Jump to content

par dana do isteka roka za žalbu..hitno pomoć! "pao" sam s jointom


morenos

Preporučene objave

na jednom festu sam neki dan "pao"... mogu: ili platit kaznu 5000 kn (do petka 3 i 800kn) ili se žalit u nadi da će mi uvažit žalbu.

stvar je ta da smo bili na jednoj klupici i kada se ekipa sa druge klupice maknula mi smo sjeli na njihovo mjesto i zapalili cigaretu. i uletila murija i pretres i na podu našli opušak jointa. doveli me do auta njihovg da naprave evidenciju i dali mi papire (o oduzimanju predmeta i prekršajni nalog) da potpišem i odbio sma ih potpisati..

 

zanima me da li se mogu uspješno žaliti da me oslobde ili mi nema smisla jer su oni "neposrednim opažanjem" uočili preekršaj..za koji ja tvrdim da ga nije bilo da je došlo do zabune, jer nije učinjen od mene nego od neznam kog jer ja neznam kakav i čiji su joint oni pronašli ispod našeg stola i klupice.....?? kako uopće sastavit takvu žalbu..? molim pomoć hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jel obavezno doći s nekim na sud da posvjedoči to kao moj svjedok?? jel on dobiva na kućnu adresu nešto ako dođe?? nemam ja pojma o prekšajima ni o autima - jel može link od pepetice - nemogu naći nigdje.. jel obavezno tražiti tog policajca da vidimo šta je bilo na sudu' - jer na dva papira koja sam dobio - su dva različita službenika potpisana.?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možeš navest u žalbi/prigovoru podatke svjedoka ili ga predložit na sudu.Normalno da će dobit poziv ukoliko sud smatra da mu je potreban.Tvoja volja da li ćeš tražit da dođe policajac (sud će znat koga treba zvat-onaj koji je potpisan da je utvrdio prekršaj).

http://www.legalis.hr/forum/entry.php/11-Prigovor-na-prekršajni-nalog

 

ovakva forma

http://www.automobili.hr/clanak/primjer-zalbe-na-kaznu-za-prekoracenje-brzine/11

 

 

tvoja prava:

2. da u tijeku postupka može slobodno iznijeti obranu ili dostaviti pisanu obranu, uskratiti iznošenje obrane ili odgovor na pojedino pitanje,

3. da kod tijela postupka ima pravo razgledati spis i upoznati se s dokazima protiv njega,

4. da se u postupku može braniti sam ili uz pomoć branitelja po vlastitom izboru, ali da zbog nedolaska branitelja na raspravu odnosno ročište ili uzimanja branitelja tek na raspravi odnosno ročištu, rasprava odnosno ročište se neće odgoditi,

5. da tijekom postupka može podnositi prijedloge za provođenje dokaza u svoju obranu,

6. da se rasprava pred tijelom postupka može održati i u njegovoj odsutnosti i donijeti odluka o prekršaju,

7. da je do pravomoćnog završetka postupka i završetka postupka izvršenja dužan obavijestiti tijelo postupka o svakoj promjeni adrese prebivališta i boravišta odnosno sjedišta, jer će mu se, ako tako ne postupi, ili ako izbjegava dostavu, sva pismena dostaviti putem oglasne ploče tijela postupka,

8. da u postupku ima pravo upotrebljavati svoj jezik, odnosno pravo da mu se osigura tumač ako se postupak ili pojedina radnja u postupku ne vodi na njegovom jeziku te da se tog prava može odreći ako zna jezik na kojem se vodi postupak ili provodi pojedina radnja,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... i uletila murija i pretres i na podu našli opušak jointa. doveli me do auta njihovg da naprave evidenciju i dali mi papire (o oduzimanju predmeta i prekršajni nalog) da potpišem i odbio sma ih potpisati..

 

zanima me da li se mogu uspješno žaliti da me oslobde ili mi nema smisla jer su oni "neposrednim opažanjem" uočili preekršaj..za koji ja tvrdim da ga nije bilo da je došlo do zabune, jer nije učinjen od mene nego od neznam kog jer ja neznam kakav i čiji su joint oni pronašli ispod našeg stola i klupice.....?? kako uopće sastavit takvu žalbu..? molim pomoć hvala

 

Hmm... Primjer lošeg rada policije. Svakako predložite za svjedoke svoje prijatelje, kak je Sivkec rekao suočenje s policajcem koji je bio na licu mjesta. Frendovi neka potvrde vašu priču (koju ste ovdje napisali), a policajca nadugo i naširoko ispitivati o načinu uočenja prekršaja, pogotovo u kontekstu navoda vas i vaših prijatelja. Ciljati na vremenske uvjete - pretpostavljam da je bila noć, a više vas je pušilo cigarete, pa neka policajac odgovori sa koje točno udaljenosti je on to baš vas uočio u pušenju jointa. Očito je on napisao kako ste po njihovu dolasku odbacili opušak, pa nek odgovori sa koje udaljenosti vas je vidio da ste bacili opušak, te kako zna da se radilo upravo o opušku jointa, a ne cigarete kao kod vaših prijatelja. Također je li moguće da je u pitanju zapravo bio netko drugi od vaših frendova. Ak policajac veli da je baš vas, po približavanju vašoj grupi, vidio da ste odbacili opušak, onda neka odgovori da li je na zemlji bilo još kakvih opušaka (a moralo je biti), te je li i njih uzeo na analizu. Odnosno ako je bilo više opušaka na zemlji, da li je 100% siguran da je upravo ovaj joint opušak koji ste vi odbacili, odnosno postoji li mogućnost da ste i vi zapravo pušili cigaretu, a ne joint.

 

Ak sve to padne u vodu, probat sa beznačajnim prekršajem iz čl. 24a Prekršajnog zakona (al ovo na sudu, ne u prigovoru). To je novina unesena u Prekršajni zakon, pa još nema neke prakse po njoj, a treba uopće i vidjeti hoće li je sudovi dozvoljavati kod droge. Ali vrijedi probati kao zadnju opciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ak sve to padne u vodu, probat sa beznačajnim prekršajem iz čl. 24a Prekršajnog zakona (al ovo na sudu, ne u prigovoru).
Neće proći pogotovo ako je u pitanju negiranje prekršaja.Ili će u prigovoru priznat prekršaj i tražit primjenu čl.24 ili će odbijat prekršaj i nema primjene čl.24.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pošto samtram da se mogu žalit - najrađe bi se žalio (pa čak i bez svjedoka), s druge strane bi i platio kaznu da se riješim toga, al nemam lovem nezaposlen, loša financijska sitacija u obitelji... jel mogu nekako priznat "krivinju" ali tražit da platim manje od 3,800kn (tih 2/3 ukupnog iznosa u roku od 8 - još par dana) pošto nemam mogučnosti financijske, nezaposlen, nekažnjavan nikad, uzoran građanin.??

 

također - kako tražit da dobim rad za opće dobro umjesto plačanja kazne? jel mogu sam odabrat di bi radio (npr u nekoj udruzi koji se bavi humanitarnim radom)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neće proći pogotovo ako je u pitanju negiranje prekršaja.Ili će u prigovoru priznat prekršaj i tražit primjenu čl.24 ili će odbijat prekršaj i nema primjene čl.24.

 

Ne bi se baš složio s tim Sivko, obzirom zakonski tekst čl. 24a izrijekom ne spominje ništa u tom kontekstu. Osim ako već imaš prakse po tom institutu.

 

pošto samtram da se mogu žalit - najrađe bi se žalio (pa čak i bez svjedoka), s druge strane bi i platio kaznu da se riješim toga, al nemam lovem nezaposlen, loša financijska sitacija u obitelji... jel mogu nekako priznat "krivinju" ali tražit da platim manje od 3,800kn (tih 2/3 ukupnog iznosa u roku od 8 - još par dana) pošto nemam mogučnosti financijske, nezaposlen, nekažnjavan nikad, uzoran građanin.??

 

također - kako tražit da dobim rad za opće dobro umjesto plačanja kazne? jel mogu sam odabrat di bi radio (npr u nekoj udruzi koji se bavi humanitarnim radom)?

 

Morenos, ne možete dobiti i ovce i novce. Izaberite jednu varijantu. Što se tiče rada za opće dobro, on nije predviđen kao samostalna sankcija koju bi vam sud mogao izreći, već do njega može doći ukoliko ne platite izrečenu vam novčanu kaznu, a ne uspije ni prisilna naplata iste. Princip je 300,00 kuna za dva sata rada za opće dobro.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne bi se baš složio s tim Sivko, obzirom zakonski tekst čl. 24a izrijekom ne spominje ništa u tom kontekstu. Osim ako već imaš prakse po tom institutu.

Ima uputa/objašnjenje

"Kao primjer može senavesti slučaj u kojem je počinitelj izašao iz svog stana kako bi odložio smećei tom prilikom kod sebe nije imao osobnu iskaznicu ili neki drugi dokument naosnovu kojeg bi se mogao provjeriti njegov identitet (dakle, ostvarena su svabitna obilježja prekršaja iz čl. 15. kažnjivo po čl. 26. Zakona o osobnojiskaznici). Međutim, u konkretnom slučaju ugrožavanje javnog poretka jeneznatno, a samom činjenicom da se počinitelj ispričao, izrazio žaljenje i izstana donio osobnu iskaznicu na osnovu koje je provjeren identitet gubi se ipotreba za njegovim kažnjavanjem.

 

Jednako tako kao primjer može senavesti slučaj u kojem je pješak izvan naseljenog mjesta prešao cestu izvan obilježenogpješačkog prijelaza koji je od njega udaljen 80 metara (čl. 129. Zakona osigurnosti prometa na cestama) za vrijeme dok je tom dionicom ceste bioprivremeno obustavljen promet uslijed radova. Dakle, ugrožavanje javnog poretkaje u konkretnom slučaju neznatno, a činjenicom da je promet na toj dioniciceste privremeno obustavljen gubi se potreba za kažnjavanjem počinitelja." kao i neupaljena svjtla za vrijeme zimskog vremena,vezivanje pojasa u vožnji,....

 

 

ok, hvala svima na odgovorima, al me zanima da li trebam odvjetnika?

 

ako moja riječ bude protiv policijske - šta ja imam od toga uopće, pa čak i da moj svjedok potvrdi moju priču?

Kako kaže G-man odluči se jesi ili nisi počinio prekršaj.Sud može smanjit više nego je to propisano za plaćanje prek naloga u roku 8 dana i to do 3 a mx do 6 rata ali u tom slučaju ide samo prigovor na visinu kazne uz priznaje djela,kajanje,dosadašnju neosuđivanost,nezaposlenost...

Za odvjetnika ne znam a svjedok može pomoć (policajac slabi vidio iz daljine i mraku i sli).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve ok Sivko, al opet ne proizlazi da okrivljenik baš mora priznati, a da bi sud primijenio taj institut. No svakako da će sud biti benevolentniji po tom pitanju, ako ima priznanje, ak si na to ciljao.

 

ok, hvala svima na odgovorima, al me zanima da li trebam odvjetnika?

 

Nije neophodan, ali svakako da bi on to kvalitetnije napravio.

 

ako moja riječ bude protiv policijske - šta ja imam od toga uopće, pa čak i da moj svjedok potvrdi moju priču?

 

Možete dovesti u pitanje vjerodostojnost policajčeva opažanja, posebice ak je slučaj kak sam prije opisao - noć, udaljenost, više pojedinaca, više opušaka isl. Jasno, sud će procijeniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pošto kažu ovako (između ostaloga) :

"Ministarstvo unutarnjih poslova je odredilo strateške ciljeve za suzbijanje kriminaliteta vezanog uz zlouporabu i krijumčarenje droga. Konkretno, naglasak je stavljen na kontinuirano poduzimanje aktivnosti u svrhu što učinkovitijeg suzbijanja organiziranih oblika proizvodnje i preprodaje droga, suzbijanje zlouporabe, odnosno tzv. ulična redukcija, kako bi se spriječilo postojanje otvorenih narko scena i maksimalno otežala nabava droga na ilegalnom narko tržištu. Također, ciljevi uključuju i nadzor državne granice, zbog sprječavanja krijumčarenja droga u i preko Republike Hrvatske."

a postoje i strategije i akcijski plan Vlade po tim pitanjima smatram (možda griješim) da takvi prekršaji se neće tretirat kao beznačajno djelo.Bar ne u dogledno vrijeme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

pozdrav, evo..napokon mi je došao poziv za sud (imam za 3 tjedna sud) ..pa bi vas molio da date odgovor na još pokoje pitanje..hvala

 

u pozivu ne piše ništa konkretno, jedino: kada trebam doći, da uzmem oib, da izvjestim sud o promjeni adrese i: "Okrivljenik je dužan osobno pristupiti ispitivanju ili može dostaviti pisanu obranu koju mora osobno potpisati.

Ukoliko se okrivljenik ne odazove pozivu i ne opravda izostanak ili ako bude očito izbjegavao primitak poziva, sud će izdati dovedbeni nalog, a okrivljenik će snostit troškove dovođenja i odgode ročišta.

Okrivljenik ima pravo u tijeku postupka uzeti branitelja po svojem izboru, koji može biti nazoičan ispitivanju, ali se ročište neće odgoditi zbog braniteljeva nedolaska"

Mene zanima da li sam obavezan imati odvjetnika?

Također moj svjedok nije dobio nikakvu obavijest na adresu da mora doći (dali da ga svejedno povedem sa sobom?)

Niti se nigdje u mom pozivu spominje sučeljavanje sa policijacem, da li da na sudu svejedno tražim sučeljavanje i da ne pristanem na sud bez policajca s kojim se želim suočit??

 

Molim Pomoć!!

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mene zanima da li sam obavezan imati odvjetnika?

 

Niste.

 

Također moj svjedok nije dobio nikakvu obavijest na adresu da mora doći (dali da ga svejedno povedem sa sobom?)

 

Možete, ali njegovo eventualno ispitivanje ovisi o sucu i njegovom rasporedu za taj dan.

 

Niti se nigdje u mom pozivu spominje sučeljavanje sa policijacem, da li da na sudu svejedno tražim sučeljavanje i da ne pristanem na sud bez policajca s kojim se želim suočit??

 

Ustrajte u tom zahtjevu. Obavezno. Ako ga sud neće htjeti izvoditi, neka ga odbije - samo da vam uđe u zapisnik da ste tražili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

HITNO!! Odgovor trebam !! Nastavak ove glupe fame!

- znaći - u 3. mj sam bio u zg na prekršajnom sudu sa svjedokom koji je potvrdio moju priču..i sutkinja je rekla da se nju pita da bi me oslobodila.ali mora slati u Pulu na sud da oni odluče što s tim..da li će prihvatiti ili ću morati tamo na novo svjedočenje/sučeljavanje.. I sad - neki dan sam dobio poziv za sud u puli idući petak 21.

 

S obzirom da nemam novaca, nezaposlen, bla bla - da li mogu tražit da mi se prebaci u ZG? da li mogu tražiti da mi sud plati put do pule? kako da nađem sutkinju koja mi je bila u zg--nisam nikakav papir dobio nakon parnice u 3.mj kada sma bio na sud u ZG-u (jel to moguće)?

 

Hvala puno!

 

 

PS. pismo koje sam dobio..nigdje ne piše da moram sa svojim svjedokom doć..ili piše?? on nije dobio u pošti nikakav poziv..!

 

"poziva se IME PREZIME, adresa, da pristupi ovom prekšajnom sudu (pula), na dan 21.11 u 9.15 ulica, dvorana, kat, na glavnu raspravu, zbog prekršaja iz čl 54 st 3. zakon o suzbijanju zlouporabe droga, po optužnom prijedlogu policijska postaja pula, na kojem će se ročištu provesti ispitivanje svjedoka

 

ukoliko se na poziv ne odazovete, ročište će se održati bez vaše nazočnosti"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija