Jump to content

invalidska mirovina radi profesionalne nesposobnosti za rad-- i rad u inozemstvu


jado

Preporučene objave

Mogu li sa profesionalnom nesposobnoscu traziti posao u inozemstvu pod istim uvjetima kao u HR ima li itko kakvih iskustava . Podrazumijeva se da bi to bio legalan posao u Austriji kod poznanika koji bi mi rijesio prijavu ,ocijalno i mirovinsko kao poslodavac.Molio bi nekog ako tko zna nesto o ovome.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Promašio si podforum. Pitanje si trebao postaviti u podforumu Radno i socijalno pravo.

 

S obzirom da si u mirovini, ne bih se kladio u to da ćeš dobiti radnu dozvolu u Austriji jer za pretpostaviti je da za njih nisi ambiciozan kadar, a o dozvoli za rad odlučuje njihov ured, bez obzira na to što ti je namjera raditi kod njih i imaš kod koga raditi.

 

Tvoj poslodavac ne odlučuje o tome nego njihov ured za zapošljavanje.

 

Vidi na ovom linku, pogledaj i poveznice.

 

http://www.wien.gv.at/bh-hr-sr/raditi/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Dobar dan svima

 

Pitanje znalcima, imam profesionalnu 20/80 bez hrvi, radio sam i primao invalidnost oko 1100kn, kako sam osta bez posla, pokušao bih otiči radit na brod tj. navigavat e sad dali se to kosi sa pravilima u socijalnom ili mirovinskom jer ču morat sam sebi uplačivat radni staž, jer te poslodavac automaski prijavljuje a ja sam se spreman odreči te invalidnosti, ako mogu jer mi je stanje po mome mišljenju ok, a volio bih i dalje radit, inače sve sam papire izvadio za brod, čak i liječnićki da sam sposoban...hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobar dan svima

 

Pitanje znalcima, imam profesionalnu 20/80 bez hrvi, radio sam i primao invalidnost oko 1100kn, kako sam osta bez posla, pokušao bih otiči radit na brod tj. navigavat e sad dali se to kosi sa pravilima u socijalnom ili mirovinskom jer ču morat sam sebi uplačivat radni staž, jer te poslodavac automaski prijavljuje a ja sam se spreman odreči te invalidnosti, ako mogu jer mi je stanje po mome mišljenju ok, a volio bih i dalje radit, inače sve sam papire izvadio za brod, čak i liječnićki da sam sposoban...hvala

 

ŽIVIO ROĐO !!!!! Evo nam još jednog Freda. Ne moraš nikoga prijavljivat. Sami se prijavljuju da nisu nesposobni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ŽIVIO ROĐO !!!!! Evo nam još jednog Freda. Ne moraš nikoga prijavljivat. Sami se prijavljuju da nisu nesposobni.

 

Kako su ljudi poneki ograničeni.

Prvo bi ti mora sve ispričat da bi ti to moga shvatit,drugo ja imam samo 20 na rat a drugo je na saobračajnu nesreču, a treče zar je loše da čovik kaže da se osječa da mu je bolje i da bi moga radit ono što prije nije moga, nakraju po tebi bi bilo bolje da svi prolupaju nego da itko ozdravi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobar dan svima

 

Pitanje znalcima, imam profesionalnu 20/80 bez hrvi, radio sam i primao invalidnost oko 1100kn, kako sam osta bez posla, pokušao bih otiči radit na brod tj. navigavat e sad dali se to kosi sa pravilima u socijalnom ili mirovinskom jer ču morat sam sebi uplačivat radni staž, jer te poslodavac automaski prijavljuje a ja sam se spreman odreči te invalidnosti, ako mogu jer mi je stanje po mome mišljenju ok, a volio bih i dalje radit, inače sve sam papire izvadio za brod, čak i liječnićki da sam sposoban...hvala

 

Sve je po zakonu.

Sa profesionalnom nesposobnošću za rad može se raditi i uz punu plaću primati oko pola pripadajuće mirovine.

 

Mislim da bi mogao ići raditi kao pomorac ali najbolje otiđi do pravne službe svog područnog HZMO-a pa se tamo kod njihovog pravnika raspitaj o istom slućaju.

To je besplatno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mogu li sa profesionalnom nesposobnoscu traziti posao u inozemstvu pod istim uvjetima kao u HR ima li itko kakvih iskustava . Podrazumijeva se da bi to bio legalan posao u Austriji kod poznanika koji bi mi rijesio prijavu ,ocijalno i mirovinsko kao poslodavac.Molio bi nekog ako tko zna nesto o ovome.

 

U Austriji te niko neće pitati za status HR Znam lika koji je radio u Austriji 4 godine a bio je u invalidskoj općoj.Problem nastaje ako u mirovinskom pokreneš austrijsku mirovinu,onda se otkrije nešto što nisi smio napraviti i lako bi mogao vratiti iznos mirovine koju si primao dok si nradio a i druge su posljedice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda te neće pitati , a možda naprave ko Šviceri. Mali milijun iz ex Yu je otišao u mirovinu u Švicarskoj (daleko najviše iz Bosne) i to zbog kralježnice. Ovi su posumnjali pa angažirali agente da ih snime ako nešto bude sumnjivo. Najviše su ih posnimali po svatovima gdje skaču ko majmuni , a imaju invalidske mirovine na kičmu. I naravno - ode mirovina i protjerivanje. Sada kada dođeš u bosanske svatove samo bulje u svoje tanjure i ni makac. To čeka i nas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zezef je napisao:

U Austriji te niko neće pitati za status HR Znam lika koji je radio u Austriji 4 godine a bio je u invalidskoj općoj.Problem nastaje ako u mirovinskom pokreneš austrijsku mirovinu,onda se otkrije nešto što nisi smio napraviti i lako bi mogao vratiti iznos mirovine koju si primao dok si nradio a i druge su posljedice.

 

Ušli smo u EU i sada se ne može raditi kao prije (ta su vremena odavno prošla).

 

Ako imaš opću nesposobnost, nisi sposoban za bilo kakav posao i to zna i mirovinsko u Austriji.

 

http://www.wien.gv.at/sozialinfo/content/hr/10/InstitutionDetail.do?it_1=2097792&senseid=1247

 

Mirovinsko iz Osterajha (Austrije) zna da si u mirovini (HZMO u RH i ostale institucije u EU) i znat će da radiš i da sam na tvom mjestu ne bih riskirao.

 

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje, evo da i ja pokušam pomoći,naime ja imam u planu ići raditi u austriju iako imam priznatu profesionalnu bolest.Nazvao sam ministarstvo rada i pitao te su mi rekli da mogu raditi poslove prema preostaloj radnoj sposobnosti ali će mi mirovina pasti samo za vrijeme dok radim sa faktora 0,8 na 0,5 (oko 30% manja mirovina),s tim da sam dužan prijaviti taj dohodak i platiti porez na taj iznos kojeg sam zaradio u sezonskom poslu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje, evo da i ja pokušam pomoći,naime ja imam u planu ići raditi u austriju iako imam priznatu profesionalnu bolest.Nazvao sam ministarstvo rada i pitao te su mi rekli da mogu raditi poslove prema preostaloj radnoj sposobnosti ali će mi mirovina pasti samo za vrijeme dok radim sa faktora 0,8 na 0,5 (oko 30% manja mirovina),s tim da sam dužan prijaviti taj dohodak i platiti porez na taj iznos kojeg sam zaradio u sezonskom poslu.

 

Profesionalno oboljenje i verificirana invalidnost po osnovi tog oboljenja ne znači da si radno nesposoban. Provjeri samo koje poslove smiješ , a koje ne smiješ raditi i u kojem trajanju (npr. skraćeno radno vrijeme za određene poslove). Opća nesposobnost ipak znači da nisi sposoban za nikakav rad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje, evo da i ja pokušam pomoći,naime ja imam u planu ići raditi u austriju iako imam priznatu profesionalnu bolest.Nazvao sam ministarstvo rada i pitao te su mi rekli da mogu raditi poslove prema preostaloj radnoj sposobnosti ali će mi mirovina pasti samo za vrijeme dok radim sa faktora 0,8 na 0,5 (oko 30% manja mirovina),s tim da sam dužan prijaviti taj dohodak i platiti porez na taj iznos kojeg sam zaradio u sezonskom poslu.

 

Tako bi trebalo biti, međutim, pitanje je da li će njihove institucije u Austriji odobriti da osoba radi, pogotovo ako ima status invalida (treba ispunjavati njihove uvjete kao strani državljanin za boravak, posao i ostale obveze....). ;-)

 

Najbolje je provjeriti (evo korisnih linkova):

 

http://www.wien.gv.at/eap/kontakt/bpdion-wien.html

 

http://www.ams.at/wien/index.html

 

Morate poznavati i malo njemačkog jezika te se raspitati.

Imaju oni i prevoditelje koji rade u određeno vrijeme.

Točne informacije će te teško dobiti u institucijama RH (možda polovične).

 

Ne bi bilo naodmet i pokušati se raspitati u Austrijskom veleposlanstvu u RH.

 

http://www.bmeia.gv.at/hr/veleposlanstvo/zagreb/veleposlanstvo/austrijski-uredi-u-hrvatskoj.html

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija