Jump to content

Neformalne Udruge i računi


DWR

Preporučene objave

Pozdrav svima,

već sam čitao o slijedećem pitanju na forumu, ali zanima me da li ima promjena u Zakonu:

 

Naime, otvorili smo neformalnu Udrugu, ovjerili kod javnog bilježnika ugovor o osnivanju neformalne udruge.

Sada, ne možemo dobiti kvalitetnu informaciju gdje dobiti OIB? Da li ga uopće možemo dobiti? treba nam radi otvaranja računa.

Statut je izrađen (iako ga nije potrebno nigdje predati- tako kažu)

 

Dvije firme su dobrovoljno odlučile dati malu donaciju (ukupno 1000 kn što bi služilo da preuredimo prostorije i nabavimo za nove prozore).

Sada, kako to prikazati, kada nemamo račun (pošto nema OIB-a)?

Što je sa donacijama koje bi netko tko nije član Udruge dao Udruzi? (po 50-ak kn koliko su nam se susjedi odlučili pomoći. na kraju bi to bilo oko 800, 900 kn)

 

Da li mi možemo dati računa za neku našu uslugu ljudima koji nisu članovi?

Teško je doći do konkretnih informacija, pogotovo jer ima dosta oprečnih (čak i u Gradu i Županiji)

 

Najljepša hvala i pozdrav iz Poreča

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Koliko je meni poznato neformalna udruga nema i nemože imati pravnu osobnost.

OIB pravne osobe koliko znam nemožete dobiti, pa samim tim nemožete otvoriti ni žiro-raučun neformalne udruge. Možete samo otvoriti žiro račun na jednu od osoba koje su u ortaštvu - neformalnoj udruzi.

Nadalje, neformalna udruga ne treba imati statut nego ugovor o ortaštvu ( radi se o ortaštvu fizičkih osoba ). Račun koliko znam nemožete izdavati.

 

Neformalna udruga

 

Udruga može djelovati i ako nije registrirana, odnosno ako nema svojstvo pravne osobe. Da bi neformalna udruga sudjelovala u pravnom prometu potrebno je da osnivači međusobno sklope ugovor koji se sastavlja prema zakonskoj formi ortaštva. Taj ugovor, ovjeren kod javnog bilježnika, poslužit će i kao osnova za otvaranje žiro računa neformalne udruge. Ugovor, njegove učinke, prava i obveze kao i završne odredbe, mogu se sastaviti prateći zakonski tekst (Zakon o obveznim odnosima (NN 035/2005 članci 637. do 660.). Međutim, registracijom udruga stječe neka prava koja neformalne udruge nemaju (npr. za dodjelu sredstava projektima i programima udruga iz javnih izvora mogu se natjecati samo udruge upisane u Registar udruga i Registar neprofitnih organizacija i sl.).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija