Jump to content

Pretres vozila


saint&sinner

Preporučene objave

Pozdrav,

pošto jako često imam susrete sa policijom, i često mi pretresaju vozilo i mene valjda zbog sumljivog izgleda što mi nekad oduzima puno vremena i živaca.

Zanima me imaju li oni pravo meni pretresati automobil ako se ja NE nalazim u njemu.

npr. sjedim pored mora na klupici, automobil se nalazi par metara od mene

policajac dolazi traži moju osobnu, ja mu dajem, i on meni kaže da malo otvorim auto da pogleda. Imaju li oni pravo to raditi, iako se ja ne nalazim u vozilu? pretresanje i testiranje na droge?

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na koju caku mogu? oni ne mogu testirati rendom ljude po cesti, ja ako sam u blizini auta znaci ne nalazim se u njemu on ne moze radit testiranje na drogu. Mogu ga pretresati samo sa nalogom, i imaju me pravo zadrzati 6 sati dok nabave nalog, u koliko u tom roku ne nabave nalog ja sam slobodan, ako sam negdje pogriješio u tome što sam napisao neka mi neko objasni

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na koju caku mogu? oni ne mogu testirati rendom ljude po cesti, ja ako sam u blizini auta znaci ne nalazim se u njemu on ne moze radit testiranje na drogu. Mogu ga pretresati samo sa nalogom, i imaju me pravo zadrzati 6 sati dok nabave nalog, u koliko u tom roku ne nabave nalog ja sam slobodan, ako sam negdje pogriješio u tome što sam napisao neka mi neko objasni

 

Nema tu nikakve cake. Policajci imaju ovlasti da pretraže vozilo i oni će to uraditi (zakonito), a mogu i vas zadržati i pregledati-pretresti.

 

Ukoliko se budete prepirali sa policajcima, može se dogoditi da ugledate "bijelu rukavicu", a onda "sretno"

 

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko se budete prepirali sa policajcima, može se dogoditi da ugledate "bijelu rukavicu", a onda "sretno"

 

;-)

 

Onaj zvuk kada rukavica "zapljesne" je jedan od najgorih mogućih zvukova zamislivih pripadniku muškog roda. Slijede riječi : "Opusti se..." Ali to je nemoguća misija. Nakon cijele priče - kaubojski hod u zalazak sunca sa naznakom suze u kutičku oka...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Valja naglasiti razliku izmedju pregleda i pretrage,pa je tako Vrhovni sud u svojoj odluci br.IKž-65/99 od 9. veljaće 1999. godine zauzeto stajalište da

pregled prijevoznih sredstava, kao neformalna radnja,

obuhvata pregled svih prostora u vozilu, osim onih za ćije je otvaranje nužno

primijeniti posebnu tehniku ,primjerice rastavljati pojedine dijelove vozila,

specijalnom tehnikom odlemljivanja ili rezanja otvarati zalemljene kutije i sl.,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je Matrix.

 

Pretraga je dokazna radnja, koja se u pravilu poduzima na temelju pisanog naloga suca istrage (iznimno naloga DO), a u čl. 246. ZKP-a specificirani su slučajevi u kojima je pretragu moguće provesti i bez naloga.

 

Pregled s druge strane je neformalna radnja, glede koje kruta pravila pretrage ne vrijede, ali ako se obavljenim pregledom dođe do relevantnih saznanja, može se "prijeći" i u pretragu bez naloga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gdje piše da ne može?

 

Prijeći će u pretregu sa nalogom.

 

Pustimo sad auto na stranu, ako me zaustave tijekom vožnje tu smiju napraviti test tu nema rasprave, ako se test odbije onda ide neka kazna.

A sada uzmimo primjer testiranja na droge na pješaku. U centru grada, znači pješke po vama on ima pravo napraviti test na droge?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neka kazna? ako odbijete test to je najgora moguća solucija i najveća moguća kazna. Bez uvrede, al čini mi se da vaši problemi s policijom proistječu iz činjenice da pokšavate biti pravnik ili kriminalist, al to očito niste, i da se upuštate u konverzaciju prilikom policijskog postpanja. Nemoijte se dovesti u situaciju da počinite prekršaj iz čl. 17 Zakon o prekršajima protiv javnoga reda i mira. Ako niste u pravu vrlo vjerovatno je da vam se događa to što ste opisali u vašem prvom postu. Dakako, sva policijska postupanja prema vama trebaju biti u skladu prvenstveno sa Pravilnikom o načinu policijskog postupanja što se tiče zakonskih ovlasti, ZSPC-a, i ostalih propisa koji reguliraju ova područja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija