Jump to content

stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa


lepty

Preporučene objave

Pozdrav !

Sigurno nas ima koji smo spletom okolnosti i silom priliku ušli u ovu mjeru. Zanimaju me iskustva . Ja bih se nakon isteka mjere htjela zaposliti u odvjetničkom uredu, to mi je uvijek bila velika želja, no nažalost nisam uspjela ,pa sam sad na stručnome. Tako da vrebam još uvijek oglase i sve vezano za natječaje u odvjetništvu. Isto tako, znam da je na ovaj način otežano doći do pravosudnoga, prvo je državni.. Ali imam veliku volju položiti pravosudni. Zanimaju me vaša iskustva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav!

Evo još jedne pravnice koja je spletom okolnosti i silom prilika ušla u ovu mjeru. Tijekom studiranja, imala sam želju i ambiciju nakon završenog fakulteta zaposliti se u odvjetničkom uredu i položiti pravosudni ispit ili se zaposliti kao sudački vježbenik pa jednog dana raditi u sudstvu...

Međutim, stvarnost je puuuno drugačija od mojih želja i ambicija pa sam se nakon 8 mjeseci bezuspješnog traženja i traganja za vježbeništvom u pravosuđu, zadovoljila s ovom mjerom tj. prihvatila tu jedinu opciju koju mi mladi imamo nakon završenog fakulteta-volontiranje u državnoj službi za 1600kn.

Radim dva mjeseca, zasad su pozitivna iskustva. Ljudi su ok i korektni, obavljam poslove u skladu sa svojom stručnom spremom (ne kuham kave :) ). Glavno i osnovno pitanje je; Što nakon tih godinu dana i položenog stručnog ispita? To me najviše brine jer izgledi da ostanem ovdje raditi su nikakvi, stanje u državi takvo kakvo je, ne znam čemu se možemo nadati i koji je smisao ove mjere.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...koji je smisao ove mjere?

 

Ova mjera zapravo predstavlja vatrogasnu mjeru, kojom Ministarstvo rada nastoji zamaskirati oči javnosti kroz prikaz smanjenja brojke nezaposlenih na period od godinu dana, a zaboravlja se pritom da se nakon godine dana "bumerang vraća", i svi ti ljudi opet završe na burzi. Prema dosadašnjem tijeku stvari, bit ove mjere je da se ministar može pohvaliti ovim epohalnim uspjehom u svojem "urbi et orbi" obraćanju javnosti.

 

Poražavajuće je da, čak i unatoč postojanja ove revolucionarne mjere, Lijepa naša zauzima treće mjesto po broju nezaposlenih mladih osoba - ispred nas su samo Grčka i Španjolska, što uopće nije utješno, imajući u vidu probleme kroz koje te dvije zemlje prolaze.

 

Iako je zamišljena kao dobra ideja, čak se i izričito navodilo kako ukoliko se kandidat pokaže dobrim, da će biti zadržan ukoliko bude moguće - praksa pokazuje upravo suprotno, jer nakon godine dana, ogromna većina kandidata se "pušta" sa otprilike riječima "bili ste nevjerojatni, da vas bar možemo zadržati, ali eto nije na nama da o tome odlučujemo", da bi nakon par mjeseci to isto tijelo raspisalo novi natječaj za stručno osposobljavanje, u kojem naravno ove prethodne osobe više nemaju pravo sudjelovati. Što znači da mjesta ima, ali poslodavac kalkulira i rezonira - zašto da zaposlim nekog, kada mogu dobiti "volontera" koji me ne košta apsolutno ništa i koji će, kada se uhoda, sasvim zadovoljavajuće obavljati posao?

 

Da se krivo ne shvatimo, naravno da je u današnjoj situaciji i ovo sasvim u redu "zaposlenje", stekne se neko iskustvo i moguće položi ispit, ako imate sreću da se dođe u "zdravu radnu okolinu" može se jako puno naučiti, iako nažalost ima i suprotnih primjera, gdje se posao svodi na stvari koje nemaju apsolutno nikakve veze sa školovanjem koje je kandidat završio. Ali nakon godinu, rijetki su oni koji uspiju ostati, a veeelika većina opet završi na burzi.

 

Inače, ne znam koliko je to ljudima poznato, ali trenutno je situacija takva da u proračunu više nema novaca (s danom 05.11.), čak ni za ovo stručno osposobljavanje, tako da do kraja godine više, po svemu sudeći neće biti novih natječaja, a kako će biti iduće godine, samo Bog zna. Ali ne brinite, naši političari nas uvjeravaju kako će iduća godina biti prekretnica. Problem je što se ta izlizana priča ponavlja od 2009.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...

Kolega, evo da vam se pridružim za istim zahtjevom. Moj je zahtjev predan u naš HZZ, onda ide u Zagreb, pa se opet vraća u HZZ u mjestu prebivališta - kako mi je rekao moj savjetnik. Sve u svemu čeka se nekih mjesec dana. Evo sad mi je i susjed rekao da je čekao mjesec dana. Sad je samo upitno da li će biti financijskih sredstava. Da li si ti dobio odobrenje zahtjeva i koliko si dugo čekao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Dragi kolege, ja sam isto nedavno završila pravni i ne mogu naći posao u odvjetništvu ni da se na trepavice postavim tako da sam prihvatila to stručno osposobljavanje, međutim sada mi nije jasno da li je točno da nakon što odradimo tih godinu dana za 1600 kn da više ne možemo upast u ono mjeru "uz pola-pola do prvog posla" koju uglavnom koriste odvjetnički uredi? onda bi to značilo da nakon što nas vrate na biro nakon stručnog osposobljavanja zapravo više nemamo neke pretjerane mogućnosti za rad u odvjetništvu, posebice ako nemamo neku izvrsnu rodbinsku vezu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi kolege, ja sam isto nedavno završila pravni i ne mogu naći posao u odvjetništvu ni da se na trepavice postavim tako da sam prihvatila to stručno osposobljavanje, međutim sada mi nije jasno da li je točno da nakon što odradimo tih godinu dana za 1600 kn da više ne možemo upast u ono mjeru "uz pola-pola do prvog posla" koju uglavnom koriste odvjetnički uredi? onda bi to značilo da nakon što nas vrate na biro nakon stručnog osposobljavanja zapravo više nemamo neke pretjerane mogućnosti za rad u odvjetništvu, posebice ako nemamo neku izvrsnu rodbinsku vezu.

 

da, ne možeš upasti u mjeru "Pola-pola", ali postoji druga mjera koja se može koristiti - "Rad i nakon stručnog osposobljavanja".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Dragi kolege, ja sam isto nedavno završila pravni i ne mogu naći posao u odvjetništvu ni da se na trepavice postavim tako da sam prihvatila to stručno osposobljavanje, međutim sada mi nije jasno da li je točno da nakon što odradimo tih godinu dana za 1600 kn da više ne možemo upast u ono mjeru "uz pola-pola do prvog posla" koju uglavnom koriste odvjetnički uredi? onda bi to značilo da nakon što nas vrate na biro nakon stručnog osposobljavanja zapravo više nemamo neke pretjerane mogućnosti za rad u odvjetništvu, posebice ako nemamo neku izvrsnu rodbinsku vezu.

 

Možeš koristiti mjeru "Pola-pola" i nakon završenog stručnog osposobljavanja, naravno uz ispunjavanje uvjeta koje ta mjera zahtjeva kako od strane tebe tako i od strane poslodavca. Svakako nakon završenog stručnog osposobljavanja moraš biti najmanje 6 mjeseci prijavljena na burzi ako si mlađa od 29 godina, odnosno najmanje godinu dana ako si starija od 29 godina. U sličnoj sam situaciji pa sam se raspitala po pitanju toga na HZZ-u i tako mi je rekla moja savjetnica.

Ne možeš koristiti mjeru "Uz pola-pola do prvog posla" budući da ćeš nakon završenog stručnog osposobljavanja imati radnog staža, a ova mjera se odnosi na osobe bez radnog staža u zanimanju za koje su se obrazovale.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav,

 

imam pitanje ako mi netko može pomći.

 

Radi se o slijedećem. Završila sam Fakultet za turistički i hotelski menadžment. Po zvanju sam bacc.ec., dakle ekonomist.

 

Prije par godina sam otvorila knjigovodstveni servis, no službeno sam bila zaposlena u jednoj građevinskoj firmi kao čistačica. Dakle, službeno nemam niti dana radnog iskustva u ekonomiji, no s druge strane se vodim kao obrtnik. Za otvoriti obrt sam imala voditelja poslovanja.

 

Sada imam mogućnost zaposliti se u jednoj turističkoj agenciji, no zanima me mogu li koristiti ovu mjeru. Naravno zaposlili bi me kao ekonomista, što moraju s obzirom na zvanje.

 

Pitanje je mogu li uopće? Odnosno, da li se obrt koji je na meni računa kao radno iskustvo? U praksi je to naravno tako, ali teoretski ne drži vodu jer sam mogla otvoriti i tvornicu bez da imam pojma o proizvodnji drva i bez da sam drvo u životu takla.

 

Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moze li mi itko pomoci :/ uglavnom zavrsila sam pravo i trenutno nemam sanse nigdje drugo radit nego jedino imam priliku odradit SO u opcini, ali spletom okolnosti pravnica je na dugom bolovanju i ne znaju kad ce se vratit. U opcini jako malo znaju o toj mjeri pa se ja raspitujem sto vise. Da li itko zna moze li moj mentor biti osoba iz druge opcine, zupanije? ili npr da "radim" na nekim drugim poslovima dok ona ne doe ,npr na ekonom.podrucju jer ima osoba koja bi mi tu mogla biti mentor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slala sam svojoj 'savjetnici' na zavodu koja mi je odg.da ne mogu nista bez mentora,te da trazim nesto drugo. Bas se potrudila informirat me! Kontaktirala sam i dvije razlicite podrucne sluzbe zavoda i nitko mi nije dao odgovor na pitanje moze li mi mentor biti netko drugi,ja ne znam ako oni ne znaju ko bi trebao znati! Sta mislite mogu li ikako da radim neko 'opce'strucno o.znaci ne samo na pravnim poslovima? Opcina je mala,i svi sve poslove znaju, sam nacelnik kaze da me on moze uvesti u sve dok se pravnica vrati.Pokusavam naci bilo kakav nacin al mi ne ide. :(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovanje, novi sam na forumu pa me zanima sljedeće. Polaznik sam stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa u gradskoj Upravi i zanima me da li sam obavezan položiti državni stručni ispit ako mi se ukaže prilika zaposlenja u računavodstvu škole primjerice? Po zanimanju sam prvostupnik ekonomije. Konkretnije u kojim službama je potreban položen taj državni stručni ispit kao jedan od uvjeta zapošljavanja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da ne otvaram novu temu zanima me jedna stvar...

trebao bi pocet radit preko ove mjere stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa, ono sto mene zanima je dali ja ako potpisem ugovot na 6mj ili 12mj mogu prekinuti u bilo kojem trenutku zbog neke bolje ponude za neko drugo radno mjesto ili moram odradit do kraja taj ugovor?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ništa te ne veže da odradiš ugovor do kraja, ukoliko tokom tih godinu dana pronađeš bolji posao, pričala sam vezano za to sa savjetnicom na birou. Poslodavcu je bitno da ima godinu dana stažista radi nekih poticaja (neznam da li ti poticaji vrijede i za ovu godinu), tako da on ako ti odustaneš bi trebao naći novoga koji će odraditi tvoj ostatak.

 

No, imam i ja jedno pitanje :) Ima li kakva stavka u zakonu koja regulira period unutar kojeg poslodavac mora javiti birou koga je "izabrao" za stručno osposobljavanje po završetku oglasa za posao? Tipa npr. oglas traje od 1.1. - 7.1. i sad nakon 7.1. unutar koliko dana poslodavac mora javiti birou rezultate :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani

Pročitala sam temu i sve poveznice,ali nisam našla sličan primjer stoga molim pomoć uvezi moje kćeri.

Ukratko: Nakon fakulteta i čekanja 2 godine na natječaj za prvostupnika radiologije, otkazali bubrezi ja sam joj dala svoj.Cijelo vrijeme bolničkog tretmana smose raspitivali o mogučnosti stažiranja.U 10.mj 2014 pozovu ju na razgovor, da li hoće odraditi staž.Sva sretna pristaje ,no tu počinje zapetljancija oko lječničke potvrde.Doktorica kojoj su je poslali daje negativno rješenje -bez obrezloženja.S obzirom da ima pravo,bar sam ja tako mislila,na drugo mišljenje otišla je u drugu medicinu rada i dobila -pozitivo rješenje.koje je za kadrovsku bilo dobro, te je dijete počelo raditi.Radila je 10 dana kad je stiglo negativno rješenje od prve med.rada,te su je suspendirali,te slučaj poslali višoj medicinskoj komisiji.Nakon 5 dana je dobila otkaz.U 2.mj došlo je rješenje više medicinke komisije da je - sposobna.Na upit u kadrovsku ,odgovor je - da su primili drugu osobu,i da oni ne znaju što dalje. Stoga vas lijepo molim za pomoć,jer ne znam da li i kome se obratiti ili tužiti. Molila bi za savjete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani kolege,

 

evo da se nadovežem na ranije komentare vezano za priznavanje stručnog osposobljavanja kao radnog staža za polaganje pravosudnog ispita. Zvala sam danas Ministarstvo pravosuđa i pitala za to da li se priznaje stručno i žena mi je rekla su znali priznavati ljudima koji su ostali nakon stručnog raditi kod tog istog poslodavca. I kažem ja njoj da je to onda u totalnoj suprotnosti s onim što mi je rekla prije toga, a to je da nije potrebno za pravnike u pravnim osobama da 3 god. neprekidno rade kod istog poslodavca, već mogu mijenjati poslove, bitno je da sveukupno imaju 3 god radnog iskustva na pravnim poslovima. I nakon toga kaže ona meni da je to zato što eto nigdje nije propisano da li se stručno priznaje ili ne.

Kolege, to nije u redu, dopuštamo si da o tome proizvoljno odlučuju u ministarstvu bez ikakvog pravnog temelja jer eto, netko se sjetio da stručno ne treba priznati. U zakonu traže radno iskustvo od 3 god na pravnim poslovima, nigdje nije izričito propisano da mora biti sklopljen ugovor o radu da bi se to priznalo kao uvjet za polaganje pravosudnog. Baš me zanima što bi rekao Upravni sud kad bi se protiv odluke Ministarstva pokrenuo upravni spor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Apsolutno se slažem sa napisanim, pogotovo jer ga računaju za stručni, pa se pravi neosnovana razlika (vremenski kontinuitet nije relevantan faktor). A nažalost, ovdje se vade na formalnost, jer SO formalno-pravno nije radni odnos pa posljedično nije ni radno iskustvo. Ima sva njegova obilježja, ali ...

 

Sad je jedino pitanje, hoće li se netko "zainatiti", pa doista osporiti takvo stajalište.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav

ukratko cu da neduljim previse....bio je natjecaj pa razgovor i nakon par dana mi je vlasnik privatne firme rekao da ce mene uzeti i da cu poceti raditi poslje uskrsa prvi radni dan ali da ce mi doci obavjest. međutim još uvijek nije došla obavjest mi i jucer sam se vidio snjim pa mi je reko da ceka od drzave(ili HZZ) potvrdu od njih da mogu poceti. zanima me samo dali stvarno mu oni moraju odobriti?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

dakle poceo sam s strucnim osposobljavanjem 8.6.2015 danas odem na bankomat i vidim da mi je uplaceno. e sad zanima me koliko mi je uplaceno place a koliko putnih troskova, dali se to moze provjeriti na hzz ili moram u banku ic provjeriti uplatu i dali se putni troskovi uplacuju odvojeno od place ili zajedno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jako su požurili, meni je trebalo dva i pol mjeseca da mi uplate al tada su uplatili dvije plaće.

 

Sve zajedno ti je uplaćeno, dakle skupa s putnim troškovima. A ti najbolje znaš koliko ti iznose putni troškovi, ja sam razgovora s osobom u HZZ i ona mi je preko email rekla da jon prezentiram putne troškove, a ja sam zatražija da mi nadoknade tzv cipelarinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Ako sam se javila na natječaj za stručno osposobljavanje i bila na testiranju, imam li pravo (možda prema Zakonu o pravu na pristup informacijama?) od tijela koje je raspisalo natječaj tražiti odgovor na pitanje tko se sve javio i koga su zaposlili?

 

Ili barem tražiti konkretno pojašnjenje zbog čega nisam primljena? Da li se prima po nekom transparentnom kriteriju (i gdje je propisan) ili se radi o diskrecijskoj odluci poslodavca?

 

Dobila sam samo obavijest da izbor kandidata nije izvršen i da će biti ponovljen javni poziv. Imam li pravo tražiti odgovor na pitanje zašto izbor nije izvršen?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 3 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija