Jump to content

Ovrha od mobilnog operatere bez ikakvih prethodnih opomena


Maraczgb

Preporučene objave

Lijep pozdrav. Kako sam naziv kaze,dobio sam ovrhu od Tele2 bez ikakvih opomena o ne placanju. Zatim mi je javni biljeznik koji je preuzeo dug poslao ovrhu na koju sam se zalio i nisam dobio nikakav odgovor na zalbu,a uredno su sjeli na racun. "Sreca u nesreci" je ta sto mi kasni placa pa se jos nisi podmirili. Sada me zanima da li postoji nekakva sansa da se to ne plati tj da li uopce smiju tako sjesti na racun bez ikakvih "najava"?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Kad zaprimite Rješenje o ovrsi, trebate u roku od 8 dana uložiti prigovor Javnom bilježniku koji je izdao rješenje o ovrsi , a koji će zatim spis uputiti nadležnom sudu na odlučivanje.

Očito da je s vašim prigovorom bio neki problem?

Ukoliko ovrhovoditelj ima ovršnu ispravu pa ju je samo prosljedio Fini na provedbu i nije vas dužan o tome obavijestit.

 

Ažurirano

 

Kad zaprimite Rješenje o ovrsi, trebate u roku od 8 dana uložiti prigovor Javnom bilježniku koji je izdao rješenje o ovrsi , a koji će zatim spis uputiti nadležnom sudu na odlučivanje.

Očito da je s vašim prigovorom bio neki problem?

Ukoliko ovrhovoditelj ima ovršnu ispravu pa ju je samo prosljedio Fini na provedbu i nije vas dužan o tome obavijestit.

 

Ažurirano

 

Kad zaprimite Rješenje o ovrsi, trebate u roku od 8 dana uložiti prigovor Javnom bilježniku koji je izdao rješenje o ovrsi , a koji će zatim spis uputiti nadležnom sudu na odlučivanje.

Očito da je s vašim prigovorom bio neki problem?

Ukoliko ovrhovoditelj ima ovršnu ispravu pa ju je samo prosljedio Fini na provedbu i nije vas dužan o tome obavijestit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav. Evo ja danas primila to rjesenje o ovrsi i imam 8 dana da se zalim. Prvo imam jedan list na kojem je od inkaso.hr, onda imam jedan list na kojem je neki drugi odvjetnik iz Osijeka, i imam trece gdje je odvjetnik iz Pule, i za njega pise da se njemu mogu zaliti u roku od 8 dana. Kako da napisem zalbu? Jer ni ja nisam dobila nikakvu opomenu niti nista slicno, samo ovaj papir danas stigao odjednom. I kako predajem tu zalbu? Kod odvjetnika osobno ili kako? I zanima me da li se racuna 8 dana, 8 radnih dana ili 8 dana opcenito?

Nadam se vasem brzom odgovoru.

Srdacan pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja imam sličnu situaciju. Naime za dug od 75kn prema T-mobilu iz 11mj 2007 pokrenut je ovršni prijedlog u 7mj 2008. U 8mj 2008 isto je bilo poslano meni na adresu no isto nismo primili. U cijelom tom periodu se uistinu ne sjećam da sam prilima ikakvu opomenu ili sl. No to sad nije ni bitno.

 

Sada, u 9.mj 2013 primamo Rješenje o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave na našu kućnu adresu. Dakle ista je sjedila kod njih u ladici preko 5 godina. Samim time, ja više nemam potvrde plaćanje iz 2007 - da ne kažem da se niti ne sjećam da sam isti broj koristila!

 

Sad - koliko shvaćam, pozivati se na zastaru nije validno. No isto tako ja sam stavljena u pat poziciju gdje se zapravo ne mogu braniti budući se radi o navodnom dugu starijem od 5 godina. Što je s institutom zaštite prava na suđenje u razumnom roku? Da li on vrijedi u ovakovom slučaju?

 

Naravno ukupno dugovanje sada s kamatama i naknadama je monsturoznih 1000 kn. A nikako se ne bih voljela dovesti u situaciju gdje će se isti još više povečati radi nekih sudskih troškova i sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Namjerno odugovlačenje s ovrhom od strane ovrhovoditelja radi zarade na visokim kamatama ili zloporaba dugotrajnog suđenja zbog istog razloga je u biti nemoralno stjecanje bez osnove, ali dok netko ne uspije isposlovati promjene zakona ili odgovarajuću odluku Ustavnog suda, to vam nikako ne može pomoći.

 

Što se tiče zaštite prava na suđenje u razumnom roku, utvrđenje povrede toga prava u nekom postupku samo po sebi nikako ne može utjecati na odluku o glavnom predmetu spora. Međutim, može se dobiti neka naknada, pa to malo umanjuje konačni trošak

 

Prema praksi Evropskog suda, Ustavnog suda i ranijoj praksi Vrhovnog suda RH, dugotrajnim rješavanjem ovrhe kod javnog bilježnika povređuje se pravo na suđenje u razumnom roku iako se ne radi o sudskom postupku u užem smislu. To zato što Evropski sud postupkom u smislu čl. 6 Konvencije smatra općenito postupkom u kojem se odlučuje o pravu ili obavezi građanina i kad se taj postupak vodi kod tijela s javnim ovlastima, a ne samo kod suda u strogom smislu riječi.

 

Međutim, otkada je prestao predpristupni pritisak EU na Hrvatsku da sredi stanje u pravosuđu, Vrhovni sud je - u sklopu šireg "protuudara" i konzerviranja postojećeg stanja u sudstvu i administraciji općenito - promijenio praksu i ovršni postupak kod javnog bilježnika više ne smatra postupkom u kojem se primjenjuju odredbe o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku.

 

Na stranicama Vrhovnog suda, u sudskoj praksi, imate primjera odluka gdje jedan te isti sudac u razmaku od 6 mjeseci zauzima opisana suprotna stajališta, pri čemu promjenu stajališta ničim ne obrazlaže.

 

Sigurno je da će i predsjednici sudova koji po novom odlučuju o zahtjevima za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku slijediti tu praksu, posebno zato što javni bilježnici u ovršnim predmetima doista i nisu u njihovoj nadležnosti.

 

Ako se nakon odbijenice predsjednika suda pokušate obratiti Ustavnom sudu, vaš prijedlog uopće neće doći do suda jer će ga "odbaciti" tajnik Ustavnog suda kao "nepodoban za postupak". Svrha takvog postupanja je, između ostaloga, i da vas se onemogući da se obratite Evropskom sudu za ljudska prava, jer dok Ustavni sud nije odlučio o vašem problemu, niste iscrpili sva sredstva na nacionalnoj razini, pa nemate uvjeta za obraćanje Evropskom sudu.

 

Drugim riječima, Ustavni sud više ne vrši svoju zadaću da štiti građane od povreda ustavnih i konvencijskih prava kad je riječ o suđenju u razumnom roku (također suprotno svojoj ranijoj praksi).

 

Dakle, ukratko i jednostavno: zaštita prava na suđenje u razumnom roku u Hrvatskoj je pokojna, a bila je živa neko vrijeme ionako samo kao igrokaz za EU.

 

Ili još kraće: ni to vam neće pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija