Jump to content

Na plačanje unaprijed HZZO obračunava kamate


kravatar

Preporučene objave

Prije koji tjedan dobio sam opomenu pred ovrhu od HZZO -a zbog nepodmirenog dugovanja.

Otišao sam u banku i poslao im cijeli niz uplata skinutih s mog računa trajnim nalogom za 2013. godinu.

Nakon toga su mi javili da se radi o 2. mjesecu iz 2012. godine.

Tada sam još plačao bez trajnog naloga al imam sve sačuvane uplate.

Nakon što sam im pokazao da sam i taj mjesec uredno uplatio obavijestili su me da je greška banke.

Sad me potrađuju 5 kuna kamata zbog kašnjenja uplate.

Nakon što sam im odgovorio da nije moja greška, već greška banke, pa nek nju ( banku ) potražuju kamate, napisali su mi da potražuju kamatu od mene na sve dosadašnje uplate jer nisam upaćivao 7. u mjesecu na dan njihovog potraživanja već recimo 10 dana kasnije.

 

Obzirom da se sve uplate za dopunsko osiguranje Hzzo-a plačaju unaprijed kako je moguće, i koji to zakon odobrava, da se zaračunavaju kamate na plačanje unaprijed ?

 

Da me krivo ne shvatite - nije sporan novac ( 5 kuna ) već činjenica da me zbog toga što redovno plačam račune rade budalom.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije točno da se ne plačaju unaprijed. Plačanje unaprijed prizna i HZZO- vidi član x:

 

X. (PLAĆANJE PREMIJE I POSLJEDICE NE PLAĆANJA)

 

Ugovorom se ugovara način plaćanja premije.

Premija se uplaćuje unaprijed prema rokovima dospijeća iz police, ako posebnim ugovorom nije drukčije određeno, a sukladno uputi Zavoda.

Zavod će o dospjelim, a neplaćenim premijama izvijestiti ugovaratelja pisanom opomenom.

Na zakašnjele uplate premija obračunavaju se zakonske zatezne kamate.

Ako ugovaratelj kasni s plaćanjem jedne ili više premija, plaćanjem premije najprije se podmiruju zatezne kamate pa dospjele, a nenaplaćene premije.

Osiguravatelj je obvezan prihvatiti premiju od svake osobe koja za to ima pravni interes.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je špranca koja je nepromjenjiva u ugovoru za dopunsko ( platiti unaprijed ).

 

Al ne mogu vjerovati da zakon odobrava traženje kamate na plaćanje unaprijed.

Oni se pozivaju na plačanje 7. u mjesecu, a platim im oko 15. kad i meni sjedne plaća na račun. Znači i 15. je izvršena uplata unaprijed samo nije točno u dan kad su si oni zamislili i to podvalili u ugovoru.

 

Zato i molim objašnjenje da li su u pravu i koji zakoni odobravaju terećenje kamatama unaprijed plaćene usluge.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija