Jump to content

rok za PTSP


ivicabb

Preporučene objave

Pozdrav , malo sam ne upućen u sve ovo ali mislim da cu morati ganjati PTSP jer sam primoran na neki način riješiti svoju nevolju. Do kad je zakonski rok za" podnošenje", branitelj sam i imam oko 19 godina staža u gardijskoj brigada i nažalost ću morati napraviti neku glupust.

 

 

pozdrav

 

31.12.2005. godine je bio krajnji rok za podnošenje zahtjeva za priznavanjem statusa hrvi na osnovu bilo kojeg oboljenja, pa tako i na osnonovu oboljenja od ptsp-a.

Iza tog datuma nema više , prošlo svršeno vrijeme što se tiče mogučnosti ostvarivanja statusa hrvi-a na osnovu oboljenja od ptsp-a ili bilo kojeg drugog oboljenja.

 

Ovo što pišeš da češ napravit neku glupost, ako je napraviš naudit češ jedino sebi i svojim bližnjima, pa sada još jednom razmisli prije nego li šta takvoga napraviš. Od toga ništa dobro .

 

Mogao bi jedino ostvariti pravo na invalidsku civilnu mirovinu ili na mirovinu kao DVO.

 

Na mirovinu po zakonu o pravima hr branitelja si s obzirom da nemaš ostvaren status hrvi, možeš zaboravit jer u tu mirovinu možeš jedino sa priznatim statusom hrvi-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

31.12.2005. godine je bio krajnji rok za podnošenje zahtjeva za priznavanjem statusa hrvi na osnovu bilo kojeg oboljenja, pa tako i na osnonovu oboljenja od ptsp-a.

Iza tog datuma nema više , prošlo svršeno vrijeme što se tiče mogučnosti ostvarivanja statusa hrvi-a na osnovu oboljenja od ptsp-a ili bilo kojeg drugog oboljenja.

 

Ovo što pišeš da češ napravit neku glupost, ako je napraviš naudit češ jedino sebi i svojim bližnjima, pa sada još jednom razmisli prije nego li šta takvoga napraviš. Od toga ništa dobro .

 

Mogao bi jedino ostvariti pravo na invalidsku civilnu mirovinu ili na mirovinu kao DVO.

 

Na mirovinu po zakonu o pravima hr branitelja si s obzirom da nemaš ostvaren status hrvi, možeš zaboravit jer u tu mirovinu možeš jedino sa priznatim statusom hrvi-a.

 

Hvala Kompa

Žele me nogirati iz sustava prije nego što ostvarim 20 godina staža, ne prolazim više na ljecnickom pregledu, gotovo ništa ne vidim na desno oko,( obolio sam u misiji ali ih to ne zanima). Moram smisliti nešto da ostanem u sustavu još oko godinu i pol,onda bi imao uvjete za mirovinu.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam 18 god u gardijskoj i osam mjeseci od prije u ratu u pričuvi prije gardijske ali nisam bio zaposlen prije pričuve tako da nisam siguran koliko mi se taj ratni staž racuna. Pozdrav

 

Znači ostvario si status hrv. branitelja i imaš pravo na staž u dvostrukom trajanju tj. 16 mjeseci, ali tekar onda kada ispuniš jedan od uvjeta za mirovinu.Mislim da bi napravio veliku grešku što ti je i kolega kompa napisao u svom odgovoru da se upustiš u nepromišljene postupke.Ćekaj i radi do uvjeta za mirovinu ili otvori bolovanje ako si toliko bolestan da nemožeš više psihički a ni fizički izdržati u ustroju. Pozdrav svim braniteljima ma gdje bili!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo sa rokom za PTSP ne razumijem. Poznajem osobno čovjeka koji je dobio HRVI na osnovu samo PTSP-a prošle godine, mislim u 9 mjesecu, 30% invalidnosti. "Liječenje" je započeo početkom 2010. godine.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nemoguće,to je sigurno kriva informacija,vjerujem da je počeo redovno liječenje prije 31.12.2005. god. Ako je dobio na temelju PTSP-a invalidnost a da nije počeo liječenje prije gore navedenog roka onda je to meni osobno sumnjivo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2005.godine išao je na komisiju radi utvrđivanja invalidnosti.

na komisiji nije prošao tj. dobio je manje od 20% invalidnosti .

zbog pogoršanja ima pravo pristupiti ponovnoj ocijeni invalidnosti.

u ponovljenom postupku njegovo oštećenje organizma iznosi 30%, psihičko oboljenje, PTSP.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

sad sam opet malo izgubljen, znači li to da kada napunim 20 god staža u gardi ,da ce mi se onda tek zbrojiti ovih 16 mjeseci iz rata( pričuve ) ili da sa trenutnih 18 i ovih 16 mjeseci sada već imam 19 god i 4 mj, što bi znacilo da mi nedostaje još malo do 20 god i toliko bi još uspio progurati što na bolovanju što na poslu. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sad sam opet malo izgubljen, znači li to da kada napunim 20 god staža u gardi ,da ce mi se onda tek zbrojiti ovih 16 mjeseci iz rata( pričuve ) ili da sa trenutnih 18 i ovih 16 mjeseci sada već imam 19 god i 4 mj, što bi znacilo da mi nedostaje još malo do 20 god i toliko bi još uspio progurati što na bolovanju što na poslu. Hvala

 

Moje osobno mišljenje :

Obzirom da si dobio liječničko na 6 mj. najvjerojatnije češ dobiti i slijedeči pregled na 6 mj. i ode god. Ministarstvo obrane da je imalo namjeru maknuti te iz službe več bi to napravili. Kad napuniš zakonske osnove za mirovinu dobit češ rješenje, otpremninu i sve ok. Najvjerojatnije če to biti po čl.6a.

Pogledaj post od prof. ( izračun mirovina...)

Budi bez brige nećeš završiti na ulici. Vode oni računa. Ipak si dao doprinos za stvaranje ove države Hrvatske. Imaš status branitelja, a i misija, a možda i kakav čin.

Dok ne možeš na bolovanje i skupljaj med. dokumentaciju.

Nije sve tako crno.

Pozdrav kolega i drži se !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo sa rokom za PTSP ne razumijem. Poznajem osobno čovjeka koji je dobio HRVI na osnovu samo PTSP-a prošle godine, mislim u 9 mjesecu, 30% invalidnosti. "Liječenje" je započeo početkom 2010. godine.

 

Pozdrav petar 2013: zanima me koliko je taj podatak istinit jer ja sam obolio u DR 1991 godine i nisam nikada pokretao nikakav postupak,nego sam odslužio svoje u ratu a nakon toga sam se zaposlio i radio do 2012,kada mi se bolest po neznam koji put pogoršala i sada čekam civilnu invalidsku mirovinu a podnio sam zahtjev za priznavanje HRVI pa su me odbili i onda sam se žalio i sada čekam šta će biti inače imam originalan nalaz iz 1991.

Dragovoljac sam DR-a sa odličnim ratnim putom i sad me zanima ako netko zna kolika bi mio mogla biti mirovina kao hrvatskog branitelja i dragovoljca.Imam priznatu profesionalnu bolest kao građevinski radnik jer sam se tim poslovima bavio od 1995-2012.Molim te ako me možeš nekako povezati sa njim evo ti moj mail pa ako hoće da mi se javi bilo bi mi njegova pomoć i iskustvo koje je prošao na tom putu od velike koristi( franjo_debak@net.hr).

 

pozdrav svim istinskim braniteljima i domoljubima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poz kolege

I ja sam zapoceo sa ljecenjem 1996 imam papire ali sam prestao zbog posla da ne dobijem odkaz no medutim stanje se pog'a u uredu kazu da to ne igra ulogu sto imam papire i neznam sto dalje dal da predam papire ili ne'a i hodam kod psihijatra na obradu sto postoje i papiri za to 'ali nisam siguran dal da podnesem zahtjev il ne svi kazu uzalud je sad

E da a i ionako sam u civilno vojnoj mir.inv.60% na donje extrm.,ali koja kuna vise bila bi dobro

Poz svima ma gdje god bili

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poz kolege

I ja sam zapoceo sa ljecenjem 1996 imam papire ali sam prestao zbog posla da ne dobijem odkaz no medutim stanje se pog'a u uredu kazu da to ne igra ulogu sto imam papire i neznam sto dalje dal da predam papire ili ne'a i hodam kod psihijatra na obradu sto postoje i papiri za to 'ali nisam siguran dal da podnesem zahtjev il ne svi kazu uzalud je sad

E da a i ionako sam u civilno vojnoj mir.inv.60% na donje extrm.,ali koja kuna vise bila bi dobro

Poz svima ma gdje god bili

 

Podnesi zahtjev za vještačenjem za hrvi na osnovu oboljenja od ptsp-a. Sada je za isto kasno i bit će ti odbijen ( rok je bio 31.12.2005 god. ) ali ti zahtjev možeš podnjeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

pozdrav svima..kao prvo izvinjavam se ako sam na krivom mjestu al ovo mi prvi susret sa tim forumima :) ...dakle ovako:zaposlen sam kao djelatna vojna osoba unazad 19 godina,međutim na bolovanju sam od 9.mj 2013. godine (šifra f 43.1 kronifikacija) ....eto sad me zanima što dalje,dal če me moj doktor poslat na neku komisiju pošto je zatražio da mu dostavim "opis posla"?!dal če me vratit na posao sa tom dijagnozom??? ako me pošalje na komisiju(invalidsku) kakve su šense da me umirove???? ....unaprijed vam zahvaljujem...pozzzz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav svima..kao prvo izvinjavam se ako sam na krivom mjestu al ovo mi prvi susret sa tim forumima :) ...dakle ovako:zaposlen sam kao djelatna vojna osoba unazad 19 godina,međutim na bolovanju sam od 9.mj 2013. godine (šifra f 43.1 kronifikacija) ....eto sad me zanima što dalje,dal če me moj doktor poslat na neku komisiju pošto je zatražio da mu dostavim "opis posla"?!dal če me vratit na posao sa tom dijagnozom??? ako me pošalje na komisiju(invalidsku) kakve su šense da me umirove???? ....unaprijed vam zahvaljujem...pozzzz

 

Iskreno , skidaj se s bolovanja dok te nisu skinuli s radnog mjesta i drži se na "površini" dok god možeš. Liječnik OM je ispravo postupio i šalje te na HZZO , A tamo te tek čekaju problemi. Svatko ima šanse da ga umirove ali mislim da ćeš proći Golgotu dok to dočekaš.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav svima..kao prvo izvinjavam se ako sam na krivom mjestu al ovo mi prvi susret sa tim forumima :) ...dakle ovako:zaposlen sam kao djelatna vojna osoba unazad 19 godina,međutim na bolovanju sam od 9.mj 2013. godine (šifra f 43.1 kronifikacija) ....eto sad me zanima što dalje,dal če me moj doktor poslat na neku komisiju pošto je zatražio da mu dostavim "opis posla"?!dal če me vratit na posao sa tom dijagnozom??? ako me pošalje na komisiju(invalidsku) kakve su šense da me umirove???? ....unaprijed vam zahvaljujem...pozzzz

 

Tvoj doktor traži procjenu radne sposobnosti i ispunjava 2 in obrazac.

Od postrojbe traži opis radnog mjesta.

Sve dostavlja u Čerininu u Zagrebu gdje je komisija za procjenu radne sposobnosti (gđa. Snježana Horvat 01/4568 433 predsjednik komisije).

Proglase te nesposobnim za DVO (vjerojatno po čl. 11) i dobiješ časni otpust.

Otpremninna 9990 kn. bez onih mjeseci u ratu 300kn.

Dalje idu papiri na HZZMO i oni određuju mirovinu i utjecaj rat-mir na tvoju bolest.

Ako nisi iskoristio godišnji imaš pravo na isplatu neiskorištenih dana GO.

Imaš i pravo na naknadu za bolovanje duže od 90 dana (mislim oko 3500 kn).

 

A dalje sretno!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iskreno , skidaj se s bolovanja dok te nisu skinuli s radnog mjesta i drži se na "površini" dok god možeš. Liječnik OM je ispravo postupio i šalje te na HZZO , A tamo te tek čekaju problemi. Svatko ima šanse da ga umirove ali mislim da ćeš proći Golgotu dok to dočekaš.

hmmm zašto bi tamo nastali problemi???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tvoj doktor traži procjenu radne sposobnosti i ispunjava 2 in obrazac.

Od postrojbe traži opis radnog mjesta.

Sve dostavlja u Čerininu u Zagrebu gdje je komisija za procjenu radne sposobnosti (gđa. Snježana Horvat 01/4568 433 predsjednik komisije).

Proglase te nesposobnim za DVO (vjerojatno po čl. 11) i dobiješ časni otpust.

Otpremninna 9990 kn. bez onih mjeseci u ratu 300kn.

Dalje idu papiri na HZZMO i oni određuju mirovinu i utjecaj rat-mir na tvoju bolest.

Ako nisi iskoristio godišnji imaš pravo na isplatu neiskorištenih dana GO.

Imaš i pravo na naknadu za bolovanje duže od 90 dana (mislim oko 3500 kn).

 

A dalje sretno!!!!

"proglase nesposobnim za dvo"...pa jel to znači da če me umirovit????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa jel mogu oni pobit tu moju dijagnozu?

 

Mogu reći da je došlo do poboljšanja, ali ti zauvijek u kartonu piše dijagnoza ( osim našem ministru ). Svatko tko ulazi u te vode trebao bi znati da to neće ići baš tako kako je sebi zamislio. Zato ti dajem samo prijateljski savjet ali ti ne želim soliti pamet. Ti si onaj koji odlučuje. Ali i sa PTSP-om se živi i može raditi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mogu reći da je došlo do poboljšanja, ali ti zauvijek u kartonu piše dijagnoza ( osim našem ministru ). Svatko tko ulazi u te vode trebao bi znati da to neće ići baš tako kako je sebi zamislio. Zato ti dajem samo prijateljski savjet ali ti ne želim soliti pamet. Ti si onaj koji odlučuje. Ali i sa PTSP-om se živi i može raditi.

znam da če biti teško...inbox ak nije problem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemaju ti oni što pobijati dijagnozu. Ona je već postavljena i kada te zavedu jednom kao takvog to je to.

Sa šifrom F sigurno ideš u mirovinu samo zavisi kakvu i koliku.

Pogotovo ako ideš na periodični liječnički (vojni Dubrava), a i tvoj doktor ti mora uvijek napisati da si imao takvu dijagnozu (npr. za pregled za vozačku i sl.).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemaju ti oni što pobijati dijagnozu. Ona je već postavljena i kada te zavedu jednom kao takvog to je to.

Sa šifrom F sigurno ideš u mirovinu samo zavisi kakvu i koliku.

Pogotovo ako ideš na periodični liječnički (vojni Dubrava), a i tvoj doktor ti mora uvijek napisati da si imao takvu dijagnozu (npr. za pregled za vozačku i sl.).

 

U mirovinu će prije ili poslije. Ali do tada će se na ovaj način napatiti i ako ima obitelj sa djecom + krediti ......... . Moje mišljenje je da mu je bolje da se drži sustava dok god može sve dok ga zdravstveno povjerenstvo MORH-a ne proglasi nesposobnim za DVS i dobije častan otpust sa otpremninom i pravom na mirovinu po čl.11 . I tada će ići na procjene ali bezbolnije je . Osim ako više ne može izdržati....... . U tom slučaju ne pomažu savjeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sama dijagnoza ništa ne znači za vještake (kod mene F43.1 kronična potvrđena od strane 3 psihijatra, 3 psihologa i u Popovači na testiranju, također 2 psihologa), i vještakinja to uredno pobila, također i na drugostupanjskoj. Uredno napisali: Ocjena preostale radne sposobnosti preuranjena. A tu je još bilo masa ozbiljnih drugih dijagnoza, neizlječivih i potvrđenih od strane mase specijalista iz različitih bolnica.

Tako da u ovoj zemlji može svak svakoga pobiti i raditi po svom, tj. služiti se zakonskim i ostalim pravilima po svome nahođenju.

 

Nama preostaje samo, NE ODUSTATI.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav dragi prijatelji i branitelji. dugo već pratim ove teme i čitam probleme koje ljudi iznose i našto sve nailaze,a da napomenem da sam i ja jedan od takvih koji pokušava dobiti samo ono što sam valjda zaslužije,i nemože čovik da se ne zapita kako se te kojikakve institucije ponašaju kako ta ista država pokušava na sve moguće načine oduzeti ono na što imamo pravo,znam da se nismo borili za privilegije i crvene tepihe,ali isto tako mislim da bi bilo pravedno da ovo malo života proživimo sa malo više poštovanja od strane ove države,jer kad samo išli braniti ovu državu i kad smo je obranili sigurno barem ja nisam mislije da ću u toj istoj državi danas biti gladan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...slažem se dragi kolega zaracet sa tobom u potpunosti,nepravda,nepravda i nepravda.Ko se snašao,snašao se i skoro pa gotovo!! :(

 

Najtužnije je što je gro ISTINJSKIH branitelja sa 1.crte,(oni "mali"policajci i gardisti koji su izvršavali sve zapovjedi bez pogovora )ostalo bez ičega ,bez prava,dostojanstva,egzistencije----pojedinci nemaju i što jesti......zato imamo to što imamo,što preostaje ?? Uže oko vrata ili neka druga vrsta suicida!? Mnogi su nažalost to i učinili zahvaljujući mačehinskoj državi!!!!!!!!! :(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZKOVA, to oni i hoće, da svi dignemo ruku na sebe i time bi se nas riješili.

E treba upravo suprotno, NE ODUSTAJATI od svojih prava. Za prava ne mislim, kao što ti reče, na crvene tepihe i dizanje spomenika, nego da nam bar daju kruha i lijekove, a bar smo to zaslužili (ja spadam u "male" policajce).

 

Vidite kako su to izveli za PTSP, netko se sjetio da se može dobiti samo u određenom vremenskom roku poslije rata i to je zakonski usvojeno, i koga su tu nasamarili, pa male ljude koji nisu povlašteni i koji su zbilja oboljeli i sad nek umiru polako, ali bez kruha i lijekova.

 

Ovo sa vremenskim rokom za PTSP je totalna nebuloza i glupost koju svijet nije vidio. Nekome dati vremenski rok u kojem može oboljeti je totalni idiotizam.

 

A opet, taj vremenski rok za povlaštene ne vrijedi, mogu ga dobiti kad hoće i evo mirovine (ovo ne govorim odokativno, nego znam ime i prezime čovjeka koji je to ostvario), a da istog prijaviš neće on nastradati nego onaj tko ga je prijavio, tako funkcionira sistem u ovoj zemlji, nažalost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija