Jump to content

Potraživanje duga Kredita iz Švicarske nakon 10 godina. Molim pomoć


Vax

Preporučene objave

Trebao bi jednu veliku pomoć. Živio sam i radio u Švicarskoj, te tamo dizao i kredit za auto. 25000 chf. Nakon što sam se rastao od Švicarke, Švicarske vlasti su mi poslale pismo da moram napustiti Švicarsku jer nije prošlo 5 godina u braku, koliko je potrebno da se dobije stalna radna i boravišna Visa. Ja sam se na tu odluku žalio, i napomenuo kako imam dugovanja prema bankama, i da mi bar odobre da ostanem dok to ne otplatim, jer u protivnom ako se vratim u Hrvatsku neću biti u mogućnosti ništa vraćati. Od njih sam dobio odgovor, kako je migracijska politika države Švicarske veća od dugovanja i da se ravnaju po tome, u smislu da dugove ne moram vratiti. To je bilo 2005. godine.

I ja sam se vratio u Hrvatsku, nastavio sa životom, i vremenom i zaboravio na taj dio života. I sad neki dan dolazi mi pismo od jedne tvrtke iz Hrvatske (posrednici banke iz Švicarske) kako moram ODMAH platiti dug od cca 20000chf, u protivnom će oni ....

Skoro sam doživio srčani udar, jer ionako živim kao podstanar, sa dva kredita, a za život mi ostane za kilu kruha (doslovno). Molim bilo koga, da mi predloži, kaže, šta ja tu mogu napraviti da zaborave moje ime? Jer siguran sam da se nešto može napraviti, sami su me "istjerali" iz Švicarske samo zato jer sam zatražio rastavu (a btw. taj kredit sam dignuo sa tom ženom, koja i sad živi i radi u Švicarskoj). Nju nitko ništa ne traži. PUNO HVALA NA SAVJETIMA!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozovi se na zastaru.

u hrvatskoj je apsolutna zastara nakon 5 godina od dospjeća svakeneplaćene rate.

ako je kredit otkazan od roka dospjeća za isplatu ukupnog kredita.

 

ne odgovaraj na pismo u smislu da na bilo koji način priznaješ dug (ni usmenu u šali)

ako priznaš dug dužan si ga i vratiti.prekidaš zastaru.

ako imaš dopise čuvaji ih kao dokaz. djeli kopije ako bude potrebno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nemaš šta priznavati ili nepriznavati.

dug je dug i on postoji ali zbog zastare nemogu zakonski potraživati namirenje duga.

osim ako priznaš dug. od dana priznanja teče nova zastara.

 

tvrtki koji je poslao dopis nemorašni odgovoriti (smatram da je i poželjno da ne odgovoriš).

tužbu za naplatu duga trebali bi pokrenuti pred HR.sudom tj. javnim bilježnikom .

kad dobiješ rješenje za ovrhu tada šalješ prigovor(u zakonskom roku,po nautku).

osporavaš dug zbog zastare.

 

šta je sa autom ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Puno ti hvala na odgovoru. Držat ću se tvojih savjeta. Samo se nadam da mi neće sjesti ovrha bez da mi predhodno stigne rješenje. Čuo sam da se i to zna dogoditi? Netko iz te firme je već zvao i tražio me, ali na sreću nisam bio doma. Šta predlažeš, da kažem tome što me zove, ili da se jednostavno ne javljam na te pozive?

Ne znam na šta misliš "šta je sa autom?"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dali si auto prodao ili je ostao kod bivše ili ga banka uzela radi namirenja duga.

u Hrvatsku ga nisi uvezao (predpostavljam).

 

ako stigne rješenje za ovrhu obveznu uloži prigovor.

trebala bi stići od javnog bilježnika iz HR.

ako u zakonskom roku ne uložiš prigovor i u cijelosti osporavaš dug, zbog zastare,

rješenje nakon 15 dana postaje pravomoćno i dužan si platiti potraživanje.

 

ako si želiš komplicirati život zanemari rješenje za ovrhu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
pozovi se na zastaru.

u hrvatskoj je apsolutna zastara nakon 5 godina od dospjeća svakeneplaćene rate.

ako je kredit otkazan od roka dospjeća za isplatu ukupnog kredita.

 

ne odgovaraj na pismo u smislu da na bilo koji način priznaješ dug (ni usmenu u šali)

ako priznaš dug dužan si ga i vratiti.prekidaš zastaru.

ako imaš dopise čuvaji ih kao dokaz. djeli kopije ako bude potrebno.

 

Imam sličan problem pa vas molim za pojašnjenje "ako je kredit otkazan od roka dospjeća za isplatu ukupnog kredita." Voljela bih biti sigurna šta to znači.

I, tko poznaje te agencije za naplatu potraživanja, neka mi kaže idu li oni preko suda ili se može dogoditi da prvo naprave ovrhu, a onda se ti bori s vjetrenjačama? Čula sam da Fina ovršuje po nalogu nepostojećih firmi i slične besmislice.

I prvi put sam čula sljedeću frazu: "...Vaš predmet u roku od 5 dana, od dana pripreme ove opomene..."

Kakav je to rok i kakav je to datum pripreme??!!

Puno hvala na ogovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija