Jump to content

Dug sa obmanom invalidne osobe


TZZAI

Preporučene objave

Počinjen je dug koji je potpisan ali ne i ovjeren.

Ipak, potpis je autentičan i dokaz je za kaznenu prijavu.

Onaj tko je posuđivao obmanjivao je osobu sa invaliditetom, te je "pobjegao" i nema namjeru vratiti dug.

Stvar da se da na sud ili? U kojem obliku, tj temelju?

Kao kaznena prijava sa zahtjevom za povrat?

Molim savjet

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Savjetujem vam da podnesete kaznenu prijavu nadležnom Općinskom državnom odvjetništvu (ili policiji) zbog kaznenog djela prijevare iz čl. 236. st. 1. KZ-a (ak je ovaj ugovor o zajmu sklopljen u ovoj kalendarskoj godini, znači 2013., a ako je sklopljen ranije onda je riječ o istom djelu, ali iz čl. 224. st. 1. ranijeg KZ-a). Prilikom podnošenja kaznene prijave postavite imovinsko-pravni zahtjev u visini štete koju ste pretrpjeli.

 

Međutim, napominjem vam da državna odvjetništva i "ne vole" baš previše ovakve predmete, koji su izvorno građansko-pravne naravi, stoga će vas tražiti da im navedete što ste sve poduzeli da vratite pozajmljeni iznos od okrivljenika, dakle da li ste, ukoliko je postojalo kakvo sredstvo osiguranja tražbine (npr. založno pravo ili jamstvo), isto pokušali aktivirati, da li ste pozivali (usmeno ili pismeno) okrivljenika da vam vrati pozajmljeni iznos (koliko puta i na koje načine), kakve su njegove reakcije bile na ove vaše postupke, da li vam je vratio barem dio iznosa (ako jeste onda će vam kaznena prijava biti odbačena zbog nepostojanja prijevarne namjere na njegovoj strani).

 

Također vam skrećem pozornost na još dvije stvari - ukoliko je riječ o iznosu do 2.000,00 kuna (tzv. mala imovinska korist), tada se kazneni progon poduzima po privatnoj tužbi, dakle neće državno odvjetništvo nastupiti kao ovlašteni tužitelj u kaznenom postupku, već ćete to morati učiniti vi. I druga stvar, ukoliko je okrivljeni vaš "bračni ili izvanbračni drug, istospolni partner, rođak po krvi u ravnoj lozi, brat ili sestra, ili osoba s kojom živite u zajedničkom kućanstvu", također se kazneni progon poduzima po privatnoj tužbi, neovisno o visini pozajmljenog iznosa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za nevračanje posuđenog novca nema kazne.

 

Netočno, ako je postojala prijevarna namjera na strani osobe koja je pozajmila novac, ostvarena su obilježja kaznenog djela prijevare. Druga stvar je kaj je ovo odnos primarno građansko-pravne prirode, te je za kazneno djelo potrebno dokazati prijevarnu namjeru, pogotovo modalitet dovođenja ili održavanja u zabludi oštećenika.

 

TZZZAI, problem vam je tu, osim ovoga kaj sam već napisao, i činjenica da ste bila u vezi s okrivljenikom, kakvoj točno vezi to sami najbolje znate (izvanbračnoj, jeste živjeli skupa ili sl.), tako da teško da će se uspjeti dokazati prijevarna namjera vašeg bivšeg partnera. A i kada bi se u tome uspjelo, postavit će se pitanje ovlaštenog tužitelja, ovisno o prirodi i sadržaju vašeg odnosa s okrivljenikom tempore criminis.

 

Osim toga, može vam se postaviti i pitanje da li ovo sad radite kako bi se osvetili bivšem partneru. Vidjet ćete što će državno odvjetništvo reći, ali sugeriram vam da svakako postupite i na način koji vam je bovu opisao, znači da krenete u pokušaj naplate pozajmljenog novca kroz mehanizme građanskog prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

točno, prijevaru treba dokazati.

 

Naravno, kao i svako kazneno djelo. Zato ne možete kategorički tvrditi da za "nevraćanje posuđenog novca nema kazne". Iako, razumijem što ste htjeli reći, i sam sam u postu #2 napisao kako državno odvjetništvo "obožava" ovakve predmete, kada ih se stavlja u ulogu "utjerivača dugova" oštećenika, što oštećenici često znaju zlorabiti, smatrajući da će poziv državnog odvjetništva njihovu dužniku "zatresti gaće", pa će oni automatski vratiti dugovano. Ali ne ide to baš tako, jer nije svako nevraćanje duga ili nepoštivanje dogovorenog između stranaka kazneno djelo.

 

Iz svega ovoga što je TZZAI napisala, najvjerojatnije će prijava biti odbačena, jer je ovdje prijevaru praktički nemoguće dokazati, imajući u vidu karakter odnosa okrivljenika i oštećenice. Što naravno, nema apsolutno nikakvog utjecaja na činjenicu da ona do svog novca pokuša doći građansko-pravnim mehanizmima. Ali i tamo će morati sve to što tvrdi i dokazati.

 

I nevezano - ovdje nije riječ o ugovoru o posudbi, već ugovoru o zajmu (novac je u pitanju).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Auto Fiat punto 1997g, samsung digitalni fotoaparat 12mp, potpisana izjava, krivokletstvo na Sudu i u czss, razgovori sms porukama i preko papira.....

 

Čekajte malo TZZAI, pa kaj je na kraju u igri - pozajmljeni novac ili auto + mob? Što vam je točno potpisao - običnu izjavu u kojoj priznaje da vam je dužan vratiti taj novac ili auto + mob ili ...? I o kakvom to krivokletstvu na sudu govorite, te CZSS? Da li se onda već vodi kakav postupak? Ovo je sve jako nepovezano...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znam.

iznudio je novac od mene za auto

i onda malo po malo računicu od dodatnih 7.000kn.

pošto ne čujem imam neke papire gdje je sam tražio da napišem koliko i što duguje i da će on potpisati.

otac je 2 djece te je nakon rastave izmislio priču, pomogla sam mu naći savjete preko legalisa, poslao je hrpu dokumenata sudu i na czss, a sve laž. (ali to nema veze samnom)

od mene je iznudio novac za auto (u izjavi piše da posjeduje moj auto) koji je kupljen preko njuškala pa nemam papire o vlasništvu, samo tu izjavu, neke sms poruke i neke listove od povremene konverzacije ali to se sve da složituđi u lijepu priču da me obmanjivao ljubavnim izjavama i planovima o zajedničkom suživotu, a u pozadini je zapravo iznuđivao novac.

(on prima socijalnu pomoć, a meni je govorio da je bez prihoda)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sad ste već precizniji, i po ovome što ste napisali određena osnova postoji, ALI ponavljam - problem je u tome što ste vi s počiniteljem bili u vezi, primarno zbog ocjene pravne prirode vašeg odnosa s njim, a podredno i pitanja ovlaštenog tužitelja. U svakom slučaju, dobit ćete odgovarajuće pismeno od državnog odvjetništva - ili rješenje o odbačaju kaznene prijave ili obavijest da je podignuta optužnica protiv njega (al prije ove obavijesti dobit ćete poziv za davanje iskaza kao svjedoka).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dakle da napišem "krivcu" pismo sa rokom prvo?

pa onda kaznenu prijavu Državnom odvjetništvu?

adresiram na svoj grad ili na Zagreb?

i da li da izostavim podatak o vezi jer smo se u tih par mjeseci vidjeli ni 10 puta a on sad živi s drugom i vodi se na njenu adresu u czss ?

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dakle da napišem "krivcu" pismo sa rokom prvo?

 

Možete postupiti na način koji vam je bovu opisao u postu #4, svakako.

 

pa onda kaznenu prijavu Državnom odvjetništvu?

adresiram na svoj grad ili na Zagreb?

 

Kolko sam vas shvatio, iz vašeg posta #3 proizlazi da ste vi već podnijeli kaznenu prijavu policiji? Ili ...? Prijava se može podnijeti bilo kojoj policijskoj postaji (ili državnom odvjetništvu), ali u pravilu se podnosi onoj koja je nadležna prema mjestu vašeg prebivališta ili prema mjestu počinjenja djela (u ovom vašem slučaju ispada da je to isto mjesto).

 

i da li da izostavim podatak o vezi jer smo se u tih par mjeseci vidjeli ni 10 puta a on sad živi s drugom i vodi se na njenu adresu u czss ?

 

Svakako će vas pitati i o prirodi vašeg odnosa, tj. da se vidi otkuda se vi znate s njim, tako da će izostavljanje ovog podatka sugerirati da nešto krijete, pogotovo jer je on, kolko sam vas shvatio, vama obećavao ljubav. Budite radije iskreni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da, obratila sam se policiji no kriminalistkinja je samo uzela podatke tj zapis i izvjestili su državno odvjetništvo, kaznena prijava nije sastavljena.

počinitelj je inaće brat moje šogorice, s kojim sam bila u vezi,

u doba veze vodio je rastavu pa nisam htjela javno s njim, i to imam napisano isto

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da, obratila sam se policiji no kriminalistkinja je samo uzela podatke tj zapis i izvjestili su državno odvjetništvo, kaznena prijava nije sastavljena.

počinitelj je inaće brat moje šogorice, s kojim sam bila u vezi,

u doba veze vodio je rastavu pa nisam htjela javno s njim, i to imam napisano isto

 

Onda prvo postupite na način koji je bovu opisao u postu #4, dajte mu neki primjereni rok, i po proteku tog roka, ako vam ne vrati dugovano, podnesite kaznenu prijavu. Inzistirajte na tome kod policije ili državnog odvjetništva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

e sada, kolike bi bile zakonske kamate na

sve to, kako da izračunam?

 

Čl. 29. Zakona o obveznim odnosima (Narodne novine br. 35/05, 41/08 i 125/11) - 12% godišnje na dugovani iznos.

 

Što se tiče adrese - na obje (od viška glava ne boli), ali obavezno s povratnicom preporučeno, da imate pismeni dokaz da je primio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav, ovako, kod njegove kuće nije nikog bilo, mama odselila pa je dobro da sam poslala na drugu adresu. Imao je rok 15.07. da se javi (pošto izbjegava kontakte) drugi rok mu je da do p01.09 vrati polovicu dugovanja.

Pošto se nije ni javio, zanima me da li da odmah napišem kaznenu prijavu?

I da li da priložim dokaze dugovanja, prepiske....ili to kada me pozovu?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ste mu dali rok do 01.09.2013. za povrat, onda pričekajte do tog datuma, jer ako sad podnesete kaznenu prijavu, ona će vam sasvim sigurno biti odbačena, jer rok za povrat još nije protekao. Obrazloženje državnog odvjetništva će biti kako se u ovom slučaju ne radi o kaznenom djelu, već o građansko-pravnom odnosu, a kojeg sukladno tome treba rješavati putem mehanizama građanskog prava.

 

Ne bi bilo loše da kroz 3-4 tjedna ponovite dopis u kojem ponavljate navode iz ovog prvog dopisa i podsjećate na rok za povrat (01.09.2013.). Također u tom dopisu jasno dajte do znanja da, ukoliko vam on ne vrati dugovano do naznačenog roka, da ćete biti prisiljeni podnijeti kaznenu prijavu protiv njega.

 

Ali ponavljam, pitanje je kako će državno odvjetništvo pristupiti toj prijavi, zbog svih okolnosti koje sam vam napisao u prijašnjim postovima. U svakom slučaju ostat će vam kao zadnja mogućnost tužba parničnom sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Osumnjičenik skroz ignorirao pozive na povrat duga, Opčinsko državmno odvjetništvo mi poslalo poziv na svjedočenje. Pošto sam osoba sa invaliditetom tata će otići do njih pitati mogu li oni doći do mene, s obzirom da su mi rekli kod prijave policiji još u veljači da sam ih trebala pozvati pa da bi mi došli kući zbog nepristupačnosti zgrade i ulaza osobama s invaliditetom.

Imate li kakav savjet pri svjedočenju te kakve troškove plasćam? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav TZZAI...

 

Prije svega, drago mi je da ste dobili "prvu rundu" - optuženje. Sada je sve stvar dokazivanja DORH-a pred sudom.

 

Što se tiče savjeta - iskazujte istinito (na to ćete ionako biti upozoreni od strane suca, jer davanje lažnog iskaza je kazneno djelo), dakle onako kako se desilo, posebice ovaj dio koji se odnosi na dovođenje ili održavanje vas u zabludi od strane optuženog. Slobodno navedite u iskazu ime ovog prijatelja, koji također može potvrditi vaše navode i olakšati dokazivanje optužbe.

 

Inače, vi kao oštećena imate pravo prisustvovati svim ročištima rasprave. Nakon vašeg ispitivanja, pretpostavljam kako će DORH pozvati i prijatelja kao svjedoka. Kako nekih drugih dokaza vjerojatno nema, ostaje obrana optuženog (ako je već nije dao) i presuda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DORH mene nije ni ispitao. Prijatelj se slaže da posvjedoći. Ima još optuženikova bivša žena, djeca, prijatelji te CZSS od kojeg je primao, i vjerojatno još prima, nekakav prihod (meni je to prešutio) tu je i Croatia osiguranje gdje je dovezao auto na tehnički u razdoblju kad je još bio pod zabranom vožnje (što dokazuje da je i to prekršio) te ne znam gdje se može dobiti podatak o vlasničkom listu automobila (što dokazuje da je posjedovao auto mjesecima prije nego me nagovarao na kupnju istog i mogučnost laži da je odnio moj novac čovjeku za auto, a auto nije dobio). Ali sve to da pričam slučaj bi došao u konkurenciju sa "Sanader" ili "Vidošević" :)

Ok, hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...
Javite ishod.

 

Javljam ishod. DORH me posjetio sa sudkinjom i zapisnicom, uzeli su moj iskaz i DORH je dosudio da je okrivljenik počinio dug, obmanuo me i iskoristio moje stanje, da je dužan vratiti i dobio je sitnu kaznu za platiti u Udrugu OSI. Imao je rok do 01.05. da se dogovori samnom o povratku duga, pošto nije ni do kraja svibnja, kazneni progon na sudu ide bez odgode. Sada čekam daljnji tjek, hvala na svemu, pomogli ste

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na javljanju TZZAI, možda će biti nekome od pomoći.

 

Malo ću vas ispraviti - DORH je u ovom slučaju očito odlučio uvjetno odustati od kaznenog progona primjenom tzv. načela svrhovitosti. Drugim riječima, izašli su u susret okrivljeniku davši mu drugu šansu, da se sve riješi bez kaznenog postupka. Kako on očito nije postupio po dogovoru - ići će optuženje (ili već ide). Dobre vijesti za vas, svakako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Da ne pokrećem novu temu; postupila sam po savjetima i nakon cca 3g optuženik je proglašen kriv, presuda je da mi unutar 2g mora vratiti dug.

Imam 2 putanja;

1. što sa papirologijom na kojoj se odvijao razgovor od strane krivca prema meni? Mogu li to sada baciti? Presuda je donesena, bez prava žalbe, okrivljeni se odrekao ili da to čuvam dok mi se dug ne vrati?

2. krivac je trenutno u zatvoru, 10mj još, nezaoslena je osoba sa tek osnovnom školom. Koliko mi je poznato primao je socijalnu pomoć. Dakle izgledi da mi vrati dug su minimalni. Što u slučaju da mi unutar 2g ne vrati dug? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. što sa papirologijom na kojoj se odvijao razgovor od strane krivca prema meni? Mogu li to sada baciti? Presuda je donesena, bez prava žalbe, okrivljeni se odrekao ili da to čuvam dok mi se dug ne vrati?

 

U načelu, nema potrebe da to više čuvate.

 

Iako, ako vam baš ne predstavlja neki problem, možete i sačuvati, staviti u neku kutiju i pospremiti na neko mjesto gdje držite slične stvari.

 

2. krivac je trenutno u zatvoru, 10mj još, nezaoslena je osoba sa tek osnovnom školom. Koliko mi je poznato primao je socijalnu pomoć. Dakle izgledi da mi vrati dug su minimalni. Što u slučaju da mi unutar 2g ne vrati dug?

 

Sankcija koja je izrečena je djelomična uvjetna osuda ili klasična kazna bezuvjetnog zatvora?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Meni taj razgovor ne treba, nitko do sad ga nije ni tražio, pa ja ne vidim svrhu u čuvanju.

 

2. Krivac se osuđuje na kaznu zazvora u trajanju od 8mj a na temelju člnka 67 stavka 2. i 5. i članka 68. KZ/97 istom se izričeuvjetna osuda te se ka da u roku od 2g na zatvora nećeizvršiti u koliko optužni u rok od 2g ne počini novo kazneno djelo te pod daljnjim uvjetom da u roku od 2g vrati meni ukupan iznos duga.

Dakle djelomična uvjtna osuda, kako mi se čini.

 

Meni je dosuđenimovinskopravni zahtjev u visini duga - moramli poduzeti nešto?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

2. Radi se o klasičnoj uvjetnoj osudi, ali obzirom navodite kako je trenutno u zatvoru - to je po nekoj drugoj presudi?

 

Trenutno je u zaztvoru radi neplćanja alimentacije. Ima kćer i sina, sada su avršili 6tirazred osnovne. Donedavno su živjeli sa mamom, sada je sin (ne znam razlog) kod tete tj očeve sestre i tu je išao ove godine u školu

Da li sada sin živ s tatom a kćer s mamom pa je sn kod tete dok je tata u zatvoru, ili se radi o nekom obliku smjštaja van vlastite obitelji, udomljavanja...ne znam.

 

Hvala, zasad ste mi odlično pomogli i vođena vašim savjetom sve sam sama uspješno odradila, MOŽETE BITI PONOSNI NA SEBE

 

Lp, Tajana

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obzirom na detalje, ostajem kod rečenog u ranijem postu, iako smatram da, imajući u vidu činjenicu izdržavanja kazne zatvora i vrlo lošeg financijskog stanja okrivljenog, bi mu u postupku opoziva uvjetne osude bio produljen rok da vam vrati otuđeno.

 

No, svakako ćete imati tu opciju na raspolaganju kada prođe rok za dobrovoljno vraćanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija