Jump to content

Zahtjev za nabavu oružja


joger1

Preporučene objave

Poštovani,

 

Molim za savjet. Prije 5min vratio sam se iz PU nakon neuspješnog pokušaja da podnesem zahtjev za nabavu oružja u svrhu držanja istog iz razloga zaštite imovine(stana koji sam jedini vlasnik i sam živim u njemu). Nisam čak uspio niti dobiti obrazac br.1 koji treba ispuniti i predati nakon plaćanja 45kn biljega već je odmah u startu ženska koja tamo radi počela galamiti na mene, da se ta dozvola ne izdaje "običnim" građanima, već da moram ili biti zaštitar, policajac, pravosudni policajac i sl. Onda je počela nešto u stilu vidovitog Milana, da ona na temelju mog fizičkog izgleda može zaključiti da ja tu dozvolu nikad neću imati, tako da na kraju nisam ni dobio taj obrazac br.1 koji sam trebao ispuniti :zubo:.

Sad mene zanima jel se isplati s "rogatim" bosti i pokušati opet doći do tog obrazca, koje su mi pravne opcije? Zakon o oružju sam pročitao, znam ga napamet.

Zar nije bolje da u PU imam registrirano oružje, da znaju koje oružje posjedujem nego da nešto nabavljam na crno pa da se moraju mučiti to naći u mom posjedu?

 

Svaki savjet dobrodošao.

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru. A jel se može taj obrzac predati u nekoj drugoj PU, gdje nije moje prebivalište, kako bi zaobišao tu gospođu? ...Kakve se sve provjere vrše, nešto sam čuo da čak i moje prve susjede pitaju što misle o meni?;-)

 

I ako bi mi mogli reći koji opravdan razlog da navedem u svrhu držanja oružja za zaštitu imovine, što prolazi? jel dovoljno napisati samo "zaštita nepovredivosti doma od nepozvanih osoba"? što prolazi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...Kakve se sve provjere vrše, nešto sam čuo da čak i moje prve susjede pitaju što misle o meni?;-)

 

 

Tzv. terenske provjerke podrazumjevaju obaviti informativne razgovore sa susjedima, rođacima, kolegama na poslu, poslodavcima te svima ostalima koji bi mogli o Vama dati svoje mišljenje kakvi ste kao osoba ( kulturni, nekulturni, bezobrazni, ljubazni, drski, pitomi, svađate se , ne svađate se itd....). Na kraju se svi ti razgovori svode na jedno mišljenje službene osobe zadužene za odobravanje dozvole za nabavu vatrenog oružja.

Naravno osim tih razgovora policija ima i svoju evidenciju o Vama. Osim toga naravno potrebno je i liječničko uvjerenje da ste kao osoba zdravi ( duševo-fizički ).

 

Sve se to zbraja i oduzima pri donošenju odluke o dozvoli za nabavu oružja, naravno osim ako niste policajac kojem je dovoljna samo službena iskaznica i ništa drugo.

 

Osim službenog pištolja imao sam 3 svoja privatna na dozvolu za držanje i nošenje razni cal. 9 mm, 7,62 mm i 6,35 mm ( naravno kao policajac dok sam radio ). Sada sam u mirovini i nemam niti mi treba niti jedan pištolj. Službeni sam vratio a ova 3 svoja prodao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidi ,joger 1, Ako se ti bojiš te "gospođe" koju si opisao kao "Annie četiri pištolja", onda ti je moja preporuka da kupiš protuprovalna vrata ili platiš zaštitara za osobnu zaštitu. Zašto ti ovako govorim ? Da bi dobio oružje ( nisi naveo koje vrste i kategorije ) , ne možeš izbjegavati ljude pa makar oni bili kolerici ili još nešto gore nego se moraš uhvatiti u koštac s problemom. Zapeo si na prvoj skalini , a čeka te još i liječnički pregled i sigurnosna provjera koju nećeš ni znati da se odvija ,a od velike je važnosti za procjenu da li će ti odobriti nabavnu dozvolu. Sivko ti je rekao dio , a ja bih i dodao da priložiš i presliku uplatnice te pošalješ preporučeno s povratnicom. Ne moraš se ti s nikim "bosti". Tvoje je pravo tražiti , a o opravdanosti će odlučiti stručno povjerenstvo, jer zamisli da ti daju odobrenje i ti nakon kratkog vremena praviš belaj. Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Joger1, Hasko vam je dobro rekao. Ovo je tek prva "štenga", a daleko najteža za prekoračiti biti će liječnički pregled, koji je nekad bio formalnost, a danas praktički ključ dobivanja dozvole (ovo za provjeru neću ni spominjati, jer i sami vrlo dobro znate da nemate šanse dobiti dozvolu, ako imate "okaljanu" prošlost).

 

No, u svakom slučaju, navedeno nije zapreka da vi podnesete prijavu, a onda što bude - bit će. A ovu "Fatmu Nur Dženet" na pultu izbjegnite pisanim zahtjevom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tzv. terenske provjerke podrazumjevaju obaviti informativne razgovore sa susjedima, rođacima, kolegama na poslu, poslodavcima te svima ostalima koji bi mogli o Vama dati svoje mišljenje kakvi ste kao osoba

 

Te provjere se i bojim jer s prvim susjedima sam u svađi zbog njihove mačke koja vrši nuždu po hodniku stambene zgrade a radim u državnoj firmi gdje se svi međusobno ne podnosimo tako da ni kolege s posla ne bi imale koju lijepu riječ za mene :ljubav:. I osobno baš ne bih volio da se policija dolazi na posao raspitivati o meni i to zbog oružja koje mislim nabaviti.

 

@hasko; gospođa u policiji više je ličila na Micu dvocijevku da ne kažem trofrtaljku nego Annie 4 pištolja :zubo:, ali neka, sve je to za ljude. Ta me sigurno više neće vidjeti, jer da se ne bojim i da sam heroj sigurno mi nebi trebale puške i pištolji već samo čisto srce.

 

@G-man: nisam ni ja znao da su tako rigorozni čak i kod dozvole samo za držanje oružja, koje nikad nebi iznosio van stana. Nema mi izgleda druge nego da se kao i otac učlanim u lovačko društvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema mi izgleda druge nego da se kao i otac učlanim u lovačko društvo.

 

Postupak za dobivanje dozvole za nabavku oružja je isto i za lovca ako ne i teže jer se treba položiti i lovački ispit , razlika je samo s time što lovci imaju opravdanje da dobiju dozvolu za držanje i nošenje oružja.

 

Ali ako lovca netko od susjeda samo jednom prijavi policiji da su se samo verbalno posvađali ( malo opsovali ) policija podnosi prekršajnu prijavu za narušavanje javnog reda i mira i ako lovac bude od strane suda proglašen krivim, lovac ostaje bez oružja, odnosno bez dozvole a oružje mu se uz prijavu oduzima i pohranjuje u prostorijama policije .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako se ne varam, vi želite podnijet zahtjev za pištolj? ako je to u pitanju velika je vjerovatnost da vam komisija (tročlana) unutar nadležne postaje neće odobriti. To pogotovo povećava vaša prošlost ako je obogaćena nekim prekršajima ili kaznenim djelima, a pogotovo unatrag 3 godine, osobita ona djela nasiliničke prirode. Teta koju ste naveli na šalteru ama bas ne ma veze sa ovim procesom osim što vam daje papirologiju, ona je tu nebitna. Dakle, pištolj zaboravite, a dugo oruzje-da ako ste lovac ili oruzje za uspomenu (nasljeđe i sl.).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@joger1, bojim se da se nismo razumjeli. Nitko ne traži da budeš svetac ali ako nisi konfliktan, nisi pijanac, ne pokazuješ netrpeljivost i nasilje itd.... onda s te strane prolaziš. U svakom slučaju će psihotest i razgovor s psihijatrom otkriti tvoje eventualne slabe točke. Ako si se liječio od duševnih bolesti ili se još uvijek liječiš , zaboravi na dozvolu. Prije pristupanja liječničkom pregledu za držanje i nošenje oružja moraš od svog LOM-a imati potvrdu da nisi u nekakvom psihijatrijskom postupku ili terapiji. Ako strahuješ za svoju sigurnost nije nužno imati vatreno oružje kako bi odvratio moguće "napadače". Oružje bi moglo samo pogoršati stvar. Što se tiče lovaca , pa lovačko oružje ima svoju namjenu i svrhu i propisano je zakonima. Dozvola se daje za držanje i nošenje ali pod nošenjem se podrazumijeva samo odlazak i povratak u lovište te sam lov. Znaš Kompa ti jako dobro da se lovcu ne oduzima oružje samo zbog benignih svađa pa makar one završile na sudu nego više radi preventive dok se vlasnik oružja ne "ohladi".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako se ne varam, vi želite podnijet zahtjev za pištolj? ako je to u pitanju velika je vjerovatnost da vam komisija (tročlana) unutar nadležne postaje neće odobriti. To pogotovo povećava vaša prošlost ako je obogaćena nekim prekršajima ili kaznenim djelima, a pogotovo unatrag 3 godine, osobita ona djela nasiliničke prirode. Teta koju ste naveli na šalteru ama bas ne ma veze sa ovim procesom osim što vam daje papirologiju, ona je tu nebitna. Dakle, pištolj zaboravite, a dugo oruzje-da ako ste lovac ili oruzje za uspomenu (nasljeđe i sl.).

 

Da, dobro mislite, za pljucu sam mislio dobiti nabavnu dozvolu, samo za držanje i zaštitu imovine, ne i za nošenje po vani. Unatrag 3g nisam kazneno gonjen ni osuđivan. Ali ja vam već doma preko 10g imam pištolj, neregistriran i neprijavljen. Namjera mi je bila dobiti nabavnu dozvolu da ga konačno mogu legalizirati :)...ali zbog bahatosti gospođe izgubio sam volju za to, tako da ću i dalje posjedovati pištolj ali bez dozvole.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@joger1, bojim se da se nismo razumjeli. Nitko ne traži da budeš svetac ali ako nisi konfliktan, nisi pijanac, ne pokazuješ netrpeljivost i nasilje itd.... onda s te strane prolaziš. U svakom slučaju će psihotest i razgovor s psihijatrom otkriti tvoje eventualne slabe točke. Ako si se liječio od duševnih bolesti ili se još uvijek liječiš , zaboravi na dozvolu. Prije pristupanja liječničkom pregledu za držanje i nošenje oružja moraš od svog LOM-a imati potvrdu da nisi u nekakvom psihijatrijskom postupku ili terapiji. Ako strahuješ za svoju sigurnost nije nužno imati vatreno oružje kako bi odvratio moguće "napadače". Oružje bi moglo samo pogoršati stvar. Što se tiče lovaca , pa lovačko oružje ima svoju namjenu i svrhu i propisano je zakonima. Dozvola se daje za držanje i nošenje ali pod nošenjem se podrazumijeva samo odlazak i povratak u lovište te sam lov. Znaš Kompa ti jako dobro da se lovcu ne oduzima oružje samo zbog benignih svađa pa makar one završile na sudu nego više radi preventive dok se vlasnik oružja ne "ohladi".

 

Ne pušim, ne pijem, ne drogiram se, samo se bavim sportom i zdravim životom i nemam nijednu prijavu s elementima nasilja. Bio sam na psiho testu već za vojsku i ispalo je da sam OK :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo ste inatljivo rekli da svjesno kršite Zakon i to ne bezazlenu stavku. Mislim da ne griješim ako kažem da ste zlorabili povjerenje nas forumaša koji smo Vam htjeli pomoći.

 

 

 

Da, mogao bi kao i Thompson imati pretres stana zbog inata pričanja gluposti na javnom mediju :). Ne griješite ni najmanje, ali ja ću vam se zahvaliti na širokogrudnoj pomoći i neću više ovdje dolaziti po "pravne" savjete jer nisam saznao ništa što već nisam znao. Gubljenje vremena, i vašeg i mog. Da mogu, izbrisao bi ovaj profil.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok dečki, pa ne bumo se valjda sad počeli ponašati ko ekipa u Saboru?! Ajmo pokazati malo "klase", jel može?

 

Ja sam shvatio Jogera1 da se zeza i prihvatio takav ton komunikacije. Svatko od nas ovdje može da skrene pozornost onima koji su došli po savjet, na stvari glede kojih ima znanja ili iskustva, a odluka hoće li to uvažiti ili ne, je ionako na kraju na toj konkretnoj osobi. Uostalom, njezin život - njezina odluka. Ne treba shvaćati sve tako osobno ili ozbiljno.

 

Na kraju krajeva - dolazi najljepše vrijeme u godini (bar meni) - i zato pošaljite loše vibracije u tri p.... m....... :brije::brije::brije::brije:

 

Skuhajte malo vinčeka, malo cimeta, malo špekeca i oćeš kaj bolje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Da znam da su to prednosti jer sve imam i obucen s al slizbenica laue da to nije dovoljan razlog da razlog treba bit jako jako opravdan i valjan. A slaz se sa je u danasnje vrime osobna aigurnost i sigurnoat doma i obitelji najbitnija. Posjedujem plinski pistolj al to je samo plinski. Slazem se sa zakonom da treba ograniciti svakakvim osobama posjedovanje al isto tako smatram da bi nama normalnima koji zadovoljavamo provjeru i posjedujemo znanje i vjestinu se uvjetuje opravdanim razlozima a u konacnici nas se trpa u isti kos i odmah etiketira ko moguce pocinotelje laznenoh djela. A da nekaz da osim valjanog razloga kao sigurnost koja je u konacnici jako slab razlog uvjetuje lovackim ispitima ili uclanjenja u streljacka drustva

Ja recimo nemam volju bit lovac niti imam dovoljno vremena za izdvojit za odlazot po natjecanjima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pepe pegula je napisao:

 

Postovani. Zaposlen sam kao zastitar i zanima me kako i pod kojim uvjetima i s kojim opravdanim razlozima bi se mogao predati obrazac za izdavanje dozvole za nabavu kratkog vatrenog oruzja.

 

Dozvolu za nošenje oružja ne možeš dobiti (čitajući ono što si napisao.....).

 

RH nije Švicarska (država u kojoj svaka druga kuća ima pušku ili pištolj-revolver).

 

A, nismo niti u Teksasu.

 

Uostalom, zašto ti treba vatreno oružje?

________________________________

 

Prazan pištolj je opasniji od napunjenog ;-)

 

Kupiš si sprej suzavac i "miran si".

 

A, plinski pištolj, po svom obliku i izgledu je kao i "pravi".

 

Pokušaj se "našaliti" plinskim pištoljem sa nekom osobom ( koja ima vatreno oružje) i razmisli o posljedicama-može te netko i "napucat".

 

;-)

 

Sa oružjem (imam višegodinje isustvo i posjedujem vatreno oružje) se ne zajebava-pravno rečeno.

 

Ne treba ti vatreno oružje ako nisi lovac....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje za g.Mrljavca. sta bi uradili da se nadjete na mom mjestu da vam zena kaze da je imala neugodan susret s klosarem i zicarem koji joj je trudnoj stao u okvir kucnog praga i trazio kunu i nece se maknut dok je nedobije i samom slucajnoscu prolaskom susjeda pobjegne. Sta bi Vi uradili ili bilo ko.

 

Ažurirano

 

A zasto vama treba pistolj

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje za g.Mrljavca. sta bi uradili da se nadjete na mom mjestu da vam zena kaze da je imala neugodan susret s klosarem i zicarem koji joj je trudnoj stao u okvir kucnog praga i trazio kunu i nece se maknut dok je nedobije i samom slucajnoscu prolaskom susjeda pobjegne. Sta bi Vi uradili ili bilo tko

 

Mogu ja to sve shvatit, ali...Interfon? Špijunka? Čuko?

Ako netko želi napraviti "belaj", napraviti će i u odijelu i kravati, pa đaba što je gan "tamo negdje u stanu"...ili će supruga otvarati vrata sa pištoljem u ruci?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Postovani. Imam jedan upit koji je vise kao trazenje savjeta. Zastitar sam vec dugi niz godina i u zadnje vrijeme svako toliko mi se po noci netko presetava ispred ulaznih vrata i po dvoristu. Zadnje 2 godine stalno radim s oruzjem na objektu tako da sam i vise nego osposobljen. Ono sto mene muci je pomalo smjesno al moram pitat jer neznam koga bi drugog moga. Razmisljamo tome da predam zahtjev za pistolj iskljucivo radisamoobrane al problem bi se pojavio u onom trenu kad bi gospoda iz policije stigla na provjeru u kvart. Problem je moja punica koja svako toliko umisli sebi u glavu nekakve stvari kao npr. prijetnje i slicno i kuma njena je ista takva. Naravno nepostoje dokazi za toipostoje svjedoci koji znaju kakav sam i sve. Al me strah da neostanem jos bez licence zbog neceg takvog umisljenog u nje.oj glavi. Molim savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u zadnje vrijeme svako toliko mi se po noci netko presetava ispred ulaznih vrata i po dvoristu.

 

Postavi 5-6 reflektora i lampi sa senzorom, i 2-3 kamere (može i lažne, ali bilo bi bolje da bar jedna bude prava). I natpis "Objekat je pod video nadzorom".

 

Toliko za ' noćne šetače'.

 

 

jaku zracnicu ili samostrel ili bilo sto cime bi se mogli obranit jer najveci mi je problem sta ja ponekad radin nocne a zena je kuci s malim bebama.

 

Zračnica ili samostrel su poprilično beskorisni za samoobranu. Ja imam nekoliko zračnica, među njima i repetirku s aimpointom na CO2 sa spremnicima 35 metaka koji probijaju limenke od farbe 'skroznaskroz'. .

Pa ipak da mi netko provaljuje, prije bi dohvatio kakvo 'sekirče' nego tu pljucu.

Čak i ako imate kakvu dugu devetku - čovjek treba sam sa sobom raščistiti je li spreman u takvoj situaciji pucati u drugog čovjeka, i biti toliko priseban da repetira ili otkoči oružje. A treba onda opasnog razbojnika i pogoditi - statistika iz USA kaže da u 'close quarter' pucnjavama tek svaki 13 ili 14 metak pogađa - uključivo i pucnjave u kojima sudjeluje policija.

A u USA općenito ljudi idu mnogo više vježbati na streljane.

 

Pa zbrojite dva i dva. Vaša žena bi vjerojatno prije vas upucala kad se vraćate iz noćne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hahahahhaha. Da sve je moguce. Mislim da bi bilo veselo to i takva situacija. A sta se tice bi li moga potegnut recimo za oruzje i pucat u provalnika? Da to bi sigurno jer u tom momentu nebi razmislja o sebi nego o 3 djece kako da.njih zastitim. Kad mene i obitelji nema doma nek nosi sve. Hahahah najskuplja stvar je tv star par godina. Hahahhahhahahha.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U provalnika ne smiješ pucati samo zato što je provalio, tako da uopće nemoj planirati nešto takvo. Kao što kaže felixx, za zaštitu su bolje kamere, alarm i pas, nego nešto ovakvo.

 

Što se tiče provalnika, kod nas provalnici bježe kad vide nekoga doma i ne nose oružje za napad. Mali je broj situacija gdje se napadaju i osobe, ali to su planski i pripremljeni napadi, tako da se računa i na otpor (primaran je napad na osobe, a ne provala).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nismo mi SAD, pogotovo južni dio gdje vrijedi ona stara "trespassers will be shot". U provalnika smijete pucati jedino ako bi, uz imovinu, bili ugroženi i ljudski životi i to je jedini način za odbijanje napada. U protivnom prekoračujete nužnu obranu, a za to se svakako odgovara. Prema Europskoj konvenciji za zaštitu ljudskih prava i sloboda, imovina se ne smije štiti pod cijenu ljudskog života i to jedino ograničenje koje egzistira kod nužne obrane (kada govorimo o pravnim dobrima), a svaki slučaj se ionako procjenjuje zasebno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slazem se ja sa svim time. Kako je reka.jedan moj kolega jos jedino da mu tako neko provali da ga pocasti kavom i osvjezenjem. Kazem opet nije mi problem radi imovime. Kako je dosla jedna doce i druga al sok koji djeca pretrpe i zraumw uzas. Steta sta nema kod nas za kupit recimo soker al onaj kao u americi kad ispaljuje projektile pa ga mos zdrmat na daljinu. Kako god okrenes provalnik i kriminalac ima beca prava nego mi ostali hradjani.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Maloljetnik sam i vec duze vrijeme zelim nabavit zracnu pusku kategorije C (cuo sam da su po novom zakonu sve zracne puske kategorija C neovisno o izlaznoj brzini i kalibru), jedan od clanova moje obitelji radi u MUPu pa me zanima da li bi ta osoba mogla nabavit i registrirat tu pusku na osnovi djelatnosti bez zahtjeva za registraciju? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Captain15 je napisao:

jedan od clanova moje obitelji radi u MUPu pa me zanima da li bi ta osoba mogla nabavit i registrirat tu pusku na osnovi djelatnosti bez zahtjeva za registraciju? 

kako misliš registrirati bez zahtjeva za registraciju?

prije 2 sati , Captain15 je napisao:

vec duze vrijeme zelim nabavit zracnu pusku kategorije C ........ jedan od clanova moje obitelji radi u MUPu

ako misliš da ti član obitelji prijavi na sebe zračnu pa tebi da , vodi  računa da on odgovara za tvoju upotrebu zračne puške,tako da to i nije baš dobro rješenje..

prije 2 sati , Captain15 je napisao:

Maloljetnik sam

ako si blizu 18 sačekaj pa tad nabavi na svoje ime......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Haha. Sama registracija puske mi i nije toliki problem. Sad me je poceo bunit ovaj novi zakon. Ako su od navedenog roka sve zracnice C kategorija dali trebam imati 21 godinu ili 18. Ali uglavnom hvala na savjetu, inace odgovoran sam i znam sva pravila baratanja oruzjem, a pusku bi koristio za gadjanje nekakvh meta iza kuce ( iza kuce mi se nalazi veliko polje u posjedu moje obitelji ) a sa susjedima sam dobar, kako ja tako i moji. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija