Jump to content

kako podijeliti imovinu?


anonimno

Preporučene objave

Suprug želi rastavu nakon 10 god. braka, iz kojega imamo 4-godišnje dijete (za koje se kod soc. službe suglasio da živi sa mnom). U braku smo zajednički napravili stan od oko 120 m2, na katu njegove roditeljske kuće. Građevinska dozvola, nažalost, postoji samo za 30-ak kvadrata prizemlja, dok ostatak objekta ,pravno, ne postoji. Suprugovi roditelji, koji su se od početka miješali u naš brak, sada su uspjeli "vratiti" sinka-jedinca. On se i preselio prije 20-ak dana k njima u prizemlje, nakon što su me udruženim snagama, utroje, htjeli izbaciti iz zajedničkog stana (pri tome me suprugov otac čak i fizički zlostavljao, o verbalnim uvredama da i ne govorim). Odbila sam napustiti stan, u interesu svog djeteta, a i nemamo kuda otići. Pokušaj mirenja kod soc. službe je prošao neuspješno. Što mogu očekivati po pitanju podjele imovine i da li trebam angažirati odvjetnika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Suosjećam s Vama i znam da sada prolazite kroz vrlo teško razdoblje. Nadam se da će Vam netko dati koristan pravni savjet, pa da se možete pripremiti za postupak brakorazvodne parnice (koliko je to već moguće). Mislim da ste u prednosti, jer je Vaš suprug napustio dom i obitelj, a koliko sam shvatila, Vi u toj kući imate dva potpuno odvojena stana. Ne znam da li je moguće da sud dodijeli gornju etažu Vama i djetetu (ako se suprug s time slaže, te dali onda i pravno možete postati vlasnik tog stana). Što bi u tom slučaju trebalo poduzeti, prvo legalizirati objekt (pitanje građevinske dozvole?), etažiranje, darovni ugovor,... kakve su uopće opcije???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Roditelji, šezdesetineke, na mali broj kvadrata. poslije su dograđivali kuću, garažu i šupu, sve bez dozvole. Kad smo krenuli u dogradnju stana u potkrovlju, nisu htjeli legalizirati već postojeću građevinu (pod izgovorom: nema se novaca za to; pa nitko od susjeda nema građevinsku...). Tako smo i mi napravili dogradnju bez dozvole...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bračna tečevina (imovina koja je stečena za vrijeme trajanja braka) dijeli se sukladno Obiteljskom zakonu 1/2 : 1/2. Stoga svu imovinu ćete podijeliti po pola. To će se rješavati u posebnoj parnici (ne brakorazvodnoj) nego u prarnici za podjelu bračne tečevine. Naravno na Vama je da pobijete njegovu tvrdjnju (jer on bu to garant tvrdio) da je to sve njegovo (tj. u Vašem slučaju od njegovih roditelja), no Vi ćete morati imati bar neke dokumente (može i svjedoke, mada oni su tek drugorazredni dokaz, dokumenti - ugovori, računi, potvrde i slično su kvalitetniji dokaz na sudu). No u pravilu sve će se podijeliti (sve sto je stečeno U BRAKU) pola : pola !!

 

Drugo je pitanje kak ćete to realizirati !! Jer vi definitivno nećete psihički izdržati živjeti iznad njega i njegovih roditelja ! to će vas malo po malo izluditi, no morati ćete izdržat, sve do nekog rješenja. A rješenje bi bilo da on Vas isplati, jer Vama se (objektivno) ne isplati njega isplaćivati iz tog nadograđenog stana jer: 1. nema građevinsku (manje bitno), 2. kuća nije etažirana da bi se vi mogli upisati kao vlasnik tog gornjeg stana, 3. najvažnije, nebi izdržali pritisak njegovih staraca !!

 

Zato bi bilo najbolje da on Vas isplati. No, realno, on to nebu htio, jer je u prednosti. Vi ćete se gore patiti, on Vas bu zaje... svako malo i Vi nebute izdržali . No, morate izdržati do okonćanja parnice za utvđivanje bračne tečevine. Odma da Vas upozorim to može jako jako dugo trajat. On će odugovlaćiti, tako da se na to morati pripremiti da će biti dugotrajno !!

 

Kaj se tiće alimentacije, to je također mukotrpan posao !! Trebali bi dokopat se neke stare isplatne liste od njegove plaće, pa da to bude dokaz da on prima plaću.

 

Sve u svemu dosta mukotrpan dio života Vas očekuje !!

 

Sretno

 

FF

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da biti će nazgodno, obzirom da je sve još na roditelje ! No, bez obzria u parnici bi supruga ako dokaže ulaganje i prema Obiteljskom zakonu mogla dobiti udio u cjelokupnoj kući, pa makar i 25 % ili neki drugi adekvatni postotak !

 

Kak bu to dobila za sebe, to je bome druga i mislim nevjerojatna priča.

 

Jer ako bi i išla na javnu dražbu, tko bi kupio 1/4 obiteljske kuće u kojoj žive ljudi i koja nije etažirana. U tom slučaju samo ako bi našla nekog majstora koji bi se htio inatiti i kupiti, pa ih zajebavat, to je druga stvar, no to je malo vjerovatno !

 

Bilo bu gadno !

 

FF

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma roditelji joj nebudu nikaj poklonili jer su to od supruga roditelji koji su otvoreno kontra nje !!

 

No nije istina da ona nemože dobiti suvlasništvo u toj .. kući, jer nedvojbeno je da je ona sudjelovala u izgradnji tog stana u potkrovlju !!

 

E sad kak bu to postigla to je drugo, bu tužila sve (i muža i njegove roditelje) pa bu sud presudio.

 

Neka uzme odvjetnika pa bu joj jasnije !

 

FF

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tu i tamo ja nemogu citat vase komentare obzirom da nemate ... pa da se potpisete pa čak niti sa nickom, no imam barem malo osobne i profesionalne kurtoazije pa ne ulazim u osobne ili profesionalne ocijene, bez obzira da li netko izgleda ko školarac ili vrtičanac.

 

Vaš kolega istup jako puno govori o Vama.

 

Stoga više neću trošiti tekst na Vas, ionako nemam pojma ko je.. anonimusa ovdje ko u prici, pa izgleda da i Vi tamo osobno i profesionalno spadate !!

 

FF

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Građevinska dozvola nije bitan element da bi Vi stekli obveznopravni zahtjev da tražite isplatu vrijednosti za koliko se vrijednost kuće vašeg svekra i svekrve povećala vašim ulaganjem u vrijeme braka.

 

Ugrubo govoreći, treba utvrditi vrijednost ulaganja Vas i Vašeg supruga u gornju etažu, za tu vrijednost ćete na kraju Vi imati tražiti polovinu iznosa od njegovih roditelja.

 

Ako neće htjeti platiti, moći ćete ovrhom tražiti isplatu tog iznosa iz bilo kojeg dijela njoihove imovine (uključujući plaću/penziju) od koje onda možete lijepo plaćati ratu kredita za Vaš novi stan neko vrijeme :-)

 

Kako su kolege već napomenule, svakako angažirati odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija