Jump to content

Razvrgnuće suvlasničke zajednice


yasminkay

Preporučene objave

Poštovani!

Imamo ozbiljan problem s obitelji.

Nas troje djece naslijedilo je rabvnopravno imovinu našeg djeda sa stricem i dvije tete. Naš otac je nažalost umro 2099, dakle prije svojih roditelja, te smo tako mi prvi nasljedni red.

Na ostavinsku smo poslali odvjetnika, jer smo, u razgovoru sa stricem, saznali da postoji navodna oporuka. Znajući da oporuku na papiriu imamo mi, a da je ovo sigurno krivotvorina(jer svoju se obitelj jako dobro poznaje) poslali smo odvjetnika.

Ispostavilo se da su stric i dvije tete donijeli neki papirić-izjavu, a ne oporuku, pa je tako i javni bilježnik morao konstartirati da to nije važeća ni zakonski prihvatljiva oporuzka. Rodbina sad tumači da su svojevoljno prihvatili zakonsku diobu svega, da se ne bi išlo na sud, jer je tako reka<o naš odvjetnik, ako se i dalje budu držali papirića.

 

Problemi su nastali odmah poslije . Naime baka je živa i naslijedila i ona svoj dio. Djeca su ju strpala u dom, a sad traže da se to plaća, jer smo naslijedili imovinu. Prijetnje su počele odmah i sa sudom i sa svim kad su shvatili da plan: Dida daje sve baki, baka proglasi nekog svojim skrbnikom i imovina ostala koja će biti nakon njene smrti ide onome kome je potpisala i ništa se ne dijeli osdnosno ne ide u ostavinsku.....

 

Sada kad smo predložili da plaćamo svatko prema naslijeđenom, prijete da će ići nakon bakine smrti, koja je još živa, na razvrgnuće suvlasničke zajednice. Da li to oni mogu i koji su u vjeti da se to napravi.

 

Molim pomoć jer smo se našli na udaru vrlo loše i zle obitelji, kojoj je plan da se papirić progura kao oporuka, propao.

 

Hvala

uređeno: od Mrljavac
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da, mogu podnijet tužbu za razvrgnuće suvlasništva.

ako sam dobro razumio

nasljedstvo je podjeljeno na 1/5 svakom od nasljednika .

1/5 djeli vas troje.

nakon bakine smrti svi nasljednici djele njen dio osim ako nekome ne daruje svoj dio.

stric i tetke su na večem gubitku ako budu tražili razvrgnuče vlasništva prodajom .

sud nekretninu proda i nakon namirenja svih sudskih troškova

podjeli ostatak svote na suvlasnike.

na javnoj dražbi sud nekretninu prodaje ispod tržišne cijene.

strtic i tetke imaju ustavnu i zakonsku obvezu skrbiti o majci.

vaša je dobra volja hočete li pomoći. (ali u pitanju je baka. predpostavljam da ona nije tako zločesta da bi sve dala jednom djetetu)

 

vaš prijedlog je pošten te je nejasno zašto ostali nasljednici ne žele pristati na takav prijedlog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovako, imam pitanje.. po mogućnosti bi molila sto prije odgovor..ovako..ja i majka živimo kod moga očuha..oni su razvedeni ali žive skupa..on nema vlastite djece a ja se nigdje ne vodim kao njegovo dijete niti on kao moj skrbnik, sad me zanima, u slućaaju njegove smrti, kako bi isla ostavina, dali majka ima pravo na bilo što?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru i vidim da ste razumjeli naš problem.

 

Ni nama nije jasno zašto ne pristaju, vjerojatno jer smo poremetili prvotni plan, a i ne možemo i ne želimo plaćati dom za baku. A ne, baka nije zločesta, samo je sad u takvom stanju da bi bilo čudno da ikome išta potpiše ili pokloni, u stvari tako je još od lani......Možda opet bude pokušaja s papirićima.......Ovo je za napisati filmski scenarij.......

 

Znači, ima li načina odbiti razvrgnuće?

da, mogu podnijet tužbu za razvrgnuće suvlasništva.

ako sam dobro razumio

nasljedstvo je podjeljeno na 1/5 svakom od nasljednika .

1/5 djeli vas troje.

nakon bakine smrti svi nasljednici djele njen dio osim ako nekome ne daruje svoj dio.

stric i tetke su na večem gubitku ako budu tražili razvrgnuče vlasništva prodajom .

sud nekretninu proda i nakon namirenja svih sudskih troškova

podjeli ostatak svote na suvlasnike.

na javnoj dražbi sud nekretninu prodaje ispod tržišne cijene.

strtic i tetke imaju ustavnu i zakonsku obvezu skrbiti o majci.

vaša je dobra volja hočete li pomoći. (ali u pitanju je baka. predpostavljam da ona nije tako zločesta da bi sve dala jednom djetetu)

 

vaš prijedlog je pošten te je nejasno zašto ostali nasljednici ne žele pristati na takav prijedlog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ima li načina odbiti razvrgnuće?

Hvala na odgovoru i vidim da ste razumjeli naš problem.

 

Ni nama nije jasno zašto ne pristaju, vjerojatno jer smo poremetili prvotni plan, a i ne možemo i ne želimo plaćati dom za baku. A ne, baka nije zločesta, samo je sad u takvom stanju da bi bilo čudno da ikome išta potpiše ili pokloni, u stvari tako je još od lani......Možda opet bude pokušaja s papirićima.......Ovo je za napisati filmski scenarij.......

 

Znači, ima li načina odbiti razvrgnuće?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Postovani, imam slicnu situaciju pa bih molio za pomoc. Naime, iza smrti naseg oca, jos 2002 godine, brat, dvije sestre i ja sporazumno smo dogovorili podjelu imovine tj vise parcela zemljista. Gradjevinsko zemljiste dijelili smo na nacin da je svako dobio konkretnu cesticu, dok poljoprivredno zemljiste tj negradjevinsko nismo posebno dijelili, vec smo se svi zajedno na osnovu sudskog rjesenja uknjizili kao suvlasnici. Uz napomenu da smo dogovorom brat i ja naslijedili 3/10 svaki dok su one dobile 2/10 svaka. Kako se u ovih 11 godina svasta promijenilo dogovorom smo dosli do zakljucka da bi bilo dobro da svako ima svoju odredjenu zemljisnu cesticu kao 1/1 vlasnik i da nadalje istom raspolaze kako njoj / njemu odgovara bez da ovisi o volji i trenutnoj situaciji drugih suvlasnika. Kako smo i nadalje u dobrim odnosima mislim da bi dogovorili kome ostaviti koju cesticu, medjutim pojavljuje se problem poreza. Naime, ako ja iz cestice A izlazim sa svojih 30% na drugoj cestici npr B bi se povukli brat i sestre. I kako sad izbjeci placanje poreza na promet nekretnine ili neki drugi pripadajuci. Koliko sam procitao na ovim stranicama darovanje je moguce ali uz placanje poreza a to nam nikome nije u interesu. Molim za savjet kako mozemo razvrgnuti suvlasnicki odnos, svako dobiti svoj dogovoreni dio, a da nemamo dodatnih troskova, osim eventualno odvjetnika i/ili biljeznika. Unaprijed zahvaljujem na pomoci. Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tesko da bi izbjegli porez,ako razvrgnucem stjecete vise od vaseg idealnog suvlasnickog dijela.

 

Zahvaljujem na odgovoru. Razumijem odgovor, ali da li je moguce nesto uciniti obzirom na cinjenicu da se ne stjece nikakvo dodatno vlasnistvo. zapravo bi samo zamjenili udjele u parcelama, ali u totalu bi svi imali kao i prije. Samo sto bi sada jedna cestica imala jednog, a ne kao do sada 4 vlasnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako napravite ugovor o zamjeni ili darovanju (između sebe)

obveznici ste plaćanja poreza po procijeni poreznog tijela.

razvrgnuće suvlasništva uz procijenu sudskog vještaka

stjecatelj nekretnine koja vrijedi više od njegovog idealnog djela

plaća porez na razliku vrijednosti.

porezna mora uvažiti odluku suda tj.sudskog vještaka

o vrijednosti imovine koja se djeli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako napravite ugovor o zamjeni ili darovanju (između sebe)

obveznici ste plaćanja poreza po procijeni poreznog tijela.

razvrgnuće suvlasništva uz procijenu sudskog vještaka

stjecatelj nekretnine koja vrijedi više od njegovog idealnog djela

plaća porez na razliku vrijednosti.

porezna mora uvažiti odluku suda tj.sudskog vještaka

o vrijednosti imovine koja se djeli.

 

hvala. Jos samo jedna dosjetka. Kako smo u vlasnistvo usli temeljem rjesenja o naslijedjivanju opcinskog suda u zadru, te su u istom navedeni suvlasnicki omjeri za svaku pojedinu cesticu, da li postoji ikakova mogucnost da se na to rjesenje nadoveze neki drugi dokument, nekakav anex ili nekakav nastavak istog, koji bi sad malo drugacije poslozio kockice tj rasporedio vlasnistvo na drugaciji nacin. Ili ako je nakon 11 godina od pravomocnosti navedenog rjesenja moguce ustati nekom vrstom tuzbe, a sve u svjetlu preraspodjele vlasnistva. Ponavljam, svi suvlasnici su u dobrim odnosima i eventualni daljnji korak bio bi dogovoran i bez protivljenja bilo koje strane te bez stjecanja imovinske koristi za nekog od sudionika. Samo bi voljeli urediti knjige bez dodatnih troskova. Unaprijed zahvaljujem. Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razvrgnuće suvlasničke zajednice

Poštovani,

 

supruga i njen brat su nasljedili 2 nekretnine. Obje su otprilike iste veličine i iste vrijednosti. Nalaze se u istom dvorištu. Vlasnici su obje pola-pola. Mi bi sada željeli da se podijeli imovina na način da svatko (ona i brat) dobije 100 % vlasništva nad jednom nekretninom. Svejedno nam je kojoj. On to ne želi. Da li postoji mogućnost da se to podijeli sudski i da svatko dobije jednu nekretninu u cijelosti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svakako da postoji nacin,sto je uredjeno odredbama ZV,prijedlog za sudsko razvrgnuce suvlasnistva,

gdje ce sud u postupku na vash prijedlog razvrgnuti suvlasničku zajednicu fizičkom diobom, isplatom ili civilnom diobom. Fizička (geometrijska) dioba zemljišta se provodi ukoliko je moguće zemljište podijeliti na više manjih zemljišnih čestica tako da svaki suvlasnik stekne novonastalu česticu razmjerno svom suvlasničkom udjelu. Fizička dioba stambene građevine provodi se ukoliko je istu moguće etažirati odnosno podijeliti u više samostalnih uporabnih cjelina (npr. da svakaima zasebni ulaz prema javnom putu, te zasebni sanitarni čvor ikuhinju).

Sljedeća opcija je razvrgnuće isplatom, tako da jednom pripadne stvar u cijelosti, a da on ostalim suvlasnicima isplati vrijednost njihovih dijelova. Suvlasnici koji imaju barem 9/10 dijela nekretnine,sto kod vas nije slucaj, imaju u svakom slučaju pravo isplatiti ostale suvlasnike.

Kad Sud utvrdi da je fizička dioba nemoguća, provestće se postupak civilne diobe, tako da će se stvar prodati na javnoj dražbi ili na drugi prikladan način, a dobiveni iznos podijeliti razmjerno suvlasničkim dijelovima. Nakon što porezna uprava ili sudski vještak utvrdi tržišnu vrijednost predmetne nekretnine, sud zakazuje ročišta za dražbu radi njene prodaje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Molim za savjet!

Imam jedan problem sa susjedom,naime imamo jednu parcelu šume nerazdjeljenu a gruntovni smo vlasnici svaki jedne polovine. Susjed već par godina sječe,a da pritom mene ni ne obavijesti. Prije je sjekao samo desnu stranu a lanjske godine je posjekao i oko 20m3 na lijevoj. Na moj upit (gdje je sad moje) on odgovara tamo gdje si sjekao do sad! Nisam sjekao nigdje rekao sam mu on meni na to,tamo je tvoje. Ove godine on podnosi zahtjev za doznaku u Šumariji i navodi kako je on ovaj drugi dio kupio od mog pokojnog oca (koji je umro u ožujku prošle godine). Ja sam gruntovni vlasnik od 1996.godine.

Kako i gdje mogu ja podnijeti zahtjev za podjelu a da to bude bez troškova ili sa minimalnim troškovima jer sam lanjske godine imal dva smrtna slučaja i nemam novce za sudove. Inače sam branitelj i liječim se od PTS-a i bojim se sam sebe!

Pomozite molim!

Jer mi je strpljenje pri kraju a gad provocira na sve moguće načine. Unaprijed se zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija