Jump to content

Prigovor savjesti nakon odsluženog vojnog roka


tomke

Preporučene objave

vojni rok odslužio sam prije desetak godina. u međuvremenu sam promjenio poglede i više ne želim sudjelovati u vojnim vježbama, akcijama niti držati ikakvo oružje u ruci. mogu li podnjeti prigovor savjesti i kakva je procedura?

 

Može. Prvo trebaš otići kod liječnika i tražiti uputnicu za psihijatra. Nakon višestrukih specijalističkih pregleda iz kojih je vidljivo da nisi sposoban za vojsku (a to traje godinama) vjerojatno ćeš imati posljedice.....i....ne želiš to pokušati.

 

Posljedice? Što misliš, prilikom zapošljavanja....ili.....vozačka dozvola ili tvoja savjest?

 

Zaista, ne znam na kojim si vježbama bio (nije to bivša JNA) ali taj tvoj naslov (prigovor savjesti ti ne vrijedi u tvom slučaju)....:no-no:

 

Jehovin svjedok..........? Nije važno, pitaj u Uredu za obranu ili MORHU.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam ni ja znao. Ali ima više vojnih "formacija"-""elita" iliti vojnih "čudaka".

Pripazi samo kome okrećeš leđa u ratu!

 

Dok sam sudjelovao u DR-u, nagledao sam se svega, proživio sve i svašta (od "junačina" do onih koji su prolupali-"sumnjivi") pa nisam znao tko mi je prijatelj, a tko neprijatelj.

 

Bilo je "svašta", a izgleda da je tako i nadalje.

 

Ili si vojnik, na "našoj" strani ili nisi.

 

U ratu se zna, koja kazna slijedi (nećeš u vojsku ako si "sposoban"-kratko i jasno ako nisi nesposoban, dokaži dokumentacijom, a ako si sposoban, a "zbrišeš" - zna se i za to "kazna").

 

Treba "oštrije" regulirati" vojsku tj. zakone o vojnim snagama......ili donijeti novi zakon-stroži zakon.

 

Dok su neki umirali braneći ovu našu (kakva je-takva je) neki su zbrisali i sad traže neka svoja prava i ubacili se u redove branitelja.................pitati ministra (možda on nešto zna)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Zaista, ne znam na kojim si vježbama bio (nije to bivša JNA) ali taj tvoj naslov (prigovor savjesti ti ne vrijedi u tvom slučaju)....:no-no:

 

Jehovin svjedok..........? Nije važno, pitaj u Uredu za obranu ili MORHU.

 

kao vojni obveznik dužan sam se odazvati na moguće vojne vježbe. na to sam mislio.

 

nisam jehovin svjedok, katolik sam. upravo su i vjerski pogledi razlog moje želje za prigovorom savjesti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vojni rok odslužio sam prije desetak godina. u međuvremenu sam promjenio poglede i više ne želim sudjelovati u vojnim vježbama, akcijama niti držati ikakvo oružje u ruci. mogu li podnjeti prigovor savjesti i kakva je procedura?

 

Baš nas uveseljavaš pred Božić . Tko kaže da moraš nositi oružje. Možeš ga i vući. Doduše konji više ne vuku topove al se nikad ne zna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Baš nas uveseljavaš pred Božić . Tko kaže da moraš nositi oružje. Možeš ga i vući. Doduše konji više ne vuku topove al se nikad ne zna.

 

tko tebi brani da ideš u rat, budeš mali čovjek, poslušnik tzv. nesvjesno čono i gineš (kao slijepi sokol) za ekipu s vrha hranidbenog lanca? moje teme se, ako nemaš suvislih komentara, molim te kloni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tko tebi brani da ideš u rat, budeš mali čovjek, poslušnik tzv. nesvjesno čono i gineš (kao slijepi sokol) za ekipu s vrha hranidbenog lanca? moje teme se, ako nemaš suvislih komentara, molim te kloni.

 

OK. Kad baš hoćeš. Tema nije ni tvoja ni moja. Ti si ju samo pokrenuo iako si sigurno pročitao čl.47 Ustava RH i tiče se zaštite ljudskih prava i temeljnih sloboda. Ako te ikad pozovu ti se pozovi na Ustav ali me ipak nešto drugo zanima ? Da li bi se odazvao pozivu i bio npr. vozač sanitetskog vozila koji mora pokupiti ranjene vojnike s bojišta ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OK. Kad baš hoćeš. Tema nije ni tvoja ni moja. Ti si ju samo pokrenuo iako si sigurno pročitao čl.47 Ustava RH i tiče se zaštite ljudskih prava i temeljnih sloboda. Ako te ikad pozovu ti se pozovi na Ustav ali me ipak nešto drugo zanima ? Da li bi se odazvao pozivu i bio npr. vozač sanitetskog vozila koji mora pokupiti ranjene vojnike s bojišta ?

 

ponavljam, tko tebi brani da ideš i igraš se rata? zašto onda mene želiš na silu uvlačiti u nešto što me ne zanima? usput, odgovor na pitanje koje si mi postavio pronaći ćeš u mojem prvom odgovoru na ovu temu. još jednom te molim da kao savjestan korisnik legalis foruma, svoje osobne dojmove i stavove a koji su po mojem skromnom mišljenju van teme ne iznosiš na ovome mjestu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ponavljam, tko tebi brani da ideš i igraš se rata? zašto onda mene želiš na silu uvlačiti u nešto što me ne zanima? usput, odgovor na pitanje koje si mi postavio pronaći ćeš u mojem prvom odgovoru na ovu temu.

 

I mislio sam da ćeš tako reagirati. Što se tiče pravne strane : Ustav RH čl. 17.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ti ideš iz jedne krajnosti u drugu. vjeruj mi, nisam ni sumnjao da država ima takve alate u ruci. nego, molim te da se još jednom vratiš na moj prvi odgovor u ovoj temi, pročitaš ga i razmisliš jesi li pretjerao, obzirom da ovo nije nikakav braniteljski forum na koji sam došao s ciljem provociranja već forum gdje ljudi dolaze tražiti pravne savjete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ti ideš iz jedne krajnosti u drugu. vjeruj mi, nisam ni sumnjao da država ima takve alate u ruci. nego, molim te da se još jednom vratiš na moj prvi odgovor u ovoj temi, pročitaš ga i razmisliš jesi li pretjerao, obzirom da ovo nije nikakav braniteljski forum na koji sam došao s ciljem provociranja već forum gdje ljudi dolaze tražiti pravne savjete.

 

Ne mislim da sam pretjerao jer je tanka granica između prava, komentiranja prava i "pjenjenja". Tražio si odgovor i dobio ga (doduše s dodacima). On vrijedi kako za tebe tako i za mene.Ja te osobno ni ne bih želio blizu takvim ekstremnim situacijama. Ne bi bio ni prvi ni zadnji ali me ne opterećuje nimalo. Svako dobro Ti želim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zanimljiva tema.......

-što se tiče želje za odbijanjem za "ratovanjem".......ima ljudi koji nisu spremni za rat i bolje je da i ne budu,......a još bolje ako to priznaju jer time čine drugima dobro djelo....

-što se tiče ratovanja za vrh hranidbenog lanca,pa tu ima i istine,ali je to stvar procjenje da li se ide u rat zbog toga ili se brani od agresora......

-e sad da odgovorim na tvoje pitanje......

imaš pravo da odbiješ nošenje oružja jer po zakonu se i služenje vojnog roka na taj način (prigovor savjesti) rješavalo,.........ali se na taj način nemožeš posve osloboditi mogućih vježbi ili rata jet tvoja je dužnost biti u obrani RH,ako ne oružjem onda putem "civilnih" poslova......biti kuhar,liječnik,kopati rovove i sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija