Jump to content

stambeno zbrinjavenje


kira

Preporučene objave

Poštovani !

Lijepo molim za pomoć, što znači "riješeno stambeno zbrinjavanje ali na neodgovarajući način", ja sam vlasnik kuće,kupljene osobnim sredstvima,hipotekarnim kreditom, ali je kuća u derutnom stanju, to jest na istoj se trebaju izvesti znatni građevinski radovi, ..

Dali se u ovom slučaju priznaje pravo na stambeni kredit za poboljšanje stambenih uvjeta neovisno dakle o vlasništvu tog prostora i kvadraturi,(kvadratura-članovi obitelji),

Znam da je svojevremeno ta mogućnost postojala, molim za pomoć u tumačenju naznačenog.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom da je izašao novi zakon vezano za legalizaciju, trebali bi prvo imati valjanu dokumentaciju za stambeni objekat i ev. ostale pomoćne zgrade.., ucrtanu kuću u katastar, upisanu u gruntovnicu, vlasnički list.. itd. jer ne vjerujem da će vam ministarstvo odobriti novčana sredstva za ev. ilegalan stambeni objekt tj. objekt bez valjane dokumentacije. Trebate i dokazati da je kuća u lošem stanju, a za to je najbolje da se raspitate u uredu državne uprave u vašoj općini jer će vjerojatno morati izaći i komisija koja će utvrditi činjenično stanje tj.stanje objekta.

 

U čl.36 st.2 ZOPHB piše da imate to pravo, ali sada će vjerojatno biti rigorozniji kriteriji prilikom razmatranja vašeg zahtjeva, kako zbog legalizacije tako i poradi opće financijske situacije u "lijepoj našoj".

 

Naravno, uzet će se u obzir i ostale činjenice, stupanj statusa HRVI tj. status HRVI, broj članova obitelji, kvadratura......... i onda, tko zna kada će te doći na red jer na pomoć ministarstva se čeka jako dugo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Objekt je legaliziran i upisan u zemljišne knjige, gruntovnica/katastar, ali u stanju kako sam prethodno naznačio, šta nije bilo svojevremeno povjerenstvo u Ministarstvu koje je na licu mjesta utvrđivalo stanje nekretnine, a u sve u svezi dodjele sredstva,"poboljšanje stambenih uvjeta".

Hvala !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Lijep pozdrav svima! Imam jedno pitanjce pa ako bi mi netko od strucnog kadra na forumu mogao malo pojasniti bik bih zahvalan. Naime, nedavno sam cuo da je s pocetkom ove god izasao neki novi zakon koji navodno omogucava da sad i branitelji sa statusom dragovoljca DR mogu, tj., imaju pravo podnijeti zahtjev za stambeno zbrinjavanje, sto je dosad bilo samo za RVI, udovice pog. branitelja, djecu pog. branitelja..E, danas sam bio u svome mjestu u uredu za prava branitelja i gdja koja tamo radi mi je to sve potvrdila - no, kad sam izasao iz ureda i pogledao papire koje mi je dala, na naslovnici ne pise nista u smislu zahtjeva za dodjelu stana ili sl,, nego pise Zahtjev za dodjelu financijske potpore odnosno subvencije na kamate na kredite...itd, itd..,MEne sad na kraju zanima sta je to zapravo, jer ja nemam mogucnosti podizati nikakav kredit, nego mi treba stan...O cemu se tu radi??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lijep pozdrav svima! Imam jedno pitanjce pa ako bi mi netko od strucnog kadra na forumu mogao malo pojasniti bik bih zahvalan. Naime, nedavno sam cuo da je s pocetkom ove god izasao neki novi zakon koji navodno omogucava da sad i branitelji sa statusom dragovoljca DR mogu, tj., imaju pravo podnijeti zahtjev za stambeno zbrinjavanje, sto je dosad bilo samo za RVI, udovice pog. branitelja, djecu pog. branitelja..E, danas sam bio u svome mjestu u uredu za prava branitelja i gdja koja tamo radi mi je to sve potvrdila - no, kad sam izasao iz ureda i pogledao papire koje mi je dala, na naslovnici ne pise nista u smislu zahtjeva za dodjelu stana ili sl,, nego pise Zahtjev za dodjelu financijske potpore odnosno subvencije na kamate na kredite...itd, itd..,MEne sad na kraju zanima sta je to zapravo, jer ja nemam mogucnosti podizati nikakav kredit, nego mi treba stan...O cemu se tu radi??

 

Dakle, dragovoljci iz Domovinskog rata imaju pravo na financijsku potporu za kupnju prve nekretnine ako su proveli u borbenom sektoru najmanje 2 godine. Financijska potpora je u stvari bespovratni novac koji ti se dodijeljuje kao pomoć pri kupnji tvoje prve nekretnine. On je u iznosu od 8400 eura za samca dragovoljca koji je proveo u borbenom sektoru više od 2 godine, odnosno 5600 za samca dragovoljca koji je proveo u borbenom sektoru od 2 - 3 godine. Iznosi se povečavaju ovisno o broju kućanstva. Za podnošenje zahtjeva za ovu Listu si zakasnio, jer je zahtjev trebalo podnijeti do 30. 11. Možeš podnijeti zahtjev za slijedeću godinu. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hmm..hvala na odgovoru, sad sam siguran da je u pitanju zabuna u informacijama koje sam dobio..ja sam skuzio da se tu radi o predaji zamolbe za dodjelu stana od drzave, hehe... ovo s "pomoci" drzave u vidu nekih subvencija koje si naveo nista mi ne znace jer zbog smijesnog iznosa moje mirovine nikakav kredit uopce ne dolazi u obzir, taman da mi subvencioniraju i 80% ;)). Ok, hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...
Može li netko objasniti koji su popusti pri eventualnom otkupu stana kojie ministarstvo branitelja daje za stambeno zbrinjavanje HRVI ?

 

Popusti ovise o tome otkada je netko u stanu (do 2001 ili kasnije). Do 2001 godine primijenjuju se odredbe Uredbe o utvrđivanju cijene stana ili garaže jer stan ide na otkup, a poslije se primijenjuju odredbe Uredbe o stambenom zbrinjavanju članova obitelji....

Ako je netko u stanu poslije 2001 godine, cijena stana je trenutno 800 eura, a popusti su 30 posto na lokaciju (PPDS ili naselje manje od 20000 stanovnika), popust na starost zgrade od 20% (stariji od 15 godina), popust na HRVI i popust na korišteni stan od 15 %.

Pozz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Evo jedno iskustvo sa stambenim "zbrinjavanjem" - 1996. godine podnosim zahtjev za stambeno zbrinjavanje putem kredita za izgradnju kuće ili kupovinu stana koji su uredno primili i urudžbirali u MORH-u imam dokaz (kakav idiot umjesto da sam tražio stan koji su se dijelili šakom i kapom), 1998. godine uredno dostavljam rodne listove djece i proširujem zahtjev za odgovarajući broj kvadrata jer sad nas je četvero. Redovito sam na listi izvan crte prvi ili drugi i uvijek ima nekih koji imaju prednost :) . 2005. godine puca mi film i uzimam naravno Švajcarce i redovnim kreditom kupujem si kuću i mijenjam zahtjev u poboljšanje uvjeta stanovanja. Naravno rata kredita raste u nebesa koju moram platiti jer inače "halo živi zid" i gomila murije ispred kuće kako mi je znamo ja i obitelj. Uz sve to dolazi famozna legalizacija GRRRRRRRRRRRRRR plaćam i to j..bi ga moraš radi djece i prije par dana dobije pismo da me skidaju sa (k..ca) ovaj sa liste jer imam pola kuće u vlasništvu. 18 osamnaest godina NIKAKAV dopis osim da su primili moj zahtjev i sada tko te khm khm riješili smo jednog sa liste. Hvala svim ministrima branitelja na brizi Oprostite na neprimjerenim riječima i dugačkom postu :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad stekneš ( kupiš,nasljediš,dobiješ na dar ...) po zakonu gubiš pravo na stambeno zbrinjavanje Ministarstva branitelja jer imaš stambeni prostor.

 

Netočno. Imaš pravo na poboljšanje uvjeta stanovanja.

Ovo me doduše podsjeća na film " Ljubav i poneka psovka" kada kraljev izaslanik dolazi u Imotski i zapisuje želje mještana, a oni se jadni jedan drugom rugaju koji je bolje tražio. Na kraju on ,naravno izaslanik, pobaca sve te papiriće , a vi se rajo zabavljajte.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upadam na temu ali izvinite.Ako imaš svoj stan / neadekvatan za broj članova obitelji / i nasljediš od roditelja pola kuće ti više nemaš nikakvih prava za stambeno zbrinjavanje preko ministarstva.Jesam li to dobro shavtio?Pomagajte,jer sam bio na listi za poboljšanje uvjeta stanovanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upadam na temu ali izvinite.Ako imaš svoj stan / neadekvatan za broj članova obitelji / i nasljediš od roditelja pola kuće ti više nemaš nikakvih prava za stambeno zbrinjavanje preko ministarstva.Jesam li to dobro shavtio?Pomagajte,jer sam bio na listi za poboljšanje uvjeta stanovanja.

 

Imaš više opcija. Jedno je ako nemaš dovoljno "kvadrata" , a drugo ako želiš poboljšati uvjete. Npr. , imaš kuću od 250 m/2 , ali šta to vrijedi kad nemaš prozore , grijanje , podove, itd... Druga je stvar ako imaš stan od 50 m/2 , a pripada ti 90 m/2. E, sad. Ako sam te dobro shvatio, ti si u međuvremenu naslijedio nekretninu. Nazovi Ministarstvo pa vidi kako. A kredit ćemo bez "špage" dobiti kad na k.... nokat naraste.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hasko hoćeš reči da su svi koji su dobili stan ili kredit imali "štelu"?mene su jednostavno u travnju nazvali iz Ministarstva (stambeno zbrinjavanje) i pitali da li želim stan i da ga mogu vidjeti određenog datuma.vidio i pristao ( mislim da neće biti više prilike za upit) i u fazi sam otkupa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa , recimo da bi se na tu temu mogla otvoriti mala rasprava. Netko je ovdje napisao kako je bilo pametnije uzeti stan umjesto kredita . To je točno. Poslije "Bljeska" su PD-ovci išli redom i popisivali tko želi stan u Jasenovcu i Staroj Gradišci. Tko se upisao taj je i dobio , ali u Novoj Gradišci i Slavonskom Brodu i to nove stanove. Govorio sam o kešu za gradnju , dogradnju, poboljšanja itd....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija