Jump to content

Brisanje iz kaznene evidencije


aco111

Preporučene objave

Uvjerenje o nekažnjavanju je čisto, ukoliko se trenutno protiv vas ne vodi kakav kazneni postupak (istraga, podnesena optužnica, nepravomoćna presuda, nepravomoćan kazneni nalog).

 

Izvadak iz kaznene evidencije ili tzv. "dosje" biti će čist, odnosno nastupit će rehabilitacija, protekom tri godine od isteka ovog jednogodišnjeg roka provjeravanja iz uvjetne osude. Znači gledate datum pravomoćnosti presude, dodate jednogodišnji rok provjeravanja iz uvjetne osude i na to onda još 3 godine. Ako je presuda postala pravomoćnom u 2010., rehabilitacija će nastupiti 2014. Jasno, pod uvjetom da u međuvremenu niste pravomoćno osuđeni za još koje kazneno djelo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

 

Pročitao sam ovaj zakon o ... rehabilitaciji, ali imam samo jedno pitanje.

U rujnu 2008. pravomoćno sam osuđen na kaznu zatvora od 1 godine, sa rokom kušnje od 1 godine.

Zanima me, da li rehabilitacija nastupa tri ili pet godina od dana izdržane kazne? Tri godine su potrebne za rehabilitaciju za osude do jedne godine. A da li to uključujuje i kazne od godinu dana?

 

Zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U rujnu 2008. pravomoćno sam osuđen na kaznu zatvora od 1 godine, sa rokom kušnje od 1 godine.

Zanima me, da li rehabilitacija nastupa tri ili pet godina od dana izdržane kazne?

 

Rehabilitacija je nastupila u rujnu 2012., sukladno čl. 85. starog KZ-a, koji je bio važeći obzirom je ovaj Zakon o pravnim posljedicama osude, kaznenoj evidenciji i rehabilitaciji stupio na snagu 01/01/2013, dakle već nakon što je rehabilitacija nastupila.

 

Rok je tri godine od isteka roka provjeravanja. U vašem predmetu, pravomoćna presuda je bila u rujnu 2008., rok provjeravanja od jedne godine je istekao u rujnu 2009. i od tog trenutka se računa ovaj trogodišnji rok - dakle rehabilitacija je nastupila u rujnu 2012. Uvjetna osuda je uvijek uvjetna osuda, nema veze kolika je visina kazne izrečena njome (mogao je biti i maksimum od 2 godine).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rehabilitacija je nastupila u rujnu 2012., sukladno čl. 85. starog KZ-a, koji je bio važeći obzirom je ovaj Zakon o pravnim posljedicama osude, kaznenoj evidenciji i rehabilitaciji stupio na snagu 01/01/2013, dakle već nakon što je rehabilitacija nastupila.

 

Rok je tri godine od isteka roka provjeravanja. U vašem predmetu, pravomoćna presuda je bila u rujnu 2008., rok provjeravanja od jedne godine je istekao u rujnu 2009. i od tog trenutka se računa ovaj trogodišnji rok - dakle rehabilitacija je nastupila u rujnu 2012. Uvjetna osuda je uvijek uvjetna osuda, nema veze kolika je visina kazne izrečena njome (mogao je biti i maksimum od 2 godine).

 

Hvala Vam uistinu na ovim dobrim vijestima. Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uvjerenje o nekažnjavanju je čisto, ukoliko se trenutno protiv vas ne vodi kakav kazneni postupak (istraga, podnesena optužnica, nepravomoćna presuda, nepravomoćan kazneni nalog).

Po mojem sudu, ovo je nepravedno jer ne možete nekoga osuditi neizdavanjem uvjerenja prije nego što je pravomoćno osuđen. Što ako se kasnije pokaže da je bio nedužan?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gledajte, ovo uvjerenje o nekažnjavanju je zapravo uvjerenje o nevođenju kaznenog postupka (ali eto dali su mu takav naziv, pa buni ljude). Ono znači da se trenutno protiv određene osobe ne vodi nikakav kazneni postupak, a izdaje ga nadležan sud (prema mjestu prebivališta osobe koja ga traži - što je tragikomično, jer se protiv određene osobe može voditi kazneni postupak pred nekim drugim sudom, npr. iz Osijeka ste, al ste na godišnjem u Dubrovniku napravili neko s.anje, pa vam taj sud sudi, al pred "svojim" osječkim sudom vi ste "Mahatma Gandhi"), i u pravilu kod natječaja za radno mjesto, traži se upravo ova vrsta uvjerenja.

 

S druge strane, u izvatku iz kaznene evidencije, koju vodi Ministarstvo pravosuđa RH evidentirane su (eventualne) pravomoćne kaznene presude protiv određene osobe. Taj izvadak se kolokvijalno naziva "dosjeom", i traži se kod natječaja za neke ozbiljne poslove u državnim i javnim tijelima te u postupku ishođenja vize za određene zemlje.

 

Tako da je zapravo riječ o pogrešci u terminologiji, ali sadržajno je sve u redu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na zanimljivom komentaru. :-) Međutim, mislim da se nismo 100% razumjeli. Ja tvrdim da Vam netko može nešto podmetnuti, npr. drogu, potom se protiv Vas vodi kazneni postupak, ne možete dobiti predmetno uvjerenje, a Vi, ni kriv, ni dužan, što se kasnije i pokaže točnim. Uvijek na TV čujemo kako ovaj ili onaj ne želi komentirati nepravomoćne presude, a zakonodavac Vas a priori osudi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ova mogućnost koju ste spomenuli svakako postoji, ali to nije "osuda" u pravnome smislu. Ona je jedino moguća po okončanju postupka (prvo nepravomoćna, a potom i pravomoćna). Ali svakako da ukoliko se protiv vas vodi kazneni postupak, nećete moći dobiti ovo uvjerenje o nekažnjavanju, i tu postoji mogućnost "manipulacije" o kojoj govorite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Sama rehabilitacija nastupa po sili zakona, a rješenje o rehabilitaciji Ministarstvo pravosuđa donosi po službenoj dužnosti. Koliko je meni poznato, to se rješenje ne dostavlja osuđeniku. Međutim, vi po nastupu rehabilitacije možete provjeriti u Ministarstvu pravosuđa vaš izvadak iz KE, pa ukoliko nije prazan, tada možete tražiti utvrđenje nastupa rehabilitacije u smislu čl. 21. http://www.zakon.hr/z/554/Zakon-o-pravnim-posljedicama-osude,-kaznenoj-evidenciji-i-rehabilitaciji

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...
  • 1 godina kasnije...
  • 7 mjeseci kasnije...

Pozdrav ljudi ....

nastupanjem rehabilitacije dobio sam od Ministarstva Pravosudja papir gdje pise da nisam vise kaznjavan i da sam automatski izbrisan iz KE. te su mi rekli da se nakon 5 god. brise i sa Policije ... s namjerom otvaranja obrta van HR. - dostavio sam nadleznim institucijama izvjesce o ne kaznjavanju ... s obzirom da na policiji jos uvjek pise "kaznjavan"....u slucaju provjere ili podnosenju nekakvog zahtjeva od policije stranih zemalja (njem. ..austr...svic.) o kaznenim djelima pocinjena u HR.... dali ih u tom slucaju nasa policija informira o kaznenim djelima koja su pocinjena u HR.. ak da ... pod kojim uvjetima bi to trebala/morala napravit .. sto ako Njem... ili Austr. policija zatrazi od ambasade informacije ...dali ih u tom slucaju mup obavjestava o pocinjenim djelima ili to ipak ide preko min. Pravosudja..... pitam iz razloga jer mi je zenska na salteru rekla ako bi u HR. pocinili kazneno djelo "nas bi HR. Policija obavijestila o tome " ..a u slucaju da zivim 5 god .u njem. ili austr. ili cak svic. ..svu potrebnu dokumentaciju za otvaranje obrta...( o nekaznjavanju itd.) bi mogao izvadit u tim zemljama ..

 

Hvala unaprijed !!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što vas točno traže u toj stranoj zemlji - izvadak iz KE, potvrdu da se ne vodi kazneni postupak ili ...?

 

Da ...trazili su me izvod iz KE ... ja sam dostavio i izvod iz KE te da se nevodi nikakav postupak protiv mene (oba cista) ...ali mi zenska kaze - da je to za sad ok jer ionako da ste bilo sto napravili u HR bili bi mi obavjesteni !!!???.. mene samo zanima dali oni mogu preko ambasade ili sl. institucija doci do info.o pocinjenim djelima u HR...brine me jer sam morao na par papira vlastorucnim potpisom potvrdit da nikad nisam bio kaznjavan!!!

Hvala unaprijed!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok to mi je jasno ...al evo ...sadasnji susjed preko kojeg sam doso u inozemstvo me zna 8 radimo u istoj firmi ... da bi stvar bila gora u firmi su saznali za ne djelo (vutra) ...vjerujem da od njega jer si nismo vise najbolji ...ko ce koga neg svog svoga ...ljubomora itd ... uglavnom i sam sef mi je saznao i zna jako dosta policajaca... neki su i kucni prijatelji ... nasi poslovni odnosi su se promjenili na gore naravno ... sumnjam da mi je sef preko svojih kucnih prijatelja "plavaca" pokusao doci do informacija .... zato pitam dali u tom slucaju postoji mogucnost dobivanja informacija ... jer bi mu islo u korist zbog konkurencije .... hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...brine me jer sam morao na par papira vlastorucnim potpisom potvrdit da nikad nisam bio kaznjavan!!!

ako je netko "rehabilitiran",da li to znaći da je posve "platio dug društvu" ili nije...dok netko pita da li ste ikad kažnjavani,to ne završava dobro po tu osobu :)......gledajući,čovjek ne bi smio lagati,ali opet odgovor koji mu ne ide u prilog (da je nekad kažnjavan) mu može nanijeti probleme,a nastupila je rehabilitacija i on ne bi smio imati problema.....

kako se uopče postaviti u takvim situacijama ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Govoriš o Hrvatskoj ili stranoj zemlji?

 

O stranoj zemlji ... ja znam da bi to bio ne legalan nacin da poslodavac od prijatelja polivajca trazi onformacije o radniku iz hr.... ali to se ni "ne zna " no po tom pitanju ispada da policija trazi info. ... dali info. mogu dobit ili ne preko ambasade ili mupa to ne znam ... hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne vidim legalan način na koji bi poslodavac privatnik iz strane države dobio podatke o vama iz policijske evidencije policije RH.

 

To je istina ... ako nije pisana potjera ...

Problem je ako moj sadasnji sef preko svojih murijaka pokusava doc do info. to i onako niko nebi ni sazno... jer bi po tom pitanju sam policajac trazio info. preko ambasade ili mupa ... sad jedino ne znam dali on mora poslat neki nalog il nesto sl. da bi mu nasi dali info. Iz svoje interne evidencije .. ili bi nasi preusmjerili na min. Pravosudja ??!!

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je istina ... ako nije pisana potjera ...

Problem je ako moj sadasnji sef preko svojih murijaka pokusava doc do info. to i onako niko nebi ni sazno...

Tjeralica nema nikakve veze.

 

A ovo drugo, čudni su putevi gospodnji.Sve je moguće.malo zaobilazno ali ipak moguće (naravno bez ikakove papirologije).Standardni način suradnje policja susjednih zemalja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tjeralica nema nikakve veze.

 

A ovo drugo, čudni su putevi gospodnji.Sve je moguće.malo zaobilazno ali ipak moguće (naravno bez ikakove papirologije).Standardni način suradnje policja susjednih zemalja.

 

E to me zanima ...

Sto znaci zbog te razmjene podataka tj suradnje pol. susjednih zemalja ... moguce je da potvrda o nekaznjavanju i izvod iz KE (koji su cisti i kontra od policijskog internog dosjea) mogu ugroziti otvaranje obrta !!!!???? Naravno u slucaju da su isli stvano provjeravat !!! Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...
, aco111 je napisao:

Poštovani,

molim pojašnjenje i odgovor.

2010 godine osudjen sam na kaznu zatvora od 3 mjeseca uvjetno na godinu dana. Pitanje: kada se briše kazna iz kaznene evidencije tj. kada će uvjerenje o nekaznjavanju biti "cisto".

 

Unaprije hvala

Poštovani, 2018. mi je izdat kazneni nalog kroz koji mi je izrecena uvjetna osuda kojom mi se utvrđuje novčana kazna od 500 KM te se istovremeno određuje " da se utvrđena novčana kazna neće izvršiti ako optuženi u roku od jedne godine od dana pravosnažnosti presude ne počini novo krivično dijelo". Zanima me, kad ce mi ta kazna biti izbrisana iz dosijea ?

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, ASIJA je napisao:

Da, radi se o BiH tih 500 KM je negdje cca 2000 kuna, a jeste li sigurni da tek 2022 s obzirom da je kazna veoma niska. A šta će se desiti nakon sto prođe godinu dana od dana pravosnažnosti presude.

Napisao sam kod nas (u RH).

Po bosanskom zakonu briše se  2020-te,a te godine po datumu kad je kazneni nalog postao pravomoćan.

Kad prođe 1 god od presude ako ponoviš kazneno tu kaznu od 500 KM ti ne mogu naplatiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako vas zanima radi posla,  ne brkajte izvadak iz kaznene evidencije i uvjerenje da se ne vodi kazneni postupak. Dok potonje traži većina, državne i javne službe, poneki privatnici, izvadak traži rijetko tko i to eventualno neke institucije poput škola kod zapošljavanja itd. Dakle, izvadak će biti čist protekom roka, a uvjerenje već je, osim ako vas ne gone radi nečeg još uvijek. I mnogi će reći potvrda o nekažnjavanju, a zapravo će misliti na uvjerenje da se ne vodi KP, a ne na izvadak.. 

 

Sry, tek sad vidim da je BIH, ne znam kako je tamo. Nek stoji info ako kome zatreba iz RH, često se pita isto 

 

uređeno: od atomic95
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozz..novi korisnik sam pa me zanimaju neke informacije.

 

2016u  mj.osuden sam na kaznubzatvora u trajanju od 6mj...ali sam dobio uvjetnu kaznu u trajanju od dvije godine...radi se o kaznenom djelu krivotvorenja isprava...nakon koliko mogu traziti da se brise iz kaznene evidencije jer otvaram obrt kojem je uvjet da kaznena evidencija bude cista....tj.mogu li traziti ranije brisanje iz wvidencije i kolike su sanse da se to i ostvari

Hvala unaprijed

uređeno: od Denny120
Dodatak
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
  • 11 mjeseci kasnije...
, G-man je napisao:

 

Rehabilitacija je nastupila u rujnu 2012., sukladno čl. 85. starog KZ-a, koji je bio važeći obzirom je ovaj Zakon o pravnim posljedicama osude, kaznenoj evidenciji i rehabilitaciji stupio na snagu 01/01/2013, dakle već nakon što je rehabilitacija nastupila.

 

Rok je tri godine od isteka roka provjeravanja. U vašem predmetu, pravomoćna presuda je bila u rujnu 2008., rok provjeravanja od jedne godine je istekao u rujnu 2009. i od tog trenutka se računa ovaj trogodišnji rok - dakle rehabilitacija je nastupila u rujnu 2012. Uvjetna osuda je uvijek uvjetna osuda, nema veze kolika je visina kazne izrečena njome (mogao je biti i maksimum od 2 godine).

Poštovani, a koliku važnost ima rehabilitacija odnosno brisanje osude prilikom traženja posla i sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Kao i u RH tako i u BiH ne obrišu se sve osude automatizmom pa se ima pravo tražit brisanje.A kod vas ima i posebnih uvjeta kad se osude ne brišu

Čl.401-402 https://www.paragraf.ba/propisi/bih/zakon-o-krivicnom-postupku-bosne-i-hercegovine.html

Pred kraj https://www.bih-pravo.org/brisanje-osude-iz-kaznene-evidencije-t264.html

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

Postovani molim odgovor.

Kao mladic sam kaznjavan  u par navrata(3puta) sa kaznom zatvora od 8mj na uvjet od 2godine ,zadnja pravomocna presuda je bila 18.8.2015 u RH.

Sada bih trebao dobit posao , ali me traže potvrdu o nekažnjavanju zanima me da li su ta djela još uvjek upisana u KE ili je nastupila rehabilitacija?

Za sva djela sam osuđen uvjetno .

 

HVALA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...

Poštovani, 2013.sam pravomoćno osuđena na kaznu zatvora od 1 godine, a odradila sam je radom za opće dobro. 

Sada me u Njemačkoj (gradska bolnica) traže "Europäisches Führungszeugnis". Pročitala sam da s tim Nijemci traže iz Hr jesam li osuđivana itd.. 

Zanima me hoće li na toj potvrdi iz Hr stajati ta moja kazna, jer na hrvatskom uvjerenju o nekažnjavanju ne stoji ništa. 

Unaprijed hvala. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 13. 01. 2023. u 7:22, sivko je napisao:

Neće pisat.

Joj, puno Vam hvala, evo već noćima ne spavam od muke 🥺

Je li nastupila zastara i kad jel znate? I jel zbog toga neće pisati? 2014 negdje u 3 mjesecu sam bila gotova sa radom za opće dobro. 

I još nešto, kako to da Nijemci imaju uvid moju KE, za običan posao u bolnici? 

Hvala 👍

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije nastupila zastara nego brisanje iz KE (nakon izvršenog rada+3 godine).Uvjerenje je čisto jer je donesena pravomoćna presuda.Ne bih rekao da švabe imaju uvid u izvod iz KE.A u svakom slučaju izvod je čist zbog rehabilitacije koja je nastupila u 3 mjesecu 2017.Ne treba miješati izvod iz KE i Uvjerenje o nekažnjavanju jer su to dvije različite "potvrde".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav ja sam državljanin BIH. 14.02.23 godina sam stekao pravo za brisanje iz evidencije kaznenih i pozvao sam u Zagreb tamo su mi potvrdili da je brisano.međutim do dan danas nisam dobio potvrdu da je brisano i ne mogu u BiH da dobijem čistu potvrdu o ne kažnjavanju.nemam više nikakvih kazni to je bila jedina iz 2012.g.ne znam kome više da se obratim.živim i radim u sloveniji i ta potvrda mi je potrebna ako može pomoć kome se obratiti hvala ljepa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

Čitam odgovore i stvarno svaka čast na trudu koji ulažete da pomognete ljudima. Pročitao sam vaše prijedloge za zakon o kaznenoj evidenciji al nigdje nisam vidio (možda mi promaklo) točan postupak kako zatraziti provjeru "dosjea" od Ministarstva pravosudja tj. provjeru da li je kaznena evidencija prazna?  Kome se točno obratiti, na koju adresu i šta napisati u zahtjevu? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani.

Odslužio sam kaznu od 1 godine s 1 godinom uvjetno uz 4 godine kušnje. (Znači djelomično uvjetna kazna)
Po zakonu o rehabilitaciji ,rehabilitacija nastupa nakon 5 godina.

Kako se to točno računa sada? Dali se računa nakon izlaska iz zatvora ili nakon što prođe 4 godine kušnje?
hvala

uređeno: od NoviZelander
da malo bolje objasnim
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija