Jump to content

Povreda službene dužnosti


nepoznas

Preporučene objave

Poštovani,

Radi se o slijedećem...

Prilikom obnašanja dužnosti pomoćništva dežurnog bojne, u vrijeme odmora (20:00 sati), napustio sam prostor vojarne, privatni problem, s čime je dežurni bojne bio upoznat. Prilikom vraćanja na dužnost, ujedno i kašnjenja, zbila se nezgoda u prometu, puknuće automobilske gume osobnog vozila u vlasništvu oca, te sam bio spriječen vratiti se. U vrijeme mijenjanja kotača zatečen sam od strane civilne policije koja je alkotestiranjem utvrdila prisutnost od 2.12 promila, u što sumnjam, i nisam dobio zapisnik o alkotestiranju. Nakon obrade civilne policije zadržan sam i predan vojnoj policiji na daljnje postupanje...

Teretim se po stavcima 1, 3, 4, 5, 9, 25 stegovnih prijestpa članka 173. Zakona o službi u oružanim snagama.

Imam 27 godina, osobnog čina Skupnik, zadnjih 4/5 ocjena ocjenjen s "osobito se ističe (5)", prvi mi je prijestup.

Molim za mišljenje i savjet.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Za vrijeme dežurstva nemaš "odmor"

2. Dežurni te ne smije pustiti bez znanja nadređenog zapovjednika ili nadređenog dežurnog ( nema tu "privatni problem" )

3. Očito si bio alkoholiziran za vrijeme službe

 

malo sam pročitao Zakon : Stegovne kazne

 

Članak 181.

 

(1) Stegovne kazne su:

 

1. zaustavljanje u napredovanju u službi i promaknuću u trajanju od jedne do četiri godine

 

2. smanjenje plaće od 21% do 33% u trajanju od tri do 12 mjeseci

 

3. pritvor u trajanju do 30 dana

 

4. prevođenje čina u neposredno niži čin

 

5. oduzimanje čina

 

6. smjenjivanje s dužnosti uz raspored na ustrojbeno mjesto neposredno nižeg čina u trajanju od jedne do tri godine

 

7. smjenjivanje sa zapovjedne, odnosno voditeljske dužnosti uz zabranu imenovanja na takvu dužnost u trajanju od jedne do pet godina

 

8. raskid ugovora o izobrazbi, odnosno stručnom usavršavanju

 

9. raskid ugovora o ugovornoj pričuvi

 

10. prestanak djelatne službe.

 

(2) Stegovna kazna pritvora može se izreći samo djelatnim vojnim osobama u ratnom stanju ili u stanju neposredne ugroženosti.

 

(3) Stegovna kazna smjenjivanja s dužnosti uz raspored na ustrojbeno mjesto neposredno nižeg čina u trajanju od jedne do tri godine može se izreći svim vojnim osobama, pri čemu se časnika ne može rasporediti na ustrojbeno mjesto dočasnika, ni dočasnika na ustrojbeno mjesto vojnika/mornara.

 

(4) Stegovna kazna prestanka djelatne službe može se izreći i uvjetno na vrijeme od tri do 12 mjeseci. Stegovna se kazna neće izvršiti ako vojna osoba u određenom vremenu ne počini novu stegovnu pogrešku ili stegovni prijestup.

 

(5) Vojna osoba koja stegovni prijestup počini u operaciji potpore miru ili drugoj aktivnosti u inozemstvu kaznit će se stegovnom kaznom prestanka službe ili stegovnom kaznom prevođenja čina u neposredno niži čin ili oduzimanja čina ili smanjenjem plaće od 33% u trajanju od najmanje šest mjeseci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Zahvaljujem na odgovoru.

 

Svjestan sam da ne smijem napustiti vojarnu za vrijeme dežurstva (vrijeme odmora pomoćnika je u periodu od 19:00 do 24:00 sata), kao i da se ne smijem dovoditi u alkoholizirano stanje.

Što se tiče obavješćivanja nadređenog, pitao sam svog prvonadređenog toga dana, dakle dežurnog bojne. Za vrijeme same dužnosti nisam konzumirao alkohol, već nakon odlaska u grad, i to svega par pića, nažalost (nije mi to praksa te ni u slobodno vrijeme nemam naviku konzumiranja istog, ali dogodilo se), i iz tog razloga ne vjerujem u vjerodostojnost alkotestiranja, jedino ako činjenica da nisam ništa jeo od ručka može toliko utjecati na rezultat.

 

Svjestan sam djela, i ne bježim od odgovornosti, nego me zanimalo Vaše mišljenje hoće li taj prijestup rezultirati prestankom službe?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Zahvaljujem na odgovoru.

 

Svjestan sam da ne smijem napustiti vojarnu za vrijeme dežurstva (vrijeme odmora pomoćnika je u periodu od 19:00 do 24:00 sata), kao i da se ne smijem dovoditi u alkoholizirano stanje.

Što se tiče obavješćivanja nadređenog, pitao sam svog prvonadređenog toga dana, dakle dežurnog bojne. Za vrijeme same dužnosti nisam konzumirao alkohol, već nakon odlaska u grad, i to svega par pića, nažalost (nije mi to praksa te ni u slobodno vrijeme nemam naviku konzumiranja istog, ali dogodilo se), i iz tog razloga ne vjerujem u vjerodostojnost alkotestiranja, jedino ako činjenica da nisam ništa jeo od ručka može toliko utjecati na rezultat.

 

Svjestan sam djela, i ne bježim od odgovornosti, nego me zanimalo Vaše mišljenje hoće li taj prijestup rezultirati prestankom službe?

 

 

Hvala

čl.179

(6) Pri odabiru vrste i mjere stegovne sankcije uzima se u obzir vrsta kršenja vojne stege, posljedice kršenja vojne stege, stupanj krivnje osobe protiv koje se vodi postupak, pobude iz kojih je prekršena vojna stega, okolnosti u kojima je prekršena vojna stega, dotadašnji rad i ponašanje osobe protiv koje se vodi postupak, narav njezina posla, njezin odnos prema oštećeniku i naknadi štete prouzročene kršenjem vojne stege te druge olakotne i otegotne okolnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

đoko moj to ti nije prva glupost koju si napravio a ni prva stegovna mjera... i ne laži nego lijepo reci da alkohol konzumiraš i inače da ti ljudi mogu pomoći... ja osobno bi ti dao otkaz bez razmišljanja uzimajući u obzir tvoje ponašanje i prijašnje mjere koje si dobio a i gluposti koje si napravio... sretno i nadam se da ćeš ostati u sustavu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

đoko moj to ti nije prva glupost koju si napravio a ni prva stegovna mjera... i ne laži nego lijepo reci da alkohol konzumiraš i inače da ti ljudi mogu pomoći... ja osobno bi ti dao otkaz bez razmišljanja uzimajući u obzir tvoje ponašanje i prijašnje mjere koje si dobio a i gluposti koje si napravio... sretno i nadam se da ćeš ostati u sustavu

 

čl.179

(6) Pri odabiru vrste i mjere stegovne sankcije uzima se u obzir vrsta kršenja vojne stege, posljedice kršenja vojne stege, stupanj krivnje osobe protiv koje se vodi postupak, pobude iz kojih je prekršena vojna stega, okolnosti u kojima je prekršena vojna stega, dotadašnji rad i ponašanje osobe protiv koje se vodi postupak, narav njezina posla, njezin odnos prema oštećeniku i naknadi štete prouzročene kršenjem vojne stege te druge olakotne i otegotne okolnosti

 

Ovako je i ne bi smjelo biti nikako drugačije. Moje mišljenje je da se kao vojnik nikako i nikada dovesti u stanje nesposobnosti ne smiješ dovesti jer ugrožavaš i sebe i postrojbu i zadaću. Ako ti kaznu budu "drapili" časnici iz pješaštva , a još i ratni ,onda ti se ne piše dobro.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija