Jump to content

100.000 tema na Legalis portalu!  Nakon 16 godina od pokretanja ove stranice, dana 31.07.2019. na Legalis portalu je pokrenuta 100.000-ta tema. Time je na ovom portalu raspravljeno više od 100 tisuća pravnih pitanja, i to kroz 526.000 pojedinačnih objava korisnika. U ovom trenutku Legalis portal broji 90.700 registriranih korisnika.

zippo

Porez i račun za naslijeđene i prodane umjetnine

Preporučene objave

Naslijedio sam nekoliko umjetničkih djela koja bi htio prodati (Rješenje o nasljeđivanju postoji s tim navedenim), ali druga strana traži "račun".

Može li mi netko reći kakav "račun" mogu izdati kao fizička osoba (inače radim u jednoj firmi, ali to nema veze s ovim mojim vlasništvom) i jesam li obavezan platiti PDV? Imam uputu da kod Javnog bilježnika ovjerim potvrdu da je djelo naslijeđeno i da ne podliježe plaćanju poreza, što provjereno mogu dobiti, ali svejedno pitam.

Ako i uspijem prodati uz izdavanje nekakvog računa, moram li taj prihod navesti u poreznu prijavu?

Hvala!

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

porez ste platili kad ste nasljedili imovinu.ili ste bili oslobođeni plaćanja poreza.

kao fizička osoba niste u mogućnosti izdati račun.

možete skolopitu kupoprodajni ugovor o prodaji umjetničkih djela.

u ugovoru se navede ugovorena cijena, načina stjecanja, obvezu stjecatelja za plaćanje poreza (što je je i zakonska obveza stjecatelja, osim ako se drugačije dogovore).

ugovor se ovjeri kod javnog bilježnika.

Podijeli ovu objavu

Hvala na vremenu i odgovoru.

Ako sam dobro razumio, neki porez u određenom postotku kao vlasnik te umjetnine ipak moram platiti? Odnosno navesti u ugovoru tko ga plaća, prodavatelj ili kupac.

Izgleda mi slično kao kupoprodaja nekretnine.

Mora li se primljeni iznos još jednom prijaviti u godišnjoj poreznoj prijavi, pored redovne plaće (iako sam čuo da se naslijeđene, a prodane stvari tu ne spadaju?

Puno hvala još jednom.

Podijeli ovu objavu

Hvala na vremenu i odgovoru.

Ako sam dobro razumio, neki porez u određenom postotku kao vlasnik te umjetnine ipak moram platiti? Odnosno navesti u ugovoru tko ga plaća, prodavatelj ili kupac.

Izgleda mi slično kao kupoprodaja nekretnine.

Mora li se primljeni iznos još jednom prijaviti u godišnjoj poreznoj prijavi, pored redovne plaće (iako sam čuo da se naslijeđene, a prodane stvari tu ne spadaju?

Puno hvala još jednom.

jeste li saznali?imam istu situaciju...

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad