Jump to content
miljacka

Boraviste

Preporučene objave

Odvjetnik mi je rekao da pismeno zatrazim produljenje boravka za dragog koji je u istraznom zatvoru,jer su mi do sad,kad sam isla u postaju odbijali produljenje,a pismeno je nemogu odbiti tek tako....znate li mozda sta mi sve od papira treba za to?

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Zahtjev za prijavu boravišta podnosi se u policijskoj upravi/policijskoj postaji (PU/PP) prema mjestu u kojem građanin želi prijaviti boravište Potrebno je:

• osobna iskaznica
  • potpisana izjava kojom građanin potvrđuje da privremeno boravi u mjestu i na adresi na kojoj želi prijaviti boravište (građanin koji da lažnu izjavu podliježe prekršajnoj odgovornosti i prekršajnoj sankciji u iznosu od 500,00 do 5000,00 kuna)
  • ovjerena izjava stanodavca kojom on daje suglasnost za prijavu, ukoliko građanin prijavljuje boravište na adresi stanodavca (stanodavac može suglasnost dati i neposredno u policijskoj upravi/policijskoj postaji koja evidentira prijavu prebivališta stanoprimca)
  • popunjeni obrazac prijave boravišta ( mozete ga naći na stranicama mup-a).

Boravište se prijavljuje na razdoblje od godinu dana, a nakon proteka godine dana može se produžiti na još godinu dana. Iznimno, ako građanin mora u mjestu prijavljenog boravišta ostati duže od godinu dana zbog obrazovanja, obavljanja poslova koji nisu trajnog karaktera ili ako je smješten u nekoj ustanovi, boravište može trajati koliko traje obrazovanje, zaposlenje ili smještaj u ustanovi, o čemu građanin mora priložiti odgovarajuću dokumentaciju. I u tim slučajevima boravište se mora produžavati nakon svakog proteka razdoblja od godinu dana od prve prijave boravišta.

Podijeli ovu objavu

Prijavljujem boraviste u drugom gradu. Zanima me koja su mi prava na temelju prijave boraviste.

kako se i di prijavljijem na burzu? U gradu prebivalistaili boravista?

Isto za doktora,ginekologa,zubara i slicno. Imam pravo otvorit neki privrmeeni karton?

molim vas pomoc i iskustva

hvala

Podijeli ovu objavu

Boravište je privremeno.

Policijska postaja će vam dati dokument (papirčić koji bi bilo pametno fotokopirati-preslikati barem u 2-3 primjerka) iz kojeg je vidljivo da ste prijavili boravište.

Prebivalište (adresa na osobnoj iskaznici) vam i dalje vrijedi.

A, ako se želite prijaviti i mijenjati dokumentaciju, to sami morate odlučiti (liječnik i druge institucije..banka,HZZO i tako dalje i tako bliže.......ovisno o vašim potrebama)

Obratite pozornost na vrijeme do kada vam vrijedi boravište (morate produživati boravište u zakonskom roku ukoliko vam je namjera boraviti na duže vrijeme).

Podijeli ovu objavu

Pozdrav, ne znam kome se obratiti stoga molim za pomoć. Dakle, imam prijavljeno boravište koje mi istječe za par dana. Nigdje ne uspijevam naći detaljnije informacije za produljivanje boravišta. Zanima me: koliko puta imam pravo produžiti boravište i što nakon toga (jer kao podstanar nisam sigurna u prijavljivanje prebivališta na 'tuđoj' adresi), također strahujem jer ja sam trenutno zaposlena na određeno vrijeme no moj zaručnik nije u radnom odnosu/ne studira i sl. i može li mu to predstavljati problem kod produljivanja boravišta (prijavljeni smo na istoj adresi) i moram li produžiti boravište doslovno na isti dan kada ono ističe ili i tu vrijedi onih nekih 15 dana kao kod prve prijave? I na kraju, treba li boravište odjavljivati i mogu li ga produžiti na drugoj adresi kada bih na ovoj 'potrošila' sve zakonske okvire...odnosno jednom rječju kako izbjeći prijavu prebivališta kao podstanar jer nemam sigurnost u svoju adresu, nastanjenje, a naravno sve ovisi i o stanodavcu? Može li se išta učiniti na status podstanara? Unaprijed puno puno hvala!

Podijeli ovu objavu

Nigdje ne uspijevam naći detaljnije informacije za produljivanje boravišta. Zanima me: koliko puta imam pravo produžiti boravište i što nakon toga (jer kao podstanar nisam sigurna u prijavljivanje prebivališta na 'tuđoj' adresi),
Odeš i produžiš još jednu godinu.Max boravak je dvije godine.Kad isteknu te 2 ne prijaviš se odmah nego za tjedan-dva-tri i ponovo počinje teći rok od may 2 godine prijave boravišta.

Podijeli ovu objavu

Odeš i produžiš još jednu godinu.Max boravak je dvije godine.Kad isteknu te 2 ne prijaviš se odmah nego za tjedan-dva-tri i ponovo počinje teći rok od may 2 godine prijave boravišta.

da li je tocno da mozes prijaviti boraviste 3 put ako malo pricekas s prijavom??

Podijeli ovu objavu

na različitim adresama je moguće a na istoj samo 2 puta po godinu dana a onda na istu adresu ide prebivalište bez obzira da li postoji razmak između 2 i pokušaja 3 prijave.

Podijeli ovu objavu

hvala vam na odgovorima! evo ja sam danas bila na policiji i nisam mogla treci put prijaviti boraviste u istom mjestu, mada sam htjela prijaviti boraviste na razlicitim adresama! Treba proci najmanje godinu dana da bi mogla prijaviti boraviste u istom gradu po treci put osim naravno ako postoje oni izuzeci kao npr. skolovanj

Podijeli ovu objavu

Da se nadovezem jer imam slican problem. Dakle do 30.9 imam boraviste Ali s 1.10 idem u novi Stan. Diplomirala Sam neki Dan, sad za prijavu na Biro trebam potvrdu o boravistu. Rekli su da moram prijavit prebivaliste al strah me ga prijavit na adresu novog stana kad niti ne znam kako bude tamo. Boraviste mogu dobit na temelju potvrde studenta Ili od strane poslodavca. A posao nemam jos. Postoji jos koji niacin da produzim boraviste??

Razmisljala Sam da sta ako dam prebivaliste na deckovu adresu tj njegovih roditelja, oni su ovdje u istom gradu gdje Sam ja sad.Ali onda bi u novom stanu bila neprijavljena, to je isto rizik.

Molim savjet hitno :(

Podijeli ovu objavu

Po treci put mozes prijaviti boraviste ako imas neki valjani razlog znaci skolovanje, ugovor o radu, lijecenje ili moras cekati vise od godinu dana da bi prijavila boraviste na istoj adresi sto ti naravno ne odgovara. Mozes jedino osim naravno prijave prebivalista na adresi stana od decka, tj. njegovih roditelja prijaviti prebivaliste na adresu stana gdje sada zivis.

Podijeli ovu objavu

Ako netko može pomoći bila bi mu jako zahvalna. Radim u Zagrebu pa sam tu prijavila boravište. Sad mi je isteklo boravište i ne daju mi ga produžit jer ne mogu donijeti vlasnički list već ugovor o zamjeni stanova (s kojim sam godinu ranije uredno prijavila boravište),a stvar vlasničkog lista čeka svoj sudski postupak. S obzirom da sam prijavljivali boravište radi porezne kartice jel znate koje će posljedice biti ako ne prijavim boravište što se posla tiče

Podijeli ovu objavu

Pozdrav, mene zanima sljedece. Ja bih prijavio boraviste u mjestu zaposlenja radi ostvarivanja materijalnih prava, ali s tim da ne bih tu boravio stalno nego povremeno. Sad me zanima koliko ja moram bit na toj adresi, posto postoji mogucnost provjera od strane poslodavca. Jer negdje sam cuo da je boraviste mjesto na kojem boravis 6 mjeseci u godini dana.

Podijeli ovu objavu

Pozdrav, potrebna mi je pomoc prije odlaska na MUP, trenutno nemam mogućnosti prijaviti prebivalište u mjestu zaposlenja, do sada sam bila 3 godine prijavljena na boravište, 1 god na jednoj adresi i 2 god na drugoj adresi. Prilikom zadnje prijave -prije god dana kada sam produljavala boravište teta na šalteru mi je rekla da mi je ovo zadnja godina, zurila sam pa nisam reagirala i pitala. Da li je mislila da više ne mogu prijaviti boraviste u tom gradu ili toj adresi? Naime, u međuvremenu sam promjenila stan, te bih se sada prijavila na novu adresu. Puno hvala

Podijeli ovu objavu

Lijep pozdrav !

Imam nekoliko pitanja. Naime mene zanima mogu li prijaviti prebivalište (ne boravište) s vremenom,ne odmah ali me jako zanima u Zagrebu pošto živim u Rijeci ,a u Zagrebu boravim tek povremeno,nekoliko dana mijesečno? Inače sam u općoj invalidskoj mirovini, nemam skrbnika jer mogu samostalno obavljati osnovne životne potrebe ali primam Doplatak za pomoć i njegu od 600 mijesečno kuna riješenjem Centra za socijalnu skrb u Rijeci i 150 kuna za mirovinu manju od 1400 kuna. 

Sad mene zanima mogu li ja kod poznanika u Zagrebu prijaviti prebivalište (a da mi boravište bude Rijeka, ako je moguće ne nužno)? Da li bi poznanik plaćao porez pošto bi bio prijavljen na njegovoj adresi u Zagrebu ?  Znam da bih morao promijeniti osobnu iskaznicu. Pretpostavljam da bih izgubio na 5 godina doplatak na manju mirovinu od prijave novog prebivališta do stijecanja na novo pravo ? Da li bi morao na novo viještačenje za doplatak za pomoć i njegu u Centar za socijalnu skrb u Zagrebu ? Da li bih morao mijenjati liječnika obiteljske medicine u tom slučaju ? Da li je prijava prebivališta kod poznanika u Zagrebu legalna s obzirom da bih u početku u Zagrebu bio tek povremeno makar se i odrekao i boravišta u Rijeci te ako je moguće što sve moram s pravne strane učiniti da dobijem prebivalište u Zagrebu, koje pravne postupke osim promjene osobne iskaznice ?

Unaprijed Hvala !

Uređeno od Veliki gložac

Podijeli ovu objavu

prije 7 sati , Veliki gložac je napisao:

Sad mene zanima mogu li ja kod poznanika u Zagrebu prijaviti prebivalište (a da mi boravište bude Rijeka, ako je moguće ne nužno)?

da, možete odmah prijaviti ako vam vaš poznanik da suglasnost da se prijavite na adresu njegove nekretnine. (pod uvjetom da je upravo poznanik vlasnik ili suvlasnik neke nekretnine)

boravište možete prijaviti u rijeci, a i preporučljivo je s obzirom da tamo i živite kako navodite.

Da li bi poznanik plaćao porez pošto bi bio prijavljen na njegovoj adresi u Zagrebu ?

ne.

Da li bih morao mijenjati liječnika obiteljske medicine u tom slučaju ?

ne, jer primarnu zdravstvenu zaštitu možete ostvarivati u mjestu prebivališta ili boravišta.

Da li je prijava prebivališta kod poznanika u Zagrebu legalna s obzirom da bih u početku u Zagrebu bio tek povremeno makar se i odrekao i boravišta u Rijeci te ako je moguće što sve moram s pravne strane učiniti da dobijem prebivalište u Zagrebu, koje pravne postupke osim promjene osobne iskaznice ?

Napisali ste da živite u Rijeci. Samim time Vaša prijava nije legalna. Ali MUP to ne zna sve dok se ova okolnost ne utvrdi odgovarajućom terenskom provjerom. Onda biste dobili prekršajni nalog i kaznu jer ste dali neistinite podatke. I naravno takva prijava prebivališta bila bi poništena.

Osim promjene osobne iskaznice, i prijave prebivališta uz suglasnost stanodavca, ne trebate raditi nikakve druge pravne postupke.

Podijeli ovu objavu

Pozdrav, zaposlila sam se za stalno u Zg i kad sam se preselila prijavila sam boravište u Zagrebu. Bila sam prijavljena na jednoj adresi dvije godine i sad kad sam željela ponovno prijaviti boravište ali na drugoj adresi- nisu mi dali. Čak sam napravila i pauzu od skoro mj dana nakon isteka boravišta i onda se išla prijaviti ponovno i svejedno mi nisu dali jer sam ispucala 2 godine i više se kao ne mogu nikako prijaviti već moram prebivalište što mi baš i nije opcija jer moram mijenjati dokumente svaki puta kad bi se eventualno selila u drugi stan..

Vidim da su neki od vas uspjeli prijaviti boravište i nakon te 2 godine pa me zanima kako? 

Rekla mi je teta na šalteru kao da bi mogla ako imam ugovor na određeno ili da napravim pauzu od godinu dana ali onda kao ne mogu biti u tom periodu u zg..Realno mogu zamoliti i trenutnog vlasnika stana da mi dopusti prebivalište ali znam da ću se seliti kroz koji mj u drugi stan pa mi se iskreno ne vade svi dokumenti ponovno..

ili je najbolja opcija da prebivalište prijavim kod prijateljice a živim negdje dalje u unajmljenom stanu?

Hvala

Podijeli ovu objavu

Teta na šalteru vam je dobro rekla. Morate imati dokaze na kojima temeljite svoj privremeni boravak na adresi boravišta, to može biti npr. kao što Vam je i rečeno ugovor o radu na određeno, potvrda o studiranju, itd.

Znači, neki na ovom forumu su prijavili i na dulje od 2 godine ali su imali odgovarajuće dokaze na kojima su temeljili svoju prijavu.

Bez tih dokaza se boravište može prijaviti na 1 godinu, zatim produžiti za još 1 godinu (ukupno 2 godine), ali ako se opet hoćete prijaviti na toj adresi, bez da dajete dokaze zašto tamo boravite, onda morate imati tu pauzu.

S obzirom da se ubrzo selite u drugi stan, ako će to biti uskoro, strpite se i na toj drugoj adresi će Vam se najnormalnije dopustit prijava boravišta.

Ako biste prijavili prebivalište kod prijateljice a da tamo ne živite, dovodite se u mogućnost da se isto utvrdi terenskom provjerom, pa naknadno možete prekršajno odgovarati zbog davanja neistinitih podataka, kazna Vam je od 500,00 do 5.000,00 kuna.

Uređeno od Iustitia_ZD

Podijeli ovu objavu

Evo da se ja javim sa svojim iskustvom. Prijavila sam bila boravište u Zagrebu, a prebivalište sam imala u Rovinju. Nakon toga sam prijavila prebivalište u Zagrebu na istu adresu gdje sam prethodno imala prijavljeno boravište, promijenila sve dokumente itd. To mi je adresa gdje su mi roditelji i neko vrijeme sam živjela sa njima na toj adresi. Sad sam se preselila u podstanarski stan u Zagrebu i išla sam prijaviti boravište na toj adresi i gđa. na šalteru u Mupu u Heinzlovoj mi je rekla da mi je to zadnji put kaj imam pravo prijaviti boravište u Zagrebu, makar se radi o dvije različite adrese i imam prekid između dvije prijave boravišta, ali kao sve je na području istog grada. Ne razumijem tu logiku. Da stvar bude bolja u ugovoru o najmu stana koji smo potpisali stoji članak da ne možemo na toj podsanarskoj adresi prijaviti prebivalište. I sad po toj logici s obzirom da sam kao ispucala dvije prijave boravišta u Zagrebu po njihovom ako se selim u neki drugi podstanarski stan ne mogu tamo boravište prijaviti nego samo prebivalište i mijenjati sve dokumente, a svi dobro znamo kako je sa podstanarstvom i dali će stanaodavac pristati da se trajno kod njega prijaviš, a da ne govorim da mogu u najmu biti par mjeseci pa opet seliti dalje jer se sa podstanarstvom nikad nezna. Koja su mi opcije? Hvala

Podijeli ovu objavu

referenti na šalterima, baš što se tiče boravišta, ne da često puta krivo tumače zakon, nego ni ne znaju ispravan naziv zakona.

u ovom slučaju mislim da je referentica neosnovano odbila evidentirati prijavu Vašeg boravišta. u tom slučaju ste trebali inzistirati na predaji zahtjeva, pa neka Vam onda ta ista referentica napiše negativno rješenje na koje se Vi onda možete žaliti.

s obzirom da po meni nije bilo zakonske osnove da Vas otkantaju, nazovite telefonom MUP, tražite da Vas spoje u Upravu za upravne i inspekcijske poslove, a kad dobijete njih onda tražite Odjel za prijavništvo i osobne isprave.

Oni su u Hrvatskoj najkompetentniji za tumačenje odredbi Zakona o prebivalištu i drugih podzakonskih propisa. Objasnite im u čemu se radi, a ako je sve ovako kako ste opisali, i onda će oni vrlo vjerojatno naložiti Heinzelovoj da Vam se prijavi boravište.

Podijeli ovu objavu

Prije 4 minuta, Iustitia_ZD je napisao:

u ovom slučaju mislim da je referentica neosnovano odbila evidentirati prijavu Vašeg boravišta. u tom slučaju ste trebali inzistirati na predaji zahtjeva, pa neka Vam onda ta ista referentica napiše negativno rješenje na koje se Vi onda možete žaliti.

Nije mi odbila prijaviti boravište, nego me upozorila da ga za godinu dana više ne budem mogla opet produljiti. Tako da za godinu dana mogu pjevat borbene. Možda nisam najbolje objasnila pa je malo teže skužiti "kaj je pisac htio reći"... :smijeh:

Podijeli ovu objavu

, Iustitia_ZD je napisao:

Teta na šalteru vam je dobro rekla. Morate imati dokaze na kojima temeljite svoj privremeni boravak na adresi boravišta, to može biti npr. kao što Vam je i rečeno ugovor o radu na određeno, potvrda o studiranju, itd.

Znači, neki na ovom forumu su prijavili i na dulje od 2 godine ali su imali odgovarajuće dokaze na kojima su temeljili svoju prijavu.

Bez tih dokaza se boravište može prijaviti na 1 godinu, zatim produžiti za još 1 godinu (ukupno 2 godine), ali ako se opet hoćete prijaviti na toj adresi, bez da dajete dokaze zašto tamo boravite, onda morate imati tu pauzu.

S obzirom da se ubrzo selite u drugi stan, ako će to biti uskoro, strpite se i na toj drugoj adresi će Vam se najnormalnije dopustit prijava boravišta.

Ako biste prijavili prebivalište kod prijateljice a da tamo ne živite, dovodite se u mogućnost da se isto utvrdi terenskom provjerom, pa naknadno možete prekršajno odgovarati zbog davanja neistinitih podataka, kazna Vam je od 500,00 do 5.000,00 kuna.

Hvala na odogovoru...sad ja ne kužim.."S obzirom da se ubrzo selite u drugi stan, ako će to biti uskoro, strpite se i na toj drugoj adresi će Vam se najnormalnije dopustit prijava boravišta." kako? dakle bila sam prijavljena 2 godine na jednoj adresi u Zg, sad sam pokušala na drugu adresu u zg i nisam mogla...sad mi nije jasno kako ću onda moći na adresi novog stana u koji se selim kroz 1-2 mj?..hvala

Podijeli ovu objavu

Pozdrav,

molila bi za jednu informaciju ako ste upućeni ili ste se susreli s tim.

Naime, do 27.03.2019. mi vrijedi boravište te ga imam pravo prijaviti na još godinu dana na istoj adresi. Zanima me postupak produljenja boravišta? Je li dovoljno da samo ja dođem osobno i produžim boravište ili pak i vlasnik nekretnine na kojoj sam prijavljena mora doći sa mnom, nositi vlasnički list (ista dokumentacija kao i kod prve prijave)? 

Hvala i lp

Podijeli ovu objavu

Praksa je svugdje različita.

U većini slučajeva traže samo ovjerenu suglasnost stanodavca, a može i stanodavac doći s Vama dati suglasnost pa se tako štedi na troškovima ovjere.

Vlasnički list ne treba, a ako su ga prije tražili, nisu trebali/smjeli, jer u suglasnosti stanodavac pod materijalnom i kaznenom odgovornošću potvrđuje da je suvlasnik nekretnine u kojoj Vam dopušta prijavu.

savjetujem Vam, ako možete, odite s Vašim stanodavcem na policiju, ili neka on ovjeri izjavu pa možete i sami.

ako imate original suglasnosti od prije, i ako je ta suglasnost ovjerena kod javnog bilježnika, ona VRIJEDI.

Inače, referenti na šalteru traže svake godine novu suglasnost, što traže nezakonito. Ja sam pisao predstavku MUP-u koja je naknadno usvojena. Jednom dana ovjerena suglasnost vrijedi sve dok se ista ne opozove. U zakonu piše da ste dužni priložiti suglasnost, a nigdje ne piše da ta suglasnost mora svake godine biti dana nanovo.

Podijeli ovu objavu

Dobra večer svima. Moje prvo pitanje ovdje; naime prije mjesec dana sam se doselio prvi put u Zagreb i tek sam danas konačno dobio ovjeren ugovor od stanodavca. S obzirom na to da se prvi put prijavljujem izvan svog prebivališta, zanima me kako to funkcionira primjerice s doktorima, je li dovoljno prijaviti samo boravište da bih mogao u Zagrebu sebi izabrati doktora? I kako se to uopće radi? Ako netko ima iskustva, unaprijed zahvaljujem :)

Podijeli ovu objavu

prije 14 sati , Iustitia_ZD je napisao:

Praksa je svugdje različita.

U većini slučajeva traže samo ovjerenu suglasnost stanodavca, a može i stanodavac doći s Vama dati suglasnost pa se tako štedi na troškovima ovjere.

Vlasnički list ne treba, a ako su ga prije tražili, nisu trebali/smjeli, jer u suglasnosti stanodavac pod materijalnom i kaznenom odgovornošću potvrđuje da je suvlasnik nekretnine u kojoj Vam dopušta prijavu.

savjetujem Vam, ako možete, odite s Vašim stanodavcem na policiju, ili neka on ovjeri izjavu pa možete i sami.

ako imate original suglasnosti od prije, i ako je ta suglasnost ovjerena kod javnog bilježnika, ona VRIJEDI.

Inače, referenti na šalteru traže svake godine novu suglasnost, što traže nezakonito. Ja sam pisao predstavku MUP-u koja je naknadno usvojena. Jednom dana ovjerena suglasnost vrijedi sve dok se ista ne opozove. U zakonu piše da ste dužni priložiti suglasnost, a nigdje ne piše da ta suglasnost mora svake godine biti dana nanovo.

Iustitia_ZD hvala na iscrpnom odgovoru, sve je puno jasnije sad.

Naravno, prošle godine kad sam išla prijaviti boravište tražili su vlasnički list (sva sreća pa smo imali sa sobom). Kolegica također išla u tom periodu prijavljivati boravište i nisu tražili vlasnički list. Očito sve ovisi na koju tetu sa šaltera naletiš :-D

Nažalost iduće godine u ovo doma me čeka prijava prebivališta jer mi ističe pravo na 2 godine, a prijava mi je potrebna zbog posla -.-

LP

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad