Jump to content

HRVI i invalidi


hasko

Preporučene objave

Može li mi ovo itko pojasniti ? Na moj upit HŽ-u da sam HRVI i da li ostvarujem kakav popust na cijenu karte, dobijem ovaj odgovor :

Poštovani,

 

 

 

Prava ostvarujete kao invalidna osoba, ali ne kao HRV.

 

Korisnici: invalidne osobe, donositelji objave za povlašteni prijevoz invalidne osobe željeznicom i brodom.

Opseg povlastice: četiri putovanja u odlasku i povratku na godinu po povlastici od 75% od redovite cijene prijevoza u 1. ili 2. razredu putničkoga ili brzog vlaka.

Osnova povlastice: objava za povlašteni prijevoz željeznicom i brodom invalidne osobe, koju pribavlja i ispostavlja ured državne uprave u pojedinoj županiji. Objava vrijedi 60 dana od dana ispostavljanja Pod kategorijom invalidne osobe ostvarujete prava, ali ne kao HRV

 

Moje je mišljenje da je ovo diskriminirajuća odluka. Šta vi mislite ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vrlo je to jednostavno,......

ured za branitelje ti izda potvrdu(objavu) i s njom kupiš kartu za vlak bez ikakvih problema...što je moj odgovor da li je to diskriminirajuće,.....

 

problem nastupa u uredu za branitelje jer oni ti neće dati ako nisi invalid (hrvi) sa visokim stupnjem invalidnosti (70,80%)

mene je to isto zanimalo,pa sam došao do saznanja da je ministarstvo branitelja to tako naredilo,......njihov odgovor meni je takav da sam se zapitao da li ih uopće ima smisla išta pitati,a da se ne dobije čir na želudcu od njihovih objašnjenja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pisao sam ja i jednima i drugima,.......pogrešne kriviš.......željeznicu nezanima jesili ti hrvi ili bilo koji drugi invalid,...kod njih svi invalidi imaju to pravo koji donesu tu objavu....oni ne provjeravaju invalidnost,.........ministarstvo branitelja(njihovi uredi po županijama) su nama davali te objave 10 godina sve do prije godinu dvije,..sad se odjednom sjetili da postoji neki zakon od prije 10 i više godina gdje piše da treba biti teži invalid,.....

oni taj zakon pogrešno tumaće na našu štetu,ali to se njima nemože objasniti......

 

znaći ,ako želiš povlasticu,nemoraš se zamarati željeznicom,..treba ti samo ta objava....a nećeš je dobiti (ako nisi teški invalid) zahvaljujući našem ministarstvu....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče HŽ-a nigdje ne stoji koliki postotak oštećenja organizma moraš imati . Za ostale povlastice postoji ; HAK, pristupačnost, carina, cestarina, itd... . Ajd ,dobro. Dogovorili su se i sad pušiona. Ali mi svejedno nije jasno zašto mi iz HŽ-a mailom daju odgovor da kao HRVI nemam pravo. Postotak oštećenja nisu ni spomenuli. Mogli su jednostavno samo napisati : svi invalidi s oštećenjem organizma od najmanje xx %. Ovako se pomalo šugavo osjećam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i ja sam kao i ti prvo njima pisao,...ali u principu njih zanima samo ta objava,...možda je nezgrapan odgovor,ali njih to i ne zanima jer ne odlučuju oni,...oni su obavezni po zakonu donosiocu potvrde(objave) naplatiti manju cijenu karte,...

 

zakon je ovaj

 

Ratni vojni invalid, mirnodopski vojni invalid i civilni invalid rata I., II., III. i IV. skupine

kojem je svojstvo priznato po Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i

članova njihovih obitelji ili po Zakonu o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata, ima pravo na

povlasticu u unutarnjem putničkom prometu za četiri putovanja godišnje željeznicom ili

brodom uz povlasticu od 75% od redovne cijene vozne karte

 

ja sam pokušao objasniti min.branitelja da po ovom zakonu teži moraju biti civilni invalidi,a da svi ratni imaju to pravo,..kao što je bilo deset godina.....

 

možeš pretpostaviti da se neslažu samnom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija