Jump to content

naknada za tjelesno oštećenje


imagine

Preporučene objave

Može li se kumulirati više naknada za tjelesno oštećenje ako osoba uistinu ima više tjelesnih oštećenja koja znatno prelaze onaj izračun postotaka tjelesnih oštećenja iz čl. 3. Zakona o listi tjelesnih oštećenja?

 

Može li ista osoba podnijeti odštetni zahtjev za priznavanje prava na novčanu naknadu zbog profesionalne bolesti uzrokovane azbestozom (noviji zakon) i potom opet zahtjevati naknadu za tjelesno oštećenje koja će se isplaćivati mjesečno? :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 2. odluke o osnovici za naknadu i usklađivanju naknada za tjelesno oštećenje:

 

Novčane naknade zbog tjelesnog oštećenja korisnicima koji su pravo na novčanu naknadu zbog tjelesnog oštećenja ostvarili od 1. siječnja 1999. do 30. lipnja 2013. usklađuju se od 1. srpnja 2013. za 1,00%.

 

Što je s korisnicima koji su pravo na novčanu naknadu stekli prije 1999. ili čak u Jugoslaviji? Koja odluka za njih vrijedi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Molim hitno za pomoc ako netko zna ,

zanima me dali ja imam pravo na naknadu za tjelesno oštećenje od 50% imam 36 godina fiksirana mi je kralježnica od L3-S2? Operirana sam 12.06.2013 g. a na bolovanju sam od 4 mj.

Imam 11 god. radnog staža.

Molim Vas za pomoć ako imam

Pravo koji mi je postupak da bi ostvarila naknadu i kolika bi naknada bila?

Samohrana sam majka jednog djeteta od 15 god.

Dali ima tko iskustvo možda sa tim svaki odg mi jako puno znaci iako sam ja na bolovanju od 4. Mj. ali do sad nisam imala pravo na djeciji zbog prosjeka :( , placa mi se naravno smanjila troškovi su veliki neznam kako dalje :( lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sljedeći članci iz Zakona o mirovinskom osiguranju se odnose na tjelesno oštećenje:

čl. 56. (2) Pravo na naknadu zbog tjelesnog oštećenja stječe osiguranik kod kojega tjelesno oštećenje od najmanje 30% nastane kao posljedica ozljede na radu ili profesionalne bolesti.

čl. 57.

Ako osiguranik, za isti slučaj tjelesnog oštećenja stekne pravo na naknadu prema ovome Zakonu i pravo na naknadu prema drugim propisima, može koristiti samo jedno od tih prava, prema vlastitom izboru.

 

Naknada za tjelesno oštećenje od 50 % iznosi 40% osnovice, a osnovica se utvrđuje za svako polugodište. Trenutno iznosi 1213 kn.

 

Osiguranik ima pravo na naknadu od dana nastanka tjelesnog oštećenja ako je zahtjev za ostvarivanje prava podnesen u roku od šest mjeseci od dana nastanka tjelesnog oštećenja. Ako je zahtjev podnesen nakon isteka navedenog roka, osiguranik ima pravo na naknadu od prvoga dana idućega mjeseca nakon podnošenja zahtjeva i za šest mjeseci unatrag.

 

Navodite da ste 4 mj na bolovanju tako da bi od prvog dana nastanka tjelesnoga oštećenja imali pravo na naknadu ako ostvarite to pravo.

Zahtjev za priznanje prava na naknadu za tjelesno oštećenje podnosite Područnom uredu HZMO prema svome prebivalištu. Tiskanicu 1.3. koja se odnosi na taj zahtjev možete preuzeti i na stranici zavoda.

Puno sreće!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sljedeći članci iz Zakona o mirovinskom osiguranju se odnose na tjelesno oštećenje:

čl. 56. (2) Pravo na naknadu zbog tjelesnog oštećenja stječe osiguranik kod kojega tjelesno oštećenje od najmanje 30% nastane kao posljedica ozljede na radu ili profesionalne bolesti.

čl. 57.

Ako osiguranik, za isti slučaj tjelesnog oštećenja stekne pravo na naknadu prema ovome Zakonu i pravo na naknadu prema drugim propisima, može koristiti samo jedno od tih prava, prema vlastitom izboru.

 

Naknada za tjelesno oštećenje od 50 % iznosi 40% osnovice, a osnovica se utvrđuje za svako polugodište. Trenutno iznosi 1213 kn.

 

Osiguranik ima pravo na naknadu od dana nastanka tjelesnog oštećenja ako je zahtjev za ostvarivanje prava podnesen u roku od šest mjeseci od dana nastanka tjelesnog oštećenja. Ako je zahtjev podnesen nakon isteka navedenog roka, osiguranik ima pravo na naknadu od prvoga dana idućega mjeseca nakon podnošenja zahtjeva i za šest mjeseci unatrag.

 

Navodite da ste 4 mj na bolovanju tako da bi od prvog dana nastanka tjelesnoga oštećenja imali pravo na naknadu ako ostvarite to pravo.

Zahtjev za priznanje prava na naknadu za tjelesno oštećenje podnosite Područnom uredu HZMO prema svome prebivalištu. Tiskanicu 1.3. koja se odnosi na taj zahtjev možete preuzet i na stranici zavoda.

Puno sreće!

 

 

Hvala na odgovoru :)

 

čl. 56. (2) Pravo na naknadu zbog tjelesnog oštećenja stječe osiguranik kod kojega tjelesno oštećenje od najmanje 30% nastane kao posljedica ozljede na radu ili profesionalne bolesti.

 

Ovaj dio ne razumijem :( nastane kao posljedica ozljede na radu ili profesionalne bolesti, koja je razlika posto sam ja skolu zavrsila u Njemačkoj i nisam si dala to upisati u radnu knjižicu ovdje dali to ima sto sa tim? Meni se to desilo na poslu međutim ja nisam zvala policiju niti hitnu a rekli su mi bili da sam kao to trebala, neznam!!

Ovi naši zakoni mi nisu uopće jasni koja je razlika između invalidnosti i tjelesnog oštećenja? Bila sam kod dr i pitala ga dali imam pravo na invalidnost posto mi je fiksirana kralježnica on kaže da da jer je to trajno oštećenje i tu nema pomoći a ovi na IK mi nedaju dali je to tako posto sam prvi put isla na IK? Ništa mi vise nije jasno :( lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...
, imagine je napisao:

Članak 2. odluke o osnovici za naknadu i usklađivanju naknada za tjelesno oštećenje:

 

Novčane naknade zbog tjelesnog oštećenja korisnicima koji su pravo na novčanu naknadu zbog tjelesnog oštećenja ostvarili od 1. siječnja 1999. do 30. lipnja 2013. usklađuju se od 1. srpnja 2013. za 1,00%.

 

Što je s korisnicima koji su pravo na novčanu naknadu stekli prije 1999. ili čak u Jugoslaviji? Koja odluka za njih vrijedi?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija