Jump to content

Kako vratiti posuđeni novac


Spike5

Preporučene objave

Molio bih za savjet, naime posudio sam jednoj osobi prije 4godine 5000. eura ali bez ikakve izjave ili potpisa( javnog bilježnika), za to svi znaju i roditelj te osobe, kćer bivši i sadašnji suprug, moji roditelji, prijatelji.Osoba uredno odvrača da nema novaca, neka čekam, naravno nemisli to vratiti.Što u ovom slučaju činiti?Dali ima kakve šanse, da odem na policiju ili sa odvjetnikom kakav savjet?

 

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Također imam isto pitanje, odnosno sličan problem, ali i s indicijom da se iza posuđivanja novaca od mene, od strane 3 osobe, zapravo krije prevara, te upletenost u nezakonite radnje.

Kome i kako da se obratim?

Jedino što imam je zvučna snimka o posudbi novca osobi X uz 2 svjedoka.

Za sve ostale radnje tih osoba imam konkretne dokaze, ali to se ne bi direktno ticalo posudbe novca od mene.

Kako dakle do dokazati i kome se obratiti, a da ja sama ne ispadnem "glupa" i nasamarena?

 

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kome i kako da se obratim?

 

Ako sumnjate na kazneno djelo, obratite se policiji ili državnom odvjetništvu. Napominjem vam da državna odvjetništva ne vole previše ovakve predmete, koji su izvorno građansko-pravne naravi, pa očekujte niz pitanja vezano uz što ste vi napravili po pitanju naplate dugovanog. Jer ukoliko niste napravili ništa po tom pitanju (ili vrlo malo), kaznena prijava biti će vam odbačena uz obrazloženje kako se ne radi o kaznenom djelu, već građansko-pravnom odnosu.

 

Jedino što imam je zvučna snimka o posudbi novca osobi X uz 2 svjedoka.

 

Audio snimka, ukoliko nije snimljena uz suglasnost osobe koju se snima, nezakonit je dokaz (u kaznenom postupku). Svjedoci svakako jesu dokazna sredstva, i pozovite se na njih prilikom iznošenja činjeničnog dijela vaše priče.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...

Možete mu poštom preporučeno poslati dopis kojim ga pozivate na povrat novca (osobno ili preko odvjetnika), a ako se ne odazove na to, morali biste ga tužiti na povrat novca. Pretpostavljam da imate dokaze: uplatnicu Western Uniona, poruke kojima se dogovarate oko posudbe, možda i kakav pisani ugovor ili izjavu o pozajmici?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija