Jump to content

nasljeđivanje groba!


ivedome

Preporučene objave

Poštovanje! evo kratko ću opisati šta me zanima.. pred nekih 30 god umrla je rodica moje bake.. njezin sin je plaćao grob do 2007 g. nakon čega ne želi više plaćati taj grob..a da se grob ne bi poništio nastavlja ga plaćati moja baka a nakon njezine smrti moj djed.. ali taj grob se jos uvijek vodi na sina te gospođe i na adresu na kojoj on od davno ne živi ali pošto živimo u malom mjestu na pošti znaju tko plaća taj račun tako da ga uvijek nama šalju.... Sin gospođe se odselio i više ne možemo nikako stupiti s njim u kontakt.. e sad me zanima dali postoji neki naćin da se taj grob prepise na djeda ili je to nemoguće učiniti!?

 

lp, ivica

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ivice, vaš upit reguliran je Zakonom o grobljima - http://www.zakon.hr/z/381/Zakon-o-grobljima

 

Čl. 13. st. 1. i 3. -

 

"(1) Uprava groblja daje grobno mjesto na korištenje na neodređeno vrijeme uz naknadu te o tome donosi rješenje.

 

(3) Za korištenje grobnog mjesta korisnik plaća godišnju grobnu naknadu."

 

Čl. 15. st. 3. i 4. -

 

"(3) Nakon smrti korisnika grobnog mjesta korištenje grobnog mjesta stječu njegovi nasljednici.

 

(4) Korisnik može korištenje grobnog mjesta ugovorom ustupiti trećim osobama. Ugovor o ustupanju tog korištenja mora se dostaviti upravi groblja radi upisa novog korisnika u grobni očevidnik."

 

 

Dakle, potrebno je u Grobnom očevidniku vidjeti tko je upisan kao Korisnik grobnog mjesta (ako je korisnik mrtav, onda njegov/i nasljednik/ici) i tada s njim/a sklopiti Ugovor o ustupanju korištenja grobnim mjestom, te isti dostaviti Upravi groblja radi upisa vas kao novog Korisnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve receno,ali nije od viska dodati da ugovor o ustupanju prava korištenja treba biti u skladu sa Zakonom o obveznim odnosima, Zakonom o grobljima i Odlukom o grobljima,te isti mora obavezno sadržavati:

- ime, prezime, adresu i OIB ugovornih strana

- navod da ustupatelj ustupa, a stjecatelj (primatelj) prima pravo korištenja grobnog

mjesta bez naknade

-točne i potpune podatke o grobnom mjestu.

-ako su na grobnom mjestu izgrađeni oprema i uređaj (nadgrobna ploča, nadgrobni

spomenik i znaci, ograda groba i sl.), navesti da se vlasništvo opreme odnosno uređaja

groba prodaje ili daruje

- izjavu stjecatelja da nema pravo korištenja i nije ranije imao pravo korištenja grobnog

mjesta na groblju na kojem se nalazi grobno mjesto koje mu se ustupa (osim ako se

radi o članu obitelji, sukorisniku i korisniku popunjenog grobnog mjesta)

- potpise ugovornih strana (ustupatelj svoj potpis mora ovjeriti kod javnog bilježnika)..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve receno,ali nije od viska dodati da ugovor o ustupanju prava korištenja treba biti u skladu sa Zakonom o obveznim odnosima, Zakonom o grobljima i Odlukom o grobljima,te isti mora obavezno sadržavati:

- ime, prezime, adresu i OIB ugovornih strana

- navod da ustupatelj ustupa, a stjecatelj (primatelj) prima pravo korištenja grobnog

mjesta bez naknade

-točne i potpune podatke o grobnom mjestu.

-ako su na grobnom mjestu izgrađeni oprema i uređaj (nadgrobna ploča, nadgrobni

spomenik i znaci, ograda groba i sl.), navesti da se vlasništvo opreme odnosno uređaja

groba prodaje ili daruje

- izjavu stjecatelja da nema pravo korištenja i nije ranije imao pravo korištenja grobnog

mjesta na groblju na kojem se nalazi grobno mjesto koje mu se ustupa (osim ako se

radi o članu obitelji, sukorisniku i korisniku popunjenog grobnog mjesta)

- potpise ugovornih strana (ustupatelj svoj potpis mora ovjeriti kod javnog bilježnika)..

 

hvala na odgovorima.. sve je to super.. ali znači bez osobe koja je sada upisana kao vlasnik bez obzira šta ta osoba taj grob ne plaća ne može se ništa učiniti..(a mi ne znamo gdje taj čovjek sad živi) znači djed ne može taj grob prepisati na sebe bez da ta osoba ne napravi recimo neki darovni ugovor ili slično.. meni je u biti glupo više da on plaća taj grob ako vlasnik može doći i prodati grob kad god hoće...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Poštovanje! Nedavno mi je preminuo djeda, koji u vlasništvu nema ništa osim što se grobnica u kojoj je sahranjen vodi na njega. Neposredno prije smrti podigao je jedan kredit u banci bez jamaca, sudužnika itd. Da li će moja majka biti primorena placati taj kredit ukoliko se na ostavinskoj ne odrekne tog grobnog mjesta? tj. da li grobno mjesto može biti predmet ovrhe banke

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje! Nedavno mi je preminuo djeda, koji u vlasništvu nema ništa osim što se grobnica u kojoj je sahranjen vodi na njega. Neposredno prije smrti podigao je jedan kredit u banci bez jamaca, sudužnika itd. Da li će moja majka biti primorena placati taj kredit ukoliko se na ostavinskoj ne odrekne tog grobnog mjesta? tj. da li grobno mjesto može biti predmet ovrhe banke

 

Grobno mjesto kao takvo se ne nasljeđuje (dodjeljuje se na korištenje), već se eventualno može naslijediti grobnica (nadgrobni spomenik).

 

Ukoliko se majka prihvati nasljedstva, ona odgovara za dugove ostavitelja, ali do visine nasljednog dijela, međutim odgovara i naslijeđenom imovinom, ali i vlastitom. Ako je grobnica sve što je ostalo iza djeda, a od njene vrijednosti će se odbiti troškovi ukopa, vrijednost ostavine biti će izuzetno mala, sukladno tome i odgovornost za dugove djeda. Bitno je da majka ne prizna odgovornost banci, čak ni u šali.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
Grobno mjesto kao takvo se ne nasljeđuje (dodjeljuje se na korištenje), već se eventualno može naslijediti grobnica (nadgrobni spomenik).

 

Ukoliko se majka prihvati nasljedstva, ona odgovara za dugove ostavitelja, ali do visine nasljednog dijela, međutim odgovara i naslijeđenom imovinom, ali i vlastitom. Ako je grobnica sve što je ostalo iza djeda, a od njene vrijednosti će se odbiti troškovi ukopa, vrijednost ostavine biti će izuzetno mala, sukladno tome i odgovornost za dugove djeda. Bitno je da majka ne prizna odgovornost banci, čak ni u šali.

 

Evo ovako je to prošlo, troškovi sahrane 10000 kn uvrsteni su u rješenje o ostavini, ali sad kad smo došli s tim rješenjem u banku, službenica se postavila da kredit od 20000 kn svejedno mora nastaviti placati majka (koja je i prihvatila ostavinu kod javnog biljeznika) i to u cijelosti, u tom trenutku sam rekao da ipak to necemo danas rijesavati jer sam se nadao da ce mi ovdje netko nesto pomoci... (Znaci, u ostavinu ide samo nadgrobni okvir (grob u kojemu i je sahranjen) i troskovi sahrane od 10000 i kredit od 20000 kn)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je pokušaj "navlačenja" majke na tanak led.

 

Majka ne smije ni slučajno ništa potpisati u banci, jer će time priznati dug i postati dužnikom. Konkretnu službenicu u banci uputite na čl. 139. st. 3. http://www.zakon.hr/z/87/Zakon-o-naslje%C4%91ivanju.

 

Pa tako sam i mislio. Hvala na linku, isprintati cu to pa cemo onda s time u banku... mislim, stvarno nisu normalni... pa sta se nisu osigurali nekim zivotnim osiguranjem vinkuliranim u korist banke ili sl...

 

Valjda nas nece ispreskakati u banci...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nije mi jasno zašto prihvate nasljedstvo grobnice ako nema druge imovine.

prihvatanje grobnice kao nasljedstva samo stječete obvezu plaćanja i održavanja groblja.

grobnica nema nikakvu vrijednost (ili zanemarivo malu vrijednost) ako bi je i prodali.

trošak demontaže i trošak montaže na novom mjestu ?

 

grobno mjesto nemože biti predmet nasljeđivanja.

 

banku uputit da u sudskom postupku traži povrat duga od "nasljednika"

ako bi u raspravi sa bankom priznali dug bili bi obvezni vračati dug.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo imam i ja pitanje za grobno mjesto. nakon smrti oca koji je korisnik grbnog mjesta i plaćao ga, na ostavinskoj sam se odrekla svog nasljednog dijela. da li to znači da sam se kao nasljednica odrekla i grobnog mjesta tj.prava na ukop? ako je istina što ste naveli da ne može biti predmetom ostavinske rasprave, mogu li to svoje grobno mjesto ustupiti ugovorom trećoj osobi koja nije sukorisnik groba , a bez suglasnosti ostalih nasljednika tj. sukorisnika?

 

hvala vam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija