje sam ikada u životu napisao...ne slušajte kolege koje govore napisao sam sve super a pao sam ili mrčela mi je ocjenjivao i on je kao najgori i zato sam pao...to su gluposti..kazneno pripremajte po mrčelinim presudama

učio sam ovako: gp,gpp,kz,zkp,zus,zup,zr, - sve po zakonu...s tim da treba obavezno proći i skriptu od garačiće i njihove prezentacije - obratite pozornost na primjere iz kz-a ... organizacija,ustav,eu - samo po skripti (ne gubiti vrijeme na knjigu iz eu) ...

usmeni - nitko ali nitko ne ruši namjerno ili zato što mu je loš dan..traži se znanje i preciznost...redovito se javlja ekipa na forumu koja piše da su sve znali ali rušili su ih bez razloga i kao zaslužili su prolaz...uvjerio sam se i kad sam slušao usmeni i kad sam osobno odgovarao da to nije tako...dosta ljudi pukne pod pritiskom, odustanu na predzadnjoj grupi pitanja, uopće ne dođu na usmeni ali "samo" treba biti smiren i nikada ne odustati što god bilo

ispit je nešto najgore i najstresnije što sam prošao u životu, iziskuje poprilično puno odricanja ali da se i to položit makar se čini na početku da je to nemoguće...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi kolege iza kojih je ova agonija zvana pravosudni ispit molim vas da pomognete sa svojim savjetima.

Ukratko nam opišite kako i koliko ste učili pojedini dio? po čemu ste učili? što preporučate?

 

Unaprijed zahvaljujem na kolegijanosti!

 

Već sam nešto napisala gore, a budući da se drugi kolege ne javljaju, mogu navesti još detaljnije svoj recept... Ne mora biti da će svima odgovarati ali meni je stvarno omogućilo da mi je 3, 3,5 mjeseca dobrog učenja bilo dovoljno da bez problema položim.

 

Prvo i osnovno - učiti cijelo gradivo kao jedan ispit. Uvijek prolaziti istim redom.

 

Kod mene je bilo: KP-KPP, GPP-OB, GP-TRG, UP-RP, Ustav-org-EU.

 

KP - učila iz skripte KZ i Garačićkinu skriptu. Posebni dio sam samo čitala kaznena djela nakon što bi prošla kazneno, i to pokušavala prepričati ono što sam vdijela da pitaju na ispitu (koji je privilegitrani, koji kvalificirani oblik, jel kažnjiv pokušaj, jel kažnjiv nehaj itd.).

 

KPP - ZKP učila po zakonu, no prateći pitanja (dakle preskočila one manje dijelove koji nisu u pitanjima).

 

Preostali dio kaznenog procesnog (Zakon o sudovima za mladež itd.) učila iz skipte - isključivo pitanja koja su objavljena tu na legalisu.

 

GPP i OB - iz skripte po pitanjima.

 

GP - ZOO po zakonu (prateći pitanja), ZV/Zakon o zemljišnim knjigama, Zakon o nasljeđivanju - iz skripte po pitanjima.

 

TRG - iz skripte po pitanjima.

 

UP - ZUP i ZUS po zakonu po pitanjima, a ostatak zakona iz skripte po pitanjima.

 

RP - Zakon o radu iz zakona, a ostali zakoni iz skripte po pitanjima.

 

Ustav-org-EU - iz skripte po pitanjima.

 

Ono što je jako važno je imati sve spremno za učenje do onog dana kada se počinje učit. Dakle, imati sve zakone iz kojih se uči potcrtane po pitanjima (da, ja sam ih prethodno pročitala i podcrtala), imati spremne sve skripte.

 

Važno je i imati dobre skripte, ja sam pribavila od frendice u word obliku i onda sam ih prije učenja prolazila i sama dodavala gdje sam mislila da nešto fali.

 

Na ovaj način u trenutku kada počinjete učit imate sve spremno i ne trošite više vrijeme na istraživanja, iščitavanja itd. I kada se ovo ovako skupi to više nije neka tako ogromna količina knjiga i gradiva ;)

 

Meni je trebalo otprilike mjesec dana da sve prvi put prođem, onda mi je trebalo malo manje za drugi put, pa treći put još brže... na kraju sam u manje od 2 dana sve prošla. Sve skupa sam gradivo prošla čini mi se 6,7 puta. Koliko god se tijekom učenja čini beznadno, nevjerojatno je što sve na kraju mozak može upiti...

 

Sretno :) Ako nekome treba, neka se javi i mogu mu poslati svoje skripte. One su s kraja prošle godine tako da ih vjerojatno treba updateirati, no meni su bile super.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav svima!

 

Imam jedno pitanje vezano za samu prijavu ispita. Pise da se ispit mora prijaviti 30 dana prije pocetka mjeseca u kojem se odrzava. Znaci, ako recimo dogodine bude rok u svibnju, prijaviti se treba do 30.03. E sad, ja cu ispunjavati uvjete za pravosudni 15.04, znaci prije roka u svibnju, ali poslije roka za prijavu. Mene zanima postoji li ikakva mogucnost da ja ipak prijavim taj ispit u svibnju? Znaci da recimo podnesem nepotpunu prijavu, pa je naknadno dopunim potvrdom hok-a o odrađenom vjezbenickom stazu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...

Pozdravljam sve poštovane kolege.

Evo mog pitanja. Šest godina radim u privatnoj firmi na pravnim poslovima, i počinjem razmišljati o polaganju pravosudnog.

Međutim, uz 8 satno radno vrijeme imam i bebu od 13 mjeseci.

Ima li nade (šanse) da uspijem spremiti ispit, ili da u startu potpišem kapitulaciju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdravljam sve poštovane kolege.

Evo mog pitanja. Šest godina radim u privatnoj firmi na pravnim poslovima, i počinjem razmišljati o polaganju pravosudnog.

Međutim, uz 8 satno radno vrijeme imam i bebu od 13 mjeseci.

Ima li nade (šanse) da uspijem spremiti ispit, ili da u startu potpišem kapitulaciju?

 

Bojim se da će ti biti jako teško ako probaš. Ne vidim jesi li muško ili žensko jer ženama s djetetom je još puno teže. Moj dobronamjeri savjet ti je da ne pokušavaš ako ti nije nužno jer ljudima koji uzmu nekoliko mjeseci slobodno i nemaju obiteljske obveze je jako teško položiti.

Ako se ipak odlučiš, dobro si isplaniraj kad i koliko misliš učiti. Neki minimum je 4-5 mjeseci po 8h učenja dnevno - ali to ovisi od osobe do osobe.

U svakom slučaju, sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Vjerujem da je samo po sebi užasno teško, a meni još i teže (žensko sam) uz sve moje obveze. Ali može cura makar malo sanjati...

Možda kad beba još malo naraste. Pozdrav svima i puno uspjeha polagačima.

 

Priprema za pravosudni zahtijeva puno radno vrijeme. To stoji i ne vidim kako bih uopće počeo s učenjem uz rad.

Rekavši to, htio bih komentirati očiti konsenzus da je izlazak na pravosudni s manje od 3.5 do 4 mjeseca učenja jednako nadanju osvajanja super sedmice. Nije. Kod pripreme za pravosudni, možda više nego u bilo kojem drugom slučaju, organizacija je razlika između uspjeha i neuspjeha. Dvoje mojih kolega su počeli s učenjem mjesec dana prije pisanog djela (10 dana su odvojili za vježbanje presuda). Rezultate su čekali tri tjedna, kolega je raspoređen skoro dva mjeseca nakon rezultata ali kolegica niti mjesec dana. Prema tome, ukupno je ispit pripremala dva mjeseca kad se oduzme vježbanje presuda i pisani dio. Položila je i nije završila na liječenju. Poanta je u tome da se može. Jedan od predavača na HOK seminaru je (nakon predavanja) skupini polaznika rekao nešto što mi se urezalo u pamćenje: "Ja ne mogu zamisliti zadatak koji je moguće dovršiti u 4 mjeseca a nije u tri, pa niti zadatak koji se može u 3 a ne može u 2 mjeseca." Naravno da postoji granica toj redukciji ali u tim okvirima takvo razmišljanje zaista stoji. Ako vjerujete da možete, iznenadit ćete se što ste sve sposobni izvesti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

budući se i ja tek namjeravam pripremiti za pravosudni (obzirom da sam pravnik 2. klase zaposlen u privredi još prvo moram platiti 5000,00kn za teorijska predavanja u jb komori i odraditi 9 mj. prakse na sudu) zanima me koliko dugo moram pripremati ispit ako uzmemo u obzir da imam 2 male djece i samo godišnji na raspolaganju za učenje pravosudnog?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Poštovani kolege,

Počinjem se pripremati za pravosudni ispit, ima li koja dobra duša da mi je voljna poslati ispitna pitanja/skripte koje su potrebne kako bi se uspješno mogla pripremiti na: darija.vodanovic1@gmail.com? Bila bih mu jako zahvalna. Unaprijed hvala.

uređeno: od Darija2903
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija